oğlumun psikolojisi bozuldu!

rumuzsuzum

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Temmuz 2009
125
0
arkadaşlar yaklaşık 2 ay önce 6 yaşındaki oğlum babasıyla beni mahrem şekilde gördü.o zamandan beri bir haller oldu çocuğa.ağlama krizleri,ölmek istiyorum tehditleri neler neler..inanın öyle mantıklı konuşuyorki cevaplarım yeterli olamıyor.doktor tavsiye edeceksiniz biliyorum ama önce eğer yapabilirsem kendim düzeltebilmek isterim.daha önce başına gelen yada bana yardımcı olabilecek arkadaşların cevaplarına ihtiyacım var.CADIARZU

uygun bi dille anlatın ne olduğunu...
o yaşta ne olduğunu algılayamamış ve bu psikolojik olarak baskı yapıyor olabilir onda...

olabildiğince onun seviyesine uygun anlatmaya çalıştım.seviştiğinizi biliyorum diyor.anne ve babaların birbirlerini sevmelerinden kaynaklandığını falan anlattım.seni anlıyorum anne ama bu bir his,bununla başedemiyorum diyor.uyku vakti geldiğinde krizlere giriyor.gözünü babası ve benden 1 sn bile ayırmıyor.off çok şaşkınım.

anlattığınız halde değişmeyen ters giden şeyler devam ediyorsa bence kendiniz çözemeye çalışmayın, daha da kötüye belki gitmesine sebep olabilirsiniz...

tabi öncelikle doktor derim ,ama ondan önce evde yapabileceğiniz bazı şeyler var ,benimde bir arkadaşım aynı olayı yaşadı ,onun kızı da ilginç bir tavır takındı bu olaydan sonra ,ama zamanla aştılar bu durumu ,

öncelikle onunla neden bu şekilde davrandığını konuşun ,gerçekten sizi o durumda gördüğü için mi böyle önce bunu öğrenin ,başka birşey olmuş olma ihtimalide olabilir ,tam olarak olayın bu olduğunu öğrenince ona uygun bir dille; biz babanla birbirimizi çok seviyoruz ,biz birbirişmizi sevdiğimiz için sen dünyaya geldin ,anne ve babalar birbirini severse ,öperse ,çocukları olur ve onuda çok severler gibi bişeyler uydurun ,en azından işin içinde sevhi olduğunu anlasın ,e tabi sonrada psikolojik bir destek şart ,ama öncelikle ebeveyn desteği almalı ,size olan güveni sarsılmıştır mutlaka ,bunu yerine getirmeli öncelikle..

oo zor bir durum allah yardımcın olsun canım 6 yaşındaki bir çocukta neyi ne kadar anlıyabilirki bence sen yinede bir psikologtan yardım al.hatta netten bile yanıt verebilecek psikolog var düşünürsen link verebilirim özelden.

iki aydır neredeyse her gece anlatıyorum.uyumak istemiyor çünkü.birbirimizi çok sevdiğimiz için ,sevgi dolu bi aile olduğumuz için böyle olduğunu anlatıyorum.dediğim gibi beni anladığını ama yinede bu hissine engel olamadığını söylüyor.tam 3 saat konuştuk dün gece bu konuyu

doktora götürürsem kendini anormal hissetmesinden korkuyorum.

siz götürüken senin durumun kötü oğlum iyileş tarzında götürürseniz olmaz tabi

mesela herkes doktora gider arada bir doktorlarla sohbet eder o zaman insanlar daha sağlıklı daha güçlü oluyor diyebilirsin
veya babanın arkadaşı benim arkaşım doktor bak oğlu sen tanış hadi muhabbet edin azıcık gibi götürsen o zaman durumu anlamaz bence

kimsenin benim bu hissimi değiştirebileceğini sanmıyorum.ne doktorun ,ne senin diyor.ben bunu ölene kadar hissedicem diyor.off arkadaşlar kendimi nasıl berbat hissediyorum bilseniz.eşimle aramda bile korkudan mesafe oluştu.

bende söyle bişey desem yapmak sizin fikriniz..sizin yaklaşımınız suç işlemiş gib olmasın..bazı çocuklar ailesi suclu gibi davarnadığından dolayı olayın kötü birşey olduğunu düşünerek büyütürler...ayıp bişey olmadığını gösterir..
Buna benzer dayımla yengemin başına gelmişti.size umarım yardımı dokunur çünkü mahremleriydi..dayımlan yengem banyoda yıkanıyormuş kucuk kuzen 7 yaşında içeri girmiş ansızın..bunları çıplak görmüş..bağırarak çıkmış..dolaba saklamış kendini...sizin oğlunuza benzer tavırlar sergilemiş..yengem le dayım sürekli bunun üstüne düşmüşler ama sanki suclu gibi çocuk dahada aksileşmiş..
Birgün bunar banyodaydken çocukta antredeymiş..dayım kapıyı açıp çcouğu içeri sokmuş..küvetin için yengemin yanında..sonuçta ne oldu çocuk normal gördü yaşadığını...sizde bu benzer yapabilirisniz..mesela yanında aşırı olmamak şartıylan sevişin... Kapa gözünü bakam öpücem babanı de..espriye vurun işi..yani normalmiş gibi..bir dönem için yapın..mahremi zaten zamnla öğrenir...
Ben yaşadığım olaydan ötürü böyle bir öneri getirdim..belki değişebilir..

aman allahım gerçekten zamene çocukları ya nasıl cümleler kuruyo baksanıza konuşmuşsunuz anlatmışsınız belli bisüre bu konuyu hiç açmayın belki unutur nacizane görüşümdü:KK43:

Bence oğlunuz sizi kıskanmış.
Geceleri özellikle uyumama sebebi, sizin eşinizle birlikte olacağınız korkusundan.
Dönem dönem bu duyguların çocuklarda olduğunu duymuştum, anne ve babayı birbirinden kıskanma :nazar:

senin konuşmalarına dair olay devam ediyorsa yardım almanızda fayda var. benimde yeğenim annesiyle birlikte yatardı baba sen git yerine yat derdi sürekli. banada halacım bu akşam bizde kal yat eniştem gitsin derdi. ama ben enişten yalnız korkar evde hem orası benimde evim herkes evinde uyumalı derdim tmm halacım derdi. sonra biraz biraz bak anne babalar aynı yatakta yatarlar onalr birbirerini çok seviyorlar gibi konuştum tmm deyip anladığını söylerdi. şimdi 5 yaşında ve herşeyi anlıyor. daha kapsamlı konuşmaya çalışın ama sakın sinirlenmeyin. birazda öyle davranması bilinçlıde olabilir. o öyle yapınca siz doğal olarak uzak duruyorsunuz eşinizle buda onun hoşuna gidiyor. ben böyle yaparsam babm anneme yaklaşmayacak diyor. çocukalr annelerini paylaşmak istemezler. o inat ediyorsa sizde inat edin. bak babanla birbirimizi sevdiğimiz için sarılıyoruz felan deyin. birde bu yönü deneyin.

doktora götürürsem kendini anormal hissetmesinden korkuyorum.

yetişkinler gibi ben delimiyim dicek hali yok ya

hatta doktoar gittiğinizi söylemene bile gerek yok yani hastalık anlamında

doktor benim arkadaşım bişey konuşcaz de

ay ayrıca niye kilitlemezsiniz ki kapıyı
akannehir

X