NehirNilin Tarifleri :)

Elma tatlısı

Malzemeler
4 Adet (iri) Golden Elma
8 Yemek Kaşığı (silme) Şeker
1 Adet Limon Kabuğu Rendesi
1 Adet Portakal Kabuğu Rendesi
1 Su Bardağı (200 ml.) Su
3-4 Adet Çubuk Tarçın
Kaymak ve Ceviz (süslemek için)

Yapılışı
Elmaların kabuklarını soyup, ikiye bölün ve çekirdeklerini temizleyin.
Yayvan bir tencereye elmaları dizin.
Elmaların üzerine ince rendelenmiş portakal ve limon kabuklarını serpiştirin.
Şekeri de eşit olacak şekilde serpiştirin, üzerine tarçınları koyun ve suyu ekleyin.
Orta ateşte kaynayıncaya kadar, daha sonra kısık ateşte 13-15 dk. kadar pişirin.
Tencerenin içinde soğumaya bırakın. İyice soğuyunca buzdolabına kaldırıp, en az 3-4 saat dinlendirin.
Kaymak ve ceviz ile servis edin.

$5287611161_79acded5ee_o.jpg

Son düzenleme:
Kuru meyveli sütlü irmik tatlısı

Malzemeler
5 Su Bardağı (1 Lt.) Süt
9 Yemek Kaşığı (tepeleme) İrmik
9 Yemek Kaşığı (silme) Şeker
3 Yemek Kaşığı Kuru Meyve Karışımı
1 Paket Vanilya (isteğe bağlı)

Yapılışı
Kuru meyveleri 5 dk. kaynar suda bekletin. Süzüp, peçete ile kurulayın.
Bir tencereye; süt, irmik, şeker ve limon kabuğu rendesini koyun.
Orta ateşte, çırpma teli ile -kaynayana kadar- sürekli karıştırın.
Kaynamaya başlayınca ocağı kapatın ve kuru meyveler ile vanilyayı ekleyin, çok az karıştırın.
Karışımı koyacağınız kabı -ya da kapları- içinde bir kaç damla su kalacak şekilde, su ile çalkalayın.
Karışımı kaba dökün ve ılınınca üzerini örterek, buzdolabına koyun.
4-5 saat ya da bir gece beklettikten sonra servis edin.

$4900655239_9eecf957dc.jpg $4900655345_b59ac37dcf.jpg
$4900655403_4d2b55b465.jpg

Çilek soslu muhallebi

Malzemeler (6 Kişilik)
Muhallebi için;
3 Su Bardağı (600 ml.) Süt
2 Çay Bardağı (150 gr.) Şeker
1 Çay Bardağı (45 gr.) Un
2 Tatlı Kaşığı (tepeleme) Mısır Nişastası
1 Çay Bardağı Hindistan Cevizi

Çilek Sosu için;
600-700 Gr. Çilek (Püre halinde 2 su bardağı olacak)
3 Yemek Kaşığı (tepeleme) Şeker
1 Yemek Kaşığı (tepeleme) Mısır Nişastası
1/2 Su Bardağı (100 ml.) Su

Yapılışı
Muhallebi malzemelerini bir tencereye koyun ve orta ateşte, çırpma teli ile sürekli karıştırarak pişirin.
Karışım kaynamaya başlayınca, ocağı kapatın.
Ara ara karıştırarak ılınmasını bekleyin.
Ilınınca, üzerinde bir parmak kadar, boşluk kalacak şekilde kaselere paylaştırın.
Çilekleri yıkayıp, irice doğrayın ve rondoda çekerek püre haline getirin.
Küçük bir tencereye, çilek püresini, suyu, şekeri ve nişastayı koyun.
Orta ateşte karışım kaynayıncaya kadar ara ara karıştırarak pişirin.
Sos kaynamaya başlayınca, ateşi kısın ve 10 dk. pişirip, ocağı kapatın.
Arada karıştırarak ılınmasını sağlayın.
Ilınan sosu muhallebilerin üzerine ekleyin.
Soğuyunca üzerlerini strechfilm ile kapatarak buzdolabına kaldırın ve servis etmeden önce en az bir gece bekletin.

