Oğlum ve aşırı hayvan hassasiyeti

çocuğa yediği tavuk balık ve köftelerin nereden geldiğini söylemeyin bari 🙈
Benim kızım 5 yaşında
Geçen gün ayıla bayıla yediği tavuk kanatlarının “yumurta yapan gerçek tavuklar” olduğunu öğrendi
sanki dünyada yiyecek başka bir şey mi yok neden gerçek tavuk yiyoruz diye şok geçiriyor şu sıralar

Merhabalar, şu an 4 yaşında bir oğlum var. 2.5 yaşından bu yana, kendini çok iyi ifade edebilen, mantıklı cümleler kuran, sanki 20 yaşında gibi laflar söyleyen bir çocuk ve bunu hayatının her noktasına yansıtıyor.

Aşırı derece hayvanlara düşkün bir çocuk. Kedi, köpek, sinek, fare yani aklınıza ne gelirse onlara muhteşem bir sevgisi var. Asla korkmuyor ve sıcak diye elindeki şu şişesi ile sokak köpeklerine vs. Şu içiriyor sırt çantam abartısız 10-15 şişe su dolu oluyor çünkü sokakta hayvan görünce, çantada mama ve su yoksa yer gök inliyor, onları temin edene kadar ordan ayrılamıyoruz ☺️

Bunları yapmasına asla karşı çıkmıyoruz, biz de hayvan seviyoruz ama oğlum Fanatik derecede.

Şimdi gelelim asıl olaya.. hafta sonları müstakil, bahçeli bir eve geçiyoruz kafa dinlemek için. Dolayısı ile fare oluyor ve ben fareden hem korkar, hem tiksinirim. Bu sebepten dolayı belirli bölgelerde fare istasyonu var ve dün birisi yakalanmış. Oğlum o an yoktu ve eşimle kontrol ederken yukarıdan görmüş ve kıyameti kopardı tabii...

Ona sürekli bazı hayvanların zaralı olduğunu vs. Anlatıyorum, dün de anlattım verdiği cevap ise " Onun bir ailesi var, annesinin sözünü dinlememiş ve kaybolmuş. Ben kaybolsam ve beni öldürseler sen üzülmez miydin? 🥴 Sen kötü bir insan oldun, bir bebeği öldürdün bana, canlılara saygılı ol, koru diyorsun ama sen bunu yapmadın" dedi.

Dünden beri tavırlı ve çok üzgün. Canlı yakalama şansımız zaten yok. Fare kovucu cihazlar işe yaramadı, ne yapacağımızı şaşırdık. Koymasak eve girecekler, koysak oğlum şiddetle karşı. Canlı yakalayıp, doğaya salıncak bir yöntem var mı?

Bahçe kedi dolu oğlum alıştırdı bir sürü kedimiz var ☺️ ama yine fare var.

Belki dert değil ama, çok etkileniyor. Şu an bir kelebek bulmuş evin içerisinde onu ailesine gönderecekmişiz.
Bir psikoloğa götürün..hayvan hassasiyeti elbette çok güzel ama fazla empatik bu onun ruhuna ağır gelebilir

