Oğlumun bilgisayar bağımlılığı

Hani onu kontrol şeklinde değil de uzaktan kontrol hep aynı sitede mi birileri ile konuşuyor mu vs

Mesela biz şu an konuşuyoruz iyi niyetliyiz ama insanlar kötü niyetli olunca sohbet hatalı yerlere kayabilir hani yanlış kişilerlerde yazışmasın manasında

bende ondan çok korkuyorum çalıştığım için hep yanında değilim maalesef.Allah bütün kötü niyetli insanlardan korusun çocuklarımızı.

Yaz için bişey diyemem, ama okul acılınca bilgisayarın internetini kapatın ve telefonunuda elinden alın. Baska türlü basetmeniz mümkün değil. Yaz döneminde ne yaptığıyla ilgilenmem kardesimin. Ama okul dönemi haftada 2 saatten fazla bilgisayar yok. Bizimki telefona bağımlı değil nerde olduğunu bile bilmez o yüzden ona dokunmuyoruz ama elinden düşmeseydi alırdım elinden telefonunu. Ayarını bilmediği için aldığımı,şayet ayarlı kullansaydı böyle olmicağınıda belirtirdim.

Arkadaşım bende senin gibi pimpirikli bir anneyim. Benim oğlumda 12 yaşında anlattıklarını bizde birebir yaşiyoruz. 18 yaşında birde kızım var. Bu sıra bu oyun bağımlılığın üzerine birde ergenlik sıkıntısı katlandı. Sinir tavan seviyede artık aile olarak hiç bir şey yapamıyoruz. Yemek vakitleri dahil. Oyun başından kalkmıyor ya bilg. Yada play stationda. Size yapılan yorumları okudum sağolsunlar ama yorumlarda kalıyor uygulama kısmı yok. Artık birbirimize karşı sertleşmeye de başladık hem sözlü hemde... Eski zamanları özler oldum bu teknoloji bizleri mahvetti. Birer saatle başladık. Ama çocuk büyüdükçe ebeveynlerini dinlemez oldu ve kontrolü eline aldı. Oyun başındayken tamamen farklı bir çocuk kapat artık dediğimiz an sanki içinden şeytan çıkıyor. Bende neyapacağımı şaşırmış durumdayım. Bütün aile bireylerini etkiliyor bu durum. Madde bağımlılığı gibi bir şey bu. Düzelir düzelir daha küçük dedikçe daha beter oldu. Ancak bunu hafızalarından silecek bir ilaç falan lazım. Herkes spor falan diyor evet geçen yıl sizin gibi bizde zar zor baskete götürüyorduk. Onu da bıraktı gitmek istemiyorum diyerek. Yani bende şiddetle bu tavsiyelerin dışında çareler arıyorum. Dr. Gittik bu şekilde anlattım. Kınuşarak diyor. Bizi duymuyor ki.!! Bende sorayım bari napmalıyız..????

Valla biz koca insanlar bile telefon tabletlere yapışık yaşıyoruz o yaşlarda nasıl kurtulur bilemiyorum ama belli bi yaştan sonra bu kadar düşkün olucağını düşünmüyorum ama işin zor arkadaşım Allah kolaylık versin.
Ha bide aklıma mahallemizdeki bi çocuk geldi o futbol okuluna gidiyor hep sokaklarda oynuyor onu görünce öyle pek şaşırmıştım bu zamanda elinde ne tel var nede bilgisayarla alakası var belki oğlun futbol veya basketbola gitmek isteyebilir

Beni en iyi siz anlarsınız.caresizim gercekten.çok Üzgünüm. Ne yaptıysam olmuyor.hep evde bir mücadele halindeyiz. Allah sonumuzu hayretsin.

evden tv ve bilgisyarı kaldırma imkanınız yok mu?
Eğer bağımlılık seviyesinde ise konuşarak falan çözemezsiniz durumu.

Sizi korkutmak amaçlı değil ama bağımlılığın nereye varacağını gösterebilmek amaçlı geçenlerde okuduğum bir haberi yazayım. Yurt dışında sanırım bir çocuk 22 gün boyunca sadece yemek vs ihtiyaçlarını gidermek için bilgisyar başından kalkıyor, onun dışında hep oyun oynuyor. Sonra çocuk ölüyor haliyle.

ben çok üzülüyorum bu haberlere, teknolojinin bir çok faydası var elbette ama bağımlılık seviyesine gelmişse eğer olmasın faydası falan çıkarın hayatınızdan.

