Nişanlandım ama içime sinmiyor

Tanısanız asla burnu havada birisi olmadığımı (çevremden hep böyle söylerler çünkü) anlardınız.Hayatımla ve geleceğimle ilgili maddi kaygılarım var sadece.Bırakın doktor olmamı her kadın düşünür evlilik aşamasında bunları.
Bende nişanlıyım evlilik aşamasındayım asla öyle şey düşün muyorum mutluysan gerçekten seviyorsan maddide manevide insan eşinin yaninda olur doktor hanim

Emekleriniz zengin koca bulmak için miydi?

Küçümsüyorsunuz hatta olmayan gelirinizle nişanlınızınkini kıyaslayıp onu da küçümsüyorsunuz.

Evli değilim ama evleneceğim kişi haliyle en az 10-15 küsur yıldır çalışan olur. Parasını neye harcamış, yatırımı var mı diye sorgularım ama ev ve araba olmadan asla demem.

Kendi hayat standardınızı kendi kazancınız belirlesin o zaman. Geliriniz az olacak ki hayat standardınız düşecek. Niye başka bir alana yönelmediniz?
Bakın işte siz de karşı kişinin çalışan,yatırımı olan birisi mi olup olmadığını sorgularım diyorsunuz.Ben bundan farklı ne söyledim acaba da şu an beni eleştiriyorsunuz😂

Bindir emekle elde ettiğim hayat standartını düşürmek istemiyorum.Bir elin nesi var iki elin sesi var diye boşuna dememişler.

Son düzenleme:
Nişanlınla yeni tanışsan eyvallah bak cidden haklısın deriz.

Ama maaşını alana kadar, dereyi geçene kadar adama aşkım cicim. Şimdi ? Çulsuz herif oldu gözünde. Seven insan bunu düşünmez asla düşünmez.

Sen gayette aşırı zenginlik, para mülk bekliyorsun.
Bazı şeylerin geç farkına vardım maalesef sorgulamadığım şeyleri sonradan sorguladım diyelim..Çalışan biri misiniz bilmiyorum da öğrenci halinizle çalışan haliniz arasında hiç mi bir fark olmadı.İnsanın hayata bakışı beklentileri değişebilir.

Elbette beklentileriniz olabilir ama bu bugünün konusu olamaz işte. Şimdi eşim 10 seneden fazladır benim hayatımda, bu saatten sonra denklik konuşulması absürt olmaz mı sizce de? Koca koca yıllar geçmiş.
Atladığınız nokta üniversite yıllarından bu günlere gelmem.Meslek sahibi olmam, çalışmaya başlamam.Bunlar bi insanın hayatında çok büyük değişimler.Çocukluktan yetişkinliğe geçmişim.Bazı Fikirlerimin değişmesi sizce de normal değil mi ?

Bazı şeylerin geç farkına vardım maalesef sorgulamadığım şeyleri sonradan sorguladım diyelim..Çalışan biri misiniz bilmiyorum da öğrenci halinizle çalışan haliniz arasında hiç mi bir fark olmadı.İnsanın hayata bakışı beklentileri değişebilir.
Biz de yakin arkadasimla tam da bu konuyu konustuk.Insan cikarken farkli,evliyken farkli dusunuyor.Cikarken disarda ha ha ha,sonra eve git.Ama evliyken insanlar olaylara bambaska bakiyor. Cocukta olunca is bambaska yerlere gidiyor.Iste o zamanlar soyleydi ,boyleydi.Bu kadar tembel ve ozguvensiz oldugunu bilmiyordum diyor, bence eger gercekten icinize sigmayan bir sey varsa,evlilik surecini uzatin veya ayrilin.Sonradan bazi seylerden donmek zor olur.

Kalben doğru bir tercih yapmış olduğumu düşünmeme rağmen mantıken doğru bir tercih yapamadığımı düşünüyorum.Mesleğimde daha da ilerlediğimde aradaki bu maddi farkın daha da açılacağını ve sorun olacağını düşünüyorum.
Duygusal yaklaşımı bir kenara bırakarak yorum yapmak gerekirse haklısınız, evlenirseniz aradaki maddi farklar yüzünden eşiniz de bu durumdan rahatsız olabilir ve bu durum aranızda çatışmalara neden olabilir, ne kadar öncesinde yıllarca sevgililik dönemi yaşansa da nişanlılık çiftlerin birbirine gerçekten uyumlu mu değil mi anlamasını sağlayan dönemdir, olmuyorsa olmuyordur evliliğe götürüp birbirini mutsuz etmektense nişanlıyken yolları ayırmak evladır, evlenirseniz birbirinizi mutsuz edersiniz çünkü karşılıklı hem maddi hem kültürel hem ailevi kıyaslara girersiniz.

