Normal doğum yapacaklara öneriler

K

KüçükAnne_

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi KüçükAnne_
[1- Doğum için kendinizi rahat hisedebileceğiniz ve normal doğumu destekleyen bir hastane seçin.

2- Doğumda sorumluluğunuzu alan doktoru seçerken aşağıdaki normal doğumu destekleyen 6 uygulamaya nasıl baktığını sorgulayın.

3- Tıbbi bir sebep yokken doğumunuzun erken başlatılmasını kabul etmeyin. Doğumun kendi başlaması bebeğinizin de hazır olduğunun en önemli işaretidir. Doğumunuzun kendi ritmini yakalamasına izin verin. Zamana saygı gösterin ve doğumunuzun ilaçlarla hızlandırılmasına izin vermeyin.

4- Doğum sırasında hasta gibi yatağa bağlı kalmayın ve hareket etmekte özgür olun. Dik pozisyonları tercih etmeniz ve kasılmalarda hareket özgürlüğünüzün olması kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar ve doğumunuzu kolaylaştırır. Bebek doğum kanalına daha rahat girer ve doğum süresi kısalır. Yürüyün, sallanın, dans edin yani kısaca bedeninizi izleyin , o size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

5- Doğumda size destek olacak kişiyi seçerken iyi düşünün. Bu kişi sakin olmalı ve doğum boyunca size duygusal ve fiziksel olarak sürekli destek vermeli. Bu kişi eşiniz veya akrabanız olabilir (Profesyonel bir doğum koçu ile anlaşmayı da düşünebilirsiniz).

6- Doğumda bebek kalp atışlarının izlenmesi için kullanılan makineye sürekli bağlı kalmayın. Bu sizi kısıtlar ve bir sorun olduğu hissine kapılırsınız. Ara ara bebek kalp atışlarının izlenmesi yeterli olacaktır.

7- Bedeninizin istediği ölçüde gıda ve sıvı alımınızı engellemeyin. Doğumun tüm evrelerinde sıvı ve enerji ihtiyacınız olacaktır. Bunun engellenmesi doğumunuzu yavaşlatır ve müdahaleleri getirir.

8- Kasılmalar sırasında rahatlamak için anestetik ilaçlar dışındaki gevşeme yöntemlerini tercih edin. Anestetik ilaçlar doğal hormonlarınızın doğru salınımını bozar. Derin gevşeme, imgeleme, odaklanma, nefes teknikleri, masaj, sıcak veya soğuk uygulamaları ve lamaze sınıflarında öğrendiğininiz diğer teknikler sizin rahat etmenizi sağlayacaktır.

9- Sırt üstü doğum yapmaktan kaçının. Sınıflarda öğrendiğiniz doğum teknikleri kasılmalarınızın etkisini arttıracak ve yerçekimi ile çalışmanızı sağlayacaktır. Ikınmalar sırasında bedeninizi izleyin. Bedeniniz isteyince ıkının. Sağlık personelinden sadece sessiz ve sözel destek isteyin.

10- Doğumdan hemen sonra bebeğinizi kucağınıza alın. Sıcak cilt teması sayesinde bebeğiniz gevşek kalır, ısısı korunur, kalp atımı ve solunumu daha kolay adapte olur. Anne-bebek bağı kolay ve çabuk kurulur. Bebeğinizle aynı odada kalmanız bebeğinizi daha iyi tanımanızı ve ihtiyaçlarına çok daha çabuk cevap vermenizi sağlar. Emzirme için güzel bir başlangıç olur.

/B]

• Konu Sahibi KüçükAnne_
bizler için gerekli bilgiler diye düşündüm sizlerlede paylaşmak istedim...bu arada ben heran doğuma gidebilirim :KK70: ya nasıl desem şeyime bıcak saplanıyor bayagi uzun sürdü haydi hayırlısı.gel kızım gel ben hazırım :KK70::KK70: bende sizlere doğum hikayemi anlatacağim ama önce karnımı babasının yeri belliyen kızımın gelmesi gerek :) dualarınızı eksik etmeyin benim dualarım sizlerden hiç eksik olmadı olmayacakda ...hadi bana kolay gelsin :))

• Konu Sahibi KüçükAnne_
Sağlıkla bebiine kavuşursun inşallah canım. Dualarını eksik etme bizden.

• Konu Sahibi KüçükAnne_
Rabbim bi nefeste kurtarır inşallah....Darısı bizlerin başına inşallah dua etmeti unutma............Hayırlı haberlerini bekliyoruz.................

• Konu Sahibi KüçükAnne_
Allah kolaylık versin inşallah. Bebğinle iyi haberlerini bekliyoruzzzz

• Konu Sahibi KüçükAnne_
allah kolaylık versın sanada bızlerede canım hayırlı haberlerını beklıyoruz ..paylaşım için teşekkürlerr

• Konu Sahibi KüçükAnne_
allah kolaylık wersin canım sağ selamet bebeğine kavuşursun inşallah canım...darısı bizlere inşallah...

