neden bazı dualar kabul olmaz

Zeynepp20

sen bu kalbe iyi geldin benden hiç gitme
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2012
2.679
3.375
Benim bi duam var (hayırlı bir yuva kurmak istiyorum) ama bi türlü duam kabul olmuyo.surekli araştırıyorum dilek dualarini buldugum her duayı okudum nerdeyse içimden geldiği gibi dua ettim secdeye yalvardim RABBİM E :KK43: ama olmuyo.nolur benim gibi olup da duası kabul olan varsa bana yardım etsin

Karşıma birileri cikiyo ama olmuyor bi türlü 10 gündür biriyle görüşüyoruz ama dün bana benim ailem senden kapanma nı ister dedi .kafam çok karışık bana bi yol gösterin nolur

Canım Allah yapılan her duaya icabet eder ama bu bazen senin istediğin biçimde olmayabilir. Bizlere istediğimizi verebilir, istediğimiz şeyden daha hayırlısını verebilir, dua hürmetine bizleri kaza ve beladan koruyabilir ya da duanın sevabını almayı ahirete bırakabilir. Dualarımızın hangi biçimde kabul edileceği Allah'ın hangisini bizim için en hayırlısı olarak gördüğüne bağlı tatlım. Bu konu geçmişte benim de kafamı karıştırmıştı ama okuduğum kaynaklar bana tatmin edici bir bilgi verdi, Allah'ın bizim için seçtiği her şeye razı olmamız gerektiğini anladım. Beni aydınlatan bazı kısımları burada paylaşıyorum canım senin için;

(Allahü teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allah’tan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.) [Buhari]

(Dua edenin ya günahı affolur veya hemen hayırlı karşılığını görür, yahut ahirette mükafatını bulur.) [Deylemi]

Allahü teâlâ, Kıyamette, duası dünyada kabul edilmeyen kula (Dünyada ettiğin duana karşılık şu sevapları veriyorum) buyuracak, o kadar çok sevap verecek ki, o kimse, (Keşke dünyada hiçbir duam kabul edilmeseydi) diyecektir. (T.Gafilin)

(Meşru olarak dua eden mümin, şunlardan birine muhakkak kavuşur: Kabul olur veya kabul edilmiş bir ibadet sevabı alır ve âhirette büyük nimetlere kavuşur. Günahları affedilir veya iyilikleri artar yahut önlenmesini istediği o kötülüğün bir benzerinden, Allahü teâlâ onu kurtarır. O hâlde dua etmeye devam edin! Allah’ın ihsanı boldur. Dünyada duası kabul olanlar, duası dünyada kabul olmayanlara, âhirette verilen nimetleri görünce, “Keşke, bizim de dünyada dualarımız hiç kabul olmasaydı” diyeceklerdir.) [Deylemî, Hâkim]

Bu kimse dua ederse, Cebrail aleyhisselam, (Yâ Rabbi, bu sevgili kulun istediğinin verilmemesinin hikmeti nedir?) diye sorunca, Allahü teâlâ, (Ben onun sesini dinlemeyi seviyorum, bırakın, duaya devam etsin!) buyurur. Kul, ya Rabbi der, Allahü teâlâ, (Söyle, her istediğini vereceğim ve memnun edeceğim. İzzetime yemin ederim, ne dua edersen kabul edeceğim, ne istersen vereceğim; ancak bu isteklerini ya dünyada veya ahirette veririm, ahirette verirsem daha üstününü verir, daha büyük belaları üzerinden def ederim) buyurur.