$4601121682_18ab4673cb_o.jpg

Enfes profiterol

Bir profiterol tarifim vardı ama bunun kadar leziz degildi bu tarifimi bulunca farkettim işte gelin siz enfes bir profiterol yapmanın püf noktalarını anlatayım bütün püf noktalara dikkat ederseniz lezizmi leziz bir profiterolle karşılaşıcagınıza eminim çok tehlikeli birşey şu profiterol kalori bombası mübarek:KK53:Çok ugraştırıcı bir lezzet gibi görünebilir evet azcık oyuncaklı bir iş ama deger :KK56::KK16:

Malzemeler
Hamuru için;
1,5 Su Bardağı Su
100 Gr. Margarin
1 Su Bardağı Un
5 Adet (Orta Boy) Yumurta
1/2 Çay Kaşığı Tuz
1/2 Çay Kaşığı Şeker

İç Kreması için;
2,5 Su Bardağı (500 ml) Süt
2 Çay Bardağı Toz Şeker
1 Çay Bardağı Un
2 Tatlı Kaşığı Nişasta
1 Paket Vanilya
2 Yumurta Sarısı

Profiterol Hamurunun Yapılışı;
Küçük bir tencereye suyu koyun ve kaynatın.
Su kaynayınca margarini ekleyin ve eritin.
Margarin eriyince un, tuz ve şekeri ekleyin ve çırpma teli hızlıca karıştırın. Sulu bir hamur kıvamında olan karışım kaynayınca (göz göz olunca) altını kapatın ve tezgahın üstünde 5-10 dk. ılınması için bekleyin.
Karışım ılınınca yumurtaları TEKER TEKER ekleyin. Her bir yumurtayı ekledikten sonra el mikseri (parçalayıcı bıçaklı olan) ile iyice çırpın. Yumurta karışıma iyice karıştığında diğer yumurtayı ekleyerek işlemi tekrarlayın.
Karışımı buzdolabına kaldırarak yaklaşık 1 saat iyice soğutun.
Tepsinizi hafifçe yağlayın.
Karışımdan bir çay kaşığı alarak, ikinci çay kaşığı ile itmek suretiyle, kabarma payı olması gerektiği için, 2cm. aralıklarla dizin.
Önceden 200 derece ile ısıtılmış fırına koyun.
20 dk. 200 derecede pişirin, daha sonra ısıyı 150 dereceye düşürerek 25 dk. daha pişirin. Fırını kapatın. Fırının kapağını açmadan içinde 10-15 dk. daha bekletin.
Soğuyunca hazırladığınız kremayı sıkma tüpüne doldurun ve orta kalınlıkta bir uc takın.
Hamur topunun yanından veya altından, tüpün ucunu batırın ve içine kremayı sıkın.
1 Paket hazır çikolata sosunu 2,5 su bardağı süt ile pişirin. (Ben yine mikrodalga fırında pişirdim.)
Sos ılınınca hamurların üzerine gezdirin.

İç Kremanın Yapılışı;
Vanilya hariç tüm malzemeleri karıştırın ve orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Kaynamaya başlayınca altını kapatın ve vanilyayı ekleyin. Sürekli karıştırarak yada mikser ile çırparak soğutun.

