okullar acilacak kayitlar basladi biz hala karar veremedik

Dini eğitim veren çoğu kurum bazı cemaatler ile bağlantılı yollayacaksaniz bile çok dikkat edin çünkü çoğu kendi fikirlerini empoze ediyor çocuklara dini deglerler adı altında. Büyük konuşmak istemiyorum ancak dini eğitim veren hiçbir kuruma yollamam yaz kursları da dahil. Bu arada bende eğitimci ve muhafazakarim.cocuk dini değerleri aileden alır. Siz yalan soylemezseniz oda soylemez . Birinin yalan söylemek günahtır demeye ihtiyacı yok.
Diyanete bağlı camilerin anaokulları var, benim oğlum da bu sene anaokuluna başlayacak kararsız kaldık. Ama değerler eğitimi ailede başlar çok haklısınız.

4 yasında bir kizimiz var 2020 ekim doğumlu devlet kreşleri kabul ediyor yası tutuyor.Yari özel yari devlet destekli bir kreşe sormustuk 48 ayi doldurmus olmasi gerekiyor demislerdi kizimiz 46 aylik su an sonra araya hamileligim dogumum girdi falan derken kaldı bu zamana yumurta kabuğa dayandı daha erken davranip arastirmamiz gerekiyirdu hata yaptik.Eşim hem normal kreş icerikli hem de dini değerler egitimi veren bir kreşe vermek istiyor ben ise soyut kavramlar icin henüz küçük oldugu icin istemiyorum normal bir kreşe gitmesi taraftariyim manevi anlamda cok sükür inancli biriyim ama her seyin bir zamani oldugu görüsündeyim su an sadece oyun oynamali etkinlik yapmali arkadaslik iliskileri kurmalı.Esim ise temellerin ufakliktan atildigi görüsünde 9 unda okullar acilacak kayitlar basladi biz hala karar veremedik ikisi de ayni ücrette siz olsaniz ne yapardiniz ? Dini icerik acmak yasak biliyorum aslinda konu din degil, dini olarak degil de cocugun soyut kavramlari anlayip anlayamayacagina göre yorum yaparak fikirlerinizi bekliyorum daha fazla oyun daha fazla etkinlik onun icin daha iyi olmaz mi sizce de ? Kendi cocugum diye demiyorum zeki ve dil becerileri gelismis bir cocuk ona en uygun ortam hangisi bilemiyorum anne baba olarak aman gitsin de hangisine giderse gitsinden ziyade en faydali olanina gitsin görüşündeyim
Siz çok haklısınız, çocuğunuzun ihtiyaçlarının ve gelişiminin farkındasınız, sizi tebrik ediyorum. Normal bir kreşe gitsin lütfen, daha çok küçük.

Bir tanıdığım bu şekilde din eğitimi olan yere kızını gönderdi 4yaşında geçen sene. Şuan 5yaşında ve çocuk psikolojik destek alıyor. Okula göndermeyin demiş doktor. Tam detayını bilmiyorum arkadaşım bana bu tarz şeylere karşı olduğum için anlatmıyor detaylı.
Benimde inancım tam. Ama bu kadar küçük çocukların bu tarz yerlere gönderirmesine karşıyım.

Bi yakınımın oğlu gidiyor hem dini hemde oyunlar falan oynanan eğitici bir yer. Açıkçası bizim oğlan zaten maşallah zehir gibiydi orası da ona daha farklı şeyler kattı ve bu sene tekrar oraya gidecek.

İyide dini eğitim veren yerlerde zaten okutturup eğitimi vermiyor oyun ile beraber şarkı yerine mesela islamın şartlarını ezberletiyor yada otarz şeyleri illa oturtturun zorla okutmuyorlar anlayacağınız benim iki çocuğumda öyle gitti çok güzeldi manevi değerleri öğrendi hiç bir yan etkisini de görmedik

Bana eşinizin söylediği yer de olabilir gibi geldi. Özellikle bir gruba bağlı değilse tabii. O tarz anaokulu ve kreslerde kucuk yaş cocuklarina diğer eğitimlerin yanında degerler eğitimi yoğunluklu bir plan hazırlanıyor. Yine yaşının gerektirdiği etkinlikleri yapıyorlar.

