Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
Bilinmeyen Osmanli Eserinden (Prof.Dr.Ahmet Akgunduz, Doc.Dr.Sait Ozdemir) alinmistir.

Osmanlı Devleti'nde hamr ve benzeri içkilerden vergi alınması veya bu vergilerin tahsili için maliye daireleri teşkil olunması yahut da gayr-i müslimlere meyhane açmaya ve içki ticâreti yapmaya müsaade edilmesi, Müslümanların ve hele hele içkiyi gayr-i müslimlere bile yasaklayan Kanuni gibi bir devlet adamının içki içmesi manasına gelmez ve böyle bir iddia kesinlikle doğru değildir.

Osmanli Devleti hakkinda dogru bilgi ogrenmek isteyenler bu eseri veya benzer diger eserleri (tarihci Yavuz Bahadiroglu. Kadir Misiroglu'na ait eserleri) okusunlar.

kanuninin icki ictigi hakkin da bilgim yok. ama burda kanuniden cok osmanliya saldiri olarak düsünüldügü icin genel anlam da cevap verdim ben. yildirim bayezid, iv. murat bunlar iciyordu.
kanuni bir devlet adamiydi. kendisinden sonra gelen padisahlar gibi hareme takilip kalmadi. mübarek at üstün de vefat etti.
ama cok duygusaldi. damadina karisina cok güvendi. insanlara cok tez kaniyordu.kanuni iyiydi de cevresi kötüydü..

melone çok güzel söylemişsin,kitaplarda yada dizide olan şeyler illa doğru anlamına gelmez..kurgudur sonuçta ha gerçeklik payı varmıdır vardır.daha öncede söylediğim gibi okudğum kitaplardan söylüyorum kanuniden sonra duraklamaya girilmesi hirremden olan oğlu ayyaş selime bağlanır yani hürrem çok büüyk bir yanlıştır kanuninin hayatında..osmanlıda ilk defa nikah kıyılan kadındır..padişah selimde hamamda ölmüştür malum sebepten.bunlar rivayet edilir ha inanıp inanmamak sana kalmış hepimiz okumuş insanlarız herşeyede inanacak değiliz..zaten sizi yapımcılarıda neyin izlenip neyin izlenmeyeceğini tahmin ediyorla oyüzden böyle yapılyor bütü kanallar reyting uğruna neler yapmıyorki ooo..

harem osmanlının ayıbıdır demiş birisi..bu sizin harem hakkında hiç bir bilginiz olmadığını gösterir,yada bildikleriniz aynen senaristin yansıtmaya çalıştığı gibi yanlış bilgiler.

harem vardı evet ama cinselliğin ön plana çıkarıldığı,istediğin kadının seçilipte ilişkiye girildiği( yabancı kaynaklar aynen böyle yansıtıyor),vur patlasın çal oynasın,sabahlar olmasın anlayışında bir şey değildi

harem fatih zamanında kuruldu
yabancı uyruklu kızlar burda saray eğitimi aldılar
ve padişahlar bunlardan biriyle evlendi
yabancı uyrukluyla evlenilmesinin sebebide şudur.
yıldırım beyazıt zamanına kadar hatta oğlu çelebi mehmet dönemine kadar türklerle evlenmişlerdir.
fakat ankara savaşında timur yıldırım beyazıtı esir almış,karısınıda kaçırmıştır..amacı yıldırımı küöük düşürmek,gururunu incitmektir.nitekim başarmıştırda..
bu osmanlıda büyük üzüntüye ve utanca mal olmuştur.
bu dönemden sonra yabancı uyruklu kızlarla evlenmişlerdir..başka bir sebebide türklerle evlenince kayınpederin topraklar ve saray üzerinde hak sahibi olduğunu ima etmesidir..
o hanım sultanların kimisi müslüman olmuş çok büyük hayır işleri yapmıştır.tabi islamı seçip seçmemek kesinlikle kendilerine kalmıştır
haremden birkaçkişiyle evlenen tek padişahta 3. murattır(yanlış söylemediysem)
bunun nedenide erkek çocuğunun olmamasıdır.
bu yüzden osmanlı imparatorluğunun geleceği için bir kaç kişiyle evlenmesini sakınca olarak görmemişler

eğer yorum yapılacaksa lütfen güvenilir kaynaklardan araştırın ondan sonra yorum yapın..
ne yazıkki ecdadımızı tarihimizi çok çok az tanıyoruz.
bence en büyük ayıp bizde osmanlıda değil!!!!