NOT 1 : Profiterol hamurlarını fırına verdikten sonra hiç bir aşamada (pişerken ve fırının içinde soğurken) fırının KAPAĞINI AÇMAYIN. En önemli kural budur.
NOT 2 : Bir diğer önemli kural yumurtaların mutlaka teker teker eklenmesi ve her eklenen yumurtanın karışıma çok iyi yedirilmesidir. Ben bu aşamada el blendırını kullanıyorum.
NOT 3: Profiterol (masa tenisi topu gibi) küçük toplar halinde olsun istiyorsanız, çay kaşığı ölçüsü idealdir. Küçük ekler boyunda isterseniz 2 çay kaşığı kadar hamur alın ve serçe parmağınız kalınlığında ve uzunluğunda yapın.
NOT 4: Profiterol hamurlarını piştikten sonra bir kaseye koyup, üzerini strech film ile kaplayarak buzdolabında 3-4 gün saklayabilir, servis edeceğiniz zaman krema ile doldurma ve soslama kısmını yapabilirsiniz.
NOT 5: Bu ölçüler ile iki büyük tepsi profiterol hamuru elde ediliyor. İlk tepsinin tüm pişirme ve soğutma işlemi tamamlandıktan sonra, fırını tekrar ısıtıp aynı işlemleri ikinci tepsi içinde yapmalısınız.
NOT 6: Bu ölçülerde profiterol için 1 paket çikolata sos biraz az geliyor, siz bol çikolata soslu seviyorsanız 2 paket sos pişirmenizi öneririm.

$profiterol.jpg

Pudingli kek 2

Bu diger tarifime göre daha yumuşak süngerimsi oldu :KK16:

Malzemeler
4 Adet (orta boy) Yumurta
1 Su Bardağı (200 gr.) Toz Şeker
1 Su Bardağı (200 ml.) Süt ya da Yoğurt (her iki şekilde de güzel oluyor)
1 Su Bardağı (200 ml.) Sıvı Yağ (tercihen Fındık Yağı)
2 Su Bardağı (250 gr.) Un
1 Paket Kakaolu Puding
1 Paket Kabartma Tozu

Yapılışı
Oda sıcaklığındaki yumurtaları, şekerle, şeker tamamen eriyip, karışım mayonez kıvamına gelinceye kadar çırpın.
Süt (ya da yoğurdu) ekleyin, biraz daha çırpın.
Sıvı yağı ekleyin, biraz daha çırpın.
Ayrı bir kaba, un, kabartma tozu ve pudingi birlikte eleyin.
Unlu karışımı, sıvı karışıma ekleyin ve çok az daha çırpın.
25x25 cm. civarında kare bir borcamın, tabanına yağlı kağıt serin. Karışımı boşaltın.
Önceden ısınmış, 180 derece fırında, 40-45 dk. batırdığınız kürdan temiz çıkıncaya kadar pişirin.

$4995059087_1449d4559f_z.jpg $4995059163_c153de4c3d.jpg
$4995667442_217ec2a871.jpg

Pudingli kek 2

Bu diger tarifime göre daha yumuşak süngerimsi oldu :KK16:

Malzemeler
4 Adet (orta boy) Yumurta
1 Su Bardağı (200 gr.) Toz Şeker
1 Su Bardağı (200 ml.) Süt ya da Yoğurt (her iki şekilde de güzel oluyor)
1 Su Bardağı (200 ml.) Sıvı Yağ (tercihen Fındık Yağı)
2 Su Bardağı (250 gr.) Un
1 Paket Kakaolu Puding
1 Paket Kabartma Tozu

Yapılışı
Oda sıcaklığındaki yumurtaları, şekerle, şeker tamamen eriyip, karışım mayonez kıvamına gelinceye kadar çırpın.
Süt (ya da yoğurdu) ekleyin, biraz daha çırpın.
Sıvı yağı ekleyin, biraz daha çırpın.
Ayrı bir kaba, un, kabartma tozu ve pudingi birlikte eleyin.
Unlu karışımı, sıvı karışıma ekleyin ve çok az daha çırpın.
25x25 cm. civarında kare bir borcamın, tabanına yağlı kağıt serin. Karışımı boşaltın.
Önceden ısınmış, 180 derece fırında, 40-45 dk. batırdığınız kürdan temiz çıkıncaya kadar pişirin.

