Nasıl Bir Yol İzlemeliyim / Yardım

clk06

Üye
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2013
12
0
Değerli Uzmanlar ve de Hemcinslerim,

Bir yıldır birlikte olduğum sevgilimle aynı evi paylaşıyorum. Aynı evi paylaşmadan önce bazı tavırlarının tutarsızlığı, süphe çeken sözleri ve de sürekli aynı konular etrafında dönmesi dikkatimi çekmişti bir uzman ile görüşmesini rica etmiştim. Kendisine Anksiyete Bozukluğu tanısı konulduğunda açıkcası şaşırmıştım. Tedavi başlanmış olmasına karşın yarıda kesti şuan ilaç kullanmıyor ve onu tekrar bir uzmanla görüşme konusunda ikna da zorluk çekiyorum pek tabi ki onun o kısır döngüleri benim psikolojimde de yıkımlara sebebiyet veriyor. Gözlemlediğim bir kaç detayı sizlerle paylaştıktan sonra yapmam gerekenler hususunda yardımınızı rica ediyorum

- Çok sıklıkla yalan söylüyor ve bu yalanlarını kendi kendine ilerleyen süreçte ele veriyor ve bunu rutin hayatın için de her alan da yapıyor. ( yalanları öyle hoş karşılanır tarz da değil zira sağlığı ile ilgili senaryolar üretmekten geri kalmıyor )
- Çok çabuk karar değiştiriyor ( örneğin; bir kaç gün öncesinden belirlediği bir tarihte yapmamız gerekeni yapmaktan vazgeçiyor, şehir dışına çıkalım ... o tarihte ses seda yok! gibi )
- Sözlerinin ardında durmaktansa verdiği sözleri bahanelerin ardına sığınarak geçiştiriyor.
- Tutarsız davranışları şaşırtıyor ( örneğin; hayatta selam sabah vermem dediği bir insanla can ciğer kuzu sarması şeklinde sohbete koyulabiliyor)
- En ufak tartışmada suçlayıcı bir tavır takınıyor.
- Sorunları görmezden gelme yolunu seçiyor ve daha da büyüdüğün de sorunu oturup çözmektense kaçmayı seçiyor.
- İyi niyetle yaklaşılmış söz ya da davranışın sonucunda, kusur buluyor, mutsuz olmak ve mutsuz etmek adına her girişimi deniyor.
- Hatalar ve hatalarının düzeltilmesi konsunda uyarıldığın da önce bunu kabullenmiş gibi görünüyor sonrasın da ise sert tepkilerle yanıt veriyor.
- Tanıdığı/tanımadığı kişi/ler hakkında çok kötü yakıştırmalar yapıyor.
- Seviyesiz kelimeler kullanmaktan geri duramıyor
- Aşağılama, hakaret etme, ... saygı sınırlarını zorlayan küfürler ile kontrolsüzce (sözlü olarak) saldırıyor.
- Geçmişin de yaşadığı ilişkiler hakkın da sürekli kötü olanları hatırlıyor ve anlatıyor ( örneğin; yemek yaparken ya da araçtayken aklına gelen eskiye dair bir anlık o anı çağrıştıran müzik dahi onu alıp eskiye götürüyor ve otomatik olarak aynı şeyleri farklı şeyler de katarak anlatıyor)
- Çok çabuk uykuya dalıyor ve uyanıyor, bazen ise çok geç saatlere kadar internette vakit geçiriyor ya da sürekli uyuma isteği içersinde.( özellikle aynı evi paylaşmadan önce ki süreçler de). Sayıklamaları var ve çoğu zaman o sayıklamalar da dahi hakaret sözcükleri içeriyor.
- Övülmeyi, taktir edilmeyi, pofpoflanmayı... çok seviyor bu tarz durumlar da aşırıya kaçan davranışlar gösterebiliyor.
- Arayış için de üstelik tam manası ile ne aradığını ve ne istediğini de bildiğini sanmıyorum.
- Başarıları söz konusu olduğun da ya da ona ihtiyaç duyulduğu yer de inanılmaz ezici olabiliyor.