dizi tamamen yanlış lanse ediyor..kanuni sultan süleyman seferden sefere koşarken herşeyi sadece harem etrafında dönüyormuşcasına yansıtmalrı hiç hoş değil.

Osmanlı'da harem hakkında bildiklerimi burda tartışmaya dökmeyeceğim. Neden ayıbı olduğunu düşündüğümü hele hiç. Evet Osmanlı konusunda da harem konusunda da bilgim var. O bilgilerimi yorumlamakta kendi elimde. Yanlış yorumladığımı düşünmüyorum. Buraya tek cümleyle aktardım, o yüzden yanlış anlaşılmış olabilir. Haremin daha sonraları amacından saptığı da bir gerçek !

Her neyse burda kimseyle Osmanlı haremi tartışmaya niyetim yok. İnce konular bunlar. Sanal bir sitede tartışılacak şeyler değil.

Ne yapabiliriz diye soran bir arkadaş olmuş. Show tv ye ya da Tims Yapıma mail atmak dicem ama umurlarında olmayacağını biliyorum. Hoş ben Show tv ye attım bi işe yaradığını sanmıyorum.

İzlememek demiyeceğim. Çünkü reyting ölçümü başka yollarla yapılıyor. Reyting ölçümleri güvenilir değildir bu yüzden.

İstemeyen izlemez böyle diyenler mutlaka izliyorlardır diyen bir arkadaş olmuş. Evet istemeyen izlemez. Bu bilimsel olarak da kanıtlanmış bir noktadır. Ama bu dizide bunu demek için mükemmel bir tarih bilgisine sahip olan,asla yanlış algılamalara kapılmayacak bir halka sahip olmak gerekir. Bu da olmadığına göre, bu gibi tarihi dizilerde bunu söylemek hiç de doğru olmaz.

Zaten diziye tepkiler çığ gibi büyüyor. Bakalım ilk bölümü izleyince ne olcak.

Dizi daha başlamadan burası böyle alevlendi
başlayınca düşünemiyorum bile
bn şimdiden hafiften bir uyarı yapim kızlar sizler için
sonrasında uyarı yada ceza almayın diye
bilginiz olsun

Aşk-ı Memnu'nun alevli ortamını çağrıştırıyor burası bana Azram.

Cezasız yazışmalara inşallah ! En Büyük KK

3 kitada nam salmis bir devlete 700 senelik tarihe yapilacak bir dizi bu mudur yani inanamiyorum.

harem varmis evet ama bunlarin dizide isledigi harem o harem degildir.:KK47:kiniyorum bu diziye emek veren herkesi,

harem osmanlının ayıbıdır demiş birisi..bu sizin harem hakkında hiç bir bilginiz olmadığını gösterir,yada bildikleriniz aynen senaristin yansıtmaya çalıştığı gibi yanlış bilgiler.

harem vardı evet ama cinselliğin ön plana çıkarıldığı,istediğin kadının seçilipte ilişkiye girildiği( yabancı kaynaklar aynen böyle yansıtıyor),vur patlasın çal oynasın,sabahlar olmasın anlayışında bir şey değildi

