NAMAZ Nasıl Kılınır-Öğrenmek İsteyenler

Hayırlı günler arkadaşım bişey danışmak istedim ben namaz kılıyorum allahım kabul ederse ama şuan 8 aylık hamileyim ve artık eğilip doğrulurken zorlanıyorum çok fazla çevremde etrafımda nede ailemde hiç oturrark namaz kılan yok oturrark nasıl namaz kılınır merak ediyorum aydınlatırmısın beni biraz

suan regl oldum oyuzden aklımdan sureklı kılıyorum..:))

kocam 1 senedır kılıyor,kaynanam,kocam namaza başlayınca,karın ne zaman başlıyor dedı..

o oyle deyınce,bende ters teptı..ıcımden hıc gelmez oldu,sankı onun zoruyla yapıyormuşum gıbı,nerdeyse dınımden soğudum..

sankı allah onun allahı,sankı aramda o varmış gıbı hıssettım,dınle ılgılı hıcbıse duymak ıstemedım..

kocamda benı sıkmadan zaman zaman bu ıstegını ıfade edınce,kandıl gecesı bıle sırf bunun ıcın dua ettım..

allahım ıman gucu versın,inancımı arttırsın dıye..oyuzden sureklı bıseyler okumaya başladım..

ıcıme ıstek dogdu cok sukur..senın ogrettıgın sekılde de baslıyacam ınsallah..

ama bır sorum daha var ozaman..namaz sonrası tesbıh cekmeyıde anlatırmısın..

her namazın sonunda yapılmalımı,kac kere ne soylenmelı..

sımdıden cok teşekkür ederım sana..allah razı olsun..
senden de Allah razı olsun canım
namazdan sonra sırasıyla 33 kere subhanallah, 33 kere elhamdülillah, 33 kere Allahuekber demek tavsiye edilmiş
okuyup okumamak sana bırakılmış diye biliyorum, ayrıca okumanın çokça faydası olduğunu okumuştum
faydalarını net üzerinden okuyabilirsin
subhanallah: Allah bütün noksanlardan uzaktır
elhamdülillah: hamd ve övgü alemlerin Rabbi Allaha aittir
Allahuekber: Allah büyüktür anlamına geliyor
genel olarak bu tespih yapılır

bir de namaz tespihatı var, o biraz daha uzun, bazıları da onu yapıyor
kitapçılarda ya da nette onu bulabilirsin canım, tabii zorunlu değil, kişiye bırakılmış tespih

Son düzenleme:
Hayırlı günler arkadaşım bişey danışmak istedim ben namaz kılıyorum allahım kabul ederse ama şuan 8 aylık hamileyim ve artık eğilip doğrulurken zorlanıyorum çok fazla çevremde etrafımda nede ailemde hiç oturrark namaz kılan yok oturrark nasıl namaz kılınır merak ediyorum aydınlatırmısın beni biraz

canım oturarak namaz kılmaya her durumda izin veriliyor mu bilmiyorum
istersen bulunduğun şehrin müftülüğüne telefonla sor, çünkü hiçbir fikrim yok

cok rahatsızlık verdım ama bı sorum daha olacak..

kurcaladıkça bıseyler çıkıyor:))

zammı surelerın sırasıyla ılgılı,mısal hep fıl,kevser,ıhlas,nas olarak okusam..sorun oluyor mu?

bunların sırasını tabloları ıncelıyerek doğru olduğuna karar verıp sectım:) ama dedıgım gıbı hep sadece bunları okumakta bı kusur olur mu?

yoksa farzlarda başka,sunnetlerde başka mı okumalıyım..

cok rahatsızlık verdım ama bı sorum daha olacak..

kurcaladıkça bıseyler çıkıyor:))

zammı surelerın sırasıyla ılgılı,mısal hep fıl,kevser,ıhlas,nas olarak okusam..sorun oluyor mu?

bunların sırasını tabloları ıncelıyerek doğru olduğuna karar verıp sectım:) ama dedıgım gıbı hep sadece bunları okumakta bı kusur olur mu?
yoksa farzlarda başka,sunnetlerde başka mı okumalıyım..

estağfurullah arkadaşım
ne demek rahatsızlık :)

farz ya da sünnette hangi istediğin duayı okuyabilirsin, fark yok
bunlar en çok okunan kısa sureler olduğundan tercih ediliyor galiba
mesela hz Peygamberimiz sav bazen bakara gibi uzun sureleri de okuyormuş
burada amaç Kuran-ı Kerim'den bir kısım okumak

ayrıca ezberinde birkaç sure varsa tabii ki o kadar okuyabilirsin
ama tavsiye üzerine daha fazla sure öğrendikçe, farklı farklı sureler okuman daha güzel olabilir
öyle ki Kurandan birçok yer okumuş olursun

sure sırasına gelince, ben de yakın zamanda öğrendim, sureleri şu şekilde okumayı söylüyorlar
- Kurandaki sırasına göre (Fil, Kureyş, Maun, Kevser, Kafirun, Nasr, Tebbet, İhlas, Felak, Nas )
- uzunluk kısalığa göre (uzun olanlar önce, kısa olanlar sonra)

yani mesela 2 kere zammı sure okuyacağın bir namazda şu sırayla okuyabilirsin:
-felak, nas
veya
-fil, tebbet
veya
-maun, kevser
veya
-asr, ihlas vb gibi

