ofke kontrol sorunu

kirmizigitar

Guru
Kayıtlı Üye
4 Mart 2011
10.375
11.989
kizlar selam

nerden baslasam bilmiyorum icim sismis durumda cidden. simdi oturup uzun uzadiya yazsam size acirim okudugunuz icin, yazmasam ne kadar anlatabilirim sorunu bilmiuorum

korona gunlerinde esimin 30 gun calisip 15 gunluk maas almasi,hatta 30 gun bile degil haftada 60-70 saat calisip 15 gunluk maas almasi gibi sacma sapan bi durum yasiyoruz. yasal degil, ama sirket bu hakki kendi lehine cevirdi uyanik davranarak. esim rest cekip calismiyorum ben diyebilir, ama bu kendini fislemekten baska bir ise yaramaz suan. sirkete gireli 8-9 ay oluyor daha...

ve ben, gelir azaldigi icin bazi "parayla giderilebilecek ihtiyaclari mesela" eksiye dustugumuz icin kendi imkanlarimla daha ucuza mal etmeye calisiyorum, fakat 2,5 yasindaki oglumla bu imkansiz bir hal aliyor.

orneklendirmek gerekirse, camasir makinam arizalandi, servis cagirmaya cesaret edemiuoum mesela, camasirlari elde yikamaya, ya da makinada surekli baslat durdur atla filan yaparak bi sekilde cozmeye calisiyorum.

kendime motive etsin diye sebze mebze ekmeye karar verdim. saksi fiyatlari cok fazla oldugundan evde kullanmadigim sepetlerden saksi yapmaya kalkistim, ama gozume de hitap etsin diye elimdeki boyalarla boyamaya calisiuorum yok iki kat sur aman vermnik at kurusun filan derken, ekstra ugrasim oluyor.

cok sevgili oglum cani sagolsun da, surekli beni sabote ediuyor. uyurken yapmaya cslisiyorum pat uyaniyor yarim kaliyor hersey, mesela saksilari boyarken birakmak zorunda kaldim dodugumde boya kurumus fircalar cop olmus gibi...

ornekler artirilabilir kaba hatlariyla boyle.

ama ben cok deliriyorum. madem maddi olarak bizi sirket bu durumda birakti o halde 15 gun calisma biz de zamanaimizi nakite cevirmeye calisalim istiyorum. mesela ben evden e ticaret sisteminde butik tasarim ve organizasyon yapiyorum, ek gelir olabilmesi acisindan o ise odaklanip kazanc kapisi cikartmaya calisiyorum, ama oglum sabote ediyor cunku babasi da calisiyor ben de... kimse onunla ilgilenmeyince o da bizi cileden cikariyor.cani saglsun da canimiza okuyor hep tehlike pesinde. daha gecenlerde tel zimba makinasiyla dilini parcladi dili koptu ucu tutuyordu... o yuzden hic bos birakmaya da grlmeyen bir cocuk...

ve ben bu gibi durumlarda son zamanlarda deliriyorum. baya gercek delirme, elime ne gecerse firlatip atmalar sesim kisilana kadar bagirmalar, surec sikintili zaten uzerine bunlar eklenince...

ne yapacagimi bilemez haldeyim, sakinlestirici mi icsem diye dusunuyorum, bu halde cok zarar gormeye basladik cunku ailece...

normalde boyle bir insan degilim. genellikle sorunlari kolay cozerim, cok detayli dusunurum....ama burda sorun cozmenin disinda hazmedemedigim bir durum oldugu icin bu kadar abarti tepkiler veriyorum farkibdayim.

bu gibi ofke patlamalarinda nr yapmaliyim? bagirip cagirip icimden atmazsam rahatlayamiuorumnsanki. bu pis sinir patlamasi korona bitiminde de devam edecek uzerime yapisacak diye odum kopuyor.

ilk defa boyle bir sorun yasiyorum. kendimle bas edemiyorum. kontrolu kaybetmis gibiyim... bu gibi durumlari yasayanlar var mi baska?