Dini eğitimini biz vereceğiz. Başkalarına güvenemem bu konuda. Hadi bende pek bi cacık yok da eşim gayet bilgili. Çocuğunun manevi değer almasını isteyen otursun öğretsin başkasına bırakılacak iş değil bu bence.

Olabildigince denetimli - izinli yasal bir yer ise belki. Ama agirlik o yonde olmamali
Ben Okula bagli karar verirdim mumkunse herhangi bir yere yakinligi olmayan. Merdiven alti denilebilecek ama ailelerin beklentilerini karsilayan ve az az boyama vs olan bir yerde biliyorum beklentiye gore memnuniyet yuksekti fakat bence cok agirdi boyle bir yere gondermezdim

Tamamen misal veriyorum;
Yalan konuşmak günahtır eğitimi verilirken çocuğa günahı nasıl açıklıyorlar
Yalan konuşmak yanlıştır derseler zaten dini bir eğitim verilmiş olmaz ve bu bu ahlaki bilgi normal kreşte de verilir.
Normal kreşlerde de tabiki (iyice araştırılması yapılmış ise) temel ahlak bilgileri verilir.
Selamlaşmalar, Teşekkür etmeler, El yıkama hijyen temizlik v.b
Ben burada sadece şunu sorgularım çocuğun anlayamayacağı bir kavramı ona nasıl anlatacaklar?
Öğretmen; Küfür etmek Günah
-Günah nedir?
-Küfür edene ne olur ?
-Babam küfür ediyor cehennemde yanacak mı?
-Babamı çok seviyorum, konuşalım babam yanmasın ?
-Baba sen yanınca biz ne olucaz, sen beni sevmediğin için mi yanacaksın ?
....

olabilecek tüm saçma diyaloglara hazır olabilirsiniz.
Çünkü bilmediği soyut kavramları hele de korkmuşsa bildiği somut kavramlar ile birleştirecektir. Ve çocukta korkuya sebep olacaktır.
Ha diyorsaki kurum biz din bilgisi dersini tamame somut kavramlarla temel olarak veriyoruz. Bizim için el yüz yıkama hijyen gibi abdestin başlangıcı temeli veriliyor falan filan..

Ya ne bileyim.. Hiç soyut kavrama girilmeyeceğine de benim inanasım gelmiyor. E çocuk için sadece Arapça öğrenimi dil becerisi ve dil öğrenimi açısından artı oluşturabilir gibi...
Ben öğretmen bir anne olarak çocuğumu tamamen oyun olan bir kreşe gönderirdim. Çocuğumun zaten oynayabileceği bir sokak bağ bahçe olmayacak. Zaten çalışıyorum ona ayıracak vaktim kısıtlı.. Oğlumun gün içindeki enerjisini atıp dil becerisi, sosyal becerisini ve psiko motor becerilerini geliştirmesi benim için kafidir. 7-8 yaşa kadar çocuğun öğrenme temel alanı anne babadır. Çocuk anne babayı taklit eder. Anne baba kitap okursa çocuk okur, anne baba hergün diş fırçalarsa çocuk fırçalar. Anne baba birbirine yardım ederek iş yaparsa çocuk yardım etmeyi öğrenir..

Daha çok sevgi dersleri diye geçiyor zaten. Çoğunlukla verilmesi gereken edep ve sevgi konuları konuşuluyor,yardımlaşma olsun,şükür olsun,küçükleri sevmek büyüklere saygı duymak,yalan konuşmamak vesaire gibi
Öğrenmek isteyen çocuklara Arapça alfabe tanıtılıyor
Yemeklerden sonra şükür duası yapılıyor
Kandillerde hediyeleşmeler oluyor
Yani öyle farzlar,sünnetler namaz,oruç falan gibi şeyler olmuyor
bunlar zaten normal kreşlerde de veriliyor, kandilde hediyeleşme harici tabii ki.
yemeklerden önce dua ediliyor mesela kızımın okulunda.

yediğimiz can olsun
içtiğimiz kan olsun
bu güzel yemeğimiz hepimize afiyet olsun
amin

Diyanete bağlı camilerin anaokulları var, benim oğlum da bu sene anaokuluna başlayacak kararsız kaldık. Ama değerler eğitimi ailede başlar çok haklısınız.
Herkesin kendi görüşü ancak ben ona da karşıyım. Etrafımda çocukken dini eğitimin yanlış verilmesinden kaymaklı çok fazla sorun yaşayan kişiler var ondan olabilir

