ne yapardiniz

askimveben

Kaanima kardes geliyor
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2008
280
1
sizinle kaynanam ve esim arasinda gecen dialoyu anlatmak istiyorum. bana düsüncelerinizi yazarsaniz sevinirim.
gecen hafta sonu kaynanama gitdimizde bizden diger oglu icin para istedi.benim kaynim bi daire almayi düsünür icinide lüks dösemek, tamir etdirmek falan istiyor buraya kadar hersey normal. ama benim kayinvalidem esime diyor ki "senin abinin parasi yoktur sende var sen ona yardim et nede olsa kardesizin"
ben bunu ilk basta saka diye algiladim sesimi cikarmadim, ama kayinvalidem benim yanimda 1-2 kere degil en az 7 kere bunu tekrarladi hemde israr ediyor.
esimde herkes ayagini yorganina göre uzatsin dedi ben kimseye yardim etmem dedi ama annesi israrli.
en sonunda kayinbabam araya girdi konu kapandi, simdilik.
benim kizdim konu su kaynim evli ailecek lüks yasamayi seviyor yani ralph lauren, thommy hilfiger, benotten vs. pahali marka giymeyi orda burda gezmeyi seviyorlar. böylelikle kenarda paralari yok biliyor herkes dogrumu yalanmi bilmiyorum.

Ben çok sorun etmezdim böyle bir şeyi,iyi niyetlerinden şüphe etmiyorsam..
Bizim ailede de vardır,harcamalarını kendi belirler her aile ama varsa ve gerçekten aram iyiyse veririm..
Bir eltime veririm diğer eltime vermem mesela..
Ben kirada oturuyorum şükürler olsun ihtiyacımız da yok hiç bir şeye.Ama çalışmadığım dönemde diğer iki kaynım kayınvalidemlerin evinde oturuyor olmasına rağmen birinden ciddi anlamda ısrarla yanınızdayız,ne olursa olsun ara demesini duyarken,ötekinden ihtiyacınız varsa arayın ağlamayan çocuğa mama vermezler demesine şahit oldum!
Senin durumunda böyle bir şeyse kendine göre belirleyebilirsin..:mymeka:
Ha ben dediğim gibi büyük eltime kuruş vermem,küçük eltime canım kurban..

Kayınpederlerime hiçbişeyi içimden gelerek veremiyorum ne yazıkki görüğüm muamelelerden sonra.
Ama kaynım ve eltime elimden gelen herşeyi sonuna kadar yaparım.
Karşındaki insanın ihtiyaç durumuna, senin gücüne aradaki ilişkilere bağlı bence de.

Anlattığın kadarıyla onlar lüks yaşamayı bol bol harcamayı seviyorlar geleceklerini düşünmüyorlar. Eğer böyleyse ben olsam vermezdim. Madem ev alacaklar ve içini ve dışını en lüks şekilde yaptırıp döşeyecekler o zaman yaşantılarından biraz ödün verecekler. Babaannemin meşhur bir sözü vardır sevdik gitmedikçe sevdik gelmez der hep. Yaşantılarından fedakarlık yapsınlar. Hem onlar senden lüks yaşasınlar hem daha iyi şeylere sahip olsunlar sende onlardan daha az lüks yaşadığın ve ihtiyacın olduğu halde kendi ihtiyacına değilde onların lüksüne ver. Bence bu hiç te adil değil. Ama yinede şükret ki eşin çok güzel bir yanıt vermiş ve durumun farkında. Bence bu da iyi bir gelişmedir. Dediğim gibi ben olsaydım vermezdim. Her kes ayağını yorganına göre uzatsın.

her kes ayağını yorganına göre uzatsın. bence hiçbir ailenin bir diğer ailenin lüksüne harcayacak parası yoktur. önemli bir ihtiyaçsa tamam. ama bende bir aileyim. ilerde benimde ihtiyacım olacak o paraya, ozaman verilecek mi acaba.
erkek aileleri böyle para meselelerini çok seviyo

öncelikle cevaplariniz icin tesekkür ederim a.s.
kaynimin maddi durumu bizimkinden cok daha iyi, ama belki kendisinin bu konusmalardan haberi bile yok.
ben kayinvalideme anlam veremiyorum hic düsünmüyor bunlarada para lazim

Belki bir kerelik yardim edilebilir :kahve:
Fakat dedigin gibi lükse kaciyorlarsa verdigim para ilk ve son olur..
Herkesin kendine göre ihtiyaclari var di mi..

