okullar acilacak kayitlar basladi biz hala karar veremedik

leylosvemecnun

Cennet kuşu Deniz'im ❤
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2014
4.756
6.370
4 yasında bir kizimiz var 2020 ekim doğumlu devlet kreşleri kabul ediyor yası tutuyor.Yari özel yari devlet destekli bir kreşe sormustuk 48 ayi doldurmus olmasi gerekiyor demislerdi kizimiz 46 aylik su an sonra araya hamileligim dogumum girdi falan derken kaldı bu zamana yumurta kabuğa dayandı daha erken davranip arastirmamiz gerekiyirdu hata yaptik.Eşim hem normal kreş icerikli hem de dini değerler egitimi veren bir kreşe vermek istiyor ben ise soyut kavramlar icin henüz küçük oldugu icin istemiyorum normal bir kreşe gitmesi taraftariyim manevi anlamda cok sükür inancli biriyim ama her seyin bir zamani oldugu görüsündeyim su an sadece oyun oynamali etkinlik yapmali arkadaslik iliskileri kurmalı.Esim ise temellerin ufakliktan atildigi görüsünde 9 unda okullar acilacak kayitlar basladi biz hala karar veremedik ikisi de ayni ücrette siz olsaniz ne yapardiniz ? Dini icerik acmak yasak biliyorum aslinda konu din degil, dini olarak degil de cocugun soyut kavramlari anlayip anlayamayacagina göre yorum yaparak fikirlerinizi bekliyorum daha fazla oyun daha fazla etkinlik onun icin daha iyi olmaz mi sizce de ? Kendi cocugum diye demiyorum zeki ve dil becerileri gelismis bir cocuk ona en uygun ortam hangisi bilemiyorum anne baba olarak aman gitsin de hangisine giderse gitsinden ziyade en faydali olanina gitsin görüşündeyim

4 yasında bir kizimiz var 2020 ekim doğumlu devlet kreşleri kabul ediyor yası tutuyor.Yari özel yari devlet destekli bir kreşe sormustuk 48 ayi doldurmus olmasi gerekiyor demislerdi kizimiz 46 aylik su an sonra araya hamileligim dogumum girdi falan derken kaldı bu zamana yumurta kabuğa dayandı daha erken davranip arastirmamiz gerekiyirdu hata yaptik.Eşim hem normal kreş icerikli hem de dini değerler egitimi veren bir kreşe vermek istiyor ben ise soyut kavramlar icin henüz küçük oldugu icin istemiyorum normal bir kreşe gitmesi taraftariyim manevi anlamda cok sükür inancli biriyim ama her seyin bir zamani oldugu görüsündeyim su an sadece oyun oynamali etkinlik yapmali arkadaslik iliskileri kurmalı.Esim ise temellerin ufakliktan atildigi görüsünde 9 unda okullar acilacak kayitlar basladi biz hala karar veremedik ikisi de ayni ücrette siz olsaniz ne yapardiniz ? Dini icerik acmak yasak biliyorum aslinda konu din degil, dini olarak degil de cocugun soyut kavramlari anlayip anlayamayacagina göre yorum yaparak fikirlerinizi bekliyorum daha fazla oyun daha fazla etkinlik onun icin daha iyi olmaz mi sizce de ? Kendi cocugum diye demiyorum zeki ve dil becerileri gelismis bir cocuk ona en uygun ortam hangisi bilemiyorum anne baba olarak aman gitsin de hangisine giderse gitsinden ziyade en faydali olanina gitsin görüşündeyim

Yerine göre değişir bence. Bazı yerlerde dini eğitim içeriklerini aktivite ve oyunla aktarıyorlar, bunu da çocuğun yaşını gözeterek, ölçülü bir şekilde yapıyorlar. Ama böyle yerlerin yaygın olduğuna inanmıyorum o yüzden önce görmek gerekir.

Ben eğer içime sinmediyse şimdilik tercihimi normal bir kreşten yana kullanırdım. Eşiniz evde istediği değeri verebilir.