Eki Görüntüle 689622 Eki Görüntüle 689623
Eki Görüntüle 689624

bunu denıcemmmm

Son düzenleme:
Kuru meyveli kakaolu muffin

Malzemeler (12 adet muffin için)
2 Adet Yumurta
1 Su Bardağı Şeker
2 Yemek Kaşığı (tepeleme) Kakao
1 Su Bardağı + 1 Yemek Kaşığı Un
3 Yemek Kaşığı (tepeleme) Kuru Meyve Karışımı
1/2 Su Bardağı (100 ml) Sıvı Yağ
3 Yemek Kaşığı (tepeleme) Yoğurt
1 Paket Kabartma Tozu
1 Paket Vanilya

Yapılışı
Oda sıcaklığındaki yumurtaları ve şekeri, 4-5 dk. (şeker eriyip, karışım yoğurt kıvamına gelinceye kadar) çırpın.
Sıvı yağ ve yoğurt ekleyip, biraz daha çırpın.
Ayrı bir kaba, 1 su bardağı un, kakao, kabartma tozu ve vanilyayı birlikte eleyin.
Yine ayrı bir kapta kuru meyveleri ve 1 yemek kaşığı unu harmanlayın.
Yumurtalı karışıma, unlu karışımı ve kuru meyveleri ekleyin. Tahta bir kaşıkla, çok az karıştırın.
Karışımı muffin kağıtları yerleştirdiğiniz kalıbın içine, bir parmak boşluk kalacak şekilde paylaştırın.
180 derecede ön ısıtma yaptığınız fırında 20-25 dk. (batırdığınız kürdan temiz çıkıncaya kadar) pişirin.

$3343261149_0ecb054da2.jpg $3343261509_3172b1aa6a.jpg

Son düzenleme:
Kuru meyveli ve kremşantili kek

Malzemeler
4 Adet Yumurta
1,5 Su Bardağı Şeker
1 Çay Bardağı Mısırözü Yağ
1 Paket Sade Krem Şanti
1 Su Bardağı Soğuk Süt (Krem şantiyi hazırlamak için)
1 Paket Kabartma Tozu
2,5 Su Bardağı Un
1 Su Bardağı Kuru Meyve Karışımı

Yapılışı
Yumurta aklarını cam kasede kar haline gelinceye kadar çırpın. Yarım su bardağı şekeri ekleyip, şeker eriyinceye kadar çırpın.
Yumurta sarılarını, bir su bardağı şeker ve 3 yemek kaşığı kaynar su ile, şeker eriyip karışımın rengi iyice açılıncaya kadar çırpın. Sıvı yağı ekleyerek biraz daha çırpın.
Ayrı bir kasede krem şantiyi, soğuk süt ile çırparak hazırlayın.
Yumurta sarıları, akları ve krem şantiyi, akları fazla söndürmeden tahta bir kaşık ile birbirine yedirin.
Undan 2 yemek kaşığı kadar ayırıp kuru meyveleri unlayın.
Un ve kabartma tozunu, birlikte sıvı karışımın üzerine eleyin.
Unlu meyveleride ekleyip, kaşıkla karıştırın.
Kek kalıbını katı yağ ile yağlayıp, un serpin. Karışımı dökün.
180 derecede önceden ısıtılmış fırında 45-50 dk. batırdığınız kürdan temiz çıkıncaya kadar pişirin.

$3344121734_81aa564f64.jpg $3344121736_9967dcc4ee.jpg

Elmalı üzümlü çörek

Malzemeler
Hamuru için;
100 Gr. Tereyağ
1 Çay Bardağı Pudra Şekeri
1 Adet Yumurta
1 Paket Kabartma Tozu
2 Su Bardağı Un

İç harcı için;
2 Adet (orta boy) Yeşil Elma
1 Çay Bardağı (sarı) Kuru Üzüm
1 Adet Portakal Kabuğu Rendesi
4 Yemek Kaşığı (iri kırılmış) Ceviz
1 Tatlı Kaşığı (silme) Tarçın
1 Çay Bardağı Toz Şeker
3 Yemek Kaşığı Su

