NehirNilin Tarifleri :)

Sebze soslu köfte dilimleri

Malzemeler:
Domatesli sos için;
•2 adet kuru soğan
•2 adet kırmızı etli biber
•2 adet domates
•1 defne yaprağı
•8-10 sap maydanoz
•½ su bardağı ketçap
•tuz, taze çekilmiş karabiber

Köfte için;
•600 gram kıyma
•1 dilim ekmek
•1 yumurta
•2 diş dövülmüş sarımsak
•tuz, karabiber, kekik
•½ su bardağı ketçap
•3 yemek kaşığı domatesli sos (tarife göre hazırlanmış olan)

Hazırlanışı:
•İlk önce sosunu hazırlayın. (Çünkü köfte harcında da kullanılacak.)
•Bütün sos malzemelerini küp şeklinde doğrayın.
•Önce soğanları, arkadan biberleri en son domates ve defne yaprağını ilave ederek sebzeleri soteleyin. Tuz ve karabiberini ilave edin, iyice pişirin.
•Sos hazır olunca ateşten alın, ince kıyılmış maydanoz ve ketçabı ekleyin.
•Sosun köfte harcına katmak için olan kısmını ayırdıktan sonra, kalan yarısını da fırına girmeden üstüne yaymak, kalanını da servis sırasında kullanmak üzere ayırın.
•Köfte için; gerekli bütün malzemeyi karıştırıp, yoğurun köfteyi hazırlayın. Hazırlanmış köfte karışımını yağlanmış ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dikdörtgen şeklinde yerleştirin.
•Üzerine bolca domates sosundan yayın.
•Fırında 200 derecede 45 dakika pişirin.
•Eğer gerekli olursa, 30 dakikadan sonra üzerine bir yağlı kağıt koyarak sebzelerin yanmasını önleyin.
•Yanına herşey yakışır, makarna, pilav, patates. Benim tercihim patates püresi.
•Servis için tabağa biraz patates püresi koyun, üzerine 2 dilim köfteyi yerleştirin, ayrılan domates sosu ile süsleyin.
•Eğer varsa ev yapımı hardal ile deneyin çok daha lezzetli olsun

$sebzelikofte2.jpg $sebzelikofte.jpg

Naneli çikolata dolgulu kurabiyeler

Malzemeler:

Hamuru için;
•125 gram tereyağı
•1 su bardağı toz şeker
•1 yumurta
•2 su bardağı un
•1/2 su bardağı kakao
•1/2 çay kaşığı tuz
•açarken kullanmak için pudra şekeri
Kreması için;
•1/2 su bardağı krema
•200 gram bitter çikolata
•1 tatlı kaşığı nane esansı

Üst kaplaması için;
•200 gram bitter çikolata.

Hazırlanışı:
•Krema: Kremayı bir sos kasesinde ısıtın, ama kaynatmayın. İçine ince kıyılmış çikolatayı ekleyin, ateşten alın ve çikolata eriyene kadar karıştırın. Çikolata eridikten sonra nane esansını ekleyin. Hazırladığınız kremayı cam bir kaseye aktarın, kurumaması için üzerini streç filmle kapatın.
•Kremayı kurabiyelerden önce hazırlayın ve buzdolabında en az 2-3 saat soğutup, katılaşmasını bekleyin. Vaktiniz varsa bir gün önceden hazırlamaya dikkat edin.
•Kurabiye: Bir cam kasede un, tuz ve kakaoyu iyice havalandırarak karıştırın ve bekletin.
•Oda sıcaklığındaki tereyağını mikserde iyice çırpın. İçine toz şekeri ekleyin ve krema kıvamına gelene kadar çırpmaya devam edin. Yumurtayı ekleyin. Ardından karıştırmaya devam ederek, unlu karışımı ekleyin. Koyu kıvamlı bir hamur elde edin.
•Hamuru pudra şekeri serptiğiniz tezgahta incecik açın (3-4 milim kalınlığında). İstediğiniz boyda, daire şeklinde bir kalıpla ya da bir fincan ağzı ile kesin. Yağlı kağıt yerleştirilmiş tepsiye dizin. Önceden ısıtılmış fırında, 180 derecede 10-12 dakika pişirin.
•Fırın telinin üzerinde iyice soğuttuğunuz kurabiyelerin bir tanesinin ortasına hazırladığınız naneli kremadan sürün. Diğer kurabiyeyi hafifçe bastırarak üstüne kapatın. Bütün kurabiyeleri bu şekilde hazırlayın. Hazırladığınız kurabiyeleri tekrar buzdolabına kaldırın ve kremanın sertleşmesini bekleyin.
•Çikolata kaplaması: Ufak parçalara bölünmüş çikolatayı benmari usulü eritin. Çikolataları kullanmadan hemen önce eritmeye özen gösterin.
•Kurabiyelerin sadece bir tarafını erittiğiniz çikolataya batırın ve fırın teline koyun. Çikolataların donmasını bekleyin. Bu şekilde hazırladığınız kurabiyeleri, saklama kabında bayatlamadan bir hafta saklayabilirsiniz.

