olumlu düşünce ve nefes

sevgili arkadaşlar bir haftadır karşılaştığım bazı olayları sizlerle paylaşayım dedim.konumun ana fikri elbette yine düşüncelerimiz.insan ne düşünürse onu yaşar.öncelikle bunu tam anlamıyla kabul etmeliyiz.size basit bir kaç örnek.sabah işe gitmek üzere dolmuş bekliyorum.bir arkadaşım var işe arabayla gidiyor.ben hep sabah dolmuşta giderken görüyorum onu.neyse bir sabah yine dolmuş bekliyorum.aynı saatte.hiçbir aksama yok.geç kalmadım.hatta erken bile çıkmıştım.aklımdan o arkadaşım geçti.önümden geçtiğini ve ona el salladığımı hayal ettim.ve 2 dakika sonra kafamı kaldırdım ve o geçti.üstelik ben ona el salladım.ve bu sabah evlenecek bir çocukluk arkadaşım var.dolmuştan indim.aklıma o arkadaşım geldi.acaba ne zaman düğünü diye düşünürken babasını gördüm.konuştuk.işte arkadaşlar insanın fikri ne ise zikri de o olur.bunu unutmayın.öyleyse güzel düşünelim ve güzel yaşayalım.

Bana da çok oluyor bu canım. Aklıma biri geliyor dakka olmadan ya o kişi arıyor ya da görüyorum.

Sonra da kendi kendime gülüyorum

Aa evet aynısı bende de oluyor, telepati yoluyla aratıyorum çevremdekileri, "bak diyorum yine arattırdım kendimi"

Son düzenleme:
Sokrat ölüme mahkum edildiğinde, eşi haksız yere öldürülüyorsun diye ağlamaya başlayınca, Sokrat, "Ne yani," demiş. "Bir de haklı yere mi öldürülseydim!" (İnsanın hayatını ortaya koyabileceği idealleri olmalı.)
Dünya nimetlerine ehemmiyet vermeyen, yaşayış ve felsefesiyle ünlü filozof Diyojen, bir gün çok dar bir sokakta zenginliğinden başka hiçbir şeyi olmayan kibirli bir adamla karşılaşır. İkisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek mümkün değildir. Mağrur zengin, hor gördüğü filozofa; "Ben bir serserinin önünden kenara çekilmem." der. Diyojen, kenara çekilerek gayet sakin şu karşılığı verir:
- Ben çekilirim!
(Bırakın kendilerini haklı zannetsinler, sizden bir şey eksilmez.)
Dostlarından biri, Fransız kralı 15. Lui'ye; "Majesteleri," demiş, "Akıl vergisi almayı hiç düşündünüz mü? Hiç kimse budalalığı kabul etmeyeceğine göre, herkes böyle bir vergiyi seve seve öder." Kral, alaylı alaylı gülerek şöyle demiş:
- Hakikaten enteresan bir fikir. Bu buluşunuza karşılık, sizi akıl vergisinden muaf tutuyorum.
(Herkesin aklı kendisine…)
Kulaklarının büyüklüğü ile ünlü Galile'ye hasımlarından biri; "Efendim," demiş. "Kulaklarınız bir insan için biraz büyük değil mi?"
Galile şöyle cevap vermiş:
- Doğru, benim kulaklarım bir insan için biraz büyük ama seninkiler de bir eşek için fazla küçük sayılmaz mı?
(Kavramlarla oynadığınızda hayat daha zevkli oluyor.)
Fransa hükümet ricalinden biri Napolyon'un bir muharebede tenkide kalkışıp parmağını harita üzerinde gezdirerek;
- Önce şurasını almalıydınız, sonra buradan geçerek ötesini zapt etmeliydiniz, gibi fikirler belirtmeye başlayınca, Napolyon şöyle demiş:
- Evet, onlar parmakla alınabilseydi dediğin gibi yapardım.
(Hiçbir şey göründüğü gibi değil.)
Yavuz Sultan Selim, birçok Osmanlı padişahı gibi sefere çıkacağı yerleri gizli tutarmış. Bir sefer hazırlığında, vezirlerinden biri ısrarla seferin yapılacağı ülkeyi sorunca, Yavuz ona:
- Sen sır saklamayı bilir misin, diye sormuş. Vezir:
- Evet hünkarım, bilirim, dediğinde, Yavuz cevabı yapıştırmış:
- Ben de bilirim.
(Bildiklerinizi insanlarla dürüstçe paylaşın, tabi bilmeleri gerektiği kadarını…)
Sultan Alparslan 27 bin askeriyle Bizans topraklarında ilerlerken, keşfe gönderdiği askerlerden biri huzuruna gelip telaşla:
- 300 bin kişilik düşman ordusu bize doğru yaklaşıyor, der.
Alparslan hiç önemsemeyerek şöyle söyler:
- Biz de onlara yaklaşıyoruz.
(Başınıza ne geldiği değil o durumda ne yaptığınız önemli. Ne yapabileceğiniz ise nasıl düşündüğünüzle ilgili.)