Yapılışı
Elmaların kabuklarını soyup, çekirdeklerini temizleyin ve minik küp küp doğrayın.
Derin bir teflon tavaya, elmaları, kuru üzümü, tarçın, toz şeker ve suyu koyun.
Orta ateşte, sürekli karıştırarak, elmalar yumuşayıp, karışım karamelize bir hal alıncaya kadar, yaklaşık 5-6 dk. pişirin.
Ocağı kapatın ve portakal kabuğu rendesi ile cevizleri ekleyin.
Karışımı ılınmaya bırakın.
Oda ısısında iyice yumuşamış olan tereyağını, pudra şekeri ile çok az yoğurun.
Yumurtayı ekleyip, çok az daha yoğurun.
1 Su bardağı un ile kabartma tozunu birlikte eleyin ve yağlı karışıma ekleyerek yoğurmaya başlayın.
Kalan unu azar azar hamur toparlanıncaya kadar ekleyin, yumuşak ama ele yapışmayan bir hamur yapın.
Zamanınız var ise hamuru, buzdolabında yarım saat kadar dinlendirin.
Hamurdan limon ya da portakal büyüklüğünde bir parça koparın ve unlanmış tezgahta, dikdörtgen olacak şekilde, mümkün olduğu kadar ince açın.
Hamurun geniş tarafına bir miktar harç koyun ve uzunlamasına rulo yapın.
Hafifçe yağladığınız ya da yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye dizin.
Üzerine herhangi bir şey sürmeyin.
Önceden ısıtılmış, 180 derece fırında, üzeri ve altı hafif turuncu oluncaya kadar, yaklaşık 30-35 dk. pişirin.
Fırından çıkardıktan 1-2 dk. sonra, üzerine pudra şekeri serpin.
Ilınınca da istediğiniz büyüklükte kesin.
Çok fazla bekletmeden servis yapın.

$4492990165_d0eed5bd7f.jpg $4493630236_d59d27be84.jpg

Canım topiğine bayıldım. Çok fazla inceleyemedim ama şimdiden 1 kaç tanesini gözüme kesitrdim.
kesinlikle yapıcamm.:KK1:

Mantarlı üç biberli omlet

Malzemeler (4 kişilik)
½ Paket (200 gr.) Mantar
2 Yemek Kaşığı (ince-uzun doğranmış) Yeşil Biber
1 Yemek Kaşığı (ince-uzun doğranmış) Kırmızı Biber
1 Yemek Kaşığı (ince-uzun doğranmış) Sarı Biber
3 Yemek Kaşığı Sıvıyağ
3 Adet Yumurta (yumurtalar minik ise 4 de olabilir)
Tuz ve Karabiber

Yapılışı
Mantarları yıkayıp, kurulayın. İnce ince dilimleyin.
Orta boy bir tavaya; 1 yemek kaşığı sıvıyağ ve mantarları koyun. Orta ateşte, arada karıştırarak, mantarlar suyunu salıp, tekrar çekinceye kadar pişirin.
Mantarlar suyunu çekince, 2 yemek kaşığı sıvıyağ ve biberleri ekleyin. Sürekli karıştırarak, 2-3 dk. kavurun.
Bir kasede yumurtaları, tuz ve karabiber ile iyice çırpın.
Yumurtaları, mantarlı biberli karışımın üzerine yayın ve üzerinde çizikler yapa yapa pişirin.
Yumurtalar pişip, fazla katılaşmadan ateşten alın.
Hiç bekletmeden sıcak servis edin.