Benim bi duam var (hayırlı bir yuva kurmak istiyorum) ama bi türlü duam kabul olmuyo.surekli araştırıyorum dilek dualarini buldugum her duayı okudum nerdeyse içimden geldiği gibi dua ettim secdeye yalvardim RABBİM E :KK43: ama olmuyo.nolur benim gibi olup da duası kabul olan varsa bana yardım etsin

ben de hayırlı iş konusunda çok dua ediyorum aynen okumadığım dilek duası kılmadığım dilek namazı kalmadı.

ama duam kabul olmuyor dememek lazımmış ondan dolayı ben dememeye çalışıyorum sen de deme.

sadece zamanı var diye düşünelim.

ben de çok yalvardım aynen. bu dünyada vermediğini ahirette verirmiş ama benim bu dünya için işe ihtiyacım var. inşallah hayırlısıyla en kısa zamanda Allah bana hayırlı bir iş sana da hayırlı bir eş nasip eder.

Allah (c.c) kuluna 3 şekilde cevap verir:

Evet! der istediğini verir…

Hayır! der daha iyisini verir…

Bekle ! der en iyisini verir…

bazen de bu dünyada vermeyip ahirette veriyormuş. yani bu dünyada duamızı kabul etmeyebilir bu konuda ne düşünüyorsun?

ben de hep senin bu yazdığını düşünür kendimi avuturdum.

Olmaması hayırlı olduğu için olmaz. Daha doğru ifade etmek gerekirse aslında tüm dualar kabul olur ama kimisi bu dünyada, kimisi ahirette. Allah dünyada karşılığını veremeyeceği her dua için ahirette bir günahı siler. Aslında şimdi her ne kadar işimize gelmese de bir gün öleceğimizi düşününce öbür türlüsü daha makbul. Düşünsene, ahirette kabul olmayan duaların karşılığında bir sürü günahının silindiğini görünce keşke Allah hiçbir istediğimi vermeseymiş dünyada der insan. :)

Bazen de bizim istemediğimiz şekilde olur ama sonuç tatmin eder.

Ben bir şey için çok dua ediyorsam da istediğim gibi olmuyorsa bile ileride muhakkak iyi ki olmamış diyorum, ya da başka türlü gelişiyor ama o hali daha çok memnun ediyor beni.

Bir de; haram yiyen, haram para kazanan, haram parayla kazanılmış evde oturan, zina eden vs insanların duası kabul olmaz diye okumuştum bir yerde.

Eğer öyle bir durum varsa bol bol tövbe etmek lazım.

Misal; benim şu an oturduğum evi satın almak için bir miktar kredi çekti ailem. Malesef ki faiz bulaştığı için o para haram. Ama yapacak bir şey yok, elimden yalnızca dua etmek tövbe etmek geliyor.

Ben dua etmeyi biraktim. Allahım bu şekilde olunca ibadetten de soguyorum dedim hatta. Oruc tutmadim bikac gun sebepsiz yere. Sen de bırak bence. Olmuyorsa olmuyor...

Ben dua etmeyi biraktim. Allahım bu şekilde olunca ibadetten de soguyorum dedim hatta. Oruc tutmadim bikac gun sebepsiz yere. Sen de bırak bence. Olmuyorsa olmuyor...

Kusura bakma ama saçmalama bence. Senin yaklaşımın çok manasız olmuş ama kendini bağlar. Başkalarının bari aklına girme. Ne demek ibadetten soğumak, ne demek bırak bence... Kendine sakla bu negatifliğini.

çok yanlış söylemişsin. ara ara bana da içsel olarak soğuma geliyor cidden öyle benim de bıraktığım bir dönem olmadı değil ama sonra farkettim ki asıl ibadet dua bu dünya için değil önce bunu farketmek lazım. daha çok ibadet yaparken ahiret hayatına odaklanmalı insan. Allah karşılığını hem ahirette hem bu dünyada verirse daha da güzel olur. daha sabırlı olursak belki verir.