Evet maddiyat beklentim var ama okumuş belli bir konuma gelmiş çoğu insanın denklik konusunda böyle bi beklentisi var.Benim erkek arkadaşlarımın bile evlenmeyi düşündükleri kişilerden beklentileri var.Bir kadın olarak eşimden beklentim olması doğal değil mi? Bu arada derdim aşırı zenginlik değil ,denk olmak arada aşırı fark olmaması.Mantıklı olanın da bu olduğunu düşünüyorum.

Nişana kadar mı sürdü farkına varmamak? Düğün sürecindeki maddi isteklerin istediğin olmayınca mı pençelerini çıkardın?

Senin o hayal ettiğin hem zengin hem kariyerli adamlar senin gibi işine gelince geleneksel takılıp düğün sürecinde isteklerini ortaya koyup sonra okumuş kadınım tarzı takılan kişileri istemezler. Evlilik sevgilişik bu kadar paragöz insanlarla yapılmaz. Bu kafayla elindekinden olursun haberin olsun. Sen daha kendi düğün sürecinde kendi paranı çıkarıp, kendi başına isteklerini yapamayıp, bunları geleneksel takılıp erkek tarafına kitleyen birisin.

İnsanlar sana ayrıl diyor ayrılmıyorsun, elinde yedeğin yok.
İnsanlar sana ayrılma diyor, yok bu adam fakir diyorsun.

Bu arada başlık parası iste.

Bakın işte siz de karşı kişinin çalışan,yatırımı olan birisi mi olup olmadığını sorgularım diyorsunuz.Ben bundan farklı ne söyledim acaba da şu an beni eleştiriyorsunuz😂

Bindir emekle elde ettiğim hayat standartını düşürmek istemiyorum.Bir elin nesi var iki elin sesi var diye boşuna dememişler.
Ben 35 yaş üstüyüm. 40 yaşında biriyle evlenmiş olsam ev ve arabası olmasa da bir birikiminin olmasını beklerim. Birikim deyince de gözünüzde büyük şeyler olmasın ki araba bile normaldir çünkü eskiden araba almak daha kolaydı.

Eğer birikimi yoksa parayı kullanmasını bilmiyor derim. Tüh fakirmiş demem.

Evlenince standardınız niye düşsün ki? Eşten de para gelecek. Şu anda tek kazancınız var. Aile evinde ucuz yaşamı kastediyorsanız önünde sonunda ayrı evde yaşayacaksınız. O zaman bekarus olarak napmayı düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:
Nişana kadar mı sürdü farkına varmamak? Düğün sürecindeki maddi isteklerin istediğin olmayınca mı pençelerini çıkardın?

Senin o hayal ettiğin hem zengin hem kariyerli adamlar senin gibi işine gelince geleneksel takılıp düğün sürecinde isteklerini ortaya koyup sonra okumuş kadınım tarzı takılan kişileri istemezler. Evlilik sevgilişik bu kadar paragöz insanlarla yapılmaz. Bu kafayla elindekinden olursun haberin olsun. Sen daha kendi düğün sürecinde kendi paranı çıkarıp, kendi başına isteklerini yapamayıp, bunları geleneksel takılıp erkek tarafına kitleyen birisin.

İnsanlar sana ayrıl diyor ayrılmıyorsun, elinde yedeğin yok.
İnsanlar sana ayrılma diyor, yok bu adam fakir diyorsun.

Bu arada başlık parası iste.
Evet nişana kadar sürdü farkında olmamak.Çünkü biz maddi konuları hiç konuşmamıştık bu zamana kadar.Eğer sandığınız gibi zengin koca avcısı olsaydım neyi var neyi yok ailesinin durumu ne öğrenirdim.Ama yapmadım aklıma bile gelmedi.Çünkü zengin koca avcısı değilim.

Tabiki her genç kız gibi beklentilerim var.Sandığınız gibi geleneksel takılmak benim tercihim değil.Nişanlım kimseden destek almadan yapmak istiyor üstüne düşenleri.Ailesinden bile almak istemeyen adam benim yardımımı kabul eder mi sizce ?

Eli yüzü düzgün mesleği olan bi insanım ayrılsam birçok talibim olacağının farkındayım.Yani sandığınız gibi daha iyisini bulamam kaygısıyla ayrılmıyor değilim.Niyetim bu ilişkiyi kafamda mantıklı bi yere oturtup devam etmek.

Duygusal yaklaşımı bir kenara bırakarak yorum yapmak gerekirse haklısınız, evlenirseniz aradaki maddi farklar yüzünden eşiniz de bu durumdan rahatsız olabilir ve bu durum aranızda çatışmalara neden olabilir, ne kadar öncesinde yıllarca sevgililik dönemi yaşansa da nişanlılık çiftlerin birbirine gerçekten uyumlu mu değil mi anlamasını sağlayan dönemdir, olmuyorsa olmuyordur evliliğe götürüp birbirini mutsuz etmektense nişanlıyken yolları ayırmak evladır, evlenirseniz birbirinizi mutsuz edersiniz çünkü karşılıklı hem maddi hem kültürel hem ailevi kıyaslara girersiniz.
Ben de ayrılmasından yanayım. Nişanlı insanın içinde kelebekler uçuşur, heyecan olur... Bu düşünceler beynini kemiriyorsa bu evlilikten hayır gelmez.