$5297215530_ff82555564_o.jpg

Dilerseniz üzerine kaşarda rendeliyebilirsiniz ben kullanmadım ama kaşarda çok yakışıyor hani :KK23::KK56:

Salamlı kaşarlı atıştırmalıklar

Malzemeler
3 Dilim Tost Ekmeği
3-4 Dilim Salam
2 Yemek Kaşığı Rendelenmiş Kaşar
2 Yemek Kaşığı Mayonez
1/2 Çay Kaşığı Karabiber

Yapılışı
Ekmek dilimlerini, ortadan ikiye yada dörde bölün. Bir tavada çok az sıvı yağ ile kızartın. Kağıt havlu üzerine alın ve fazla yağının süzülmesini sağlayın.
Salamları incecik (rendelenmiş gibi) doğrayın.
Bir kasede, salam, kaşar, mayonez ve karabiberi iyice karıştırın.
Karışımı ekmeklerin üzerine sürün ve istediğiniz şekilde, somon dilimi, havuç, kırmızı biber, maydanoz vs. ile süsleyin.

$3386441737_6f0604dd87.jpg $3386441739_3953247460.jpg

Etimek Tatlısı Tarifi
- 12 adet tuzsuz etimek

Şerbeti için:

1,5 su bardağı şeker
2 su bardağı su
Muhallebisi için:

1 litre süt
6 yemek kaşığı şeker
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı yağ
6 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı mısır nişastası
Üzeri için:

1 paket krem şanti
1 su bardağı süt (200ml)
Ceviz ya da Antep fıstığı
2 su bardağı sıcak su ile 1,5 su bardağı şekeri minik bir tencereye alarak kaynattım. Kaynamaya başladıktan 5-6 dk. sonra altını kapatarak. Şerbeti 10 dk kadar beklettim.
Bu arada da genişçe bir borcama 12 tane etimeği güzelce sıraladım. Kepçe yardımı ile şerbeti etimeklerin her yerine gelecek şekilde dağıttım. Etimekler ıslanırken hemen muhallebiyi hazırlamaya başladım.
Tarifin aslında malzemeler 750ml süte göre verilmişti ama ben tepsim geniş olduğu için 1 litre süt ile hazırladım. Eğer sizde küçük bir tepsiye yapıyorsanız etimek sayısına göre malzemenizi ayarlayabilirsiniz.
1 litre sütün içine vanilya ve yağ hariç tüm muhallebi malzemelerini ekledim ve iyice çırptıktan sonra kaynayana kadar karıştırarak muhallebiyi hazırladım. Kaynamaya başladıktan sonra vanilya ve yağı ilave ederek 2-3 dk kadar daha karıştırdım ve ocağı kapattım. Muhallebi 5 dakika kadar dinlendikten sonra etimeklerin üzerine dökerek yüzeyini düzelttim.
Krem şantiyi tatlının üzerine dökmeden önce iyice soğuması için tatlıyı beklemeye aldım. Eğer muhallebinin soğumasını beklemezseniz krem şanti eriyerek kötü bir görüntü oluşturur bu nedenle soğuduğundan emin olmadan krem şantiyi eklemeyin.
Soğuyan tatlının üzerine 1 su bardağı süt ile hazırladığım krem şantiyi hazırlayarak sürdüm. Üzerini streç film ile kapatarak buz dolabına kaldırdım.
Bu tatlıyı bir gün buzdolabında beklettikten sonra servis etmelisiniz. Üzerine tercihinize başlı olarak ceviz ya da antep fıstığı serperek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun

Eki Görüntüle 642815

Şerbetli ve birokadarda hafif bir tatlı isterim diyorsanız tam sizlik bir tarif :KK16:

cok güzel bir tarif
yaparken cok tereddütlü idim ama gercekten cok güzel oldu
tarif icin tesekkürler

Sosisli volovan

Malzemeler:
•20 adet volovan
•yumurta sarısı
•200 gr kokteyl sosis
•2 adet sivri biber
•2 yemek kaşığı salça
•10-12 adet cherry domates (2'ye bölünmüş)
•karabiber - tuz - kekik
•1 su bardağı sıcak su
•3 yemek kaşığı sıvı yağ
•100 gr rendelenmiş kaşar