Ya ister lüks yaşasın ister sefil, kimsenin kimseye karşılıksız para vermeye mecburiyeti yok. Oldu sen çalış didin sonra ben yiyemedim al sen ye diye ver, büyük konuşmuyum ama ben olsam hastalık harici vermezdim. Başını sokacak bi damı olsun yeter, evin içinin aksesuarlarını ilerde kendi yaptırsın.

bence bukadar büyütme. O istemiş eşin hayır demiş ve konu kapanmış. Eşine uygun bir dille bu durumdan hoşlanmadiğini sizinde paraya ihtiyaciniz olduğunu söyle zaten vermeye niyeti yok bidaha bu konuyu açtirmaz.
Kayinvaliden seni düşünmüyorsa sende kaynini düşünmek zorunda hiç değilsin. Ev alabildiğine göre size güvenip almamiştir. İçinide ona göre yapsın, size ne. Ben olsam borç dahi vermem. Akrabaya verilen borca karşıyım.

bende kafama takmamaya calisiyorum umarim kayinvalidem birdaha sormaz.
saten kaynima verilen para birdaha geriye gelmiyor bu bilinen bisey, cebinde akrep var.
yorumlariniz icin tsk ederim icim rahatladi biraz:icecream:

ilayda bendede aynı durum var bende sadece kayınvalide değil kayınpederimde ısrarcı seninkiler ev alıcakmiş bizimkilerin kredi kartı borcu var biz yardım edecekmişsiz.kaynımın çocoğu hastalanır niye gitmediniz derler neymiş abiymiş benim kocam ne biçim bir abiymiş eşimin yardım etmemesinin sebebinide ben olarak görüyorlarben izin vermiyorum kocamı öğretiyorum falan zannediyorlar yardım etmiyoruz diye bize küstüler kayınpederim kayınvalidem hatta ahklarını haram bile ediyorlarmış duyuyoruz kaynım kayınvalidesine karısının zoruyla para gönderir karısıda çalışıyor zaten ama karısı evde yemek yapmaz dışardan yer 1 kilo kıymadan köfte yapar soğuyunca atar sonrada borçlarını ödemek bize kalıyormuş bu ne biçim iş ben anlamadım valla ben bugün sabah bu olaylar yüzünden uyuyamadım sininrimden benim yüzümden yardım etmiyomuş kocam onlara göre öyle benim kocam enayimi.şeytan diyor ki aç teli ağzına geleni say. Kötü Kazen

kaynının durumu sizinkinden iyiymiş o zaman daha niye kayınvaliden yardım edin diyor ki...sinirlenirim ama böyle duruma. elinde parası olmaz borcu olur tamam canla başla yardım edersin. kusura bakma ama kayınvaliden sanki evlat ayırımı yapıyormuş gibi geldi bana. sizinde durumunuzu bile bile neden paranızı diğer çocuğunun lüksüne harcamayı düşünüyor ki...
neyse canım takma kafana belki bu konu unutulur gider. bak hamileymişsinde. streste bırakma bebişi...

canım dua et eşin hemen tamam annecim dememiş.böylede diyebilirdi.o zaman daha sinir olacaktın.boşver sen hiç takma kafana eşinin aklı başında maaşallah bak hamileymişsinde hayırlı olsun aman allah korusun sinirden bebişe bişey olur.

canım dua et eşin hemen tamam annecim dememiş.böylede diyebilirdi.o zaman daha sinir olacaktın.boşver sen hiç takma kafana eşinin aklı başında maaşallah bak hamileymişsinde hayırlı olsun aman allah korusun sinirden bebişe bişey olur.

aynen katliyorum

esin senden mi aman aman

kayinvaldende konussun birak a.s.

sen cefa çek onlar sefa yapsın...ev almak isteyen para biriktirsin yetmediği yerde yardım edersiniz..

Arkadaşa katılıyorum eşin ne güzel cevabını vermiş. Ben anlamıyorum neden insanlar başkalarının paraları üzerinde bu kadar hak sahibibi oluyorlar. Ben hiç tasvip etmiyorum böyle şeyleri bunlaıma giriyorum nerdeyse.

günaydin kizlar,
cok tsk ederim hepinize yazilariniz icin. icime bi ferahlik getirdiniz. herkese hayirli günler diliyorum

günaydin kizlar :teytey:,
güzel yazilariniz icin hepinize tsk ederim, icime ferahlik getirdiniz sırnaşık şey.
hepinize hayirli günler diliyorum.

bak hamilesin bu kadar da düşünmene gerek yok sonuçta istemiyorsan zoraki alacak değiller..ama eğer sen aynı durumda olsaydın onlar para desteğinde bulunurlarmıydı???bence bunun cevabına göre hareket et...ama önce can sonra canan...

Vallaha insanlarla sasirmamak mümkün degil bazen ne güzel kolaylikla maddi yardim onu bunu isteyebiliyorlar hayret dogrusu, herkez gecim derdinde, nasil nasil yetistireyim nasil aciklari kapatiyim diye düsünürken ya surdan biraz para verin de kardesin ev alsin:1shok:eek:h ne güzel vallah kayinvaliden sizden kaynin icin maddi yardim isteyecegine kaynina gitsin oglum sen hangi akla hizmet bu durumunda kalkip ev almak istiyorsun kime güveniyorsun herkezin derdi kendine desin.

Hic kafana takma esin hayir demisya oldu bitti.

Allah bebegine saglikli huzurlu mutlu dogurmayi ve büyütmeyi nasip etsin.

Sevgiylea.s.

X