$nanelikurabiye4.jpg
$nanelim4.jpg

Beyaz çikolatalı mousse(mus)

Malzemeler:
•200 gram beyaz çikolata (ufak parçalara ayrılmış)
•2 yumurta sarısı
•1 yemek kaşığı şeker (tercihe göre kullanılmayabilir)
•1 su bardağı krema
•süslemek için yeteri kadar böğürtlen ya da yaban mersini

Hazırlanışı:
•Çikolataları ufak parçalar halinde kesin ve bir kaseye koyun.
•Yumurta sarılarını ayrı bir kase de şekerle birlikte hafifçe çırpın.
•1/4 su bardağı kremayı bir sos tavasına koyun ve kısık ateşte ısıtın. İçine yumurtalı karışımı karıştırarak ekleyin. Şekeri eriyip, kalınlaşınca ateşten alın ve ince süzgeçten geçirek çikolataların üzerine ekleyin. Çikolatalar eriyene kadar karıştırın. Kalın bir sos elde edin.
•Diğer tarafta kalan kremayı iyice çırpın ve köpük haline getirin. Köpük halindeki kremayı çikolatalı karışıma yavaşça yedirerek ekleyin.
•Servis kaselerine alın ve dolaba kaldırın. Servis sırasında kırmızı renkli meyvelerle süsleyerek servis edin.

$cikomus3.jpg

Son düzenleme:
Hellimli ızgara kırmızı biber

Malzemeler:
•4 adet tombul, orta boy kırmızı biber
•1 paket hellim peyniri (biraz suda bekletilip tuzu alınmış)
•4 adet defne yaprağı(varsa taze)
•1 yemek kaşığı zeytinyağı
•bağlamak için fırın ipi
•2 yemek kaşığı dolmalık fıstık(isteğe göre)
•2-3 dal taze nane ya da fesleğen(isteğe göre)

Hazırlanışı:
•Biberlerin çekirdeklerini çıkarın, uç tarafındaki sivri kısmını kesin ve buharda, kesilip katlanacak kıvama gelene kadar hafifçe pişirin.
•Tuzunu aldığınız peyniri iyice kurulayın, dört parçaya bölün ve üzerine biraz taze karabiber serpin. Sıcak ızgarada üzerleri renk alana kadar pişirin. Her bir biberin içine birer adet peynir ve defne yaprağı koyarak sarın ve bağlayın.
•Biberlerin her iki tarafına fırça ile zeytinyağı sürün sıcak ızgara da her iki tarafını da pişirin. Bu arada fırça ile yağladığınız yapışmaz bir tavada fıstıkları rengi dönene kadar orta ateşte kavurun.
•Servis tabağına aldığınız biberlerin üzerini fıstık ve nane yaprakları ile süsleyerek servis edin.
•Hellim peyniri yerine çok fazla eriyip içinden akmayacak başka bir peynirde tercih edebilirsiniz.