Öperim o güzel kalbinden oğlunuzun :KK200:
Ben 47 yaşındayım hala öldüremiyorum o zararlı hayvan gurubunu
Evde bir kedim var o bile öğrendi böcek falan görürse patisini üstüne koyup bağırıyor beni çağırıyor alıp dışarı atıyoruz
Ben çok küçükken karıncaları görünce annem sakın üstüne basma onların da anneleri var bırak annelerine gitsinler demişti o günü o kadar net hatırlıyorum kiiii :))) sanırım o yüzden koca kadınım hala öldüremem haşeratı. Eski iş yerimde bizden yaşça büyük bir ustabaşımız vardı kafes gibi kapanlar var onlardan kullanırdı içine bolca yiyecek koyardı hayvan girince kapı kapanırdı, aç susuz kalmasın biz gelene kadar diye su bile koyardı o kafesin içine gönlünü sevdiğim:) sabahta yakalanan fareyi alır uzakta bir yerde salardı belki öyle bir kafes bulabilirsiniz, küçük kutu gibi telle çevrilmiş bir şeydi. Biraz daha büyüyünce oğlunuzda anlayacaktır zararlıyı zararsızı ama böyle hayvan sevenlere akıyor gönlüm bahtı güzel musmutlu bol hayvanlı bir ömrü olsun inşallah
Teşekkürler 🙏☺️ bizimkisi bir çekirge ile başladı. Ben de , annenizi gibi anlatmıştım. Hatta ders alsın diye ailesinden habersiz çıkan çekirge diye bir hikaye uydurmuştum 🙈😅 Onun kaybolduğunu, annesinin çok üzüldüğünü, yavru çekirgenin pişman olduğunu, çok korktuğunu, eve dönmesi gerektiğini falan söyleyip, bırakmıştık dışarı ☺️

Ustabaşınız ne güzel bir insanmış 🥰 ben de öyle bir kapan hatırlıyorum, babaennem kullanırdı. İlk ondan baktım ama bulamadım. Buraya sorayım dedim, iyi de oldu ☺️

çocuğa yediği tavuk balık ve köftelerin nereden geldiğini söylemeyin bari 🙈
Benim kızım 5 yaşında
Geçen gün ayıla bayıla yediği tavuk kanatlarının “yumurta yapan gerçek tavuklar” olduğunu öğrendi
sanki dünyada yiyecek başka bir şey mi yok neden gerçek tavuk yiyoruz diye şok geçiriyor şu sıralar
Oğlumda tepki verirdi eminim 🫤

Teşekkürler 🙏☺️ bizimkisi bir çekirge ile başladı. Ben de , annenizi gibi anlatmıştım. Hatta ders alsın diye ailesinden habersiz çıkan çekirge diye bir hikaye uydurmuştum 🙈😅 Onun kaybolduğunu, annesinin çok üzüldüğünü, yavru çekirgenin pişman olduğunu, çok korktuğunu, eve dönmesi gerektiğini falan söyleyip, bırakmıştık dışarı ☺️

Ustabaşınız ne güzel bir insanmış 🥰 ben de öyle bir kapan hatırlıyorum, babaennem kullanırdı. İlk ondan baktım ama bulamadım. Buraya sorayım dedim, iyi de oldu ☺️

Ne kadar özlemişim sizin gibi güzel kalpli insanları ayağınıza taş değmesin inş :KK200:

Aynı model çocuktan iki tane de benden var,şuan 6 ve 7 yaşındalar.
Köye giderken harçlıklarıyla kedi,köpek maması alıp devamlı besliyorlar ve arkadaşlarım diye hepsine isim verdiler.
Kayınvalide kaplumbağalara kızıyor bahçemi yemişler diye, benimkiler babaanne ne var onlarda canlı,yazık diye baya bağırıp kadını eve geri sokuyorlar.
Kırkayak,örümcek ne varsa koruyup beslemek istiyorlar.Parka gitsek oyun oynamıyorlar, karınca, kelebek,sinek illa inceleyecek birşey arıyorlar.
O kırkayaklardan o kadar tiksiniyorum ki:KK43:Bir gün ben korkunca alıp bahçeye fırlattı eşim bizimkiler ikisi birden ağlayarak isyan çıkardı,siz kötü kalplisiniz onunda ailesi var diye baya 1-2 gün hiç konuşmadılar.
Artık onlara yansıtmayacak şeyler arıyoruz,duvarlara belirli aralıklarla ilaç sıkıyoruz gelmesin kırkayaklar diye,fare içinde köy evine prize takılan birşey almıştık fare kovucu gibi sonrasında çok görmedik o mu işe yaradı bilemiyorum ama öldürmeden alınacak yöntemler vardır muhakkak.
Canlıları,hayvanları bitkileri koru,sev diye zaten biz aşılamaya çalıştık ama yaşları büyüdükçe tepkileri çok artıyor,artık parkta yaşlı,çocuk demeden gidip kızıyor benimkiler, yaşıtlarıyla hiç oynama istekleri dahi yok.
Bu halleri çok hoşuma gidiyor ama parkta,bahçede ikisi hep yalnız kalıyor çevrelerinde arkadaş edinme istekleri kalmadı,tek arkadaşları kediler, köpekler ve böcekler.Bazen korkuyorum hiç yaşıtlarıyla iletişim kurmak istemedikleri için...
Konuyu takipteyim,benim içinde yararlı olacak size verilen tavsiyeler.