Volovan yapılışı :
Evde yapmak istenirse milföy hamurlarını su bardağı ile yuvarlak şekilde (ya da herhahngi bir kurabiye kalıbı da olabilir) kesmek gerekiyor. 20 adet milföy hamurundan yapılınca, elde edilen 20 yuvarlaktan 10 tanesinin ortası da çay bardağı ile tekrar kesiliyor. Alt tarafa tam yuvarlak üzerine de çember şeklinde olanı koyup, ikili takımlar elde ediliyor.Yumurta sarısı sürüp, çatalla çeşitli yerlerinden delip, fırında pişiriyoruz.

Ben hazır aldığım 20 tane volovan hamuruna yumurta sarısı sürdüm ve çatalla delikler açıp yağlı kağıt serdiğim fırın tepsisine dizdim ve 200 derece fırında kızarana ve kabarana kadar pişirdim.
Fırından çıktıklarında bardak gibi gözüküyorlardı...

İç malzeme :
Sıvıyağı tavaya koyuyoruz. İnce doğranmış biberleri kavurmaya başlıyoruz.Sosisleri de ufak ufak dilimliyoruz ve biberlerle kavurmak üzere tavaya alıyoruz. Sosisler renk değiştirince sıcak suda erittiğimiz salçayı ilave ediyoruz. Baharatlarını da ilave edip, son olarak domatesleri koyuyoruz. Hafifçe suyunu çekene kadar kaynatıp , ocağın altını kapatıyoruz.
Bu malzemeyi volovanların içine doldurup , üzerlerini rende kaşar ile süslüyoruz.Misafirleriniz geldiğinde , 5 dk önce ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 5 dk kadar volovanları tutarsanız, sıcacık ve lezzetli bir ikramınız olacaktır.
Bu arada volovan hamurunun iç malzemesini çeşitlendirmek mümkün... Hatta soğuk olarak ikram etmek de.. Mesela akşam yemeğine gelen misafilerinize içine patlıcan salatası doldurulmuş volovanların olduğu bir tabak hazırlarsanız çok ilgi çekecektir...

$volovan.JPG $volovan2.JPG

Welsh cake(tava keki)

Malzemeler:
•2 cup un (260 gr)
•1/3 cup şeker (65 gr)
•1 paket kabartma tozu
•1/4 çay kaşığı tuz
•1/2 çay kaşığı tarçın
•1/2 cup (113 gr) soğuk tereyağı
•1/3 cup (50 gr) kuru üzüm
•2 yemek kaşığı elma rendesi (istenirse)
•1/4 cup (40 gr) portakal kabuğu şekerlemesi
•1 yumurta
•2-4 yemek kaşığı süt

Hazırlanışı:
•Büyük bir kasede un, şeker, tarçın, kabartma tozu ve tuzu karıştırın. Miksere unlu karışımı ve küçük parçalar halinde doğranmış soğuk tereyağını ilave edin ve tart hamuru gibi (kalın kum görüntüsü) bir kıvam alana kadar kısa kısa karıştırın. Kuru üzümü ve portakal şekerlemesini ekleyin. Bir kasede çırptığınız yumurtayı ve yeterli miktarda sütü ekleyin.
•Hamuru streç filme sarın ve buzdolabında en az yarım saat bekletin. Soğuyan hamuru unladığınız tezgahta yaklaşık 5-7cm kalınlıkta açın ve yuvarlak bir kalıpla kesin.
•Kalın tabanlı ya da döküm tavayı ısıtın ve fırça ile tereyağı sürün. Aralıklı olarak kestiğiniz kurabiyeleri tavaya yerleştirin ve her iki tarafını altın rengi olana kadar pişirin. Pişen kurabiyeleri tel üzerinde biraz soğutun ve yanında reçel veya tereyağı ile oda sıcaklığında servis edin.
$tavakur.jpg $tavakur1.jpg $tavakur2.jpg