Okulların içeriklerine göre değişir bence, dini ağırlıkta bi okul 4 yaş için yanlış seçim fakat bazı özeller var içinde yüzme,drama,yabancı dil,seçmeli piyano derslerine ek dini dersler bunlarda namaz duaları ve arapça harfler öğretiliyor. Dua içerik anlamları yada ayrıntı verilmiyor amaç ezber ve erkenden dil çeşitliliği (Kuranın ayetlerin anlamları ağır olduğu için harfleri okumayı öğreniyorlar sadece) bence bu tarz bi okulsa eşinizin dediği gibi olabilir. Dediklerimden bi tık aşırısı bile varsa bence olmaz.
Kendi kızımı dini okula gönderir miyim derseniz göndermem, ileride onların ne olacağı belli mi? Tutup 10 sene sonra sende bu okullarda okudun diye milletin başına gelenleri biliyoruz. Bence gereksiz. Ben dini değerleri, Kuran okumayı ananesi öğretsin istiyorum, ezber dualarıda evde biz öğretebiliriz.
Her türlü eğitim küçük yaşta en verimli oluyor, mesela ingilizce almanca dil eğitimleride öyle, tutup arapça ingilizce öğrensin bu eksi mi tabiki değil, ama tutup cennet cehennem o günah bu değil kavramları olmamalı. Benim hassas noktam bu olurdu. Allahın emrettiklerini yapmayan yanar kavramı o yaş grubu için korkunçtur, sosyal hayatını etkiler ve dine ısınsın derken buz gibi soğuyabilir

Ben size katiliyorum. Oralarda da dogru bilgi verildigine inanmiyorum kendi cocuklugumdan biliyorum korku temelli asla dogru olmayan bilgiler. Kendiniz evinizde vermeye calisin cok daha faydali

Dini eğitim veren yerler sandığınız gibi ağır eğitim vermiyorlar, oyundur etkinliktir bu tarz şeyler de yapıyorlar bayağı.
Yeğenim de 4 yaşında. Bayıla bayıla gidiyordu kreşe. Bir iki dua falan öğrenmişti. Çok da soyut kavramlar değil yani
Daha çok sevgi dersleri diye geçiyor zaten. Çoğunlukla verilmesi gereken edep ve sevgi konuları konuşuluyor,yardımlaşma olsun,şükür olsun,küçükleri sevmek büyüklere saygı duymak,yalan konuşmamak vesaire gibi
Öğrenmek isteyen çocuklara Arapça alfabe tanıtılıyor
Yemeklerden sonra şükür duası yapılıyor
Kandillerde hediyeleşmeler oluyor
Yani öyle farzlar,sünnetler namaz,oruç falan gibi şeyler olmuyor

Daha çok sevgi dersleri diye geçiyor zaten. Çoğunlukla verilmesi gereken edep ve sevgi konuları konuşuluyor,yardımlaşma olsun,şükür olsun,küçükleri sevmek büyüklere saygı duymak,yalan konuşmamak vesaire gibi
Çok güzel bence. Ahlak kuralları öğretiliyor kısacası. Adabı muaşeret gibi bir nevi. Güzel davranışlar kazanmaları hedefleniyor yoksa cennet cehennem şu bu şeyler yok. Ben de çocuğum 4 yaşına gelince böyle bir yere vermek istiyorum

Bende öyle biliyorum çocuklara cennet cehennem günah sevap ogretilmiyor bizim çocukluğumuzda ki gibi değil bu yerler hemen hemen anaokullariyla mufredatlari aynı burada da sayılar şekiller öğreniliyor ek olarak Arap alfabesi ve Sübhaneke gibi dualar öğretiliyor çocuklara etkinliklerde ise tek fark burada çocuk ilahileri dinletiliyor normal anaokulunda çocuk şarkıları dinletiliyor tercih sizindir elbette ama çocuğunuz buraya gidince soyut kavramlarla bogusmayacak sadece Allah diye bir varlık olduğunu onun en büyük olduğunu ve bizleri çok sevdiğini bu yüzden bizlerinde iyi insanlar olmamız için küçüklere karşı sevgi büyüklere saygıya dikkat etmemiz israf etmememiz emanete sahip çıkmamız vs bunları öğreniyorlar.

Vereceğiniz kurumun güvenilirlik seviyesine bağlı. Ben ikizleri verdim. 4 yaşda değerler eğitimi ve Kur'an eğitimi vardı. Soyut her hangisi bir kavram öğrenmediler. Gayette severek gittiler.

Onun yanında normal MEB müfredatı işlendi. Kitap aldık. Ben pişman olmadım. Taşıdığımız için kurum değiştirmek zorunda kaldık.

Devlet anaokuluna gidin bahsettiğiniz yerde de müfredat devlet tarafından belirleniyor, boyamalar etkinlikler yapıyor kuran 4 yasa ogretilmiyor diye biliyorum dua tarzı ezberlettiriyorlar. Bu arada çok çok geç kalmissiniz. Yarı özel diye kabul edilirse edilirsiniz çünkü çoğu okul bu hafta oryantasyon bile yaptı sınıflar belirlendi kontenjanlar açıklandı. (En azından bizim okul mesela şuan bir kayıt alması imkansıza yakın yedekler bile dolmuş.)

X