4 kere zammı sure okuyacağın bir namazda ise mesela şu sırayla okuyabilirsin:
-fil, ihlas, felak, nas
veya
-fil, tebbet, ihlas, felak
vb gibi

mesela sen fıl,kevser,ıhlas,nas sıralamasına göre okusam olur mu demişsin
kevser en kısa sure olduğu için ondan sonra daha uzun sure okumamak tavsiye ediliyor
kevser yerine kureyş olabilir mi mesela

yani amaç yukarıda da yazdığım gibi hem Kurandaki sırası hem uzundan kısaya doğru olması canım
inşallah ifade edebilmişimdir :KK16:

Son düzenleme:
estağfurullah arkadaşım
ne demek rahatsızlık :)

farz ya da sünnette hangi istediğin duayı okuyabilirsin, fark yok
bunlar en çok okunan kısa sureler olduğundan tercih ediliyor galiba
mesela hz Peygamberimiz sav bazen bakara gibi uzun sureleri de okuyormuş
burada amaç Kuran-ı Kerim'den bir kısım okumak

ayrıca ezberinde birkaç sure varsa tabii ki o kadar okuyabilirsin
ama tavsiye üzerine daha fazla sure öğrendikçe, farklı farklı sureler okuman daha güzel olabilir
öyle ki Kurandan birçok yer okumuş olursun

sure sırasına gelince, ben de yakın zamanda öğrendim, sureleri şu şekilde okumayı söylüyorlar
- Kurandaki sırasına göre (Fil, Kureyş, Maun, Kevser, Kafirun, Nasr, Tebbet, İhlas, Felak, Nas )
- uzunluk kısalığa göre (uzun olanlar önce, kısa olanlar sonra)

yani mesela 2 kere zammı sure okuyacağın bir namazda şu sırayla okuyabilirsin:
-felak, nas
veya
-fil, tebbet
veya
-maun, kevser
veya
-asr, ihlas vb gibi

4 kere zammı sure okuyacağın bir namazda ise mesela şu sırayla okuyabilirsin:
-fil, ihlas, felak, nas
veya
-fil, tebbet, ihlas, felak
vb gibi

mesela sen fıl,kevser,ıhlas,nas sıralamasına göre okusam olur mu demişsin
kevser en kısa sure olduğu için ondan sonra daha uzun sure okumamak tavsiye ediliyor
kevser yerine kureyş olabilir mi mesela

yani amaç yukarıda da yazdığım gibi hem Kurandaki sırası hem uzundan kısaya doğru olması canım
inşallah ifade edebilmişimdir :KK16:

evet evet anladım herseyı..hem bı oncekı okuduğundan daha uzun olmıcak bı sonrakı okuduğun..

hem sırasına dıkkat edılcek..

atlarken arada 2 sure bırakarak atlıcaksın..

dıgerlerını ezberlıyene kadar benım ıcın uygun olan sıralama,fıl,ıhlas,felak,nas ozaman..

hepsı ıcın coook teşekkürler..başka bıse kalmadı sanırım artık aklıma takılan:) cok saol..

evet evet anladım herseyı..hem bı oncekı okuduğundan daha uzun olmıcak bı sonrakı okuduğun..

hem sırasına dıkkat edılcek..

atlarken arada 2 sure bırakarak atlıcaksın..

dıgerlerını ezberlıyene kadar benım ıcın uygun olan sıralama,fıl,ıhlas,felak,nas ozaman..

hepsı ıcın coook teşekkürler..başka bıse kalmadı sanırım artık aklıma takılan:) cok saol..

canım iki sure atlayarak okuma diye bir kural yok, ben misal olarak öyle sıralama yaptım
uzunları başa yazdım, sıralamaya da dikkat ettim ama iki tane sure atlamadım
sen çok dikkatlisin maşallah
o zaman müjdeni bekliyorum inşallah canım :KK16:

canım iki sure atlayarak okuma diye bir kural yok, ben misal olarak öyle sıralama yaptım
uzunları başa yazdım, sıralamaya da dikkat ettim ama iki tane sure atlamadım
sen çok dikkatlisin maşallah
o zaman müjdeni bekliyorum inşallah canım :KK16:

ıkı sure atlamayı başka yerlerde okumustum ve kocamdan duymustum..ordan bılıyorum..

kopyalim hatta aynen böyle yazıyor her sıtede;

1 İkinci rekatta okuduğumuz zammı sure, birincide okuduğumuz zammı surenin hep altında olacak, üstünden okunmayacaktır!.