Kendin İçin Bir Şey Yapmayacaksan ; Kim Yapacak ?
Başkası İçin Bir Şey Yapmayacaksan; Varolma’nın Anlamı Ne ?
Şimdi Yapmayacaksan; Ne Zaman ?

Mahatma Gandhi..

Yaşamın anlamını kavramak için dünyayı dolaşmaya çıkan bir genç, gezdiği ülkelerden birinde ünlü bir bilgeyi ziyarete gitmişti. Gezgin genç, bilgenin yaşadığı evde, tüm duvarların kitaplarla kaplı olduğunu gördü. Fakat evi dikkatle gözden geçirdikten sonra, yerde bir kilim, duvar dibinde yatak olarak kullanılan bir sedir, ortada ise bir masa ve sandalyeden başka evde hiçbir eşyanın olmadığını gördü ve merakla sordu:

“Neden hiç eşyanız yok?” dedi. “Koltuklarınız, kanepeleriniz, büfeleriniz .. onlar nerede?”

Bilge, bu soruya karşılık olarak kendi bir soru sordu gezgin gence; “Senin de yalnızca, sırtında taşıdığın küçük bir çantan var yavrum” dedi. “Peki, senin eşyaların nerede?”

Gezgin genç, kendini savunurcasına yanıtladı bu soruyu: “Ama görüyorsunuz ben yolcuyum.”

Ünlü bilge, hak verircesine güldü: “Ben de öyle, yavrum” dedi.” Ben de öyle…

(Kaynak bilinmiyor)

Söylediklerinize dikkat edin

düşüncelere dönüşür…

Düşüncelerinize dikkat edin

duygularınıza dönüşür…

Duygularınıza dikkat edin

davranışlarınıza dönüşür…

Davranışlarınıza dikkat edin

alışkanlıklarınıza dönüşür…

Alışkanlıklarınıza dikkat edin

değerlerinize dönüşür…

Değerlerinize dikkat edin

karakterinize dönüşür…

Karakterinize dikkat edin

kaderinize dönüşür…

Mahatma Gandhi

Bir gevşeme egzersizi:

