Nişanlım çalışmaya başlayamadı, uzun süredir nişanlıyız...

Aslında evleneceğim kişinin evinin olmasi gibi bir kistasim olmadı. Eğitim uyumluluğu, anlasabilmek, kötü alışkanlıklarının olmaması ve hoslandigim birisinin olmasıydı aradıklarım. Maddi anlamda calismadigi icin ortak oluyordu harcamalrimz, bn teklif ediyrdm, en az 2 haftadabir gorusmemz icn geliyordu, ben calistgm icn 1-2 defa ancak gittm yanina. Şuan calismaya başladı, kpssden en az 5 sene vazgeçerek (isin onkosulu olarak alinan karar ) kismi kar ortaklığı şeklinde beden gücünü de kullanarak yapacağı bişe girdi yakiniyla, zamanla nasıl değişir bilemem yalnz suan hıc tatili yok. Hayatta hicbirseyin garantisi yok tabiki, en başında bisaniye snra ne olacağını hiçbirimiz bilmyrz. Ben Antalyada yaşıyorum o ise Isparta'da, 2 saatlik mesafe var arada, Isparta'da yasiyacagz diyor. Benim tüm akrabalarım antlya da, is sahası da çok geniş antalya nin. Uzun vadede benim fikrimi almadan bikarar almis olmasi beni düşündürüyor. Hayirlisi diyorum herseyin, yalnız ailemden tamamen uzaklaşarak bihayat kurmayı istemiyorum, onu da ailesinden ayırmaya hakkım yok. Evlendiğimzde kendi ailemden ve sevdigm sehirden uzakta yaşamak hissi beni şimdiden çok uzuyor. Onun izni (tatili) olmayacak, nadir de olsa ayda bir gün ki ailelerimiz aynı ilde yasiyor olsa belki bu da hiç sorun olmayacaktı. Ilerde çocuğum olacak ayrı iller olmasi nedeniyle daha da zorlasacak herşey, ben alıştığım herseye hasretle bihayat sürmüş olacagim sanırım, dün yaşlı biakrabamz (kadin) öğüt verdi, kardeşi aynı şeyleri yaşams ve özlem duyup gelemedikce agliyormus onlara yabancılasip gittiğinden bahsetmişti. Bilmiyorum hayirlisi herseyin, zormuş hayat gerçekten, veya biz zorlaştırıyorz hayatı kendimize...

Annem öyle kazımıştı ki beynime "Iş-askerlik tamam olmadan hiçbir şey olmaz" düşüncesini, herkes için normalin bu olduğunu düşünürdüm.

Keşke iş bulmadan yapmasaydınız nişanı.

Zaten sevimsiz bir dönem nişanlılık dönemi.

