Oglum 74 aylik okula göndermeyi istemiyorum esimin is durumu yuzunden. Zorunlu oldugu halde gondrmeyen oldumu neler yasadiniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çocuğunuzun gelişim geriliği mental bir problemi mi var? Eğer sırf gezme tozma içinse yapmayın çocuğa bunu. Ama bir problem varsa da ram raporuyla ertelenebilir.
Benim oğlum 69 aylıktı. Ben dilekçe yazdım göndermek istemiyorum diye. Anaokuluna devam etti. 81 aylık 🤪 başladı. Hiç sorun yaşamadık MaşAllah diyim de. Hatta ortaokula geçti bu sene.
Aussie_Brekkie Aussie_Brekkie

Çocuğunuz şu anda sistemde kayıtlı olduğu için sürekli devamsız olarak işleniyor. Bir arkadaşımın çalıştığı okulda idare sürekli devamsızların kaydını silmek için hep sınıf geçiriyordu. Seneye okula götürünce bir bakmışsınız okuma yazma bilmeyen çocuğunuz 2. Sınıf😁

Bu bizim okulda da böyle oldu bu sene.

Ya bu durumda bu ülkede asker polis çocuklarının hiç okula gitmemeleri gerekiyor o zaman . Çünkü biz asker polis eşleri hep yanlızız ne yapsak ki acaba ?
Keske herkesi yargilamasak benim bulundugum yer dag basi biyer merkeze tamamen uzagim bi tane bakkal disinda bisey yok bi siz biliyosunuz dimi

Keske herkesi yargilamasak benim bulundugum yer dag basi biyer merkeze tamamen uzagim bi tane bakkal disinda bisey yok bi siz biliyosunuz dimi
Böyle yaşayan çok insan var. Onlardan biri de bendim. Bizim çocuklar gitmiyor mu okula? Madem zorlanacaktınız, taşınsaydınız okul yaşına gelmeden?

Hala dünyanın merkezinde siz varmışsınız gibi davranmayı bi bıraksanız mı acaba. Burada insanları tedirgin eden konu çocuğunuzun eğitim hayatının kötü etkileneceği ve sizin bu konuda hiç endişelenmediğinizi düşünmeleri. Köyde doğan çocuklar okutulmasın bu dediklerinize göre. Bunca yazılan şeye cevap verme tenezzülünde dahi bulunmuyorsunuz, hala ben ben ben. Uzağım oyum buyum. Bak iki ayrı üye ne yazdı yukarıda doğrudan ikinci sınıfa başlatıyorlarmış artık okullarda hiç mi tedirgin değilsiniz. Çocuğun gelişimi, çocuğun tedirginliği vs vs hiçbir erteleme bahaneniz çocukla ilgili değil. Siz yalnızım, eşim yok, uzağım hep ben ben ben. Biz değil siz düşünüp bi kendinizi yargılayın.

Dağ başındaki tek ev sizsiniz herhalde okullar açık olduğuna, okula giden çocuklar olduğuna ve çocuğunuzu okula göndermiyorsunuz diye 10 kişilik bi ekip geldiğine göre.

Eee o zaman git annenin evine yazdır çocuğu okula ? 3 hafta geçti okul açılalı millet harf öğrenmeye başladı görmüyor musun?

Ne alaka uzaklıkla yaa. Bu kadar izbe dağ başı bir yerde kocan seni cocukla yalnız başına bırakıp yurt dışına gidiyorsa bir zahmet o kocayı çıkar hayatından memleketine git çocuğun da geleceğiyle oynama. Allah aşkına yalnız kalamıyorsun da biri kapına dayansa 1. sınıf çocuğu mu kurtaracak seni?

Madem güvenlik sorununuz var oradan taşın memlekete eşyanı da bir depoya koy kocan da ödesin bir zahmet kira neyim varsa. Git memleketine.

35 aylik kizim bu hafta basi krese basladi, devlet kresleri yasi dolmadigi icin almadi, keza diğer belediye vb kreslerde. Su anda basladigi okulda bir çocuğun kayidinin silinmesini beklemek zorunda kaldigimiz icin kizim 3.haftada basladi krese. (Ayimiz tutmadigi icin aile bakanliginin kresleri bir tek uygundu bize oralara da gondermek istemedigimizden ozel kres aradik)

Evde egitim, faaliyet gibi seyleri ben yaptirdigim icin akademik anlamda geri kalmasa da arkadasliklar kurulmustu haliyle.

Gunlerdir ogretmenlerimiz kreste neler yaptıklarını gosteren videolar gonderiyorlar, kizimi gorseniz evdeki o ele avuca sigmaz cocuk gitmis, mazlum gozlerinde beni uzen bakislari olan bir cocuk var. Beni ariyor, babasini ariyor belli. Diger cocuklar coktan kaynasmis,kizim sosyal ve kolay kaynasabilen, disarda kolayca akranlarinin yanina gidip "merhaba ben xx, senle oynayabilir miyiz?" diyebilen ve hemen ortama karisabilen bir cocuk, ama bir durulmus burada, acaba okulu mu sevmedi diyorum yok, eve geldiğinde cok neseli, arkadaslarinin adini soruyorum ne yaptığını soruyorum, kimsenin adini bilmiyor, ne yaptıklarını anlatıyor ama belli kaynasamamis daha cocuklarla, o yuzden yalnızlık var gözlerinde.

Biz dogum ayı olarak gec kalmadik, surec bizi 3 hafta oteledi mecburiyetlerimiz sebebiyle, aslinda bu sene degil gelecek sene de gitse birsey kaybetmezdi, alti ustu kres diyebilirsiniz ama ben endise doluyum.