“Bacaklar ve kollar vücuttan hafifçe ayrılmış bir durumda yere sırt üstü yatın. Avuç içleriniz havaya dönük olsun. Gözlerinizi kapatın. Önce birkaç defa derin nefes alıp verin. Kendinizi serbest bırakarak, bedeninizin bütün ağırlığını yerde hissedin. Ve daha sonra zihinsel dikkatinizi ayak parmaklarınıza çevirin ve parmaklarınızın varlığını hissedin ve gevşetin… Sonra ayak tabanlarınızı hissedin ve gevşetin…. Topuklarınızın yerle temasını hissedin ve gevşetin… ve sırasıyla, ayak bileklerinizi, bacak adalelerinizi, dizkapaklarınızı, baldırlarınızın alt ve üst kısımlarını, kaba etlerinizin yerle temasını, bel kısmınızı, karın kaslarınızı, göğüs adalelerinizi, sırtınızın yerle temasını hissedin ve gevşetin… Daha sonra dikkatinizi el parmaklarınıza çevirerek, parmaklarınızın varlığını hissedin ve gevşetin…. Avuç içlerini, bileklerinizi, kol kaslarınızı, dirseklerinizi, pazularınızı ve omuzlarınızın yerle temasını hissedin ve gevşetin… Şimdi dikkatinizi boğazınıza çevirin, boğazınızı hissedin ve gevşetin…. Alt çene hafif ayrık, alt çeneyi hissedin ve gevşetin…. Ağız etrafındaki bütün adaleleri gevşetin… Yanakları gevşetin…. Şakakları hissedin ve gevşetin…. Göz kapaklarınızı gevşetin…. Kaşlar… İki kaşın ortasını hissedin ve gevşetin… Alını gevşetin… Ve başınızın yerle temasını hissedin ve gevşetin… Şimdi bütün bedeninizin ağırlığını yerde hissedin ve gevşetin… Çok rahatladığınızı, huzur ve sükûnet içinde olduğuzu hissedin…. (Bazen zihninizde çeşitli düşünceler oluşabilir. Onları analiz etmeyin… Bırakın onlar, akıp geçsin.) İki, üç dakika bu şekilde kalın… Daha sonra el ve ayak parmaklarınızı oynatarak yavaşça gözlerinizi açabilirsiniz.”

İlk önceleri bu egzersizi yaparken hiçbir şey olmuyormuş gibi gelebilir. Ama yılmayın devam edin. Daha sonraki gevşemeleriniz çok rahat olacaktır.

Gevşemeyi; yorgunluk hissettiğiniz zaman vücudunuzu dinlendirmek, öfke, endişe, üzüntü gibi duyguları bedeninizden ve zihninizden atmak, hastalık belirtileri farkedince kan dolaşımını hızlandırıp hastalığı önleyebilmek, zihninizi rahatlatıp iyi bir uykuya hazırlamak, tansiyonu normal hale getirmek, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında (spazm, ülser, kabızlık), ve dinlenmiş bir zihinle daha rahat hareket edebilmek için kullanabilirsiniz.

Erol Yurderi
Yoga Öğretmeni

ben fırsat buldukça meditasyon yapıyorum.o bile çok etkili.gevşeme egzersizi denemedim hiç.bende en kısa zamanda deneyeceğimm.

Bu aralar hayatımda herşey terse gidiyor.

İyi şeyler düşünmeye çalışıyorum.

Kestirip atsam diyorum bazen de.

Rüzgara kapıldım gidiyorum... Sonum Hayır mı Şer mi bilemiyorum...

Bu aralar hayatımda herşey terse gidiyor.

İyi şeyler düşünmeye çalışıyorum.

Kestirip atsam diyorum bazen de.

Rüzgara kapıldım gidiyorum... Sonum Hayır mı Şer mi bilemiyorum...

canım yaaaa bende seninle aynı moddayım ne yapsam bilemedim annemle kız kardeşim bizdelerdi bir haftadır onlar gitti ayrılık koca bi taş gibi oturdu içime bi tuhaf oldum yine bide yağmurlu bugün içimi kasvet bastı düşünceler beynimi kemirip duruyo allah yardımcımız olsun gidip oğlumu öpüyüm bari hayat enerjimi alıyım azcık......

