Oğluma Atipik Otizm Tanısı Koyuldu (Günlüğüm)

Oğlum 14 aylık. Baba dışında söylediği bi kelime yok. Babayıda bazen baba bazen bap olarak.. Al ver komutlarını biliyor. Gel dediğimde geliyor, yanına çağırmak istediğinde eliyle gel gel yapıyor ama gel demiyor. Sevdiği bi çocuk şarkısı var hey ya heyya hey kısmında tekrar ediyor kendince. Alkış yap dediğimde yapıyor, hoşuna giden bişey olduğunda kendi alkışlıyor. Göz teması kuruyor, adıyla seslendiğimde genelde bakıyor. Ama mesela bi oyuna çok dalmışsa asla dönüp bakmıyor yada oralı olmuyor. Dönen oyuncakları seviyor. Bi topu var onu çevirdiğimizde durup izliyor sonra tekrar döndürmemiz için bize veriyor. Hergün kitap okumaya çalışıyorum kitapları seviyor okumamı istediğinde getirip bana veriyor. Halkaları çıkarıp takabiliyor, meşhur köpekçik oyuncağı var onun düğmesine basıyor şarkı çalınca seviniyor. Ama yinede içime kurt düştü. Sizce korkulacak bi durum var mı..
Oğlum atipik otizm. Anlatiklarin kismen benim oglanin belirtilerine uyuyor.yasinin kucuk olmasi avantaj mutlaka cocuk psikiyatri ye götürün.zaman cok onemli,gec kalmayin

Oğlum atipik otizm. Anlatiklarin kismen benim oglanin belirtilerine uyuyor.yasinin kucuk olmasi avantaj mutlaka cocuk psikiyatri ye götürün.zaman cok onemli,gec kalmayin
Bizde kronik kabızlık var doğdu doğalı. Yeğeni atipik otizm olan bi arkadaşım var otizmde geçmeyen kabızlık söz konusu dedi. Normalde göz teması uzun süre kurar, seslenince bakar. Ama oyuna dalınca mesela bu oyundan kastım genelde bi yaramazlık yaparken deyim seslenirim dönüp bakmaz hayır yapma derim hiç oralı olmaz. Birde dönen oyuncak işte şişe çevirsem yerde mutlu mutlu izler bi süre. Aylık kontrollerine hep götürdüm, böyle bi durum olsa çocuk doktoru farketmez miydi diyede düşünüyorum bi yandan..

Bizde kronik kabızlık var doğdu doğalı. Yeğeni atipik otizm olan bi arkadaşım var otizmde geçmeyen kabızlık söz konusu dedi. Normalde göz teması uzun süre kurar, seslenince bakar. Ama oyuna dalınca mesela bu oyundan kastım genelde bi yaramazlık yaparken deyim seslenirim dönüp bakmaz hayır yapma derim hiç oralı olmaz. Birde dönen oyuncak işte şişe çevirsem yerde mutlu mutlu izler bi süre. Aylık kontrollerine hep götürdüm, böyle bi durum olsa çocuk doktoru farketmez miydi diyede düşünüyorum bi yandan..
Canim bende cok gittim hastanelere ama 1 kisi dışında kimse fark etmedi.saglik hekimimiz konuşmuyormu dedi bende herşeyi biliyor ama diyalog yok dedim cocuk psikiyatriye gotur dedi..oglumda kabizlik yok ama.
Hani disardan gamsiz diye tabir ettigimiz insanlar varya iste o oğlumda vardı.birseye daldiysa asla bakmazdi isminide bilmiyordu dahaa yeni yeni ismine bakmaya basladi.bn iki ismi var acaba ondanmi diye düşünüyordum.oyle degilmiş işte..buraya çok yazdim bu konu hakkında tani atipik otizm.basta kabullenrmiyor insan ama eger varsa ve erken müdahale edilmezse durum kotulesebilir.birsey kaybetmezsin götür enazindan icin rahatlar birsey yoksabile

Canim bende cok gittim hastanelere ama 1 kisi dışında kimse fark etmedi.saglik hekimimiz konuşmuyormu dedi bende herşeyi biliyor ama diyalog yok dedim cocuk psikiyatriye gotur dedi..oglumda kabizlik yok ama.
Hani disardan gamsiz diye tabir ettigimiz insanlar varya iste o oğlumda vardı.birseye daldiysa asla bakmazdi isminide bilmiyordu dahaa yeni yeni ismine bakmaya basladi.bn iki ismi var acaba ondanmi diye düşünüyordum.oyle degilmiş işte..buraya çok yazdim bu konu hakkında tani atipik otizm.basta kabullenrmiyor insan ama eger varsa ve erken müdahale edilmezse durum kotulesebilir.birsey kaybetmezsin götür enazindan icin rahatlar birsey yoksabile
Geçmiş olsun okuduğum kadarıyla tedavi ve ilgiyle yaşam kalitesi çok yüksek normal bi birey oluyorlar. Zamanla azalabiliyormuşta. Götürücem tabi önümüzdeki ay rutin kontrolü var önce kendi doktoruyla konuşucam sonra bi kontrol ettiricem..

Çocuğumdaki ilk belirtiler:

İsmiyle seslendiğimde bakmıyor.
Anlaşılır kelimeler çok sınırlı. Bab(baba) ade(anne) ab(abi) geldi, bitti bunun gibi çok nadiren söylediği kelimeler var.
Parmak ucu yürümesi var.
Sevindiğinde ve heyecanlandığında kollarını kaldırıp ellerini çırpıyor
Göz teması çok sınırlı
Oyuncaklarını alıp fırlatıyor ve düz duran nesneleri devirmekten hoşlanıyor.( 5lt lik su şişelerini, sandalyeleri...)
Kalabalık ortama girdiğinde ağlama krizine giriyor.
Yaşıtlarını gördüğünde ilgisiz davranıyor.
Yemek yedirirken aç olmasına rağmen inatçı davranıyor.

Şuan aklıma gelen belirtiler bunlar.
Merhaba benimde oğlum 22 aylık bizde ismine sınırlı tepki sınırlı göz teması ve bazı komutları yapmama şikayetiyle doktora başvurduk 2 haftada atipik otizm dendi bu teşhisi koymak için bu çok az bi süre degilmi diğer türlü göze batar değişik hareketleri yok oyunlar oynar abisiyle güler eğlenir baba gel aç kapı mama bunları soyluyo ben bi şarkı oyun söylediğimde gözümün içine bakar hareketleriyle bana katılır. Hadi gidiyoz dediğimde kapıya koşar acar ayakkabılarını giydirmem için merdivene oturur ole çok asososyel de değildir çocukların arasına karışır kafam ole bi karıştı ki tecrübeli annelerden yardım istiyorum çok sagolun

Son düzenleme:
Ben de küçükken hep parmak ucunda yürürmüşüm. Sadece buna bakarak bir tanı koymamışlardır sanıyorum ki.
Kuzenimin kızına da aynı teşhis konulmuştu fakat eğitim alarak arayı o kadar çabuk kapattı ki.
Hiç moralinizi bozmayın lütfen.

Günlük deyince uzun sürer diye düşünmüştüm, bırakmışsınız yazmayı. Aslında bu aşamada olanlara bir yol, bir ışık olabilirdi günlüğünüz
Devam etmemişsiniz
Şuan evladınız ve siz nasılsınız diye merak ettim

X