neden bazı dualar kabul olmaz

Benim bi duam var (hayırlı bir yuva kurmak istiyorum) ama bi türlü duam kabul olmuyo.surekli araştırıyorum dilek dualarini buldugum her duayı okudum nerdeyse içimden geldiği gibi dua ettim secdeye yalvardim RABBİM E :KK43: ama olmuyo.nolur benim gibi olup da duası kabul olan varsa bana yardım etsin
Öncelikle çok güzel bir konu açmışsın tebrikler. Bu soruna cevap olarak asrın mühim bir âlimi olan Bediüzzaman'ın eserinden bir alıntı yapıyorum hemen

Eğer desen: "Birçok defa duâ ediyoruz, kabul olmuyor. Halbuki, âyet umumidir; her duâyacevap var," ifade ediyor.

Elcevap: Cevap vermek ayrıdır, kabul etmek ayrıdır. Her duâ için cevap vermek var; fakat kabul etmek, hem ayn-ı matlûbu vermek Cenâb-ı Hakkın hikmetine tâbidir.
Meselâ, hasta bir çocuk çağırır: "Yâ hekim, bana bak."

Hekim "Lebbeyk," der. "Ne istersin?" Cevapverir.

Çocuk "Şu ilâcı ver bana" der.

Hekim ise, ya aynen istediğini verir, yahut onun maslahatına binâen ondan daha iyisini verir, yahut hastalığına zarar olduğunu bilir, hiç vermez.

İşte, Cenâb-ı Hak Hakîm-i Mutlak, hâzır, nâzır olduğu için, abdin duâsına cevap verir. Vahşet ve kimsesizlik dehşetini, huzûruyla ve cevabıyla ünsiyete çevirir. Fakat, insanın hevâperestâne ve heveskârâne tahakkümüyle değil, belki hikmet-i Rabbâniyenin iktizâsıyla, ya matlûbunu veya daha evlâsını verir veya hiç vermez.

Başka bir yerde bir örnek daha veriyo bu meseleye. Mesela kişi erkek evladım olsun diye dua eder. Allah Hz Meryem gibi biri kız evladı verir. Duam kabul olunmadı denilmez, daha güzel bir şekilde kabul edildi denilir

Cenabı hak "duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var" buyuruyor. Peygamberimiz "ayakkabınızın bağını dahi Allah'tan isteyiniz" diyor . Dua etmek, bize sadece Allah'ın yardım edeceğine, herşeyim onun emriyle hareket ettiğine olan inançtır aynı zamanda

fakat hepimizin yanıldığı nokta; dua ederken ısrarla sadece kendi istediğimizin olmasını istemek...
Biliyoruz dua bir ibadettir. Ibadetlerin ise mükafatı ahirette verilir. Bu yüzden biz her halimizde Allah'a dua ederiz, fakat neticeye odaklanmadan...

ben de hayırlı iş konusunda çok dua ediyorum aynen okumadığım dilek duası kılmadığım dilek namazı kalmadı.

ama duam kabul olmuyor dememek lazımmış ondan dolayı ben dememeye çalışıyorum sen de deme.

sadece zamanı var diye düşünelim.

ben de çok yalvardım aynen. bu dünyada vermediğini ahirette verirmiş ama benim bu dünya için işe ihtiyacım var. inşallah hayırlısıyla en kısa zamanda Allah bana hayırlı bir iş sana da hayırlı bir eş nasip eder.
Dünyada verdiği ile ahirette verdiği bir değildir :) bir hadis-i şerif: "ahirette size verilecek olan mükafatları bilseydiniz, dünyada kaybettiklerinizden dolayı üzülmezdiniz."

Dünyada verdiği ile ahirette verdiği bir değildir :) bir hadis-i şerif: "ahirette size verilecek olan mükafatları bilseydiniz, dünyada kaybettiklerinizden dolayı üzülmezdiniz."

bazı dualar için tamam ama ben işsiz bu dünyada yaşayamam ki. ahirette mükafatı daha fazla da olsa Allah ın takdiri tabi ama benim bu dünyada işe ihtiyacım var. :KK64:

Benim bi duam var (hayırlı bir yuva kurmak istiyorum) ama bi türlü duam kabul olmuyo.surekli araştırıyorum dilek dualarini buldugum her duayı okudum nerdeyse içimden geldiği gibi dua ettim secdeye yalvardim RABBİM E :KK43: ama olmuyo.nolur benim gibi olup da duası kabul olan varsa bana yardım etsin
Rabbim seni siniyordur büyük ihtimalle. Bence isyan etmemelisin bu msjin bile bir isyandır bana gore sen Allahutealadan dileğini güzelce istediysen Allah kabul eder. Kabul etmiyorsa bile bunda hayır vardır öyle dusunmelisin çünku belki de kabul olmaması bizim iyiligimiz içindir Rabbim ne verdiyse razi olmalısın ve en kotusune bile sukretmelisin en en kötüsü olmadığı icinn

Bazen duaların kabul olmamasının sebebi günahlarımızmış. Tevbe etmemiz gerekiyormuş bolbol.. Öyle duymuştum. Bir de her duamızın başında ve sonunda salavat getirmemiz gerekiyormuş ve her duamızın içinde anne babamıza dua etmemiz gerekiyormuş.

Dua kapı çalmaktır. Kapının ne zaman açılacağının kararını ev sahibine bırakmalıyız. Biz sadece talep ederiz. Unutmayalım ki hakkıyla istemenin bir şartı da talebe cevap verecek konumda olanın karşısında haddini aşmamaktır.

Kesitsel düşünen kişi sadece o anki mutluluğunu önemser ama bütünsel düşünen bir kimse hayat boyu (hatta ebedi alemde) kendisi için faydalı olanı görür. O yüzden duamıza cevap beklerken bütünsel düşünmemiz gerekir. Hem dünya hem de ahiret hayatını düşünmek gerekir.

(kaynak:Nevzat Tarhan, Mesnevi Terapi)

arkadaşım bende seninle aynıı durumdayım ne dilek duaları ne dua etmeler olmuyor demek istemiyorum belki hayırlısı böyle ama karşıma çıkan erkekler hep sorunlu ya çıkıp bırakıyorlar yada kalbimi kırıyorlar en son konustuğum çoçuk okadar çokkk kalbimi kırdıki 1 sene oldu hala unutamıyorum sevgi kalmadı kalp acısı üzüyor insanı bende ondan sonra 4444 salavatı tefriciye okudum ALLAH'ım inşallah kabul eder şuana kadar birşy olmadı ama

X