Oğul, annenin ömür törpüsüymüş

anne-10

eşim ve oğullarıma aşığım
Kayıtlı Üye
19 Haziran 2007
1.049
4
38
İngiliz bilim adamlarının araştırmasına göre erkek çocuklar, annelerinin ömrünü yüzde 11 azaltıyor.

Birden fazla erkek çocuk dünyaya getiren annelerin sağlıklarından olduğu ve ömürlerinin kısaldığı açıklandı.

İngiltere'deki çeşitli sağlık kuruluşları ve üniversiteler tarafından yapılan araştırmaya göre, erkek bebekler, kız çocuklarına göre daha fazla kilolu dünyaya geldikleri için annenin bedenine fiziki olarak çok daha fazla stres yüklüyor.

Annenin testosteron hormon düzeyi artarak bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Erkek çocukların doğum sonrası bakım süresi de kızlara göre daha uzun.

lütfen kız çocuklarının hakkını yemeyelim...
benim kızım ömrümün yarısını yedii dahada doymadı,halada yiyor.....

benim kızımda oğlumda aynı kiloda doğdular.
ikiside,farklı kişilikleriyle kah üzdüler kah sevindirdiler.
aslında bütün çocuklar ailelerinin ömür törpüleri,ayrım yapamam şimdi,kızada,oğlanada hayata iyi şeylerin olması için çaba sarfediyor,sıkıntıya girip fedakarlık yapıyorsun.
törpüye rağmen allah tüm evlatlarımızın canını sağ etsin.sonları mutlu olsun diye bitsekte,onların varlığıyla bizlerde yenileniyoruz.

kiz erkek farketmez bence gerci ben kiz cocuk annesiyim ama melegim 49cm ve 3kg550gr dogmasina ragmen zor bir dogum gecirdim ölümden döndüm ve dogum sonrasi ameliyat oldum 2gece yoogun bakimda kaldim
ama cok sükürki melegim saglikliydi ve benim aldigim en güzel hediyeydi ona bakarsan kizkardesim 5kilodan 120gr falan eksik dogdu hemde normal yolla dünyaya geldi
evlat evlatdir kiz erkek farketmez bence ha sorunlari farkli olabilir ben yasamadim ama cevremden cok görüp duyuyorum erkekler daha hircin ve cok aktifler diye
allahim herkeze hayirli ve saglikli evlatklar nasip etsin insallah
yinede paylasimin icin tskler canimmma.s.

benim oğlum anne ben 20 yaşımı gectim bana karışamazsın istedimi yaparım istediğim yere giderim diyor kızımda ondan kücük oda bende istediğimi yaparım bana kimse karışamaz diyo ben kimim burda ne yapayım canları sağolsun CADIARZU :nazar:

Annem de aynen böyle söylüyor.Yani kardeşim için ömür törpüsü diyor.Ama bizimki laf dinlememesinden dolayı.Biraz doğruluk payı var bence etrafımdan gördüğüm kadarıyla.Fiziksel etkisi bana da ilginç geldi doğrusu.şakkıdı

yalannn
benim babannemin 4 tane erkek çocuğu var 81 yaşında
başka bi tanıdığımında 4 oğlu vardı 90 yaşını gördü
ne yani eğer babannem 4 tane erkek doğurmasaydı 500 yaşına kadar mı yaşayacaktı saçmalık bence bilim adamları ne bulacağını şaşırdı

Bende ömür törpüsü diyince, erkek çocuklar daha yaramaz oluyor ya ondan annelerin ömrü kısalıyor diye düşündüm. Ve bilimsel olmayan şahsi fikrimde budur arkadaşlar.

Erkek çocukları, kızlara göre daha fazla enerjiye sahiptir

Erkek çocukları kızlara göre %30 daha fazla kaslı bir yapıya sahiptir. Bu da erkek çocuklarının daha güçlü olduklarını ve daha fazla hareket etmeye ihtiyaç duyduklarını gösterir. Erkek çocuklarının sahip oldukları diğer hormonlar da hareket etme isteklerini arttırmaktadır.

Etrafı dağıtan ve herkese sataşan bir çocuk aslında karmaşayı bilinçli olarak yaratmaz. Bu onun doğasında vardır… Bu durumda size büyük görevler düşmektedir. Ona kendini kontrol etmeyi öğretmek, sıkıntı ve sinirlerini başka bir şeye yönelerek gidermeyi göstermelisiniz. Kısacası içindeki enerjiyi daha yararları şeylere harcamasını sağlamalısınız.