Simdi siz diyorsunuz ki, yasi geldi ama ben evde yalnız kalmaktan korktugumdan gondermek istemiyorum. Ne diyeyim biz mi fazla duyarliyiz, siz mi duyarsizsiniz, cozemedim ama kırın dizinizi alisin yalnızlıga ve evinizde durun en az 7 senelik evlisiniz, kocaman kadin nasil alisamaz yahu yalnızlığa? Aklim almadi.

Geçen yıl şubat ayında oğlum kreşe başladı 2.5 yaşında iken. İlk zamanlar hiç kimseyle oynamıyordu sadece izliyordu benimki de sosyal bir çocuktu aslında. Zamanla kendine bir yakın arkadaşlar edindi. Şimdi anasını ağlatıyorlar best kankisiyle ortamların 😂
Ortamda herkes birbirini tanıdığı için sanırım böyle oluyor sizinki de alışacaktır zamanla.

Meraba bayanlar yargilamadan basina gelenlerdeb bilgi almak istiyorum.esim yurt disina cikiyor surekli bende memleketime gidip geliyorum yalniz kalamadgmdan bu sene son ve bu sekilde bi yasamimiz varken cocugumu ozel anasinifinda goturebldgm kadar devam etmesini istiyorum 1. sinif yer degsikliginden cok zorlanicaz. 1.sinifa gordermek istemiyorum dilekce yazdik ama yeterli degil eve gelceklermis 10 kisilik bi ekip jandarma vs de icinde olup durum degerlendirmesi icin para cezasinin ilerisinde olablicegini soyleyip korkutuyolar mudur durumu anlattigimz halde hala göz korkutuyor. Yasi gelipde gondermeyen oldumu nelerle karsilastiniz

Çocuğunuzu değil keyfinizi düşüneceksiniz yapmasaydınız.

Sunduğunuz bahaneye iyi gülmemiş müdür yalnız deli misiniz divane mi? Yok dağ başında oturuyorum da yok yan battı yok çamura battı. Sağlığı yerinde gelişimi normal seyreden bir çocuğu geriden başlatmak çok acımasızca. Anaokulunda ne yapacak bu çocuk mesela? Bir ay bile çok fark ediyor. Seneye ne yapacak başladığında. Yanınızda aklı başında kimse yok mu anlamadım ki. Çocuk yapmış kocaman kadın evde nasıl tek yaşayamaz 🤦🏻‍♀️

Madem eviniz dağ başında ki bu da tek kalabilmek için engel değil, ailenizin yanında kalın orada verin okula. Hem dağ başından kurtulursunuz hem de çocuk okula başlar. Eşiniz yurtdışından gelince onla rahatça zaman geçirebilmek için çocuğu yakmışsınız. Burada da millete ahkam kesiyorsunuz.

Böyle aileler çok maalesef. Devletin de bir şey yaptığı yok. Hiç bu zamana kadar polis asker zoruyla aileden alınıp okula getirilen çocuk görmedim. Göstermelik bazı prosedürler uygulanıyor ve kalanı kimsenin umrunda değil. Çocuk devamsızlıktan kalıyor en sonunda.
Ortaokulda hiç yüzünü görmeden mezun ettiğimiz çocuklar var. Sürekli bir alt sınıfta kalıyorlar ve 15 yaşı geçtiklerinde zorunlu eğitimden çıktıkları için kayıtları siliniyor.
Siz bu ülkede devletin çocukları o kadar önemseyip 10 kişilik ekiple kapıya dayanacağına gerçekten inanıyor musunuz?

Eviniz bir anda dağ başında bitmedi değil mi?
Anne olarak ona göre plan yapacaktınız. Ya taşınma ya ikametgah alıp memlekette birinci sınıfı okuma gibi. Siz yaşı gelmiş çocuğu sebepsizce okula göndermemenin derdindesiniz.

Evet öyle oldu. Konu sahibine de söyledim RAM dan alın diye.
Sağlıklı çocuğa ram vermez ki. Sizin çocuğunuzda kelime telaffuzunda sıkıntı var demiştiniz o yüzden vermişlerdir size. Konu sahibi memlekete rahat rahat gidebilmek için zorlasa 8 yaşına kadar anaokuluna gitsin diyor

Böyle aileler çok maalesef. Devletin de bir şey yaptığı yok. Hiç bu zamana kadar polis asker zoruyla aileden alınıp okula getirilen çocuk görmedim. Göstermelik bazı prosedürler uygulanıyor ve kalanı kimsenin umrunda değil. Çocuk devamsızlıktan kalıyor en sonunda.
Ortaokulda hiç yüzünü görmeden mezun ettiğimiz çocuklar var. Sürekli bir alt sınıfta kalıyorlar ve 15 yaşı geçtiklerinde zorunlu eğitimden çıktıkları için kayıtları siliniyor.
Siz bu ülkede devletin çocukları o kadar önemseyip 10 kişilik ekiple kapıya dayanacağına gerçekten inanıyor musunuz?
Ben köy okulunda öğretmenlik yaparken bir kız öğrenciyi gondermiyorlardi, sınıf arkadaşları da öğretmenim evlenecekmis dedi müdür baya jandarmayla gitti kapilarina. Evlilik meselesi var diye mi işinin ehli diye mi bilmem artık.

Araba kullanmayı bilmiyor musunuz ? Ülkede dağ başı kavramı mi kaldı artık ? Ambulans polis her yere gidebiliyor. Okul yok diyorsanız taşımalı eğitim hizmeti de var. Evde durmuyorsunuz madem memlekete taşının ayda yılda bir geldiğiniz evde ne işiniz var ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X