Ben de geleceği tahmin etmeden nişanlananlardanım 29 yaşındayım şuan. Bizimkisi biraz acele oldu aslında, askere gideceği günlerde ilişkimiz başladı, 6 ayda askerliği bitti, 3 ay sonra aileleri ilk defa biaraya getirdiğimiz zamn planladığımız nişanımımızı da yaptık (tarih sınırlaması yapmıştı). Ayrı illerde yaşıyoruz, şuan 1,5 yıldır nişanlıyız. Bizim sorunumuz öğretmen olan nişanlımın biyerde işe başlamamış olması, ilişkimiz başlangıcından bu yana bir işte çalışmadı. Nişanlandıktan sonra kpss' ye hazırlandı 1 yıl, atanmasına yeterli değildi puanı kazanabilir die bekliyordum olmadı. Son 4 aydır kpss umudumuz kalmadığı için birişe girecek diye bekliyorum, çabalıyor yalnız hemen işe girebileceği sektörleri (mümessillik, satış) istemiyor. Ben de artık maddi anlamda rahatlamayı istiyorum, birlikteyken harcama yaptığımızda hesabı ödemeye yönlenmeyi istemiyorum, onun çalışmıyor olması beni bu teklifi yapmaya itiyor. Ailesinin evliliğimize maddi anlamda katkısı olmayacak emekli maaşları anca kendilerine yetiyormuş, herşeyi kendimiz yapacağız. Nişanlımın birikimi yok, evimiz olmayacak evlendiğimizde, benimle hemen evlenmeyi istiyor yalnız ne zamn tarih belirleyemiyoruz çalışmıyor olması nedeniyle… Ben çıkmaya başladığımızdan buyana çalışıyorum, birikim yapmaya çalışıyorum. Yalnız onun tekrar kpss’ ye hazırlanmak istemesi (bir işte çalışmadan 1 yıl) beni psikolojik olarak yıldırıyor. Tekrar kazanamazsa kpss yi hiçbir birikimimiz olmayacak yine yıl sonunda. Tamen kredi borcuyla da evlilik yapmayı istemiyorum. Bu durumdan dolayı nişanlımla biaile bireyinin tartışması oldu kaba bişekilde ve araları da bozuldu. İster istemez busüreçte yaşananlar etkiliyor ilişkiyi, konuşuyoruz açık açık herşeyi, bilmiyorum ne yapmam gerektiğini, sizler benim yerimde olsanız ne yapardınız?
kimse geleceği tahmin edemiyor ki tatlım. Bizdr nişanlandığımızda nişanlım işten çıktı. Sonra bari çıktım askere gidim dedi. Askere tti geldi. Çok şükür hemen iş buldu. Para biriktirmeye başşadı bende çalışıyordum. Sonra düğün tarihine karar verdik salonu tuttuk. İş yerim kapandı ve işten çıkarıldım. Hatta bende hazır düğün üstü çıkttım girmim zaten yoğun geçior dedim. Aradan on beş gün geçmedi eşimi işyen çıkardılar. Düğüne 4 ay kala ikimizde işsizdik. İkimizde şok. Ha bulur ha bulcak die tam bir ay geçti ve inanılmaz zordu. Heö işsizlik hem düğün durumu o ay nerdeyse ayrılıorduk. Sürekli kavga ıfacık şeyler dağ oluyordu. Yani inanki iş ciddi olunca ve elde para olmayınca çok zor durumda oluyorsun. Nişanlım arabasını sattı mesela bazı eşyalarımız için. Neyse düğüne iki ay kala iş buldu.ve o iki ay öyle çabuk geçtiki. Ne bilim çok çom zor ben seni çok iyi anlıorum. O bir ay bitmek bilmwmişti bizim için. İşallah tez zamanda herşey gönlünüzce olur
Ayrıca bizimde evimiz yok bazı borçlarla taptık düğünü o kadar takma bunu ya. Bir elden öderseniz işallah. Tabi dağlar kadar borç altına da girmemek lazım ama bu kadar korkma bunlardan

Bu adam evlenmek istese hamallık yapar yinede para biriktirir..Ama görünen o ki sorumluluk almaktan kaçınan biri.Evlilik kolay değil hele ki bu devirde bence düşünün biraz evliliği,hem evlendikten sonra işsiz kalsa bukezde eve bakmıyor bıktım bu adamdan diye konu açarsınız..iyi düşünün..

Bu adam evlenmek istese hamallık yapar yinede para biriktirir..Ama görünen o ki sorumluluk almaktan kaçınan biri.Evlilik kolay değil hele ki bu devirde bence düşünün biraz evliliği,hem evlendikten sonra işsiz kalsa bukezde eve bakmıyor bıktım bu adamdan diye konu açarsınız..iyi düşünün..
Zaten öyle diyordu, evlenince gerekirse hamballık yaparım yine de aileme bakarım diye. O zaman evlenmeden önce de evlenebilmek için gerekiyorsa hamballık yapması gerektiğini söylediğimde öğrencilerinden çekindiği için yapamıyacağını, onun sadece evlendikten sonra olabileceğinden bahsetmişti. Açıkçası beni de yaşadığı ile çekmeyi isteyince (ki iş olanağı benim yaşadığım ilin beşte birinden azdır, sorunlar başladı. Benim yaşadığım ilde çalışmaya başlamış olsa ben manevi yönden her türlü destek olup birlikte bişeyler yapabilirdik olmadı, hayırlısı böylesiymiş