Erkek ve kız çocuklarının beyni aynı şekilde gelişmez

Yapılan birçok araştırmada erkek ve kız çocuklarının beyinlerinin doğumdan itibaren aynı şekilde gelişim göstermediği görülmüştür. Beyin, cinsiyete özgü farklıklar göstermektedir. Kızlarda her iki beyin yarımküresi erkeklere oranla daha fazla iletişim halindedir. Bunun sonucunda da kız çocukları daha çok analiz yapmaya ve soru sormaya eğilimlidirler. Erkek çocuklarında ise sağ beyin yarımküresi daha belirgin ve keskin kararlar alma özelliğine sahiptir. Psikologlar bunun, erkek çocuklarının matematik ve uzay problemlerinde daha başarılı oluşunu açıkladığı görüşünde. İki beyin yarımküresinde konuşmayı sağlayan alan, kız çocuklarında %30 oranında daha büyüktür. Bunun sonucunda da erkek çocukları genellikle daha geç konuşmaya başlarlar. Hatta daha az soru sorar ve konuşurlar. Bu nedenle erkek çocukları daha erken konuşmaya başlamak için teşvike gereksinim duyarlar. Bu noktada onunla devamlı konuşmanız, duygularını dile getirebilmesi için onu cesaretlendirmeniz gereklidir. Ona masallar anlatın ve onu dinlemek için zaman ayırın… İsteklerini elde etmek için güç kullanmak yerine dilini kullanması konusunda onu özendirin.

Erkek çocukları dövüşmeyi sever

Erkek çocukları, doğaları gereği dövüşçü bir yapıya sahiptirler. Bu agresif davranış biçimi erkeklik hormonuyla yakından ilgilidir. Bu yüzden de erkek çocukları bir kavga sırasında hemen dövüşmeye eğilim gösterir ve saldırganlaşırlar. Onlara, bu güdülerini kontrol altında tutmayı öğretmek gerekir.

Kız çocukları ise daha çok dilin gücüne güvenirler ve konuştukları takdirde olaya egemen olacaklarını düşünürler. Ancak erkek çocukları gibi dövüşen kız çocukları da yok değildir.

Erkek çocukları, kızlara göre daha kırılgandır

Erkek çocuklarının kız çocuklarına göre daha kırılgan olduğu, uzmanlarca ispatlanmıştır. Ayrıca yapılan araştırmalar, erkek çocuklarının kızlara göre daha sık hasta olduğunu göstermektedir. Bu fiziksel zayıflıklara ek olarak psikolojik zayıflıklar da söz konusudur çünkü psikoloğa giden erkek çocukların sayısı kızlara oranla daha fazladır. Bu nedenle onların da hassas olduğu kabul edilmeli ve onlara “küçük adam” muamelesi yapılmamalıdır. Küçük birer çocuk oldukları unutulmamalıdır.

Ayrıca ağlayan bir kız çocuğunu nasıl kucağınıza alıp, ona sarılıyor ve öpüyorsanız erkek çocuğuna da aynı şekilde davranmalısınız. Erkek çocuklarına çok şefkat gösterip, yumuşak davranıldığı takdirde onların zayıf kişilikli biri olacakları düşünülür. Hatta bazı ebeveynler, oğullarıyla ufakken oynayıp, çok sevgi gösterirlerse onun korkak bir çocuk olmasından çekinirler. Psikologlar bunun yanlış bir düşünce ve inanış olduğunu, erkek çocukların da kız çocukları kadar sarılmaya, öpüşmeye ve sevgiye ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar.

Oğlunuzun maço olmasını engellemek için…

Özellikle ataerkil toplumlarda erkek çocuklarına kızlardan daha farklı davranılır. Onların yeri ayrıdır her zaman. Tabii ki erkek ve kız çocuklarının birbirlerinden farklı oldukları yadsınamaz bir gerçek. Kız çocuklarının güzellikleri övülüp, ön plana getirilirken, erkek çocuklarına daha çok cesaret aşılanır.

Ancak erkek çocuğunu cesarete ve güçlü olmaya teşvik etmek onu bir maço haline getirmek demek değildir. Bunların yanısıra oğlunuzun ev işlerinde yardım edip, kadınlara karşı saygı duymasını öğretmek de sizin görevinizdir. Özellikle bu konuda babaya büyük görevler düşer. Çünkü erkek çocuklar genellikle babalarını örnek alırlar. Baba eğer kadınlara karşı saygısını ve davranışlarını oğluna da aşılayabiliyorsa, sorumluluklarını yerine getiren bir çocuk yetiştiriyorsunuz demektir.