Erkek kardeşim de böyleydi. Taşların arasında arar bulur,eline akrep alır gelirdi aklımız çıkardı. Evde neler neler beslemedik. Hamster,su yılanı vs 😁 ben çok sevimli buluyorum,şuan 26 yaşında hala çok merhametli düşünceli nahif bir çocuktur 😍 evet hayatında bir düzeni var malesef fare ile yaşayamazsınız ama bence onun gözünden uzak tutun bu durumları,üzülmesin kuzum,öldürmeden yakalayıp salabilirsiniz

Aynı model çocuktan iki tane de benden var,şuan 6 ve 7 yaşındalar.
Köye giderken harçlıklarıyla kedi,köpek maması alıp devamlı besliyorlar ve arkadaşlarım diye hepsine isim verdiler.
Kayınvalide kaplumbağalara kızıyor bahçemi yemişler diye, benimkiler babaanne ne var onlarda canlı,yazık diye baya bağırıp kadını eve geri sokuyorlar.
Kırkayak,örümcek ne varsa koruyup beslemek istiyorlar.Parka gitsek oyun oynamıyorlar, karınca, kelebek,sinek illa inceleyecek birşey arıyorlar.
O kırkayaklardan o kadar tiksiniyorum ki:KK43:Bir gün ben korkunca alıp bahçeye fırlattı eşim bizimkiler ikisi birden ağlayarak isyan çıkardı,siz kötü kalplisiniz onunda ailesi var diye baya 1-2 gün hiç konuşmadılar.
Artık onlara yansıtmayacak şeyler arıyoruz,duvarlara belirli aralıklarla ilaç sıkıyoruz gelmesin kırkayaklar diye,fare içinde köy evine prize takılan birşey almıştık fare kovucu gibi sonrasında çok görmedik o mu işe yaradı bilemiyorum ama öldürmeden alınacak yöntemler vardır muhakkak.
Canlıları,hayvanları bitkileri koru,sev diye zaten biz aşılamaya çalıştık ama yaşları büyüdükçe tepkileri çok artıyor,artık parkta yaşlı,çocuk demeden gidip kızıyor benimkiler, yaşıtlarıyla hiç oynama istekleri dahi yok.
Bu halleri çok hoşuma gidiyor ama parkta,bahçede ikisi hep yalnız kalıyor çevrelerinde arkadaş edinme istekleri kalmadı,tek arkadaşları kediler, köpekler ve böcekler.Bazen korkuyorum hiç yaşıtlarıyla iletişim kurmak istemedikleri için...
Konuyu takipteyim,benim içinde yararlı olacak size verilen tavsiyeler.
Sakıncalı bı hal almıs gercekten.

Çok güzel kalpleri var ☺️ çok mutlu oluyorum ama işte akrep, yılan, fare vb. Hayvanlara yaklaşmaması gerektiğini anlatamıyorum. Belki çözüm bulan vardır diye ben de konu açtım. Bakalım tavsiyeler neler olacak? ☺️
Benim kızımda 5 yaşında sizinki kadar olmasada hayvan sevgisi müthiş. Geçen böcek ilaciyla akrep öldürmüştüm , sabah uyanınca gördü üzüldu sakin çöpe atma çok güzel çok tatlı benim evcil hayvanim olsun , sakin atma demeye başladı