Ne içindeyim zamanın
Nede büsbütün dışında
Ne başındayım,nede sonunda
Sürünüyorum orta yerinde
Hayallerim yükseklerde
Ben yine aynı,
Aynı zorunluluk içinde
Zaman geçsede,aynı zaman
Gün desen,aynı gün
Sadece avunmaktayım......,

bunu bende çok yaşarım sevdacım düşüncenin gücüne inanmaktan kaynaklnıyo galiba eger o gün canım bişey çok istemişse babam akşama mutlaka ondan alırdı şimdide eşimde yaşıyorum aynı durumu bana daha çok yemek konusunda oluyo oda azcık tombil olmamdan kaynaklanıyo galiba yada allahın sevdiği kuluyum

sevgili arkadaşlar size bundan 1 sene önce içine düştüğüm zor zamanlarımdan bahsetmek ve bunu nasıl aştığımı anlatmak istiyorum.kardeşimin kötü kötü giden bir evliliği vardı.evlendikten 9 ay sonra eve geri geldi.yıkıldık mahvolduk.içim yandı köz gibi.öyle bir yük ki bir boşlukta yaşıyor gibiydim.rüyalarım korkunç.eniştem her seferinde rüyalarımda kardeşimi almaya geliyor.vermek istemiyorum.ağlayarak uyanıyorum.bu arada da benim nişanlanmak istediğimi söyleceğiz babama.ama fırsat gelmiyor.karmakarışığım.geceden sabaha dua ediyorum.güzel olacağına inanmak istiyorum ama çok zor.sonra ben buraya bir konu açtım.ve bana bir arkadaş burda öyle şeyler yazdı ki benim hayatımı gerçekten değiştirdi.arkadaşımın adı cookie dough.ona burdan çoook teşekkür ediyorum.bana yazdığı mesajı yazıcıdan çıkartmıştım ve hala cüzdanımda taşıyorum.ne zaman canım sıkılsa açıp okuyorum.şimdi sırayla size konumu ve arkadaşımın cvabını paylaşacağım..

işte konum:

mutlu olmak istiyorum yardım edin::
kızlar cumartesi sevgilimin ailesi tanışamaya gelecek.yani ciddi bir adım atılacak.sonra söz,bayramdada nişan yapacağız.ama benim şöyle bi sıkıntım var.kardeşim mutsuz bir evlilik yaptı.evliliğinin tüm sorunlarını bende ve ailem de yaşadı.eniştem sorunlu..huzursuz bi insan.ayrıntılara girmek istemiyorum..ve çok taze bu durum.bende çok etkilendim haliyle.içim yandıı,köz oldu..şimdi ise öyle bi durumdayım ki mutlu muyum mutsuz mu anlamıyorum.duygularım çok tuhaf.ailem benden sonra yalnız kalacak.bunun düşüncesi bile üzüyor beni.çevremde hep mutsuz insanlar..pembe hayallerim yok..hiç yokk.bazen bir anda vazgeçesim geliyor.hiç evlenmeyeyim.sonra hemen kızları gidince yalnız kalan aileleri düşünüorum diyorum ki bak doğanın kanunu.ikna ediyorum kendimi.ama sonra yine aklıma geliyor..mutlu mu olacağım,mutsuz mu?kendimi bütün gün eşi ve eşimin ailesi,bir derdim var forumunda buluyorum..kızlar yardım edin,mutlu evliliklerinizi anlatın toparlayın beni...

ve arkadaşımın muhteşem cevabı,yol gösteren,beni gerçekten toparlayan..

hiç pembe hayalim yok"....

ne kadar ölümcül bir cümle kurmussun farkındamısın bilmiyorum? boyle seyler dusunup guzel hayaller kurmayarak gelecegini kendi ellerinle mezara gomuyorsun tatlım.. insanoglunun yaptıgı en buyuk hata budur, nasıl hayal kuracagını bilmez, nasıl dua edecegini bilmez, dua eder ama bosa cunku hayali olmayan biri yaratanın ona bu hayali verecegine de guvenemiyor demektir, halbuki bizden istenen cocuklar gibi saf bir kalple hayal edip, olacagına yine aynı masumiyetle inanmamızdır... insan hayalleri olmadan yasar mı? etrafına bir bak, suan bu dunyada var olan hersey bir zamanlar hayaldi.. onları sadece hayallerine inanabilenler, olumsuz dusunmeyenler gercekleştirdi...