harem fatih zamanında kuruldu
yabancı uyruklu kızlar burda saray eğitimi aldılar
ve padişahlar bunlardan biriyle evlendi
yabancı uyrukluyla evlenilmesinin sebebide şudur.
yıldırım beyazıt zamanına kadar hatta oğlu çelebi mehmet dönemine kadar türklerle evlenmişlerdir.
fakat ankara savaşında timur yıldırım beyazıtı esir almış,karısınıda kaçırmıştır..amacı yıldırımı küöük düşürmek,gururunu incitmektir.nitekim başarmıştırda..
bu osmanlıda büyük üzüntüye ve utanca mal olmuştur.
bu dönemden sonra yabancı uyruklu kızlarla evlenmişlerdir..başka bir sebebide türklerle evlenince kayınpederin topraklar ve saray üzerinde hak sahibi olduğunu ima etmesidir..
o hanım sultanların kimisi müslüman olmuş çok büyük hayır işleri yapmıştır.tabi islamı seçip seçmemek kesinlikle kendilerine kalmıştır
haremden birkaçkişiyle evlenen tek padişahta 3. murattır(yanlış söylemediysem)
bunun nedenide erkek çocuğunun olmamasıdır.
bu yüzden osmanlı imparatorluğunun geleceği için bir kaç kişiyle evlenmesini sakınca olarak görmemişler

eğer yorum yapılacaksa lütfen güvenilir kaynaklardan araştırın ondan sonra yorum yapın..
ne yazıkki ecdadımızı tarihimizi çok çok az tanıyoruz.
bence en büyük ayıp bizde osmanlıda değil!!!!

dizi tamamen yanlış lanse ediyor..kanuni sultan süleyman seferden sefere koşarken herşeyi sadece harem etrafında dönüyormuşcasına yansıtmalrı hiç hoş değil.
3. muratin 130 cocugu vardi. bi kac kisiden olucak cocuk sayisimi bu Allah askina..haremde ki kadinlarin tabi ki hepsi padisaha sunulmuyordu. orasi bir egitim kurumuydu. ama bi arkadasin dedigi gibi harem amacindan sonradan saptirilmisti. önceden sehzadeler kücükken osmanli vilayetlerine vali olarak atanirdi. devlet yönetimini ögrensinler diye. ama sonradan padisahlar saraya hapsedildi. kafes hayati yasadilar. kiminin isine de geldi. zaten sonradan padisah hayatlarina bakarsaniz kanuniye kadar anlarsiniz ne demek istedigimi iste bundan sonra duraklamaya ve maalesef daha sonra da yikilisina zemin hazirlamistir bu durum.

başlasada izlesek bir çok kişi sadece fragmana bakarak sadece cinsellik ve benzeri gibi şeyler içeriyo demişler ee adamlar o kadar çocuğu nasıl yaptı illaki cinsellik vardı sadece savaşa mı gidiyodu bu adamlar:KK1:

[video]http://www.facebook.com/home.php?sk=lf#!/video/video.php?v=154064417975431&oid=104536262922733&comments[/video]

arkadaslar konu hakkinda tarihci yazar Yavuz Bahadiroglu ve Mehmet niyazi ve Semavi Eyice'nin yorumlarini yukaridaki linkten gorebilirsiniz.

amacından sapmadığıını iddia etmedim ama bu kanuni döneminde değildi.
kanuni zamanında en ihtişamlı zamnalarını yaşamıştır
içki zevkü sefa ya düşmeleri osmanlının asıl amacından sapıp çatırdamasına neden olmuştur.
osman beyden kanuniye kadar olan padişahların gerçek amaçları sadece islamiyeti yaymaktı ve hayatlarını bunu geçirmişlerdi hakkıyla yaşıyorlardı
ama hürrem gibi çıkarcı kişilerin tohumları sayesinde bu iş bozulmaya başladı
duraklama gerileme dönemlerine girdiler.git gide benlikleirni kaybettiler..
hee demiyorumki kanuniden sonraki padişahların hepsi fos..asla öyle demem
içlerinde çok mübarek insanlarda olmuştur.vardır

ama madem kanuni nin hayatını anlatıyorlar aslına uygun olmalı..uyarlamada olacak öyle şeyler demişsiniz bu bir uyarlama olmaz..roman değil!!!!
birinin hayatı ve aslı neyse o şekilde anlatılmalı
çarpıtarak değil
bu yüzden bu kadar tepki çekiyor zaten

Arkadaşlar öncelikle tartışmadan sakin sakin burda bildiklerimizi yorumlarımızı paylaşmayı tavsiye ediyorum,

