okullar acilacak kayitlar basladi biz hala karar veremedik

4 yasında bir kizimiz var 2020 ekim doğumlu devlet kreşleri kabul ediyor yası tutuyor.Yari özel yari devlet destekli bir kreşe sormustuk 48 ayi doldurmus olmasi gerekiyor demislerdi kizimiz 46 aylik su an sonra araya hamileligim dogumum girdi falan derken kaldı bu zamana yumurta kabuğa dayandı daha erken davranip arastirmamiz gerekiyirdu hata yaptik.Eşim hem normal kreş icerikli hem de dini değerler egitimi veren bir kreşe vermek istiyor ben ise soyut kavramlar icin henüz küçük oldugu icin istemiyorum normal bir kreşe gitmesi taraftariyim manevi anlamda cok sükür inancli biriyim ama her seyin bir zamani oldugu görüsündeyim su an sadece oyun oynamali etkinlik yapmali arkadaslik iliskileri kurmalı.Esim ise temellerin ufakliktan atildigi görüsünde 9 unda okullar acilacak kayitlar basladi biz hala karar veremedik ikisi de ayni ücrette siz olsaniz ne yapardiniz ? Dini icerik acmak yasak biliyorum aslinda konu din degil, dini olarak degil de cocugun soyut kavramlari anlayip anlayamayacagina göre yorum yaparak fikirlerinizi bekliyorum daha fazla oyun daha fazla etkinlik onun icin daha iyi olmaz mi sizce de ? Kendi cocugum diye demiyorum zeki ve dil becerileri gelismis bir cocuk ona en uygun ortam hangisi bilemiyorum anne baba olarak aman gitsin de hangisine giderse gitsinden ziyade en faydali olanina gitsin görüşündeyim
Yurtdışında yaşıyoruz, kardeşim eşinizin tarif ettiği gibi bir kreşe gitti. Hiçbi zararını görmedik. Orada da diğer kreşlerde olduğu gibi oyunlar oynayıp etkinlikler yaptılar, yemek yediler, gezmelere gittiler.

Şimdi şöyle bazı 4 yaşındaki çocuklar hangi bilgiyi versen alabiliyor bazıları bu sefer temel bilgileri öğrenmekte zorluk çekiyor okul hayatında karıştırabiliyor çocuğunuzu en iyi siz bilirsiniz eğer ikisini de yapabilir diyorsanız hem dini eğitilm veren hem sosyal hem oyun aynı zamanda temel bilgileri veren kreşler mevcut ona göre seçimler yapabilirsiniz …

Normal eğitim almalı, dini eğitim kısmına önem veren baba o kısımları doldursun bence.
Ben de en az esim kadar önem veriyorum ama zamani oldugunu düsünüyorum mesela büyük dedemiz vefat etmisti eşim Allah yanina aldı cennete gitti bir daha gelmeyecek diye anlatacakken engel oldum neden Allahi sevdiklerini alan bir olgu olarak görsün ki ya da bir yanlis yaptiginda Allah yakar bak diye ikaz edilmesini istemiyorum cok mu derin düsünüyorum bilmiyorum ama 4 yasindaki cocuk anlamaz yani hic birini anlamlandiramaz

Hem soyut anlamda hem de bu dediğiniz tarzda eğitim veren yerler var . Fikrimce mantıksız gelmiyor bana … İsterseniz bir görün , konuşun , bakın . Kızınız da severse olabilir …
Iki yere de bakacagiz yarın ama hala subyan kresi dedikleri yer mantikli gelmiyor bana evet güzeldir muhakkak ama cocugum henuz cok ufak

Bir tanıdığım da böyle yaptı çocuğu yaşıtlarına göre geride kaldı konuşması azaldı psikoloğa götürdüler. Bence şu an dini anlayacak yaşta değil oyun oynamalı arkadaş edinmeli
Yaa neden peki cok mu dini egitime yönelmis gittigi yer oyun ya da etkinlik acisindan yetersiz mi gelmis

Sahsi fikrim dini yeri simdilik secmemek. Zaten dini egitim de daha sonra baslatilir diye biliyorum. Biz mesela 6 yasinda ders almaya baslamistik. Gayet yerinde bir yas. O zamana kadar oynasinlar cocuklar bencede.
6 yas belki olabilir ama daha benim kizim 4 yasini bile doldurmadi besmele cekmeyi öğrense neyi neden yaptigini bilmeyecek yatarken yattim Allah kaldir beni duasini okuyor anneannem ögretmis ama neyi neden yaptigini bilmiyor ki ben istiyorum ki bilincli olsun severek ksteyerek ögrensin benim ya da babasinin tercihiyle değil

Dini eğitim için henüz çok erken. Çocuğun kafasında oturtamadığı daha bir ton kavram varken bir de dini eğitimi eklemek çok yanlış.
Kesinlikle öyle esim de ağac yas iken egilir kafasinda ama bizim cocugumuz henüz bir fidan ve ne yazik ki benim ailem ve cevrendekiler de esim gibi düsünüyor