$kirmizibiber1.jpg

Sebze soslu köfte dilimleri

Malzemeler:
Domatesli sos için;
•2 adet kuru soğan
•2 adet kırmızı etli biber
•2 adet domates
•1 defne yaprağı
•8-10 sap maydanoz
•½ su bardağı ketçap
•tuz, taze çekilmiş karabiber

Köfte için;
•600 gram kıyma
•1 dilim ekmek
•1 yumurta
•2 diş dövülmüş sarımsak
•tuz, karabiber, kekik
•½ su bardağı ketçap
•3 yemek kaşığı domatesli sos (tarife göre hazırlanmış olan)

Hazırlanışı:
•İlk önce sosunu hazırlayın. (Çünkü köfte harcında da kullanılacak.)
•Bütün sos malzemelerini küp şeklinde doğrayın.
•Önce soğanları, arkadan biberleri en son domates ve defne yaprağını ilave ederek sebzeleri soteleyin. Tuz ve karabiberini ilave edin, iyice pişirin.
•Sos hazır olunca ateşten alın, ince kıyılmış maydanoz ve ketçabı ekleyin.
•Sosun köfte harcına katmak için olan kısmını ayırdıktan sonra, kalan yarısını da fırına girmeden üstüne yaymak, kalanını da servis sırasında kullanmak üzere ayırın.
•Köfte için; gerekli bütün malzemeyi karıştırıp, yoğurun köfteyi hazırlayın. Hazırlanmış köfte karışımını yağlanmış ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dikdörtgen şeklinde yerleştirin.
•Üzerine bolca domates sosundan yayın.
•Fırında 200 derecede 45 dakika pişirin.
•Eğer gerekli olursa, 30 dakikadan sonra üzerine bir yağlı kağıt koyarak sebzelerin yanmasını önleyin.
•Yanına herşey yakışır, makarna, pilav, patates. Benim tercihim patates püresi.
•Servis için tabağa biraz patates püresi koyun, üzerine 2 dilim köfteyi yerleştirin, ayrılan domates sosu ile süsleyin.
•Eğer varsa ev yapımı hardal ile deneyin çok daha lezzetli olsun

Eki Görüntüle 692163 Eki Görüntüle 692164

ayyyyy buna bayıldım yaaaaaaaaa :KK56::KK56::KK56:

Sıradışı fırın makarna

Malzemeler:
•Yarım paket küçük burgu makarna
•1 su bardağı rendelenmiş taze kaşar peyniri

Beşamel sos için;
•1 litre yağlı süt
•100 gram tereyağı
•3 yemek kaşığı un
•500 gram beyaz taze kaşar peyniri
•1 baş sarımsak
•7-8 dal taze kekik
•1 adet defne yaprağı
•yarım demet maydanoz
•yeteri kadar tuz, taze çekilmiş karabiber

Servis için;
•1/2 adet soğan
•20 dilim pastırma (çemensiz)
•3-4 diş sarımsak
•2 dal taze kekik

Hazırlanışı:
•Beşamel sos: Bir tenecereye sütü koyun. İçine kekikleri, defne yaprağın ve sarımsakları (kabuklarıyla birlikte bıçağın arkasıyla bastırıp hafifçe ezerek) doğramadan öylece koyun ve sütü ısıtın (kaynatmayın ısınması yeterli).
•Bu arada makarnanın suyunu koyun. Makarnayı bol tuzlu suda aldante kıvamında pişirin, süzün.
•Büyük ve derin bir tavaya tereyağını koyup eritin içine unu ekleyin, kısık ateşte yakmadan unun kokusu gidene kadar kavurun. Un hazır olunca ısıttığınız baharatlı sütü süzerek sıcak olarak içine ekleyin. Bir el çırpıcısı ile iyice çırpın koyulaşınca rendelenmiş peyniri, tuz ve karabiberi ekleyin, karıştırın. (Böylece klasik fransız mutfağı sosu hazırlamış oldunuz.)
•Pişirip, süzdüğünüz makarnayı sosa ekleyin ve karıştırın. Hafif sulu bir karışım elde edeceksiniz zaten çok kuru olmaması lazım. içine ince kıyılmış maydanozları ekleyin, böylece renk ve daha fazla lezzet elde edeceksiniz.
•Hemen fırın kabına boşaltın ve üzerine peynir rendesi ekleyin. 130 derecede peynirler kızarana kadar pişirin.
•Karamelize soğan ve pastırma: Makarna fırında pişerken bir tavada yarım kaşık tereyeğında incecik doğradığınız soğanları ve sarımsakları karamelize edin, içine doğranmış pastırmaları ve taze kekiği ekleyin, pastırmalar çıtırlaşınca hazır demektir.
•Bir servis kaşığı ile makarnayı tabağa alın, üzerine pastırmalı sostan ekleyin ve yanında bol yeşil salata ile servis edin. Afiyet olsun.