Kusura bakma ama saçmalama bence. Senin yaklaşımın çok manasız olmuş ama kendini bağlar. Başkalarının bari aklına girme. Ne demek ibadetten soğumak, ne demek bırak bence... Kendine sakla bu negatifliğini.
saçmalama mı:))))) yahu sen beni yaşadıklarımı biliyor musun da böyle konuşuyosun. herkesin kendi aklı var. konu sahibi de ciddiye alır almaz bundan size ne. yahu biri kocam şunu yaptı bunu yaptı deyince 100 kişi boşan hemen dio:)) çok daha sakıncalı öneriler var gördük yani. benim bu cümlelerimi anlaman için senin de ağır bi imtihandan geçmen lazım.

saçmalama mı:))))) yahu sen beni yaşadıklarımı biliyor musun da böyle konuşuyosun. herkesin kendi aklı var. konu sahibi de ciddiye alır almaz bundan size ne. yahu biri kocam şunu yaptı bunu yaptı deyince 100 kişi boşan hemen dio:)) çok daha sakıncalı öneriler var gördük yani. benim bu cümlelerimi anlaman için senin de ağır bi imtihandan geçmen lazım.

Sen benim yaşadıklarımı biliyor musun ki böyle tuzum kuru olduğu için konuşmuşum gibi bir muamele ettin?
Benim hangi cümlemden tüm ettiğim dualar kabul olur, o yüzden pes etmemek lazım anlamını çıkardın ki?

Beddua eder gibi de konuşma lütfen. Ağır bir imtihandan geçmem lazımmış...

Sen benim yaşadıklarımı biliyor musun ki böyle tuzum kuru olduğu için konuşmuşum gibi bir muamele ettin?
Benim hangi cümlemden tüm ettiğim dualar kabul olur, o yüzden pes etmemek lazım anlamını çıkardın ki?

Beddua eder gibi de konuşma lütfen. Ağır bir imtihandan geçmem lazımmış...
Sen saka mi yapiyosun? Sana beddua neden edeyim ben ya. Seni tanimiyorum bile:KK66:) hey Allahim ya kimlerle nelerle ugrasiyorum. Konu sahibine yazdığım yoruma yorum katan sensin. O dese anlarim. Ayrica ben böyle düşünüyorum. Sen uymak zorunda degilsin. Yanlış da olabilir doğru da. Ben yaşadığımı bilirim sen de kendi yaşadığını. Mesela eşinden bosanmak isteyen kimin yazisini okusam hemen diyorum ki 100 kere düşün. Sevgilisinden ayrilacaklara da aynisini söylüyorum çünkü kendi yaşadığımı biliyorum. Oyle herkese tamam terket bosan gitsin demiyorum. Burda da demekki kabul olmayan dualarim var ki ben umudimu yitirdim diyorum. Herkes kendi ne yasiyorsa neler tecrübe ettiyse o yönde tavsiye verir. Sen demekki bu yönde şikayetçi degilsin. Böyle diyebilmen icin benim gibi bi imtihandan gecmen lazim dedim. Beddua etmedim korkma:KK66:))

Sen saka mi yapiyosun? Sana beddua neden edeyim ben ya. Seni tanimiyorum bile:KK66:) hey Allahim ya kimlerle nelerle ugrasiyorum. Konu sahibine yazdığım yoruma yorum katan sensin. O dese anlarim. Ayrica ben böyle düşünüyorum. Sen uymak zorunda degilsin. Yanlış da olabilir doğru da. Ben yaşadığımı bilirim sen de kendi yaşadığını. Mesela eşinden bosanmak isteyen kimin yazisini okusam hemen diyorum ki 100 kere düşün. Sevgilisinden ayrilacaklara da aynisini söylüyorum çünkü kendi yaşadığımı biliyorum. Oyle herkese tamam terket bosan gitsin demiyorum. Burda da demekki kabul olmayan dualarim var ki ben umudimu yitirdim diyorum. Herkes kendi ne yasiyorsa neler tecrübe ettiyse o yönde tavsiye verir. Sen demekki bu yönde şikayetçi degilsin. Böyle diyebilmen icin benim gibi bi imtihandan gecmen lazim dedim. Beddua etmedim korkma:KK66:))

Ediyorsun demedim eder gibi konuşuyorsun dedim zaten.
Neyse daha uzatmayacağım, tartışmayacağım. Üslubundan hoşlanmadım çünkü.
Hiç katlanamam negatiflik akan, başkalarını da olumsuz etkileyen yorumlara. O yüzden atladım. Yoksa beni tabi ki alakadar etmiyor.