Sakıncalı bı hal almıs gercekten.
Yaşları büyüdükçe tepkileri daha sert olmaya başlıyor.Anlayabilecekleri yaştalar devamlı konuşuyoruz fakat deniz,park bahçe herhangi bir ortamda çocuk görünce oynamak yerine durup çocuğu izliyorlar özellikle 7 yaşındaki,tetikte bekler gibi çocuğu gözlemliyor.İzlediği çocuğun ağzından küfür duyunca ya da sakıncalı bir davranışını görünce gidip uyarıyor veya gelip size demiştim bu çocuklar kötü kalpli diyor.
Okulda arkadaşları var genel olarak okulundaki çocuklarla arası iyi,kibar ve iyi çocuklar olduğunu dile getiriyor ama okul harici dışarıdaki çocukları tehlike gibi görüyor.Hayvanlara davranışından tutun,ağızdan çıkacak sözlerini inceliyor artık ve duvar örüyor.
Okulda arkadaşları var ama yaz tatilinde ikisi hariç dışarıdan biriyle asla yakınlık kurmadan ilerliyorlar.

Çok şeker ya benim oğlum da öyle evde güvercin, serçe, bülbül, papağan, muhabbet kuşu, karga, tavşan, hamster,ginepic, ördek,civciv,kedi,balık besledik. Şimdi evimiz de 3 papağan muhabbet kuşu ve balık var. Ona kalsa kedi, köpek de alacağız bu huyunu çok seviyorum. Fareyi cabli yakalama şansınız yok ama onun göremeyecegi bir yere koysanız kapakları. Bu arada dünyayı kurtaracaksa bu çocuklar kurtaracak dünya da onların güzel kalpleri sayesinde dönüyor

Merhabalar, şu an 4 yaşında bir oğlum var. 2.5 yaşından bu yana, kendini çok iyi ifade edebilen, mantıklı cümleler kuran, sanki 20 yaşında gibi laflar söyleyen bir çocuk ve bunu hayatının her noktasına yansıtıyor.

Aşırı derece hayvanlara düşkün bir çocuk. Kedi, köpek, sinek, fare yani aklınıza ne gelirse onlara muhteşem bir sevgisi var. Asla korkmuyor ve sıcak diye elindeki şu şişesi ile sokak köpeklerine vs. Şu içiriyor sırt çantam abartısız 10-15 şişe su dolu oluyor çünkü sokakta hayvan görünce, çantada mama ve su yoksa yer gök inliyor, onları temin edene kadar ordan ayrılamıyoruz ☺️

Bunları yapmasına asla karşı çıkmıyoruz, biz de hayvan seviyoruz ama oğlum Fanatik derecede.

Şimdi gelelim asıl olaya.. hafta sonları müstakil, bahçeli bir eve geçiyoruz kafa dinlemek için. Dolayısı ile fare oluyor ve ben fareden hem korkar, hem tiksinirim. Bu sebepten dolayı belirli bölgelerde fare istasyonu var ve dün birisi yakalanmış. Oğlum o an yoktu ve eşimle kontrol ederken yukarıdan görmüş ve kıyameti kopardı tabii...

Ona sürekli bazı hayvanların zaralı olduğunu vs. Anlatıyorum, dün de anlattım verdiği cevap ise " Onun bir ailesi var, annesinin sözünü dinlememiş ve kaybolmuş. Ben kaybolsam ve beni öldürseler sen üzülmez miydin? 🥴 Sen kötü bir insan oldun, bir bebeği öldürdün bana, canlılara saygılı ol, koru diyorsun ama sen bunu yapmadın" dedi.

Dünden beri tavırlı ve çok üzgün. Canlı yakalama şansımız zaten yok. Fare kovucu cihazlar işe yaramadı, ne yapacağımızı şaşırdık. Koymasak eve girecekler, koysak oğlum şiddetle karşı. Canlı yakalayıp, doğaya salıncak bir yöntem var mı?

Bahçe kedi dolu oğlum alıştırdı bir sürü kedimiz var ☺️ ama yine fare var.