$furinmakar77.jpg $frinmakar22.jpg $firinmakar33.jpg
$firinmakar88.jpg $firinmakar55.jpg $firmakar.jpg

Resimler ve tarif dokuzuncubuluta ait çok önceden yaptıgım için resimler ekli degildi bende bayılacagınız bir tarif :KK56::KK16:

Eklentiler

• $firmakar.jpg
    $firmakar.jpg
    31,4 KB · Görüntüleme: 79
Son düzenleme:
BEŞAMEL SOSLU KÖFTE

Malzeme
Köfte için ; 400 gr kıyma,
1 adet yumurta,
1 adet rendelenmiş büyük boy soğan,
1 diş ezilmiş sarımsak,
2-3 çorba kaşığı galeta unu,
tuz, karabiber, pul biber, kekik, kimyon

10-15 adet minik patates, 5-6 adet çeri domates

Beşamel sos için;
1.5 su bardağı süt, 1.5 çorba kaşığı un,
1.5 çorba kaşığı margarin,
1 çorba kaşığı sıvıyağ,

üzerine ½ su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri, köfteleri kızartma için 1 kahve fincanı un ve yeteri kadar sıvıyağ

Yapılışı ;
Köfte için gerekli tüm malzemeleri derin bir kabın içine koyup iyice yoğurun. Eğer galeta unu yeterli (elinizle rahatlıkla yuvarlayabilme kıvamına) gelmez ise biraz daha galeta unu ekleyebilirsiniz. Ardından buzdolabına kaldırıp 2 saat kadar dinlendirin. patatesleri haşlayın. Ancak haşlarken iyice dağılmadan haşlamaya özen gösterin. Haşlandıktan sonra içindeki suyunu döküp serin bir yerde soğutun. Soğuduktan sonra kabuklarını soyun. Üzerine sakın hızlı soğuması için su gezdirmeyin. Aksi taktirde patatesin lezzeti gider. Dinlenmiş olan köfte harcınızdan ceviz büyüklüğünde köfteler yapın. Tavaya sıvıyağ koyup kızdırın. Köftelerinizi una buladıktan sonra ısınmış yağda kızartın. Tam pişmiş olmasın. Sos tenceresine sıvıyağı ve margarini alıp ısıtın. Üzerine unu ekleyip 2 dk kadar kavurun. Ilık sütü ekleyip beşamel kıvamına gelene kadar pişirin. Arzu ettiğiniz ölçülerde tuz ve karabiber ekleyip karıştırın. toplam 3-4 dk pişirdikten sonra ocaktan alın. Fırın kabını az yağlayın. Patatesleri yarıya kesin.Bir patates bir köfte olacak şekilde sırayla dizin. Malzemeler bittikten sonra üzerine beşamel sosu sürün. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık 20 dk pişirin. Daha sonra üzerine kaşar peyniri serpip tekrar fırına verin 5 dk kadar daha piştikten sonra fırından çıkarıp servis edin.
NOT: Beşamel sosun koyu değil biraz akışkan kıvamda olması lazım. Kaşığınızı ters çevirdiğinizde kaşıktan akan bir kıvamı olması yeterli. Eğer koyu olmuş ise biraz daha süt ekleyebilirsiniz. Beşamel sos yaparken sıvıyağ eklememizin sebebi sütü eklerken unun topaklanmaması için. Bu şekilde beşamel sos daha kolay hazırlanıyor.