.Nişanlım kimseden destek almadan yapmak istiyor üstüne düşenleri.Ailesinden bile almak istemeyen adam benim yardımımı kabul eder mi sizce ?

Yardım??? Evlenip yuva kuruyorsun. Bu amaçla bir yola giriyorsunuz. Şaka mısın, yoksa 5 yaşında mı? Evlilik nasıl iki kişi arasındaysa, bu süreçte harcanacak harcamalar iki kişi arasındadır. İkinizin için yapılacak harcamalarda, kendine düşen payı yardım olarak görüyorsan bu çok sıkıntı.

O hayal ettiğin talipler çıkacak olsa, sen öğrenciyken çıkardı.

Adamdan ayrılmıyorsun, evlenmiyorsun. Madem kendine uygun değil mutlu değilsin ayrılırsın. Yani nişan sonrasında "biz bu adamla nasıl geçiniriz" ya da "benim maaşım bundan fazla olacak hesabı planı" yapmak çok değişik. Bugün bunu yapan elbette nişan öncesinde bunları kafasında düşünmüştür. Zaten ailenle konuşmuşsun bu ayrılma konusunu. Biz ne yapalım, adama maaş mı verelim?

Ben de ayrılmasından yanayım. Nişanlı insanın içinde kelebekler uçuşur, heyecan olur... Bu düşünceler beynini kemiriyorsa bu evlilikten hayır gelmez.
Evlilikleri sağlıklı yürümez, aradaki maddi fark mutlaka tartışma nedeni olur, konu sahibine tepki gösteriliyor ama nişanlısı da evlenince bunu sorun haline getirebilir, kendi maaşıyla karısının maaşını kıyaslar, çevreleri bile farklı olacak, bu da rahatsız edebilir, aileler eğitim olarak denkse bile aileler arası kültür farkı varsa bu da sıkıntı olur, kendisine kızanlar oluyor ama konuyu mantıken değerlendirince bazı konularda kendisine hak verdim, mesela insanın düşünceleri zamanla değişebilir, öğrenciyken henüz mesleğe atılmamışken ki düşünceleriyle çalışmaya başlayınca ki düşünceleri başka olabilir, yaşı kaç bilmiyorum ama büyüyor ve gelişiyor fikirleri de değişiyor, asıl fikirler değişip gelişmezse sorun, evet bazen fikirlerin değişmesi hayatımızdaki insanları üzecek sonuçlara sebep olabilir ama bu gençler evlenince birbirini mutsuz edecekse şimdi mutsuz etsinler ve kendilerine göre bir hayat seçsinler daha iyi.

Bütün bunları yaşamaya ne gerek var ki? Adamın da 7 senesi gitmiş zaten, bari bundan sonra hayatına yeni bir yön versin.
Karşı taraf bu düşüncelerimi biliyor ve bitirmek istrmiyor onca seneden sonra.Gerçi o bu dert ettiğim şeylerin de olmayacağını zamanla göreceğimi söylüyor. Nişanlım ikerigörüşlü bi insan düşüncelerine önem veririm onun gibi olumlu düşünmek istiyorum ben de .

Evlilikleri sağlıklı yürümez, aradaki maddi fark mutlaka tartışma nedeni olur, konu sahibine tepki gösteriliyor ama nişanlısı da evlenince bunu sorun haline getirebilir, kendi maaşıyla karısının maaşını kıyaslar, çevreleri bile farklı olacak, bu da rahatsız edebilir, aileler eğitim olarak denkse bile aileler arası kültür farkı varsa bu da sıkıntı olur, kendisine kızanlar oluyor ama konuyu mantıken değerlendirince bazı konularda kendisine hak verdim, mesela insanın düşünceleri zamanla değişebilir, öğrenciyken henüz mesleğe atılmamışken ki düşünceleriyle çalışmaya başlayınca ki düşünceleri başka olabilir, yaşı kaç bilmiyorum ama büyüyor ve gelişiyor fikirleri de değişiyor, asıl fikirler değişip gelişmezse sorun, evet bazen fikirlerin değişmesi hayatımızdaki insanları üzecek sonuçlara sebep olabilir ama bu gençler evlenince birbirini mutsuz edecekse şimdi mutsuz etsinler ve kendilerine göre bir hayat seçsinler daha iyi.
İş hayatına başladıktan sonra nişanlanmış, tepki gördüğü kısım bu. Zaten seçtiği insanla iyi/kötü günde yaşamak olgunluğuna erişemeyenler evlenmemeli bence. Hayat koca bir muamma, Allah korusun konu sahibi bir anda kaza geçirip mesleğini icra edemeyecek duruma da gelebilir. Ama zaten sorun adamı ömür boyu yanında olacak hayat arkadaşı olarak görememesi, bu yüzden evlenmeyin diyorum ben.

X