Ortam bayağı karışmış :) arkadaşlar ben duayı bırakmam ömrümün sonuna kadar dualarim kabul olmasada.haaa geçen yıl ki kadar dua edemiyorum ama RABBİM nasip ederse yine basliycam

Hayat bizim yaşantımızdan ibaret değil ki hemen her istediğimiz gerçekleşsin.
Ben bir şeyler için dua ederim o an olmuyor ama zamanla başka mutluluklar yaşıyorum. İstediğin dilekler için Allaha daha yakın oluyorsun o daha güzel bence. o zman daha çok dua ediyorsun. Bir şey olmuyorsa zamanla anlarsın.

Birçok nedeni olabilir sen kendini geliştirmeye devam et. dua etmeye devam et. Dua da istikrar önemli. Evlilikten başka birçok sıkıntı var hayatta Allah dermanınsız sıkıntı vermesin. Zamanını güzel şeylerle değerlendir.

Evlenince herşeyin güzel olacağını garnatisi yok. Doğru kişi olmazsa bu yalnızlığın daha kötü olur.

Ben senin demek istediğini anladım.

Evlenmek için çok dua edip olmamasından dolayı boşluğa düşmek.

İbadeti değil dileğin için devamını getiremeyeceğin aşırı takıntılı isteği bırak demek istedin değil mi?

evet o zman takınıya giriyor. her duan arkasından dua et ama zaman sana sunacak zaten. çok fazla hayata müdahele etme olacak zaten olacaktır.

Rabbim kabul etmeyeceği duayı nasip etmezmiş... Ibadeti duanız kabul olsun diye yapmayin zira rüşvet gibi oluyor ..hiç hoş değil..rabimizin sizin yaptığınız ibadete ihtiyacı yok sizin var!..
Kimi dualar ahirette kabul olur.. Ve bu kimse ahirete gittiğinde çok ağlarmış ya rabbi keşke tüm dualarımı dünyada reddetseydin dermiş çünkü bunun mükafatı onu kat be kat derecelere yükseltirmiş :)...hiç üzülmeye kırılmaya duayı terketmeye gerek yok... Sen kabul olmadı sanıyorsun ama Rabb'imiz sana daha iyisini vermek istiyordur sabr etmelisin :) bunun mükafatı çok büyük :)

Canım belki senin için hayirli degildir o zaman belki zamani vardır emin ol. her insan bazen böyle hissediyo önemli olan o an beklemek sabırlı olmak zamana birakmak...

Bir kitaptan bir kısım paylaşmak isterim bu durumla ilgili;

"Allah buyurur ki;'bu onu horlayıp aşağılamak değil;ona istediğini geç vermem onun faydasınadır. İhtiyacı onu gafletten uyandırdı,bana çevirdi. Saçından tuttu,çeke çeke benim tarafıma getirdi. Dilediğini hemen verirsem yine döner;o(dünyevi) oyuncağa kapılır,gaflete boğulur gider. Gerçi'Ey sığınılan ve düşkünlere yardım eden Allah'diye gönlü kırık,perişan halde ağlayıp sızlanıyor;ama bırak ağlayıp sızlansın. Bana onun sesi hoş geliyor. Onun 'Ey Rabbim' demesinden ve tek tek sırlarını söylemesinden hoşnut oluyorum. Yalvararak,başından geçenleri anlatarak bana her çeşit dil döküyor. "

Bi de bu pencereden bakmak gerek diye dusunuyorum :) olmuyor diye pes etmeden,daha cok istekli dua edelim. :)

X