O haberi, tartışalım birbirimizi karalayalım diye eklemedim,

Tepkimizi gösterelim ki uyuyan tarihinden bihaber bi millet olmayalım,yanlışlara gereken karşılığı verelim diye ekledim,

Ben bu Harem konusunu yılllardır merak etmişimdir,ve tesadüf mü dersiniz bilemem,yıllar önce

Kocatepede kitap fuarında gezerken karşıma tam bu konuyu anlatan bi kitap çıktı,

Çok kalındı ama inanın bi çırpıda okudum merakımdan,

Kitabun adı : İSLAM HUKUKUNDA KÖLELİK-CARİYELİK MÜESESESİ VE

OSMANLI'DA HAREM / PROF.DR.AHMED AKGÜNDÜZ

Burda anlatılanları kısaca özetlemeye çalışıcam,çünkü bana,görevi dini yaymak,adalati,hoşgörüyü

sağlamak vb. olan bir devletin padişahlarının öyle Avrupalıların anlattığı gibi karı-kız düşkünü içki

mübtelası olan insanlar gibi gösterilmesi çok tezat gelmişti,

Osmanlı devleti kurulana kadarki dönemde siz de bilirsiniz ki kölelik sistemi vardı tüm milletlerde,

Hindistanda,Romada,Çinde ,Araplarda vs. hatta Türklerde de varmış,

İslam geldikten sonra,bu kölelik sisteminde yeniliklere gidilmiş,sistemin kurallarını iyileştirme,kölelerin

haklarını koruma vs. söz konusu olmuş,hatta bilirsiniz köle azad etmek çok büyük sevap kabul edilir

dinimizde,yani din bu katı kurallı,çoğu eziyetle ölümle sonuçlanan kölelik sisteminin koşullarını bi nebze

iyileştirme,ve köleleri de insan yerine koyup onların da eğitilmesini insan gibi yaşayıp evlenip çoluk

çocuk sahibi olmaları yoluna gitmiştir,ona göre yasalar kanunlar çıkarmıştır,ve zamanla bu sistem

ortadan kalkmıştır,

Burdan yola çıkarak,saraya padişaha ve ailesine-ki padişahın ailesi demek aslında harem sözcüğüdür-

hizmet etme amacıyla köleler alınmıştır,öyleki şimdiki Cumhurbaşkanlığı Köşkünü düşünün,burada

çalışan her işçi,aşçısı,çamaşırcısı,koordinatörü,sekreteri vs. Cumhurbaşkanıyla ilişkiye mi

giriyo,HAYIR,sadece işlerini yapıyolar,tek fark o zaman bu işlerin hepsinin saray içinde olması,ve saray

çalışanlarının aynı çatı altında kalması,dışarıya dedikodu laf çıkmasın diye saray içinde istihdam

edilmesi,bir de bunlardan bazıları yine bu kölelik müessesesine göre cariye,kadın efendi,gözde

vb.isimlerle adlandırılmış ve bunların eğitimlerine önem verilmiştir.İslamda o zamanki kölelik-cariyelik

müessesesine göre bunların ayrı ayrı görevleri vardır ve padişahın da bu köle-cariye statüsündeki

kadınlardan kendisine -dini kurallar içerisinde-eş edinmesi hak olarak kabul edilmiştir,bu kitapta ayrıntılı

olarak işlenmiştir- köle edinme,yani karı-koca hayatı yaşamak- şeklinde kadın efendiler

edinmiştir,cariyeler edinmiştir,ama bunlar nikahlı değildir çünkü köle olarak vasfedildikleri için onların

nikah hakkı yoktur.şayet padişah evlenmek isterse,önce cariyesini azad eder sonra ona nikah

kıyarmış,HÜRREM Sultan da bu şekilde evlenmiştir Kanuniyle,

Bu nedenle bazı padişahların eşleri,nikahlı karısı,cariyesi,1.Kadın Efendisi 2. Kadın Efendisi,gözdeleri ve

peykleri olup çocuk sayısı artmıştır.