$besamel-soslu-kofte3.jpg $besamel-soslu-kofte5.jpg

slmlar. konunu az once gördüm ve hemen abone oldum. çok güzel tariflerin var gibi görünüyor. çogunu yapıcam gıbi, denenmıs olması daha da şevk verdı bana :) valla benım gıbı yemek ıslerının beceremeyen bırıne çok yardımı olacak sanırım:) tarıfler alıntı demıssın ama resımlerı senın yaptıkların sanırım onlar sana aıt,oyle mı acaba?

aynen oyle :KK70: bende bunu cok merak edıyorumm

tam yazacaktm ..

o fotgrafları sen mı cekıyorsun.. yanı denenmıs tariflerse ve senın yaptıklarının fotosuysa gercekten acayıp becerıklısın ..:nazar:

Son düzenleme:
slmlar. konunu az once gördüm ve hemen abone oldum. çok güzel tariflerin var gibi görünüyor. çogunu yapıcam gıbi, denenmıs olması daha da şevk verdı bana :) valla benım gıbı yemek ıslerının beceremeyen bırıne çok yardımı olacak sanırım:) tarıfler alıntı demıssın ama resımlerı senın yaptıkların sanırım onlar sana aıt,oyle mı acaba?

aynen oyle :KK70: bende bunu cok merak edıyorumm

tam yazacaktm ..

o fotgrafları sen mı cekıyorsun.. yanı denenmıs tariflerse ve senın yaptıklarının fotosuysa gercekten acayıp becerıklısın ..:nazar:

Hepsi denenmiş tarifler şüphesiz damak tatlarımız uyuyorsa begeniceksiniz tutmama tadında bir sorun olucagını sanmıyorum hepsi leziz degişiklik ve kolay tarifler sunuyorum kendimde böyle yemeyi seviyorum resimlere gelince hepsini şuan yapmadım tabiki zamanın birikimi biranda hemde çalışırken denemem bukadar tarifi mümkün degil anneminde yaptıkları mevcut içinde ee annemin kızıyım :KK9: böyle bir topik açıcagım aklıma gelmedigi için heryaptıgımı resimlemedim( Allahtan resim çekme hastalıgım varmış:KK53:) yani eklenen resimlerin birçogu bana ait ama tabiki netten aldıgım resimlerde mevcut aklıma gelince altlarına ekliyorum şu tarif şurdan alıntıdır diye linkini vermeden tabi :KK23: Teşekkürederim begendiginize denediginize çok sevindim memnun kalacagınızıda düşünüyorum benim sevmedigim begenmedigim bir tarifide kimsenin denemesini önermem içiniz rahat olsun :KK16:

AÇMA

MALZEMELER:
3 bardak ılıkla sıcak arası süt( elinizi yakmayacak ısıda)
1 bardak sıvıyağ
1/2 su bardağı şeker
1 yumurta
1,5 yemek kaşığı tuz.
1 yaş mayadan (42 gr) biraz az
aldığı kadar un (yaklaşık 9-9,5 su bardağı)
üstüne 1 yumurta sarısı+ 1 kaşık çok çok soğuk su

YAPILIŞI:
Yarım bardak ılık süt içinde mayayı eritin, asla metal bir kaşıkla karıştırmayın. Maya köpürdükten sonra, diğer malzemeleride ekleyin, karıştırın.

En son ununu koyun. Yumuşak bir hamur olmalı.
Bolca içini sıvı yağla yağladığınız plastik kaba koyun, içinde döndürün her yanı yağlansın. Üstüne de yağ sürün . Bırakın mayalansın.İsterseniz akşamdan yoğurup dolaba koyun. Sabaha kadar mayalansın. hamur bozulmaz, içiniz rahat olsun.
Mayalanan hamurun üstüne 4-5 defa bastırın(ezmeyin). Dolapta beklettiyseniz, hamurun oda ısısına gelmesini bekleyin.Bu şekilde gazını çıkartmış oldunuz.
Limon büyüklüğünde parçalar koparıp açma şeklini verin. (veya kendi etrafında sarın)
Üstüne yumurta+ su karışımını sürün. hamur tepside ne kadar beklerse o kadar güzel olur.Sabah tepsiye koyup akşam pişirebilirsiniz. yeni fırınlarda yoğurt fonksiyonu var. Onu da kullanıbilirsiniz.