Çikolatalı unsuz kek

Malzemeler:
•6 yumurta (oda ısısında)
•450 gram çikolata (oda ısısında)
•227 gram tereyağı (oda ısısında)
•2 yemek kaşığı rom (istenirse)

Hazırlanışı:
•Bütün malzemeleri bir gece öncesinden dışarıda bekletin, hepsinin oda ısısında olması önemli.
•Tereyağını eritin ve küçük parçalara böldüğünüz çikolatayı içinde krema kıvamına gelene kadar eritin. Bu aşamada eğer kullanacaksanız içine rom ekleyin. Bir kenarda soğumaya bırakın.
•Yumurtaları benmari usulü (kaynayan suyun ustünde başka bir kapta) büyük bir kapta iki, üç katı kabarana kadar el mikseri ile çırpın.
•Çikolatalı karışımı, kabarmış yumuraların içine iki kere de ekleyin ve içinde hiç beyazlık kalmayacak şekilde karıştırın, kalın krema kıvamında bir karışım elde edin.
•Karışımı dışını folyo ile kapladığınız 20 cm'lik kelepçeli bir kalıba boşaltın ve kalıbın yarısına gelecek şekilde, içine sıcak su eklediğiniz bir tepsi içinde benmari usulü, 218 derece de 5 dakika pişirin. Kekin üzerini folyo ya da yağlı kağıt ile örtün ve 10 dakika daha pişirmeye devam edin. 10 dakika sonra, fırını kapatın ve keki içinde 45 dakika bekletin.
•Fırından çıkan keki soğutup, buzdolabında en az üç saat bekletin. Bir gün bekletirseniz çok daha iyi olacaktır.
•Taze kırmızı meyvelerle, çikolata parçalarıyla ya da dondurmayla, dilediğiniz gibi süsledikten sonra servis edebilirsiniz.

$unkek.jpg $unsuzkek3.jpg

Vişneli cupcake

Malzemeler:
•250 gram tereyağı (oda sıcaklığında)
•2 bardak vanilyalı toz şeker
•5 adet yumurta
•3 bardak elenmiş un
•1 su bardağı süt
•2 paket kabartma tozu
•1 çay kaşığı tuz
•1 tatlı kaşığı vanilya esansı
•1/2 su bardağı çekirdeği çıkarılmış vişne
•30 adet çekirdeği çıkarılmış, sapları üzerinde vişne

Hazırlanışı:
•Bir kapta un, tuz ve kabartma tozunu iyice karıştırın ve bekletin.
•Vişneleri yıkayın, süzdürün, çekirdeklerini çıkarıp hazırlayın. Kullanmadan önce bir kase içinde unlayın. Süsleme için kullanılacak vişnelerin saplarını koparmadan, çekirdeklerini çıkarın ve bekletin.
•Tereyağını mikserde krema kıvamına gelene kadar karıştırın. Toz şekeri ilave edip kabarık yumuşak bir doku elde edene kadar karıştırmaya devam edin. (Hafif, kabarık ve yumuşacık kekler elde etmek için bu aşama çok önemli.)
•Ardından teker teker yumurtaları ekleyin.
•Unlu karışımı ve sütü biraz unlu karışım, biraz süt olarak yağlı karışıma yavaş yavaş ekleyin. Son olarak vanilya esansını (vanilyalı şeker kullandıysanız, eklemeyebilirsiniz) ekleyin. Ardından bir kase içinde sallayarak unlanan (fazla ununu silkeyin) vişneleri ekleyip, spatula ile hafifçe karıştırın.
•Dilediğiniz boy ve çeşitte muffin kalıplarına, her bir kalıbın üçte ikisini dolduracak şekilde hamuru eşit olarak paylaştırın. Saplı vişneleri tam ortalarına dikkatlice yerleştirin. 160 derecede 20-25 dakika pişirin.

$visnekek3.jpg $visnekekk.jpg

X