Yahu din olgusu kişi ile Allah arasında bir mevzu ğeygamberler bile biz elçiyiz derken Allah’ın kuluna ne oluyo? Tövbe ya yavrunuz daha bebek ne kişiliğinin oluşmasını bekleniyor bu yaşta?
Umarim esimle ortak noktada uzlasabiliriz 4 yasindaki cocugun soyut kavramlarla aklinin karismasini istemiyorum

Yerine göre değişir bence. Bazı yerlerde dini eğitim içeriklerini aktivite ve oyunla aktarıyorlar, bunu da çocuğun yaşını gözeterek, ölçülü bir şekilde yapıyorlar. Ama böyle yerlerin yaygın olduğuna inanmıyorum o yüzden önce görmek gerekir.

Ben eğer içime sinmediyse şimdilik tercihimi normal bir kreşten yana kullanırdım. Eşiniz evde istediği değeri verebilir.
Henüz gidip gormedik esimle gidip bakacagiz benim istedigim yere de esimin dedigi yere de

4 yasında bir kizimiz var 2020 ekim doğumlu devlet kreşleri kabul ediyor yası tutuyor.Yari özel yari devlet destekli bir kreşe sormustuk 48 ayi doldurmus olmasi gerekiyor demislerdi kizimiz 46 aylik su an sonra araya hamileligim dogumum girdi falan derken kaldı bu zamana yumurta kabuğa dayandı daha erken davranip arastirmamiz gerekiyirdu hata yaptik.Eşim hem normal kreş icerikli hem de dini değerler egitimi veren bir kreşe vermek istiyor ben ise soyut kavramlar icin henüz küçük oldugu icin istemiyorum normal bir kreşe gitmesi taraftariyim manevi anlamda cok sükür inancli biriyim ama her seyin bir zamani oldugu görüsündeyim su an sadece oyun oynamali etkinlik yapmali arkadaslik iliskileri kurmalı.Esim ise temellerin ufakliktan atildigi görüsünde 9 unda okullar acilacak kayitlar basladi biz hala karar veremedik ikisi de ayni ücrette siz olsaniz ne yapardiniz ? Dini icerik acmak yasak biliyorum aslinda konu din degil, dini olarak degil de cocugun soyut kavramlari anlayip anlayamayacagina göre yorum yaparak fikirlerinizi bekliyorum daha fazla oyun daha fazla etkinlik onun icin daha iyi olmaz mi sizce de ? Kendi cocugum diye demiyorum zeki ve dil becerileri gelismis bir cocuk ona en uygun ortam hangisi bilemiyorum anne baba olarak aman gitsin de hangisine giderse gitsinden ziyade en faydali olanina gitsin görüşündeyim
Dini eğitim veren çoğu kurum bazı cemaatler ile bağlantılı yollayacaksaniz bile çok dikkat edin çünkü çoğu kendi fikirlerini empoze ediyor çocuklara dini deglerler adı altında. Büyük konuşmak istemiyorum ancak dini eğitim veren hiçbir kuruma yollamam yaz kursları da dahil. Bu arada bende eğitimci ve muhafazakarim.cocuk dini değerleri aileden alır. Siz yalan soylemezseniz oda soylemez . Birinin yalan söylemek günahtır demeye ihtiyacı yok.

Okulların içeriklerine göre değişir bence, dini ağırlıkta bi okul 4 yaş için yanlış seçim fakat bazı özeller var içinde yüzme,drama,yabancı dil,seçmeli piyano derslerine ek dini dersler bunlarda namaz duaları ve arapça harfler öğretiliyor. Dua içerik anlamları yada ayrıntı verilmiyor amaç ezber ve erkenden dil çeşitliliği (Kuranın ayetlerin anlamları ağır olduğu için harfleri okumayı öğreniyorlar sadece) bence bu tarz bi okulsa eşinizin dediği gibi olabilir. Dediklerimden bi tık aşırısı bile varsa bence olmaz.
Kendi kızımı dini okula gönderir miyim derseniz göndermem, ileride onların ne olacağı belli mi? Tutup 10 sene sonra sende bu okullarda okudun diye milletin başına gelenleri biliyoruz. Bence gereksiz. Ben dini değerleri, Kuran okumayı ananesi öğretsin istiyorum, ezber dualarıda evde biz öğretebiliriz.
Her türlü eğitim küçük yaşta en verimli oluyor, mesela ingilizce almanca dil eğitimleride öyle, tutup arapça ingilizce öğrensin bu eksi mi tabiki değil, ama tutup cennet cehennem o günah bu değil kavramları olmamalı. Benim hassas noktam bu olurdu. Allahın emrettiklerini yapmayan yanar kavramı o yaş grubu için korkunçtur, sosyal hayatını etkiler ve dine ısınsın derken buz gibi soğuyabilir
Evet isin bu yönü de var ileride basi agrir mi onu da bilemiyorsun ki bana kalsa benden görerek ögrensin kendi capimda ibadetlerimi yapan sorumluluklarimi bilen biriyim esim benden daha az dikkat eder mesela ama is egitime gelince bunu baskasinin vermesi gerektigini düsünüyor anne babadan alinan egitim ciddiye alinmazmis