2 – Okuduğumuz bu ikinci zammı sure, birinciden iki ayetten fazla uzun olmayacaktır.

3 – Atlayarak okunacak olursa arada tek sure bırakılmayacak, iki veya daha fazla sure atlanarak okunacaktır

bı an evvel başlamak ıstıyorum,inşallah..

ıkı sure atlamayı başka yerlerde okumustum ve kocamdan duymustum..ordan bılıyorum..

kopyalim hatta aynen böyle yazıyor her sıtede;

1 İkinci rekatta okuduğumuz zammı sure, birincide okuduğumuz zammı surenin hep altında olacak, üstünden okunmayacaktır!.

2 – Okuduğumuz bu ikinci zammı sure, birinciden iki ayetten fazla uzun olmayacaktır.

3 – Atlayarak okunacak olursa arada tek sure bırakılmayacak, iki veya daha fazla sure atlanarak okunacaktır

bı an evvel başlamak ıstıyorum,inşallah..

bak ben de bunu yeni öğrendim çok sağol
ama tabii bu yazıları okuyup öğrenemem diye kimse endişe etmesin
çünkü öğrenene kadar bildiğiniz kadar zammı sure ile devam edilebiliyor diye biliyorum

O kadar çok istiyorum ki namaz kilmayi şeytan insanin aklina giriyor ve hep erteleniyor..
Su an hepsini okuyamadim fakat okuycam çünkü namaz kilmayi cook istiyorum
Çok güzel bi paylasim olmuş hicbir yerde boyle bi anlatima rastlamadim tebrikler
İçim şimdiden huzur doldu

O kadar çok istiyorum ki namaz kilmayi şeytan insanin aklina giriyor ve hep erteleniyor..
Su an hepsini okuyamadim fakat okuycam çünkü namaz kilmayi cook istiyorum
Çok güzel bi paylasim olmuş hicbir yerde boyle bi anlatima rastlamadim tebrikler
İçim şimdiden huzur doldu
Alla razı olsun
inşallah burada müjdemizi alırız senden :)
gerçekten daha fazla ertelememek için hemen başlamaya niyet etmek lazım galiba
adım atmayınca nefis engel oluyor bizlere işte

canım gerçekten cok guzel acıklamıssın, emeğine sağlık Allah razı olsun. ben bir tek şu ezberlerde zorlanıyorum işte onları da yavaş yavaş halledecegim artık

Allah razi olsun sizden.. Bende yeni basladim sayilir namaz kilmaya ama tum dualar ezberimde degil ezberimde olanlarla kiliyorum simdilik ama icim huzursuz insallah en kisa zamanda ogrenecegim. Kevser ihlas felak nas seklinde her rekatta bu sirayla okusam olur mu kuranda bu sirayla gittigi icin ? Mesela 1.rekatta subhane ve fatihadan sonra kevser 2.rekatta fatihadan sonra ihlas 3.rekatta subhaneke fatiha ve felak 4.rekatta nas .. Oturuslarda da salli barik ve rabbena dualarini biliyorum ettayyutyyu ezberleyemedim daha onun yerine ayetel kursi okusam olur mu? Simdiden Allah razi olsun cevaplariniz icin..

Allah razi olsun sizden.. Bende yeni basladim sayilir namaz kilmaya ama tum dualar ezberimde degil ezberimde olanlarla kiliyorum simdilik ama icim huzursuz insallah en kisa zamanda ogrenecegim. Kevser ihlas felak nas seklinde her rekatta bu sirayla okusam olur mu kuranda bu sirayla gittigi icin ? Mesela 1.rekatta subhane ve fatihadan sonra kevser 2.rekatta fatihadan sonra ihlas 3.rekatta subhaneke fatiha ve felak 4.rekatta nas .. Oturuslarda da salli barik ve rabbena dualarini biliyorum ettayyutyyu ezberleyemedim daha onun yerine ayetel kursi okusam olur mu? Simdiden Allah razi olsun cevaplariniz icin..
canımcım Allah tamamıyla kılmayı nasip etsin inşallah
bir duanın yerine başka bir şey okunur mu bilmiyorum, bilen birine sorsan daha güzel cevaplarlar inşallah

Sagol canim Allah razi olsun.. Hani bilmiyorsan o dua kadar oturulur baska dua okunur deniyor ya bende uzun diye sordum? Bide diger sureler olur degil mi o sirayla okusam

X