Fakat bu hep böyle değildir,padişahın bazı köleler ve cariyeler arasında azad edip çeyizlerini bile verip

birbirleriyle evlendirdikleri de olmuştur.

Aklımda kalanlar bunlar,ama kitap çok ayrıntılı,hangi padişahın kaç karısı,cariyesi vb. var,kaç çocuğu var kimden olma kimin taht hakkı var hepsi tek tek yazıyo.

Ha bu İslam kuralları içinde olan ilişkiler tabiki bazı padişahlarca suistimal edilip farklı olaylar olmuş

olabilir,içki konusunda da adını tam hatırlayamadım ,çok içip de içkiye mübtela olan da vardır,ha tevbe

edip etmediğini bilemeyiz ama bir iki padişahta galiba böyle konulardan bahsedilir.

Size tavsiyem gerçekten kitabı alıp okumanız.

Ama bu dizide ve Avrupa menşeli çoğu kaynaklarda anlatıldığı gibi,Harem bir kadın seçme zevkü sefa

yeri değildi,eğitim yeri okuldu,padişahın ailesinin yaşadığı yerdi.Hatta ben Trt de bu konuyla ilgili bi

belgesel izledim,bizzat yabancı bi araştırmacı anlatıyor,diyorki bu şekilde padişahın gelip her gece için

ayrı bi kadını seçip eğlenmesi mümkün değil,çünki haremin yapısı buna müsait değildir diyor,Haremi

gezdiyseniz bilirsiniz odalardan farklı bölmelerden geçmeden padişahın odasına ve ya kadınların olduğu

bölümlere ulaşmak imkansız,yani ona göre dizayn edilmiş,hatta anlatıyor,şu oda Valide Sultanın,bu oda

birinci kadın efendinin gibi...hem de bu cariyeleri padişahın gözü önüne getirmek de kolay

değilmiş,Valide sultan yani annesi hangisini beğenirse ona göre padişaha gösteriyomuş galiba,ona

göre azad edip evlenme olabiliyomuş galiba.

Benim tepkim de sizler gibi yalan yanlış ecdadımızın anlatılması ve reyting uğruna onların ismini

hayatının ahlaksızca gösterilmesi,buna karşıyım ben yani,dediğiniz gibi Deli Saraylı çok kaliteli bi

yapımdı,eğlenceliydi de ama işin içinde cinsellik,entrika falan olmayınca hemen bitirdiler işte,

Neyse uzun oldu umarım anlatabilmişimdir,ben nasıl gösterilecek diye bir iki bölüme bakmayı

düşünüyorum,yine burda yorumlarımızı paylaşırız,ama tartışmayalım olur mu arkadaşlar...
:nazar:

kanuni döneminde değil zaten çığrından çıkması kanuniden sonra oluyor bu dizide de bence bu anlatılacak..zemin yani...

Bu akşam ben de izlicem inşallah..Çok severek izlediğim Boleyn kızı, Elizabeth, Düşes gibi filmleri andırdığı için merak ettim..Umarım çarşamba akşamlarını dolduracak bir dizi olur..
Buram buram savaş hikayesi izlemektense evet ben saray içerisindeki entrikaları, Hürrem'in zafere nasıl ulaştığını izlemek isterim.Bu da benim görüşüm..Zaten tarihi merak eden insan açar kitaplardan okur, dizilerden medet ummaz.
Ne demiş büyüklerimiz SAVAŞMA SEVİŞ :KK53:

bu akşam merakla beklediğim dizi.
sanal alemdeki tepkileri de anlamak da güçlük çekiyorum açıkçası
sonuçta osmanlı da harem de vardı cariye de
gerçeği yansıtmayan bi yapım olduğunu düşünmüyorum
sonuçta bi dizi bi çok şey kurgudan ibaret olacaktır
ama ciddi bi emek ve masraf var belli ki

