Okul beslenmesi için öneriler

Ben yediği ne varsa onu yapıyorum. Çok çeşit yok ama napayım yesin de. Öğlen okulda yemek var zaten (ama benimki yemiyor desem yeri), çoğu sabah kahvaltı yapmadan gidiyor. Ona göre de miktarı artırıyorum. Genelde pankek, akıtma, tost, kek, kurabiye falan yapıyorum. Yanına da salatalık, havuç, elma, erik, üzüm vs artık o gün neye tamam dediyse ondan koyuyorum. Bazen süt de koyuyorum. Nadiren abur çubuk istiyor, o zamanlarda kırmayıp biraz da ondan ekliyorum. Bu kadar… neredeyse hiç çeşit yok. Ama yemiyor ne yapayım… okulda da yemek çıkıyor ama benimki geçen yıl hep ekmek yiyip geldi. 🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️

ElmalıKurabiye,tırtıl kurabiye, ıslak kurabiye, kek, patates salatası, makarna, ekmk arası sandviç, bazen simit, krep, mercimek köftesi, tavuk kızartıyorum bazen hamburger gibi ekmek arasına koyuyorum marulla,
Benim de en muzdarip olduğum konu bu. Bıktım artık ne koysam diye düşünmekten.
En kötüsü de sabahın köründe hazırladığım şeylerin yenmeden geri gelmesi.
Kesinlikle yaa her gün çeşit çeşit koyuyorum bugün anne artık daha farklı şeyler koyar mısın dedi 😁😁

Haslanmis brokoli, havuc gibi sebzeler de tok tutuyor. Seviyorsa ogunune ekleyebilirsiniz. Benim oglum cok seviyor bunlari mesela. Evde atistirmalik havuc ya da brokoli yer.
Bizim ki haşlanmış sebze yemiyor ya koydum öylece geri getirdi hep 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

Leyla Budak diye bir hanimefendi var, youtube kanalına kısa videolar yüklüyor okul beslenmesi hakkında bir bakın isterseniz. Fikir alabilirsiniz. Ben lisedeyken çok erken kalkıyordum okulum uzak olduğu için. Annem bana yumurta haşlıyordu yanında zeytin peynir ekmek vs. Mis gibi kahvaltı bence çocuğunuz yumurta seviyorsa bir deneyin.
Mutlaka bakıcam teşekkür ederim 😊

Veli grubunuz varsa konuşsanız veliler ile liste oluşturulsa veliler buna uysa hem siz rahat edersiniz hem de öğrencilerin hepsi aynı şeyi yerler düzen olunca sizin de ne yapayım ne koyayım düşünceniz olmaz biz ilkokulda uygunlaşmıştık hatırlıyorum veliler ile konuşup ortak liste oluşturmuştuk hem herkes düşüncelerini fikirlerini söylemişti çok çeşit çıkmıştı ortaya :)

Böyle çok renkli besleyici salatalar yapabilirsiniz.
Ton balığı salatası, tavuklu salata, bakliyatli salatalar gibi.
Sebzeleri şekilli doğrayıp buharda haşlayıp koyabilirsiniz garnitür gibi.
Sizin çocuklar cidden yiyor mu bunların hepsini benimkiler çok seçiyor bunların hiç birini yemezler 😕 bıktım bende her gün ne koysam diye düşünmekten. Poğaça yapıp dolaba atıyırum onu koyuyorum genelde yanında meyve ile meyveyi bile geri getiriyorlar.

Sizin çocuklar cidden yiyor mu bunların hepsini benimkiler çok seçiyor bunların hiç birini yemezler 😕 bıktım bende her gün ne koysam diye düşünmekten. Poğaça yapıp dolaba atıyırum onu koyuyorum genelde yanında meyve ile meyveyi bile geri getiriyorlar.
Benim çocuğum yok henüz o yüzden bol keseden sallamış gibi olmuşum 😂
Ama öğretmenim ben bazı çocuklar enteresan bir şekilde sebzeyi çok seviyor şaşırıyorum hatta.
Bazıları da sebzeyi asla yemiyor yanındaki pilavla karnını doyuruyor hep.

Veli grubunuz varsa konuşsanız veliler ile liste oluşturulsa veliler buna uysa hem siz rahat edersiniz hem de öğrencilerin hepsi aynı şeyi yerler düzen olunca sizin de ne yapayım ne koyayım düşünceniz olmaz biz ilkokulda uygunlaşmıştık hatırlıyorum veliler ile konuşup ortak liste oluşturmuştuk hem herkes düşüncelerini fikirlerini söylemişti çok çeşit çıkmıştı ortaya :)
Bu konuyu açtığım günün ertesi günü konuştum aslında böyle böyle yapsak nasıl olur diye malum herkes bi havalar havalar kimse kabul etmedi sadece dört beş kişi olur dedi o kadar

Ama öğretmenim ben bazı çocuklar enteresan bir şekilde sebzeyi çok seviyor şaşırıyorum hatta.
Yok yaa var öyle öğrenciler haşlanmış sebze yiyen ton balıklı salatalar yiyen yok değil yani ama bizim ki pek hoşlaşmaz yaa 🥴🥴

Ay evet bazı çocuklar çok enteresan geçen iş yerine arkadaşın oğlu geldi, çay içiyoruz, çocuğa ıhlamur içer misin diye sorduk. Ben yeşil çay içerim dedi çok şaşırmıştım. Benim çocuklar ağzına sürmez bunların hiç birini. Yemek seçen çocuk çok zor.

X