Sabote ediyor dediğiniz kişi 2.5 yaşında bir çocuk. Stresinizi anlıyorum ama çocuk yapmaya karar verdiğinizde çok sabırlı olmanız gerektiğini de hesaba katmalıydınız. Fırçalrınız çöp olsa, sepetleriniz gözünüze hitap etmese, yediğiniz iki kap yemek hep aynı olsa bile huzurunuz olsun. Bu günler geçecek, sonra öfkelendiğiniz anlar için pişmanlık duyacaksınız. Yapmayın

Kontrolu kaybettiginiz icin bu durum. Esinizin işli ama issiz gibi hali gelecek kaygısı, çocuğun aşırı enerjisi sürekli gözetim istemesi. Sizde insansiniz neticede bir yerde gak diyor insan.
Papatya çayı icmeyi deneyin aktardan sakinleştirici caylardan deneyin karışımlar var.
30 günlük çalışıyorsa 15 günlük veriyorsa yıllık izinlerini kullandirttilarsa devlet katkısıyla o kisim odeniyor dye biliyorum. Bunu sorabilir eşiniz kendini fisletse ne olur ki en kotu seydir emeğinin karşılığını alamamak. En azindan issiz ondan kitkanaat geçiniyoruz dersiniz.
Normallesmeye geçiliyor artık zaten ama bence sormalı parasını. Böyle çalışan is arkadaşlarını da hic sevmem biat ediyorlar. Toplu hak aramaya gidilse hicbir sey olmaz ama istee

Bir de son kısmını atlamışım, tel zımba gibi tehlikeli aletleri lütfen çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yere koyun. Çocuğunuzun amacı sizi kızdırmak değil. Dikkat çekmeyi, ilgi görmeyi istiyor. Kendini tehlikeye atmak da değil amacı. Çocuklar çevrelerine karşı sonsuz bir merak duyarlar ve kendilerine asla bir şey olmayacağını sanırlar. Çocuğunuz henüz ben şunu yaparsam bu olur diye neden sonuç bağı kuracak yaşta değil. Önce onun çocuk olduğunu, sonra da eşinizin başka çaresi olmadığını kabul edin. Elde olanlardan maksimum keyif almaya bakın

devlet destegi aliyorlar, ancak kesintiler vs oldugu icin ortalama maasinin yarisi azaldi. zaten maddi olarak cok zor bir surec yasiyorduk ben isten cikarildim 11 yillik tazminatimi sadece yargi yoluyla alabilecegim, odemelerimiz iki maasa goreydi dogal olarak ben isten ciksrilinca epey tokezledik. toparlamaya ugrasiyorduk minimal yasiyorduk zaten her anlamda ama bu defa da esimin maas dusunce isler iyice sarpa sardi.

mesela esimin normalde 7 de mesaisi bitiyor, suan saat 9 ve hala calisiyor, karnim acikti ama cocukla mtfaga girip bisey hazirlayamadim bile... koltugun tepesine cne zaman ineceksin asagi diye sesleniyorum "askim is yetistiriyorum buralardayim daha" diyor.

gercekten tukendim.

Asla sizi yargilamiyorum ama cocuk henuz 30 aylik..sık sık bunu dusunun..bu sakinlesmenizi saglar..ve bu surecte orta halli ve alt gelir grubu olan herkes madden zor durumda..tek siz degilsiniz..sabir

Belki de geçici -umarım- bir durumun üzerinde fazla durduğunuz için iş çıkılmaz bir hal almış olabilir diye düşünüyorum. Sizi çok güçlü, yapıcı bir kadın olarak gördüm ama biraz durumu akışına bıraksanız bazı şeylerin eksikliğini kapatmak yerine öylece devam etseniz sizin için daha rahat bir süreç olabilir.
Umarım her şey kısa zamanda normale döner. Kendinize iyi bakın. :)

2,5 yaşında bir çocuk tabi ki tüm ilgiyi alakayı isteyecek, o çocuk zımbaya nasıl ulaşabilir?? Bırakın saksılar gözünüze hitap etmeyiversin, benim oğlum da 20 aylık valla evde her yer her yerde, sandalyelere çıkıyor diye salonun tüm sandalyelerini kaldırdık, ortalık savaş alanı çiçeklerim, bitkilerim, kitaplarım hepsini kaldırdık. Hiç bir yer gözüme hitap etmiyor ama napalım bu süreç böyle geçecek. Çok acıktıysanız kırın iki yumurta, peynir zeytin yiyin çok dert edilecek şeyler değil, öfke patlamalarınız o çocuğun psikolojisini bozar sağlığından olmasın çocuk