Padişahlarımızın zevke sefaya gösterişe içkiye aleme kadına düşkün olduklarını hepimiz biliyoruz... Bunu saklamak gizlemek ört bas etmeye çalışmakta mantıksız... yada onları cici bici insan görmeye çalışmakta saçma.. onlar savaştılar nam saldılar dünyaya hükmettiler... Lale devrini unuttunuzmu? Yada 1. ibrahimin sakalına inci dizdirdiğini? Bunlar oldu... Gösterişli ve abartılı yaşamayı seviyorlardı.. ... Gidip ruslarla evlendi birçoğu... Ama bunları biz biliyoruz ve sadece biz bilmeliyiz... Olanın bitenin bu kadar deşifre edilmesi büyük hata... Çunki zaten gözlerin üzerimizde olduğu bir ülkede yaşıyoruz ve bütün ülkeler açık yakalamaya, bizi karalamaya çalışıyor... Geçmişte olan şeyleri abartıp büyütüp mübalarla günümüzde önümüze seriyorlar.. Ülkemizle ilgili geçmişten, şu andan ve gelecekten hiçbir şekilde açık vermemeliyiz... Bunun için daha özenli davranabilirlerdi senaristler..

gerçi fragmanlar sadece cinsellikle oluşturulmuş. ülkemizde bu ilgi çekiyor diye.. diziyi tamamen izlemek lazım henüz çok erken eleştiri için.... ben izliycem merak ediyorum çok tantanalı tanıtımı var.. Büyük boy gazete ilanları falan yapılmış.. bakalım...

aslında benim üzüldüğüm nokta ne biliyormusunuz..gerçek tarihçilerin 1 tane bile kitabını okumayıp,tarih bilgileri yalnızca yabancı yazarların yazdığı cinsellik içerikli dandik romanlardan ibaret olanların,yada bırakın onu hiçbir bilgiye sahip olmayan cahil diye tanımladığımız,önüne ne koyarsan onu izleyen ve ona inanan kesimin artık kanuni hakkındaki düşüncelerinin bu dizide ne gösteriliyorsa ona inanacağı..

aslında benim üzüldüğüm nokta ne biliyormusunuz..gerçek tarihçilerin 1 tane bile kitabını okumayıp,tarih bilgileri yalnızca yabancı yazarların yazdığı cinsellik içerikli dandik romanlardan ibaret olanların,yada bırakın onu hiçbir bilgiye sahip olmayan cahil diye tanımladığımız,önüne ne koyarsan onu izleyen ve ona inanan kesimin artık kanuni hakkındaki düşüncelerinin bu dizide ne gösteriliyorsa ona inanacağı..

Aynen katılıyorum,yukarda ayrıntılı şekilde anlattım ama malesef kimsenin gerçeklerle ilgilenmekle

alakası yok,kulaktan dolma klişe bilgilerle aynı şeyleri tekrar edip duruyolar,

Neyse herkes istediğine inansın,isteyen izler istemeyen izlemez,özgür bir forum burası,biz ancak

yorumumuzu yaparız,herkes katılmak zorunda değil zaten...:KK31:

Aynen katılıyorum,yukarda ayrıntılı şekilde anlattım ama malesef kimsenin gerçeklerle ilgilenmekle

alakası yok,kulaktan dolma klişe bilgilerle aynı şeyleri tekrar edip duruyolar,

Neyse herkes istediğine inansın,isteyen izler istemeyen izlemez,özgür bir forum burası,biz ancak

yorumumuzu yaparız,herkes katılmak zorunda değil zaten...

senin araştırdıklarının kati ve kesin olduğu ne derece doğru? Senin yerine gerçekten tarihi iyice araştırmış sağlam kaynakları okumuş birkaç tarih profesörünün forumda olup yazı yazan arkadaşları eleştirmesini hatalarını düzeltmelerini tercih ederim. Kimsenin yaptıgı yorumu o şekilde eleştiremezsin. herkes zaten hemen hemen aynı noktaya gelmiş eleştirirken.. bu şekilde yorum yapmak yerine, benim okuduklarım bu şekildeydi benim görüşüm bu yönde diyebilirsin..

Çarşamba akşamlarımı bu diziye adıyorum. Hürrem sultanı canlandırcak olan kız çok güzelmiş :KK9:

X