Benim kuzuda 10 yasında tek cocuk
Sıkılıyohak veriyorum tamam ama o da cok zaman geciriyo
Tatilde 20gun kadar int. Kaldı girmedi
Gayette huzurluydum o dönem
Ama eve gelince basladık yine
Pc,tablet,ps ondanona ondan ona

Ama.bizde soyle bizi var gezmeye gideceksek geliyo
Yada yeter bırak dedigimde kapatıyo
Zorlamıyo beni
Evde yapicak bise bulamiyo tabi bana sarıyo bu sefer annee canım sıkılıyo diye
Okullar acılsın artik.
En azindan derslerden cok vakit bulamiyo
Gun icinde enerjisini disarda harciyo
Benim oglum.l kursa falanda gitmek istemiyo
Dil doktum tum yaz
Gitmen dedi baska bisi demedi
Bakalim okullar baslayinca napcaklar

Voleybol yerine futbol yada basketbola yazdırsanız imkan varsa
Bilgisayar harici boks falan olabilir.

Başından kaldırıp dışarı çıkarabilsem. Little big planet diye bir oyun var. Evet çocuk oyunu ama online oynadığı için kendine sanki bizim dışımızda bir dünya yarattı orada. Ne söylesem tmm diyor ama hadi dedeğim an yarın gideriz akşam öyle böyle bahaneler. Yani inanın yaşayam bilir...

demek ki herkeste aynı sorunlar günümüz hastalığı teknolojı bağımlılıĞI evet bunun öne geçemezsek inanın ilerde

evlatlarımızı büyük tehlikler bekliyor

benimde 13 yaşında bir oğlum aynı sorunlar bizde mevcut

uyardım ceza verdim ben hep sınırı kendisinin koymasını istedim :

telefondan sıkılıyor pc oturuyor pc sıkılıypr plas station oynuyor

ama pc ve plas stationa benim iznim olmadan oturmaz

dün kesin ve net olarak uyardım

eğer bu oyunlara kendin sınır koymazsan ben sınır koyacağım o zaman bir daha hesaplaşacaz seninle dedim

benim sınırım da bütün pc telefon tablet hepsini gözününü önüden parçalıyıp çöpe atmak bana başka bir altarnatif

bırakmıyor

aynı zamanda hafta sonrları binicilik dersi alıyor hafta içi sabah 09,00 ile 13,00 arası kursta

Benim kardesim de oyle maalesef, 10 yasinda bilgisayar bagimlisi gibi oldu. Biz de yazin yuzme kursu, gitar kursuna falan gonderdik ama surekli olmayinca yine bilgisayarda tabii. Bence bilgisayarda neler yaptigini kontrol edin, hani saatlerce su video oyunlardan oynuyorsa sinirlama getirin ama mesela benim kardesim internette arastirma falan da yapiyor benden cok sey biliyor simdiden valla. Hani bos bos oturmasindansa internetten yeni seyler ogrenmesi daha iyi bence :)

İnterneti kapatmak istiyorum ama eşim yurtdışında olduğu için görüşmemiz imkansız .eşimle görüşmek için bilgisayara ihtiyacım var.okul açılınca bu kadar olmaz diye ümit ediyorum.

Madem bu kadar çok seviyor bilgisayarı,bence oğlunuzu bir yazılım kursuna yollayın.Ona oynadığı oyunları kendisinin yazabileceğini söyleyin.
Yazılım ile ilgilenmek zeka gelişimini sağlar.Zaten o da bir çeşit matematik.

Birlikte oturduğunuzda ne yapıyorsunuz ya da misafirlikte? Ilgisini çekecek onu da eğlendirecek aktiviteler vs. Mi yoksa dizi arası muhabbet mi?

Biz bunu leptopu satarak cozduk çözmesinede çocuga sosyal bir ortam saglayamadık sokağa yöneldi bu kez de.eve gelene kadar elim yüreğimde

Zaten yapıyor maşallah benim derdim bizimle vakit geçirmemesi. Play stationda bile kendi oyun odalarını kuruyor ve bir çok kişi oynuyor..Bir anne olarak Sosyal olmasını istiyorum sadece. Bir çok sosyal aktivite yerine oyunu tercih ediyor..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…