- Dikkat eksiklikleri, anlama da algı da bozuklukları var ( örneğin; okuduğu bir fıkrada, izlediği bir film de bağlantı kuramıyor ve kendine ait fikir beyan edemiyor)
- Maceracı bir yapısı olmasına karşın çok ürkek ve de korkularını dile getirmekten kaçınıyor ( örneğin; bir küçücük böcekten bile irkilip müthiş tepkiler verebiliyor)
- Sorumluluk almaktan kaçıyor ya da sorumluluklarını tam manası ile yerine getirmek konusun da dikkatli, özenli ve de ısrarcı değil.
- Ben yaptım oldu bitti, yaşa ve gör gibi garip düşünceler oluşturmuş durumda.
- Kendisi dışında kalan herkes ona göre nankör ve sığ düşünceli. Kimsenin fikrine saygı göstermediği gibi tartışmaya girdiği nokta da haklı olsa dahi kendini haksız çıkarmayı başarabiliyor.
- Zaman zaman dikkat çekme çabasına girdiği oluyor bunun için de ya ani çıkışlar yapıyor ya da sağlığı ile ilgili sorunlar üretiyor (örneğin baygınlıklar geçiriyor.)
- Kendine hakaret edip, aşağılayıcı ve küfür içeren sözler sarf etmekten kaçınmıyor çoğu zaman da bu erkekliği ile ilgili olabiliyor.
- Yetersizlik hissi ile kendisini ya da karşısındakileri kıyasa tabi tutuyor.
- Sürekli beni kontrol etme çabasında, koşulsuz ve şartsız hükmetmek isteğinde. Ona bir geyşa gibi tabi olmamı bekliyor. Telefonlarımı kurcalıyor, kişisel bilgisayarımdan girdiğim siteleri kontrol ediyor, üyesi olduğum sosyal paylaşım sitelerinden gelen özel mesajları ve tüm diğer yazışmalarımı okuyor hatta bunlarla ilgili yorumlar yapıyor.Çoğunlukla da kırıcı ve de hoş olmayan davranışlarla.
- Benimle manasız bir yarış için de başarılarım, aile hayatım, arkadaşlarım ile ilişkilerim hatta daha iyiye giden her türlü konu da ket ( engel) olma, taktir etmekten ya da destek olmaktansa köstek olmayı seçmekte.
- Arkadaşlarım ile irtibatımı engelleme, onlarla bağımı koparma,ailem ile ilişkilerime yön verme çabasında.(örneğin; bunu telefonundan sil, onunla görüşme, bununla şunu yapma...)
- Onsuz dışarı da vakit geçirmeme tahammül edemiyor, bulunduğum mekanın yakınlarına geliyor ya da o anı berbat etmek için sürekli aramalar, sms atarak huzursuz ediyor.
- Bana birinin kötü bir sözü gelse ya da duysa çok memnun oluyor, kötü bir davranışa ise maruz kalsam tepki göstermektense sadece izleyici kalıyor diyebilirim.
- Cinselliğe karşı inanılmaz istekli ve ısrarcı.
- Bilgisi olmadığı konular da dahi bilgisi varmış gibi davranmayı seçiyor, kendine yüklediği o bilirkişi modelini ise yine kendisi hatalı çıkışlarla yıkıyor( örneğin; bir yazar hakkın da ya da bir yerleşim yeri hakkın da ... )
- Dini konularda kendisini otorite gibi görüyor.
- Hekime gittiğimiz de ise kendisi ile ilgili şikayetleri dile getirmektense benim söylediklerimden yola çıkarak ve benim önceden geçirmiş olduğum rahatsızlığı kullanarak tabir yerin de ise topu bana atabiliyor ve de kendini sorunsuz göstermeyi başarabiliyor.
-Alkol ya da sigara kullanımı olmamasına karşın başka bir bağımlılık yapan madde kullanımının olup olmadığını bilmiyorum.