Mesela ne ögretiyorlar yemek duasi vs seyler mi
Şöyle ki daha çok bu dini eğitim “sevgi dersi” ya da muadil isimle yapılıyor. Bu derslerde yemek yeme kurallarını,temizliği,küçüklere sevgiyi büyüklere saygıyı,israfı,şükretmeyi,kendimiz için istediklerimizi başkaları için de istemeyi,hayvan sevgisini… bunları öğretiyorlar
Bunları öğretirken mesela diş temizliğini örneklendirirken peygamber efendimizin diş sağlığına verdiği önemi hikayeleştiriyolar
Hayvan sevgisi için “kedilerin babası” lakaplı sahabe Ebubekir’den örnek veriyolar mesela
Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.
Yemeklerden sonra çok kısa yemek duaları öğreniyorlar.
Kandillerde kandil simiti yapıp dağıtıyorlar,süslü giyiniyorlar,hediyeleşiyorlar.
Bunun gibi şeyler. Çocuklara tabi ki oruç tutturuyorlar 😃 ama neden oruç tutulduğunu bunu aç kalan insanları anladığımızda daha yardımsever olacağımıza bağlayan hikayeleştirme ile anlatıyorlar mesela.

Dini eğitim veren çoğu kurum bazı cemaatler ile bağlantılı yollayacaksaniz bile çok dikkat edin çünkü çoğu kendi fikirlerini empoze ediyor çocuklara dini deglerler adı altında. Büyük konuşmak istemiyorum ancak dini eğitim veren hiçbir kuruma yollamam yaz kursları da dahil. Bu arada bende eğitimci ve muhafazakarim.cocuk dini değerleri aileden alır. Siz yalan soylemezseniz oda soylemez . Birinin yalan söylemek günahtır demeye ihtiyacı yok.
Bu diyanete bagli ondan eminim ama sizin gibi düsünuyirum mesela yaninda namaz kiliyorum kuran okuyorum istiyorum ki bunu benden görerek örnek alsin soruyordu mesela bana anne neden kuran okuyorsun diye büyüyünce eger istersen sen de okursun ögrenmek istersen ögretirim bazen insanlar kendini iyi hissetmek icin okumaya ihtiyac duyabilirrler diyordum tamam anne diyordu bunu benden ogrenmesi daha dogru yani

Ben size katiliyorum. Oralarda da dogru bilgi verildigine inanmiyorum kendi cocuklugumdan biliyorum korku temelli asla dogru olmayan bilgiler. Kendiniz evinizde vermeye calisin cok daha faydali
Tesekkur ederim umarim kizimiz icin en dogru karari veririz benim icin egitim cok onemli ama dogru zamanda ve dogru yasta

Bir tanıdığım da böyle yaptı çocuğu yaşıtlarına göre geride kaldı konuşması azaldı psikoloğa götürdüler. Bence şu an dini anlayacak yaşta değil oyun oynamalı arkadaş edinmeli
Çok merak ettim psikolog nasıl bir bağlantı kurdu böyle bir kreşle konuşma azalmasının ? Ne olmuş acaba?

Benim kızım da kasımda 4 yaşına girecek, diyanete bağlı 4-6 yaş kreşine yazdırdım ve göndermeyi düşünüyorum. Orda zaten 4-5-6 her yaşa göre ayrı sınıfları olacak 6 yaş çocuğuna verilen eğitim ile 4 yaş çocuğuna verilen eğitim aynı olmuyor. Oyun üzerinden manevi değerler eğitimi almasını ben tercih ediyorum, kendim de çocuk sayılabilecek yaştan itibaren diyanete bağlı kurslara gittim hafızlık eğitimi aldım kreş çocuğuna kafasını karıştıracak soyut kavramlar üzerinden bir eğitim verilmediğinden eminim, devlete bağlı kreşlerde müfredat bellidir endişelenecek bir durum olmaz diye düşünüyorum

soruyordu mesela bana anne neden kuran okuyorsun diye büyüyünce eger istersen sen de okursun ögrenmek istersen ögretirim bazen insanlar kendini iyi hissetmek icin okumaya ihtiyac duyabilirrler diyordum tamam anne diyordu bunu benden ogrenmesi daha dogru yani
Ama siz de yanlış öğretiyormuşsunuz :KK70: yani Kur'an sırf iyi hissetmek için okunmaz ki. İşin ehilleri tarafından eğitim verilmesi daha mantıklı bence. Yoksa her aile kafasına göre din uyduruyor

X