Ben de geleceği tahmin etmeden nişanlananlardanım 29 yaşındayım şuan. Bizimkisi biraz acele oldu aslında, askere gideceği günlerde ilişkimiz başladı, 6 ayda askerliği bitti, 3 ay sonra aileleri ilk defa biaraya getirdiğimiz zamn planladığımız nişanımımızı da yaptık (tarih sınırlaması yapmıştı). Ayrı illerde yaşıyoruz, şuan 1,5 yıldır nişanlıyız. Bizim sorunumuz öğretmen olan nişanlımın biyerde işe başlamamış olması, ilişkimiz başlangıcından bu yana bir işte çalışmadı. Nişanlandıktan sonra kpss' ye hazırlandı 1 yıl, atanmasına yeterli değildi puanı kazanabilir die bekliyordum olmadı. Son 4 aydır kpss umudumuz kalmadığı için birişe girecek diye bekliyorum, çabalıyor yalnız hemen işe girebileceği sektörleri (mümessillik, satış) istemiyor. Ben de artık maddi anlamda rahatlamayı istiyorum, birlikteyken harcama yaptığımızda hesabı ödemeye yönlenmeyi istemiyorum, onun çalışmıyor olması beni bu teklifi yapmaya itiyor. Ailesinin evliliğimize maddi anlamda katkısı olmayacak emekli maaşları anca kendilerine yetiyormuş, herşeyi kendimiz yapacağız. Nişanlımın birikimi yok, evimiz olmayacak evlendiğimizde, benimle hemen evlenmeyi istiyor yalnız ne zamn tarih belirleyemiyoruz çalışmıyor olması nedeniyle… Ben çıkmaya başladığımızdan buyana çalışıyorum, birikim yapmaya çalışıyorum. Yalnız onun tekrar kpss’ ye hazırlanmak istemesi (bir işte çalışmadan 1 yıl) beni psikolojik olarak yıldırıyor. Tekrar kazanamazsa kpss yi hiçbir birikimimiz olmayacak yine yıl sonunda. Tamen kredi borcuyla da evlilik yapmayı istemiyorum. Bu durumdan dolayı nişanlımla biaile bireyinin tartışması oldu kaba bişekilde ve araları da bozuldu. İster istemez busüreçte yaşananlar etkiliyor ilişkiyi, konuşuyoruz açık açık herşeyi, bilmiyorum ne yapmam gerektiğini, sizler benim yerimde olsanız ne yapardınız?
Evlensen de butun sorumluluk senın omzunda olacak bunu bıl.Bunu gogusleyebılecek kadar sevıyor musun?

Bu ne rahat adam.takmis yüzüğü beklet kizcagizi.ailesi bari tasi elinin altina koysa düğünü yapsa.oda hem calisip hem kpss hazirlansa.herkes atanip ogretmen olacak diye birsey yok.adamda bir gayrette yok.sanki calismak istemiyor.en onemlisi de evlilik hevesi yok gibi geldi.biraz daha bekle bir degisiklik yoksa.ise filan girmiyorsa cek resti.acikca söyle beni hic düşünmüyor musun ne olacak halimiz bu şekilde de.cevabina göre yolunu çiz

Bende bir yila yakin oldu nisanlandim.
Nisanlimin isi yoktu nisan sürecinde ydsye çalışıyordu, olmadi. kpssye de girdi, o da olmadi.
Sonra özel bir okula basvurdu yalnızca. o da nasipmis. son dakika golüyle oldu.
Açıkçası umutsuzluga sadece siz degil o düştüğü zaman çözülüyor her sey.
O dönem bir sekilde evime helal para getirirm gerekirse şoförlük yaparım mal indiririm vs ama olur demisti.
Simdi çalışıyor ancak düğün tarihimiz belli degil belli sebeplerden. yine de calismaya basladiktan sonra iliskimizin seyri degisti inanin.
Erkegin gercekten calismayi istemesi lazim. kpss ile is belki zor olur ama atanmayi cok istiyorsa ikisi bir arada sart.

Hem çalışsın hem kpss ye hazirlansin . Birçok insan öyle yapıyor. Hem evlenmek istiyor hem de calismiyor ilginç ... 1 buçuk yıl olmuş nisanlanali 1 yıl daha sınava hazırlanmak istiyor ve bu sürede de yine calismayacak ... Sizi niye hiç düşünmüyor madem böyle planları vardı nisanlanmasaydi , yıllarca onun gönlünün olup bi işe girmesini mi bekleyeceksiniz. Bir düşünün derim.

Benim arkadaşım öğlene kadar ücretli öğretmenlik yapıyor sonra KPSS hazırlanıyor hafta sonu da 2 öğrenciye özel dersle 2000 lira alıyor. Zaten git gide memuriyet kadroları azalıyor KPSS ye bel bağlamamak lazım..tabi bunları söyleyerek sana çare bulamam ama..şunu söyleyeyim adam akıllı işini oturtmadan sakın evlenme..senin paranın rahatlığını hissettirme sakın. Ailesi destek olsa bile çalışmayan erkekle hayat zor..Allah sabır versin

X