2 yaş ve 6.5 yaş iki çocuk da bende var. Baba akşama kadar çalışıyor evde yalnızım. Aynı şekilde hiçbir işe girişemiyorum. Çünkü yarıda kalıyor. Temizliği bile haftasonu yarım yamalak yapıyorum ki evim büyük. Lekeli halı ve koltuklarım, örümcek ağlarımla yaşıyorum. Yapabileceğim bir şey yok sabır sabır sabır. Takılmayın hiçbir şeye. Saksılar kötü görünsün, akşama kahvaltı yapılsın... elbet geçecek. Bu durum stres yaratıyor. Eski düzenli ve temiz evini, çalıştığı işini,kitap okumayı özlüyor insan ama bu ara takmamak gerek

Bende cok ofke patlamalari yasadim bagirdim.cagirdim anliyorum sizi ama o kadar pismanim ki keske zamani geri cevirebilsem de oglumun bebek hallerine 2.bucuk yasina geri donebilsek oglum 5 bucuk yasinda su an benim arkadasim gibi şu son 1 senedir lutfen sakin birakin olmasin kirilsin kurusun cope gitsin cocugunuzla kaliteli zaman gecirmeye calisin daha cok sarilin daha cok basini oksayin sinirli aninizda kokusunu icine cekin onun suçu yokki sizin bu durumu yasamanizda

Ayrica yazmayi unuttum benim ki hala cok enerjik:)gozumu ustunden ayiramiyorum en son daha dun yanimda dururken aniden zipladi burnu basima degdi kanadi yalvariyorum resmen oglum tehlikeli seyler yapiyosun yapma diye

Öfkeyi kontrol edememek hem kendine hem evladına zarar ama bir yandan da böyle hissetmekte o kadar haklısın ki, zor bir dönem geçiriyorsunuz ailece. Sen metanetli kadınsın normalde, becermediğin de az şey vardır. Eski oturduğunuz ufacık evinizi saray gibi dekore ettiğin zamanlardan biliyorum seni, ama hayat işte senin bile raydan attığın zaman oluyor. Çocuğunun huzursuz olmasını zarar görmesini elbette istemezsin, inşallah maddi olarak düze çıkarsınız tez zamanda. Keşke verebileceğim daha iyi bir tavsiye olsa ama bunaldığın zamanlarda cama balkona çıkıp çook derin birkaç nefes al insanı sakinleştiriyor, böyle anlarda çok zorlanırsam gelecekteki iyi şeyleri hayal ederek ortamdan soyutlanırım garip şekilde işe yarıyor. Bir de arkadaşlar da yazmış melisa, papatya çayları iyi geliyor, özellikle melisa beni çok sakinleştirir örneğin. Oğul otu diye iste ama aktardan, bazen limon otu mu öyle bir bitkiyi de melisa diye satıyolar. Allahım yardımcın olsun, işleri yoluna koyarsanız buraya da yaz olur mu senin iyi olduğunu bilmek isterim.

Malesef çoğu duygusal yoğunluğu yüksek insanda psikoloji kalmadi. Hem maddi hem manevi hem fiziksel hem ruhsal. Ben mesela bir anda sürekli nefes daralmasi yaşıyorum bu ara eskiden çok uzuldugumde ya da stresten olurdu suan kafam o kadar dolu ve bu durum sürekli ki bos durduğum anda basiyor.
Ama yapilacak hicbir şey yok. Konumu gorduysen bende çıkmak istiyorum işten ama bir yandan bu maddi durumlar var her ne kadar benim parama göre ayarlamasakta insan baskı hissediyor. Şu sonbahar kış mevsimsi yazda bizi bitiriyor. Elimizde termoslar cimlerde çay iciyor, deniz kiyisinda olacagimizi tatili hayal ediyor olacaktik ama işler fena sarpa sardi. Ve bizim gibi detayci kontrolculer için bu çılgınlık çok fazla

Zor bi dönemdeyken ne yapacaksın göz zevkini? Çocuğun sakınmıyorsa tehlikeli eşyalardan tüm zarar verecek eşyaları asla ulaşamayacağı yere kaldır. 2,5 yaşındaki bir çocuk oral dönemi atlatmış aslında ve zarar göreceği şeyleri ayırt edebilecek yaşta anlatıp öğretebilirsin. İlgi eksikliğinden dikkat çekmeye çalışıyodur muhtemelen.
Eşinin yerinde olsam hakkımı savunurum hak yiyen birine hizmet etmem. Şu dönemde iş bulmak zor olabilir ama alınterine göz diken insanların parasından hayır gelmez.