Oğlunuzu tek başınınıza büyütürken…

Bir erkek çocuğunu tek başına büyütmek hiç kolay değildir. Ancak başarılmayacak bir şey olduğu da söylenemez. Örneğin; Bill Clinton ve Tom Cruise, babaları hiçbir zaman yanlarında olmadan, anneleriyle büyümüşlerdir. Güç gerektiren bu durum için size birkaç öneri; Oğlunuzdan “evin hakimi”ni yaratmayın! Oğlunuz bir çocuk ve size güvence sağlamak veya sizi teselli etmek onun görevi değil. Oğlunuz size ait değildir. Bir erkek çocuğa sahip olmak her anneyi mutlu eder ancak onu kısıtlayıcı davranışlardan kaçının. Ona, dayı, amca ve enişte gibi örnek alabileceği erkek modelleri gösterin. Ancak onu kimseye benzetmeyin. Onun dünyasına (arabalar, spor vs.) ilgi gösterin. Bu dünya her ne kadar size çok uzak olsa da oğlunuzla yakınlaşmanızı sağlayacaktır. Sınırlar koyun. Çocuğunuza bu gerekli! Psikologlar, çocuğunuza koyduğunuz kurallar yüzünden onun size günde birkaç kez kızıp, tepki göstermesini normal karşılamanızı ancak taviz vermemenizi söylüyor çünkü bu kurallar onun gelişimi açısından gerekli.

Erkek çocuğun yetiştirilmesinden babanın rolü…

Baba, erkek çocuğun hayatında son derece önemli bir role sahiptir. O, erkek çocuk için bir örnektir. Psikologlar, bir erkek çocuğunun babaya duyduğu gereksinmeyi şu şekilde açıklıyorlar; Erkek çocuk güreşmek gibi fiziksel iletişimlerden çok hoşlanır. Erkek çocuk, babasıyla macera yaşamaya bayılır. Bu sayede babasını güçlü görür ve kendisini onunla daha güvende hisseder. Erkek çocuk, babasıyla sohbet etmekten, hayata bakışını, yaşadıklarını ve yaptıklarını dinlemekten son derece keyif alır. :nazar:

bende bir erkek çocuk annesiyim beni çok yoruyor özellikle bende kaldığı süre içerisinde güreşmekten hoplamaktan yoruluyorum ama çocuk bi şekilde enerjisini haracamak zorunda

2 erkek çocuk annesi olarak bu fikre karşıyım törpülesinler kardeşim onlar hayatımın en güzel hediyesi bana hem erkek evlat ennesine daha düşkündür ama belli edemez ne kız evlatlar gördüm hemde törpülememiş direk hayatını bitirmiş annelerinin allah hayırlı evlatlar versin herkese

ALLAHALLA çok ilginç geldi bana ama doğruda olabılır..erkek çocukları daha haşere oluyorlar şahsen benımkı öyle aman düştü diye diye kalp ritmim değişti...

Bir kızım var birde oğlum çok maymun iştahlılar herşeyden sıkılıyorlar. Daha çok küçükler ama şimdiden çok bilmiş davranıyorlar. Ve asiler ilerde ne yapacam bilmiyorum. Beni çok zorluyorlar. Yani kızı erkeği yok çocuk yetiştirmek çok zor.

benim genel kanım şu erkek çocukları genelde daha hareketli ve yaramaz oldukları için anneyi daha çok yoruyorlar.kız çocukları daha uysal oluyolar tabiki istisnalarda var yok değil ama benim etrafımda gördüğüm örneklerde bu durum daha çok gözüme çarpıyo
benim 3 kızım var iki büyük akıllı:nazar:ama son numara çok fena çok hareketli değilama çok ağıtçı agresif ve hırçın bir erkek çocuğum varmış gibi yoruyo benibenneyaptımki

Bende ömür törpüsü diyince, erkek çocuklar daha yaramaz oluyor ya ondan annelerin ömrü kısalıyor diye düşündüm. Ve bilimsel olmayan şahsi fikrimde budur arkadaşlar.

Benim de bilimsel olmayan şahsi fikrime göre; erkekler büyüyüp evlenince gelinle takışmaktan kayınvalide sinir küpü oluyor..Çok üzgünüm çoook
Bu da ister istemez ömürlerini törpülüyordur..:tomato:

aman oğlusum saglıkla buyusunde (herkesın evladıda) omrumu torpulesın dımı oğlum....Şeniz

Benim de bilimsel olmayan şahsi fikrime göre; erkekler büyüyüp evlenince gelinle takışmaktan kayınvalide sinir küpü oluyor..Çok üzgünüm çoook
Bu da ister istemez ömürlerini törpülüyordur..:tomato:

laalecim o olay genelde daha farklı oluyo
kaynana gelinle didişip gelinin ömrünü törpülüyo:roflol::roflol:

X