Eki Görüntüle 672533

öncelikle tarif icin tes.ederim
ne yazik ki benim hamurum pisince acma tadi vermedi
belki ben eksik bir seyler yaptim
bir de ben firini yüksek ayarda calistirdim
belki de o yüzden olmadi
ama cok güzel kücük ekmekcikler halinde pisirdim
ekmek niyetine yiyecegiz
tariflerin cok güzel
basarilar

öncelikle tarif icin tes.ederim
ne yazik ki benim hamurum pisince acma tadi vermedi
belki ben eksik bir seyler yaptim
bir de ben firini yüksek ayarda calistirdim
belki de o yüzden olmadi
ama cok güzel kücük ekmekcikler halinde pisirdim
ekmek niyetine yiyecegiz
tariflerin cok güzel
basarilar

Mayalanırken süreyi kısamı tuttun acaba canım nekadar uzun süre beklerse okadar lezzetli oluyor üzüldüm tam açma tadı alamadıgına :26: fırını ben 150 ile 200 derece arasında ayarlıyorum genelde ondanda olabilir tatlım başka açma tarifimde var pastahane açması adında o daha yumuşak pufidik bir açmadır denemeni öneririm:KK16:

Mayalanırken süreyi kısamı tuttun acaba canım nekadar uzun süre beklerse okadar lezzetli oluyor üzüldüm tam açma tadı alamadıgına :26: fırını ben 150 ile 200 derece arasında ayarlıyorum genelde ondanda olabilir tatlım başka açma tarifimde var pastahane açması adında o daha yumuşak pufidik bir açmadır denemeni öneririm:KK16:

mutlaka deneyecegim
ben de senin gibi acma hastasiyim
selamlar

canim birsey soracagim ya etimek tatlisinda misir nisastasi yerine bugday nisastasi olmaz mi :26:

Tencerede,fincan pastası

Pandispanyası için malzemeler;
•2 adet yumurta
•1 çay bardağı şeker
•1 çay bardağı un
•1 silme tatlı kaşığı kakao
•1 çay kaşığı kabartma tozu
•1 çay kaşığı portakal kabuğu rendesi

Ara kreması için;
1.5 su bardağı süt
•1 yemek kaşığı un
•1 ymek kaşığı nişasta
•3 yemek kaşığı şeker
•1 çay kaşığı kadar p.k. rendesi

Çikolata sosu için;
•1 çay bardağı su
•1 silme tatlı kaşığı nişasta
•1.5 tatlı kaşığı kakao
•1 yemek kaşığı şeker
•1 parça çikolata veya 1 çay kaşığı tereyağı (Parlak olması için)

Tencerede pandispanya nasıl yapılır?
•Yumurta ve şekeri beyazlayana kadar mikserle çırpın.
•Unu, k. tozunu,kakaoyu, vanilya,p.kabuğunu ekleyip yeniden karışana kadar çırpın.
•Fincanların içini, tereyağıyla yağlayıp, unlayın.(Kahve değil, çay fincanı olacak)
•Pandispanya hamurunu 6 fincana paylaştırın.
•Geniş bir tencereye fincanları yerleştirin.
•Fincanların üçte birlik kısmına gelecek kadar kaynar su koyup, ocağın altını açın.
•Tencerenin kapağına bir havlu gerip tencerenin ağzını kapatın.
•Fincanların tıkırtılarını duyduğunuz zaman bilinki su kaynamaya başlamıştır.
•Bu esnada tencereyi küçük ocağa alıp altını kısın. Ve yine bu andan itibaren 15 dakika boyunca pişirmeye devam edin.
•15 dakika sonunda altını kapatın. Altını kapattıktan 5 dakika sonra kapağı açın.
•Miss gibi küçük pandispanyalarımız hazır.
•Fincanları elimize ters çevirip bir iki kez vurduğumuzda pandispanyalar kolayca çıkacaktır.
•Ortalarından ikiye kesip birer yemek kaşığı sütle ıslatın.(Gerçi çok yumuşak oluyor ama ıslatılırsada daha güzel olur.
•Kremamızı her zaman olduğu gibi pişirip kekçiklerin ortasına sürün.
•Sosuda pişirip pastacıkların üzerine dökün.

$kek.jpg

X