Bende sizin gibiyim. Öfkeme asla hakim olamıyorum. Hasta babama, bebeğime, eşime hep bağırdım yerlere vurdum eşyaları bi kaç eşyaya da zarar vermişliğim bile var. Stres altında insanın sabrı kalmıyor. Duygusal yapıya sahip olanlar özellikle bu durumu kontrol edemeyince bu şekilde yansımaları oluyor. İnsan ne kadar yapmayacağım dese de her şey bir anlık. Psikiyatriste gittim bir ilaç verdi düzenli olarak kullanmaya başladım iki haftada etkisini gördüm. Yine sinirlendiğim zamanlar oluyor ama artık o öfkeden eser yok. Gerektiğinde destek almak iyidir. Allah yardımcınız olsun

Böyle durumlarda ben hiç bitirip tamamlayamayacagim işlere kalkismam.

Tabi ki istersiniz saksıyı boyayıp güzel görmek ama takdir edersiniz ki bunu 2.5 yaşında bir çocukla yapma fikri bence biraz uçuk..

Şahsen ben saksı boyamayı gectim, çocuğum 3 yaşına gelene kadar mutfak dolabı bile silmedim belki.
Çünkü birşeyleri yapmaya çalışıp, yapamamak, tamamlayamamak daha çok agresiflige yol açıyor.

O yüzden bazı şeylere hiç girişmemek daha iyi
Yapabildiğinizi yapın, olmayacak şeyler için de kendinizi zorlayıp boşuna gergin bir ortam yaratmayın derim.

Camasir yıkama kısmı elzem tabi, o kısım için Allah yardımcıniz olsun diyebilirim sadece.

yuzeysel anlatinca boyle anlasiliyor tabiki... detaylarda bogmak istemedim kimseyi. normalde cok sabirli bir insanimdir, ama durum sanildigi kadsr basit degil aslinda... mesela bakin ben konuyu sctigimda saat 9 civariydi kahvalti etmis ve baska birsey yemege firsat bulamamistik. suan saat sabahin 3 u olmak uzere ve esim hala calisiyor, ve biz hala yemek bile yemedik... bu adam suan kismi calisma kapsaminda fakat bu saatte hala isinin basinda. evimiz dublex ve esim ust katta calisiyor, oglum ayni evde gunlerce babayi dogru durust goremedigi icin surekli merdivenin basinda "babama gidelim" diye agliyor, yukari cikarttigimda adamin calismasina izin vermedigi icin asagida tutmaya calisiyorum goturmedigim icin surekli sinirli ve mizmiz oluyor.

esimin is sistemi hep boyledi, haftada en az 2-3 gece sabahlar zaten 6 gun calisir... daha once onun isinden muzdarip oldugum onlarca konu acmistim bile. fakat suan inanilmaz derecede kanima dokunan birsey var. sirket "is yok" diye devlet destegine basvurup kismi zamanli calismaya gectigi halde elemanini ev ortaminda bile gunde 15--18 saat calistiriyor ay boyunca. kismi calisma adi altinda bizden bu kadar koparilmasini hazmedemiyorum hem duygusal hem fizikselolarak ona ihtiyacim var fakat o hic yok. ustune ay sonunda gelirin yari yariya dustugunu gormek, emekli babamdan "bu ay kredimizi odeyebilir misin" diye talepte bulunmak benim butun sabrimi tuketiyor. bu ortamda cocugun babama gidicem mizirdamalarina ne yazikkj dayanamiyorum.

ote yandan ben de evden calismaya gayret ediyorum. bir butik tasarim atolyem var e ticaret sayfasindan satis yaptigim. maddi olarak bu kadar zorlandigimiz donemde bende atolyeye odaklanip en azindan biraz kazanc saglamaya calisiyorum. ancak cocukla bende calisamiyorum dogal olarak.

bahsi gecen saksi boyama aslinda sadece saksi boyama degil, benim atolyedeki kazancima yeni bir parilti katacak adim... cunku atolyede yeni bir urun cikartirken oncelikle uzerinde calismam gerekiyor. hem eve bir ahenk katip hem atolyeye alternatif urun cikarabilmek icin bunu yapmak zorundayim. cop olsun firca ne olacak dediginiz fircalar var ya, ben o fircalarla para kazaniyorum fakat suan ne yazikki cop olan fircanin yerine yenisini alip koymak bile benim icin yeni bir masraf....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…