• Konu Sahibi KüçükAnne_
merhaba kızlar bugun hastaneye gittim muane için.sadece 1 santim açilma var yani yolumuz uzun daha :KK70: çarşamaba günü tam 40.hafta oluyo ama tık yok doktorum perşembe birdaha gelmemi istedi tabi bir problem olmadiği sürece.ay bide kız çocuğu olucak gelmiyo zilli yaa :)) kızlar hiç korkmuyorum sadece cooookkkk heyecanlıyım .oyuzden bir an önce gelmesini istiyorum .bu hafta içi doğurmam lazım eşim uzakta çalişiyor izinne geldi. giderse birdaha izin alması zor olucak. sizler kaç haftalık gebeliksiniz kızlar yazarsanız sevinirim. ben size lazım olucağim ona göre doğum yapınca bütün sorulanızı eksizsiz cvplıaycağim.dualarım sizinle .hepnizi öptüm .hastaneden yeni geldim acele yazdım yanlıs yazdıysam kusura bakmayın neolur:KK43:

• Konu Sahibi KüçükAnne_
merhaba kızlar bugun hastaneye gittim muane için.sadece 1 santim açilma var yani yolumuz uzun daha :KK70: çarşamaba günü tam 40.hafta oluyo ama tık yok doktorum perşembe birdaha gelmemi istedi tabi bir problem olmadiği sürece.ay bide kız çocuğu olucak gelmiyo zilli yaa :)) kızlar hiç korkmuyorum sadece cooookkkk heyecanlıyım .oyuzden bir an önce gelmesini istiyorum .bu hafta içi doğurmam lazım eşim uzakta çalişiyor izinne geldi. giderse birdaha izin alması zor olucak. sizler kaç haftalık gebeliksiniz kızlar yazarsanız sevinirim. ben size lazım olucağim ona göre doğum yapınca bütün sorulanızı eksizsiz cvplıaycağim.dualarım sizinle .hepnizi öptüm .hastaneden yeni geldim acele yazdım yanlıs yazdıysam kusura bakmayın neolur:KK43:

canim cuma günü bende 40 haftalik oluyorum .. ainen bendede tik yok.. inat yapar gibi inecegine bi de yukari cikti migdemi tekmelio essek sipasi :roflol:

• Konu Sahibi KüçükAnne_
yerim ben onun tekmelerini aşkito...demek ki rahat annesinin karnında, kendi odası zannetti herhalde:)
türkiyede olsaydın, haftaya sezeryan derlerdi öylesine..sen şükret almanyadasın da,normal doğumu hızlandıracak bir müdahalede bulunmuyorlar:)

• Konu Sahibi KüçükAnne_
suyunuz gelirse,siviyi tamamen kaybetmemek icin sakin olun ve uzanin ayakta fazla gezmeyin..sonra dogum zor oluyor...

• Konu Sahibi KüçükAnne_
aşkito seninkide mi kız .amann çıkmazzsalar çıkartırlar gülümmm :KK70::KK70: ya ben adım gibi eminim sende benden önce doğurursun .canım sancın felan nebilim hiçbişiyin yokmu? yada kendinde hissetiğin deişiklikler .ya valla bende su gitmesi felan da yok .su önceden giderse gercekten dogum zor olur .gelin be yaramazlar dışarı cok daha güzel:))kandıramıyosun da anam :KK70:

• Konu Sahibi KüçükAnne_
aşkito seninkide mi kız .amann çıkmazzsalar çıkartırlar gülümmm :KK70::KK70: ya ben adım gibi eminim sende benden önce doğurursun .canım sancın felan nebilim hiçbişiyin yokmu? yada kendinde hissetiğin deişiklikler .ya valla bende su gitmesi felan da yok .su önceden giderse gercekten dogum zor olur .gelin be yaramazlar dışarı cok daha güzel:))kandıramıyosun da anam :KK70:

:1no2::1no2::1no2:heeec bi belirti yok canim yha ..
bugün beyaz bi sivi geldi .. böyle krem gibi.. doktorumu aradim .. normal dedi manyak adam..dese ya bebek gelio dogru hastaneye sırnaşık şey

• Konu Sahibi KüçükAnne_
bendede pek bir belirti yok.sadece rahim ağzına bıcak saplanır mış gibi oluyor arada sirada oda 2 gündür olmuyo.bugun tam 40.hafta oldu yarın yine gideceğim hastaneye.bende akıntı sürekli var ama sancı olmayınca bi işe yaramıyor:KK70: yok çok şeymi istiyoruz biraz sancı ya :))

X