NAMAZ Nasıl Kılınır-Öğrenmek İsteyenler

Bil ki, sen Allah'a her secde ettiğinde, mutlaka Allah bununla bir dereceni yükseltir ve bir günahını düşürür. (Camiüssağir, No.687)

Rabbini zikredenle etmeyenin farkı, diriyle ölünün farkı gibidir.” (Buhârî, Daavât 66)

Kıyamet günü kulun hesaba çekileceği ilk ameli farz namazlarıdır. (Tirmizi, Mevakit)

Beş vakit namaz, birinizin kapısı önünden coşkun akan ve içinde her gün beş kez yıkandığı çaya (nehire) benzer.[Müslim, Mesacid 284]

Hz Ömer der ki: "Ben duanın kabul edilmemesi kaygısı taşımam, içimde dua etme isteğinin olmaması kaygısını taşırım. Çünkü kişiye dua etme isteği verilmişse kabul onunla beraberdir."

"Kıyamet Günü ümmetimin alnı secdeden dolayı beyaz, el ve ayak.ları ise abdestten dolayı parlaktır." #Hadis [Tırmizî]

“Rabbic’alnî mukîmas salâti ve min zurriyyetî rabbenâ ve tekabbel duâ(duâi).”(İbrahim suresi ,40)

“Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle.”

Namaza devam etmek için ve ailesininde,eşi ve çocuklarınında kılmasını isteyen bu duaya devam eder.

Alintidir tabiki ... paylasmak istedim faydasini gorelim insAllah

note3

Beş Vakit Namazın Özet Tablosu
Allah hepimizi hakkıyla namaz kılanlardan eylesin inşallah amin

canım ellerine yüreğine sağlık Allah razı olsun bende bir an önce başlamak istiyorum ama çalışma saatlerim hiç esnek değil ve iş yerindeyken kılamam sence başlasam fırsat bulduğum her anda kılsam olur mu bazen düşünüyorum Allahım kabul eder diyorum sonrada ya günah yapmış olursam diyip erteliyorum birde benm odamda tam kıbleye bakan yerde yan tarafında ayna var bir sakıncası var mı biliyormusun bir kaç defa duymuştum olmaması gerek diye .bazen cuma günleri kıble ye doğru oturup sure okuyup dua ediyorum aynayı örtüyorum oturuken görünmüyor ama namaz kılarken ayağa kalkılacağı için görünürüm bilemedim ????

Allah senden de razı olsun canım, hepimizden razı olsun inşallah
fetva bu konuda ne diyor bilgim yok
işin tam olarak ne ki sana 5 dakika bile fırsat vermiyor
mesela lavaboya gitmek bile 5 dakikadan fazla sürer
ama işyerinde farz namazlarını kılsan 5 dakika bile sürmez
yemeğe, lavaboya, molaya fırsat veren işyerlerinde namaza 5 dakika fırsat olmaması bana garip geliyor
ya da bizler mücadele etmiyoruz

evde olduğun zaman da sünneti ve farzı kılarsın
tabii en güzeli heryerde sünneti ve farzı birlikte kılmak
ahir zamanda hz Muhammedin sünnetini uygulayanlar 100 şehit sevabı alır, diye hadis vardı galiba
ayna çok büyük değilse bir örtü, başörtü ya da gazete kapatsan olmaz mı

namaz insanların öldükten sonra sorgulanacakları ilk amel
üstelik savaş, yolculuk, hastalık gibi hallerde bile terk edilmemesi isteniyor
bu sebeple bence kimsenin lafına bakmadan, kimsenin hoşgörmesini beklemeden doğru bildiğini yapmalısın
sen bu kadar önemli bir emri yerine getirmek istiyorsan, zaten bunu istemeni Allah nasip etmiş demektir
sen hele bir adım atıp, kararlı olduğunu göster, eminim Rabbim işini kolaylaştıracaktır
unutma inşirah suresinde der ki: "her güçlükle beraber bir kolaylık vardır"

