Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
diğer dizilerde mideniz kalkıyo mu
padişahta olsa erkekttir:81:
elbetteki sevişecek,aşk olmazsa olmaz
yatakta nasıl bcool olcak annlamadm ben

bu arada kimse Atatürk olamaz,kıyaslanamaz bilee

valla Aşk-ı memnu daki Behlül dahil ohh diye mest olmuş bir şekilde yatağına uzanan adam görmedim ben dizilerde, kaldı ki burada gösterilen muhteşem diye anılan bir hükümdar...

Sen tarihine önyargılı olduğun için, (Osmanlıyı sevmediğin fikrine kapıldım yazdıklarından) padişahın tuvalet sahnesini gösterseler umruna olmaz bence... evet sevişecek ama tv de gösterirken sınırı da olacak değil mi? sinema filmi bile değil bu, seni rahatsız etmez beni ediyor buna tepki hakkım da var fikrimi açıkça yazabilirim değil mi?
İlk bölümü beğenmiştim ama dün akşam ki bölümün bu sahnelerini beğenmedim, en azından daha romantik olabilirdi

güzelolması şart değil bizm komşu çok çirkin ama kocası kul köle
demek ki sürekli cilve yapcaz

muhteşemde olsa,padşahta olsa hislerine kapılıp devleti bi hatunun eline kaptırdı ya ben ona bakarm:82:

tarihe önyargılı değilm.ben Osmanlı tarihini de,Türkiye Cumhuriyeti tarihini de iyi biliyorum

Osmanlıyı severm sevmem bu kimseyi zerre ilgilendirmezhalaa Osmanlı olsaydık şu an birer cariye de biz olurdk

tuvalet sahnesi rahatsız etmezde ne deemek,lafınızı bilin bayan!

ne Osmanlı tarihi nede padişahın hayatı anlatılıyo dizide
bildiğin aşk dizisi bu yaaa

Allah Allah Osmanlı kalsaydık falan demedim ki ben ne diye bu anlamı çıkardınız...
Sadece padişahın bi devlet adamının bu sahnesinin açıkça gösterilmesinden rahatsız oldum, yazımı alıntı yapıp cevap hakkı doğuran sizsiniz. Sevişmiştir hemde ne fantaziler yapmıştır, Bana ne...

İster beğenirim, ister beğenmem. Herkesin izlediği takip ettiği yapımlar hakkında eleştirdiği yanları oluyordur, bunları dile getirebilir, niye beğenmedin diye avukatlığa soyunmaya hiç gerek yok.

Önyargılı olduğunuz için objektif yorum yapacağınızı düşünmüyorum zaten o yüzden hiç uzatmayın...

Diziyi dün seyrettim ama dizide o dönemle ilgili bir kaç hata var Osmanlı tarihini iyi bilirim ama osmanlı yapısınıda,yaşam tarzlarınıda,yönetim yapısınıda desteklemem.Bildiğim kadarıyla harem osmanlıya 1540 da geliyor,kanuni ise 1520 lerde yaşamış bir padişah burda bir çelişki var.Birde dizide dikkatimi çeken şey haremin sadece kadınların bulunduğu ve padişaha kadınlık yapmak için kurulmuş bir saray bölümü olarak gösteriliyor buda yanlış çünkü o bölüm topkapı sarayında cariyelerin bulunduğu,padişahın ailesiyle vakit geçirdiği çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir yer.Osmanlı’da harem herkesin giremediği bir ortamdı. Sözcük olarak harem dokunulmaz, kutsal anlamına gelir. Bilinenin aksine Osmanlı’da Harem-i Humayun devlet adamları yetiştiren Enderun mekteplerine paralel bir kurumdu… Kesinlikle, cinselliğin ayyuka çıktığı, padişahın canı çektiğinde içinden kadın seçip beraber olduğu bir yer değildi. Buradaki kadınlar, Osmanlı’nın en üst kültür grubunu temsil ederdi. Bazı çevrelerde harem kavramına cinsel ve egzotik benzetmelerin yapılmasının nedeni 17 ve 18’inci yüzyıllarda Batı’nın bu kuruma cinsel içerikli yakıştırmalar yapmış olmasıdır. Buda insanları harem hakkında olumsuz düşündürüyor.

Harem’deki yaş ortalaması, oryantalist hayallerde olduğu gibi 15-16 değil, 60’ın üzerindeydi. Harem, Osmanlı’da padişahın ailesi anlamına gelirdi. Yani, padişahın mahrem kısmıdır. Padişah öldükten sonra da ailesi haremde yaşamaya devam ederdi. Harem’de bulunan bütün kadınlar padişahın cinselliği için tutulmadıkları gibi, buradaki kızlara her konuda uzun soluklu eğitim verilirdi. Din hocaları da öğretmenler de gelir haremde ders verirlerdi. Padişah da güzel ve bilgili bu kızlardan bazılarını devlet adamları ile evlendirirdi.Sonra dikkatimi çeken diğer nokta hareme gelen kadınlar cariye olarak nitelendirilir,hiç bir zaman köle sıfatını almazlarki Türk tarihinde hiç bir dönemde kölelik olmamıştır dikkat ederseniz dün valide sultan "rus köle" diye hitab ediyordu.

yazılarınızdan anladığım kadarıyla osmanlıya karşısıınz derseniz,tuvalet sahnesi rahatsız etmez derseniz bende cevap veririm

beğenmedn avukatlığı yapmadm,anlamamakta direnmeyn

benm cevap verdiğim yer başkaydı

he zaten siz ojektif yorum yaptınız

neyse tartışmıycam,banlanmıycam arkadaş:82:

Bir çok tarihi kaynakta böyle yazmasına rağmen, çoğu kişi cariyeleri padişahların cinselliğini giderdiği köleler olduğuna inanıyor, böylesi daha işlerine geliyor demek ki...

Ona cevap verirsiniz tabi ki de dizi hakkında yaptığım yorumu alıntı yapıp dalga geçen başlatan siz oldunuz, ben padişah nasıl sevişir uleynnn diye tepki vermedim, sadece o sahnelerin açıkça gösterilmesinden rahatsız oldum, ve romantik de değildi, fikrimi dile getirdim.

Bence de tartışmayalım zira tarihe aynı pencereden bakmıyoruz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…