Olduğu kişi ile olmak istediği kişi arasında sıkışıp kalmış bir profil çiziyor. Açıkcası bu durumu bana sadece anksiyete ile açıklanabilir gibi gelmiyor tam tanı ve teşhisi ne yazık ki kendi başıma koymak gibi bir hata yapamam.Konu hakkın da bir uzman ile görüşerek izlenmesi gerekli ve en önemli yol olduğunu biliyorum (kendisinin gittiği hekim haricin de 2 ayrı hekime de benimle gitti sonuç yine aynı )lakin kendisinin sağlıklı olduğunu düşünüyor ve hekimleri yanıltarak doğru teşhis koymalarına müsade etmiyor. Gerçekten yardıma ihtiyacım var zira terk etmek ya da onu bu hali ile başbaşa bırakmak istemiyorum.

Saygılar

Her davranışıyla aynı benim sevgilim. Ne bir eksik, ne bir fazla :O Açıkçası çok şaşırdım madde madde yazdıklarını okuduğumda aynı sevgilimi anlatmış diyorum.. Aynı kişi mi acaba :))))
Onu bu şekilde bırakmak istemediğimden 4 senedir birlikteyim hastalığını kabul etmemekle birlikte beni de üzüyor... Yakın zamanda iyi bir hale gelmezse çıldıracağım fakat onu çok iyi tanıdığımdan aslında içinde sakladığı bütün bu davranışlarından bağımsız olan bir kişi olduğunu biliyorum. Ya da tanıdığımı zannediyorum ne zamandır
Denemediğim yol kalmadı. Açıkçası onu bu kadar zaman düşündükten sonra hala aynı davranışları sergilemesi değmediğini ve değmeyeceğini gösteriyor.

Zaman içinde uyararak, ona yardımcı olarak düzeleceğini bekleme. bazen kendisi bu tür davranışlarından rahatsız olmuyor mu toplum içinde diye düşünüyorum tam aksine gayet memnun gözüküyor.Üzülerek söylüyorum; ben de henüz bir çözümünü bulmuş değilim

Her davranışıyla aynı benim sevgilim. Ne bir eksik, ne bir fazla :O Açıkçası çok şaşırdım madde madde yazdıklarını okuduğumda aynı sevgilimi anlatmış diyorum.. Aynı kişi mi acaba :))))
Onu bu şekilde bırakmak istemediğimden 4 senedir birlikteyim hastalığını kabul etmemekle birlikte beni de üzüyor... Yakın zamanda iyi bir hale gelmezse çıldıracağım fakat onu çok iyi tanıdığımdan aslında içinde sakladığı bütün bu davranışlarından bağımsız olan bir kişi olduğunu biliyorum. Ya da tanıdığımı zannediyorum ne zamandır
Denemediğim yol kalmadı. Açıkçası onu bu kadar zaman düşündükten sonra hala aynı davranışları sergilemesi değmediğini ve değmeyeceğini gösteriyor.

Zaman içinde uyararak, ona yardımcı olarak düzeleceğini bekleme. bazen kendisi bu tür davranışlarından rahatsız olmuyor mu toplum içinde diye düşünüyorum tam aksine gayet memnun gözüküyor.Üzülerek söylüyorum; ben de henüz bir çözümünü bulmuş değilim

...

Yalnız olmamak bu konu da beni şaşırtmadı, sizi çok iyi anlayabiliyorum.

Bu durum karşısın da elimin kolumun bağlı olduğunu düşünmek dahi beni kendimden çalıyor diyebilirim.. Her defasın da karşısına oturup derinlemesine konuşmak, kısa notlar yazmak, hatta onun davranışlarını ona göstermek adına onun kılığına bürünüp o gibi davranmak ... ne yazık ki kar etmiyor.

Sizinle hemfikir olduğum en önemli konu ise aslın da olduğunu sandığı kişi dahi olmaması sahi gerçekte kim o bilmezken biz nasıl tahmin edebilir ya da yaşayabiliriz dersiniz?

Çok zor bir durum iki ucu kıldan ince ve keskin bir kılıç üzerin de akrobasi yapmak gibi bir şey bu ilişkiyi yürütmek lakin şu aşk denen nemenem şey tutsak ediyor!

X