Belki dert değil ama, çok etkileniyor. Şu an bir kelebek bulmuş evin içerisinde onu ailesine gönderecekmişiz.
Benim erkek kardeşimde böyleydi. Annemle hayvanat bahçesine götürürdük, tüm hayvanları anlatırdık. Neden kafesin arkasında olduğunu, neden insanlardan uzakta olmak zorunda olduklarını. Annem artık çözüm bulamayınca hayvanların insanlardan zarar gördüğü için insanlarla bir arada olmaması gerektiğini, kendisi iyi davranır ama bi başkası kötü davranırsa kaçmaz korkmaz hayvanlar diyerek tembihleye tembihleye uzaktan sevmeyi öğretti. Bahçemizde tavşan beslerdik, oğlum uzaktan sev derdi. Başlarda çok kızardı ağlardı kardeşim tabi, ancak annem sevilmeye çok alışırsa dışardaki kötü insanları anlamayacağı için zarar görebileceğini anlattı. Tabiki kolay olmadı ancak uzaktan sevmeyi öğrendi.

Yaşları büyüdükçe tepkileri daha sert olmaya başlıyor.Anlayabilecekleri yaştalar devamlı konuşuyoruz fakat deniz,park bahçe herhangi bir ortamda çocuk görünce oynamak yerine durup çocuğu izliyorlar özellikle 7 yaşındaki,tetikte bekler gibi çocuğu gözlemliyor.İzlediği çocuğun ağzından küfür duyunca ya da sakıncalı bir davranışını görünce gidip uyarıyor veya gelip size demiştim bu çocuklar kötü kalpli diyor.
Okulda arkadaşları var genel olarak okulundaki çocuklarla arası iyi,kibar ve iyi çocuklar olduğunu dile getiriyor ama okul harici dışarıdaki çocukları tehlike gibi görüyor.Hayvanlara davranışından tutun,ağızdan çıkacak sözlerini inceliyor artık ve duvar örüyor.
Okulda arkadaşları var ama yaz tatilinde ikisi hariç dışarıdan biriyle asla yakınlık kurmadan ilerliyorlar.
Aynı benim çocuklarda böyle kibar, şiddet ve küfür yok. İyi yetiştirilmemiş çocuk görünce, benimkilerde uzaylı görmüş gibi bakıyor.

Yalnız şu huyları çok iyi, hayatta altta kalmazlar, şak şak lafı yapışıtırıyorlar. Hem merhameti, hem ezilmemeyi aşıladım onlara çünkü insanlık, merhameti, enayilik sanıyor.

Minnacık çocuklar bile zorbalık öğrenmiş. Umudumuzu kesmeden yetiştirmeye, düzeltmeye devam güzel çocuklarımızı 🥰

Sinek beslediğini düşünüyor şu an 🙈🤣

Eklentiler

• 1000044887.jpg
    1000044887.jpg
    59,3 KB · Görüntüleme: 22
Ben bu çocuğu yerrimmm,benim güzel kalplim❤️Allah sizinle uzun, sağlıklı,mutlu,huzurlu ömürler versin 🙏 Hassasiyetleri ile alâkalı hep güzel anıları olsun hafizasinda,iyi niyetini,kalbinin güzelliğini ödüllendirecek hep güzel insanlar girsin hayatına🙏❤️

kücükken ben de böyleydim. evde kurbağa, solucan falan besliyordum. annemler direkt işte onların evi dışarısı vs diyordu. bir gün dışarda iki köpek kavga ederken ayırmak istedim (yaş 7??) köpek beni ısırdı. ondan sonra dışardaki hayvanları uzaktan sevmem gerektiği, dokunmamam, elime almamam gerektiğini söyledi aşı yapan doktor muydu hemsire miydi hatırlamıyorum 😂😂 öyle kapattım o defteri de 😂😂

bence cocugunuz görmeyecek sekilde yakalayın ve kaldırın fareleri. zamanla zaten normal olduğunu da anlayacaktır

X