mevlana ne diyor? " Gül düşünen Gülistan olur." bak canım, insanlar "seçimlerinin" toplamıdır. yani, biri eger kotu bir evlilik yasıyorsa bir sekilde bunu kendi secmişdir, o onun kendi olumsuz fikrinin bir urunudur, ama herkes kaderi suclar! kader ve yaratan bu kadar adaletsiz olamaz degil mi? Aklını kullanmayanların musibeti buyuktur der O, sen aklını kullanmayanlardan olma... Aklını ve onun gucunu kullan, mantıklı kararlar aldıktan sonra da hiç korkma.

1- hayal kur
2- hayaline bir bak, mantıklı mı? yani sectigin adam seni mutlu edermi?
3- o hayale yürekten inan ve yaradana inanarak dua et

ailene gelince :) hepimiz bir gun yalnız kalıcaz tatlım doganın kanunu evlilik, anne babanın yalnızkende mutlu olup olamayacagına sen karar veremezsin :) ben de bayramdan sonra sozleniyorum, benimde etrafımda hem iyi hem kötü örnekler var ama biliorumki kötü olanların hepsinin baslangıcı KÖTÜ bir düşünceydi... o yuzden asla negatif olma eger mantık cercevesine uyan bir ilişkin varsa, hep olumlu dusun olur mu

ben o günden sonra hep ama hep hayatın iyi olacağına inandım.şöyle geçmişime baktım.şükretmeden,istemeden geçirdiğim o koca yıllar.üzüldüm kendi adıma.ben hayatta en çok kendime zarar vermişim..sonra gelişim seminerlerine katıldım.çok yararlı oldu.hayatıma başka bir yol çizdim.ve ailem onlar yanlız kalacaklar..bu düşünce üzerdi hep beni.ama herkes ardında anneciğini bırakıp gitmemiş mi?hayat budur işte zaten.bazı şeylere sahip olmak için bazı şeylerden fedakarlık etmeliyiz.ayrıca onlar benim her şeyim.ben nerde mutluysam onlar orda olmamı isterler.artık üzülmüyorum.kendime güzell bir gelecek düşlüyorum.şükrediyorum.ve bu arada da size çook kızıyorum.her şey kötü derseniz her şey gerçekten kötü gider..lütfen hayatınızdan olumsuz her kelimeyi kaldırın..ben beni üzen şarkıları bile dinlemem.beyninize her gün bugun hava kötü,ben keyifsizim msj ı yollayıp durmayınn...

Son düzenleme:
Sevdacım yine döktürüyorsun maşallah.

Hayatım bu aralar zor ewet babamın durumu ağır ve gözlerimin önünde ölüyor ben bişi yapamıyorum.

Ve hayatımın birde öbür tarafı var bugün Allah kısmet ederse düğün tarihim belli olacak.

Ve ben babamın düğünümde olmasını çok istiyorum ve Rabbim' e hep dua ediyorum mutlu günümün her anında babam yanımda olsun die.

tatlım cnm sana hep dua ediyorum cnm.sadece iki şey her şeyi değiştirir.ölüm ve sevgi..sabırlı olmak lazım.ben hep diğer dünyada tüm sevdiklerimizle buluşacağız düşüncesiyle yaşıyorum.başka türlüsünü kabul etmem mümkün değil.ama bu dünyada yokluğa alışmak çok zor.bunları düşünme ve aklına getirme.cnm rabbim sana istediğini verir.babacığını sana bağışlar.sen yeter ki kötü düşünme.ben o günleri yaşadıktan sonra akabinde büyük mutlulukları yaşadım.çunku bunu yaşamayı istedim.rabbime hep bunun için dua ettim.kendini üzme.her şey istediğin gibi olacak..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…