daha geçen seneye kadar toz kir içindeki küçücük depoda tek kişi zorlukla namaz kılıyoruz diye bazıları surat asıyordu
kurumda namaz kılmak abesmiş gibi
bir de dedikodu yapıyorlardı
sanki namazın zamanı kişinin kendi isteğine mi bırakılmış ki daha sonraya ertelensin
velhasıl insanı alıkoyan çeşitler o kadar farklı ki
ama o hesap gününde pişman olmamak için elinden geleni yapmak gerek bence
yok sen yine de işyerinde kılmam dersen evde hepsini kılıver
hiç değilse namazı tamamen terk etmemiş olursun
ama inşallah kalbine ferahlık ve güç gelir de tüm namazlarını zamanında ve dosdoğru kılarsın
en kısa zamanda müjdeni bekliyorum canım :)

Bu dinin başı İslam'dır, direği namazdır, zirvesi cihaddır! (Kütübü Sitte 4661)

canım açıklamaların için teşekkürler :) abdest alamayacağımdan dolayı kılamıyorum işimden dolayı biraz bakımlı olmak durumundayım oje makyaj vs.. sorun bu abdest alamıyorum ben abdest almadan fatiha ayetel kursi bile okumuyorum abdest bana ferahlık veriyor hele birde cuma ve perşembe günleri gusüllenince içimdeki feahlığı anlatamam :) 1.namaz kılmayıda bilmiyorum sence öğrenirken nasıl öğrenmeliyim elimde kağıtla falan mı ? bende bir an önce başlamak istiyorum rabbime söz verdim zaten en kısa sürede namaza başlayacağıma dair inşallah ara vermeksizin başlarım :) canım aynada dolaptaki boy aynası üzrine örterim öyle olur ama sanki ayna varsa kılınmaz diye duymuştum oyüzden tedirgin oldun :S canım sen namaz kılıyorsun benm için bu gün dua edermisin rabbim sevdiğimi bana geri döndürsün saf tertemiz olarak biraz sıkıntılı bir dönemdeyim malum günümdeyim dua edemiyorum 2 gündür kendimi korumasız hissediyorum :S ama rabbim biliyor sebebini... sen birde böyle sünnet farz demişsin ya ben ondanda bir şey anlamıyorum gerçi tam başlıyorum dediğimde benm çok yakın bir arkadaşım var onun yanına gideceğim beraber başlayacağız o bana öğretecek :)

ben de özel günümdeyim canım, ben de böyle günlerde dua edemeyince kendimi korumasız hissediyorum
ama ellerini açıp Allaha dua edip sığınabilirsin
Allah hakkında hayırlısı neyse onu nasip etsin, hayırlıysa dönsün, hayırlı değilse hiç dönsün deme

namazın kılınışı ile ilgili yazdığım şeyler yeterli olmadı mı öğrenmen için
çok detaylı anlatmaya çalışmıştım

Ateşgede, İranlı bir köle, Hz. Ömer Efendimizi namaz kılarken sırtından hançerlemişti. Namazını tamamlamak için belini doğrultmaya çalışıyordu. Yanındakiler, "Sen namaz kılamazsın." dedikçe, o "namaz" diyor, Rabb'ine "namaz" diyerek yürüyordu. Kendini kaybetmeye başlamıştı. Adeta komaya girmişti. Uyandırmaya çalışıyorlar, bir türlü muvaffak olamıyorlardı.

Bir ara içeriye ashabın gençlerinden Misver İbn-i Mehrame girdi. "Emir-ül Mü'minin'i uyandıramıyoruz!" dediler. Yaşı gençti ama, Ömer'i çok iyi anlamıştı:

- Emir-ül Mü'minini namaza çağırın, dedi.

Birisi, ağzını kulağına doğru yaklaştırdı:

- Es salâh Ya Emir-ül Mü'minin,dedi. "Namaza ey mü'minlerin emiri!" diyordu.

Bıçak keser, ateş yakar, su ıslatır, Ömer namaza çağrılınca kalkardı. Uyuyan ve birkaç defa çağrıldıktan sonra "Geliyorum!" diyen bir insanın telaşıyla:

- Ha Allahi izen. "Tamam şimdi kalktım!" diyerek doğrulmaya çalıştı.

Hz. Ömer'deki namaz aşkı bu idi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…