Kreşlerde çocuklarla ilgilenen herkesin çok eğitimli olduğunu düşünmüyorum, ne idüğü belirsiz ne mezunu olduğu belirsiz biri kalkıp bi cümle eder korkutur çocuğu. Günahla sevapla ilgili cümleleri çok kolay yanlış anlayabilir ve bazı davranışları takıntı yapabilirler. Bizler gibi anaanne babaanne dededen öğrensinler bence bu bilgileri. Şu devirde neyin altından ne cemaati çıkacağı belli olmuyor devlet okullarına bile giriyorlar etkinlik adı altında. Denetimi zor özel kreşlere hayli hayli girerler.

Kızım dini icerikli kreşe gitti. Yüzde 60 temel eğitim yüzde 40 dini egitimdi. Çok memnun kalmıştım. Yarım gün günde 4 saat gitti. 4.5 yaşında baslamisti. Masallah kurani yarı hatim etti bir senede. 9.5 yaşında ve hala çok güzel okuyor.
Devlet ana sınıfı, özel kreş deneyimim de oldu. Bunlarda ne yapıldıysa dini eğitimli kreşte de aynısı yapıldı. Önemli günler haftalar kutlandı, eğitici oyunlar oynandı bunların yanında çocukların yaşına uygun dini eğitim de verildi. Ben memnun kalmıştım.

Kesinlikle öyle esim de ağac yas iken egilir kafasinda ama bizim cocugumuz henüz bir fidan ve ne yazik ki benim ailem ve cevrendekiler de esim gibi düsünüyor
Ya aslında bu durumla ilgili bi çok örnek var. Keşke eşinize anlatabilseniz.
Çocuklar küçükken açık kapalı ayrımını bile yapamıyor. Benim bi tane yeğenim kapalılardan çok korkardı o yaşlarda. Bide üzerine bu çocuğa dini eğitim verildiğini düşünemiyorum bile. Bi ton kafa karışıklığı ayıkla pirincin taşını yani.

Bence doğru düşünüyorsunuz ne yapın edin ve fikrinizi kabullendirin. 4 yaş çok küçük. Bence dini eğitim ergenlik dönemine kadar verilmemeli hatta hiç verilmemeli. Çocuk sonucta maruz kaldıkça ilgisi varsa merak ederse yönelir öbür türlü eşinizin ağaç yaşken eğilir dediği şey kendi fikirlerini çocuğun fikri oluşmadan dayatmak. Oyun oynasın gezsin arkadaşlarıyla vakit geçirsin ama küçücük çocukları dua veya dini kelime kullanırken görmek bana tuhaf geliyor

4 yasında bir kizimiz var 2020 ekim doğumlu devlet kreşleri kabul ediyor yası tutuyor.Yari özel yari devlet destekli bir kreşe sormustuk 48 ayi doldurmus olmasi gerekiyor demislerdi kizimiz 46 aylik su an sonra araya hamileligim dogumum girdi falan derken kaldı bu zamana yumurta kabuğa dayandı daha erken davranip arastirmamiz gerekiyirdu hata yaptik.Eşim hem normal kreş icerikli hem de dini değerler egitimi veren bir kreşe vermek istiyor ben ise soyut kavramlar icin henüz küçük oldugu icin istemiyorum normal bir kreşe gitmesi taraftariyim manevi anlamda cok sükür inancli biriyim ama her seyin bir zamani oldugu görüsündeyim su an sadece oyun oynamali etkinlik yapmali arkadaslik iliskileri kurmalı.Esim ise temellerin ufakliktan atildigi görüsünde 9 unda okullar acilacak kayitlar basladi biz hala karar veremedik ikisi de ayni ücrette siz olsaniz ne yapardiniz ? Dini icerik acmak yasak biliyorum aslinda konu din degil, dini olarak degil de cocugun soyut kavramlari anlayip anlayamayacagina göre yorum yaparak fikirlerinizi bekliyorum daha fazla oyun daha fazla etkinlik onun icin daha iyi olmaz mi sizce de ? Kendi cocugum diye demiyorum zeki ve dil becerileri gelismis bir cocuk ona en uygun ortam hangisi bilemiyorum anne baba olarak aman gitsin de hangisine giderse gitsinden ziyade en faydali olanina gitsin görüşündeyim
Din eğitiminin içeriğine bağlı.

X