Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
Ister padisah ol ister sen dort dortluk ısnasn hatasız kul olmaz bırde seye gıcık oldum padısah halkına nıye kullarım dıyor kı onada bozuldum yanı bız allahın kuluyuz zamanın padısahlarının degıl

Evet, doğru söylüyorsun.."Kullarım" kelimesi beni de rahatsız ediyor.

Bende dünki bölümden pek haz almadım bırseyler eksık gıbıydı sankıheyecanı azdı aslına bakarsak mahıdevrana bende uzuluyorum aynı sey benım basıma gelse bende doverdım hurremı bıldıgın ılac verıp zehırlerdım kocamı elımden alsın onun yuzunden bebegım dussun artık dunyada kendıne kacacak yer arardı galıba mahıdevran bır aıle olmak sıtıyor nekadarda bır osmanlının10, padısahıyla evlı olsada benım olsun ıstıyor kocası ama benım anlamadıgımbu padısahları cok dınenıne baglı abdestlı naöazlı gosterıyorlar ama bu haremde kı kızların ıcınde turklerde var yabancılarda padısah onlarla halvete gırerken hıc cekınmıyor nıkah fılan yok e zına olmuyormu bu

aynen katılıyorum hürrem benimde sinirlerimi çok bozdu :)

mahidevran saflığının kurbanı oldu

inanmak mı?
neye inanmak?
masal kitaplarına olan ilgim devam etmekte ama gerçekliğini süzebildiğim yaşları çoktan geçtim
ilber ortaylı çok severim ayrıca diziye emek veren insanlar arasında bildiğim kadarı ile

gerçekçiliğini kanıtlamak için o dönemlerde yaşamak lazım.. savaşların elbette yazıtları tutulmuş biliyoruz aldığımız zaferleride , ama özelle ilgili net bilgiler vermek çok mantıksız geliyor bana :) herkesin fantezilerine göre yazılmış gibi sanki :) tek bir gerçek var o da haremin var olduğu.

yani biz allahtan geldik allaha döneceğiz kul allahın kulu olur kulun kulu olmaz peygar efendımız bıle bıle ummetım dıye seslenırdıdı hıc kullarım demezdı

peygamberimiz bile ümmetim demiş kullarım dememiştir

halifeler bence dememiştir diziden kaynaklıdır

ama ibrahimin yazdğı şiir mukemmel ötesiydi neydi o öyle o an cok hosuma gıttı ama sımdı unuttum

Bende dünki bölümden pek haz almadım bırseyler eksık gıbıydı sankıheyecanı azdı aslına bakarsak mahıdevrana bende uzuluyorum aynı sey benım basıma gelse bende doverdım hurremı bıldıgın ılac verıp zehırlerdım kocamı elımden alsın onun yuzunden bebegım dussun artık dunyada kendıne kacacak yer arardı galıba mahıdevran bır aıle olmak sıtıyor nekadarda bır osmanlının10, padısahıyla evlı olsada benım olsun ıstıyor kocası ama benım anlamadıgımbu padısahları cok dınenıne baglı abdestlı naöazlı gosterıyorlar ama bu haremde kı kızların ıcınde turklerde var yabancılarda padısah onlarla halvete gırerken hıc cekınmıyor nıkah fılan yok e zına olmuyormu bu

tam bi bilgim yok ama kölesi oldugu icin zina sayilmiyormus sanirim,
sonraki zamanlarda hürrem sultan süleymanin kendisini kölelikten azat etmesini istemis,
cünkü köleler baskalarina para yardiminda bulanamiyormus.
Sultan Süleyman Hürremi azat etmis kölelikten para yardiminda bulunabilsin diye.

Hürrem sonra zina ve günah diye sultan süleymanla iliskiyi red etmis, ben sizin köleniz degilim artik sizinle birlikte olamam diye.
Bunun üzerine Sultan süleyman Hürreme Nikah kiymis.

Tarihin ilk nikahli Sultan esi olmus böylelikle Hürrem...

Ister padisah ol ister sen dort dortluk ısnasn hatasız kul olmaz bırde seye gıcık oldum padısah halkına nıye kullarım dıyor kı onada bozuldum yanı bız allahın kuluyuz zamanın padısahlarının degıl

evet şu kullarım lafı ilk başlardan beri benide çok rahatsız ediyor.
Allahtan başka kimsenin kulu değiliz,herkes sadece ve sadece Allahın kuludur...

sonraki zamanlarda hürrem sultan süleymanin kendisini kölelikten azat etmesini istemis,
Sultan Süleyman Hürremi azat etmis kölelikten para yardiminda bulunabilsin diye.

Hürrem sonra zina ve günah diye sultan süleymanla iliskiyi red etmis, ben sizin köleniz degilim artik sizinle birlikte olamam diye.

ne zeki kadınmış ya haspam :63:

kadının işi gücü entrikaymış nerden nelerin hesabını yapmış

aslı varmı bılmıyorum ama zaten hurremı osmanlı devletını içten yıkmak ıcın gonderılmıs egıltılmıs bır rus ajanı oldugunu duymustum tabı dızıde farklı aksedılıyor

Geçenlerde İlber Ortaylı yı dinledim.
Gerçek Hürremin entrikaları için öyle olmak zorundaydı gibi konuştu. O Mustafa yı hedef göstermese kendi oğlu okkanın altına gidecekti can pazarı bu falan dedi. Mustafa iyi bir hükümdar olacak şekilde yetiştirilmiş ve destekleyenleri tarafından Sultan makamına getirilmek istenmiş güçlendirilmeye çalışılmış. Tahtta gözü var söylentileri çoğalınca (belki de gerçekten tahta gözünü dikmişti bilemiyoruz bu tür bilgilerde var bazı kaynaklarda) Kanuni o malum kararı almış. Hürrem in bu karar da etkisi olduğu söyleniyor.

Osmanlı nın fetihler yapması da o zamanın şartlarında öyle olması gerekiyormuş. Çünkü Avrupa arkasına Vatikanı alıp Hristiyanlığı yaymak için savaşlar yapıyormuş, her imparatorluk topraklarını genişletiyormuş, Osmanlı da kendi bütünlüğünü korumak için bu düzene ayak uydurmuş. İlber Ortaylı o zamanın şartlarında yaşana bu durumları normal kabul ediyor, farklı davranamazdılar diyor.

Küçük Mustafa nın dua edişine bittim, ne tatlıydı ya... Histerik anası azıcık oğlunun üzerine titrese ya çocuk zaten babasını pek göremiyor.

Evet bende böyle biliyorum. Hatta hacca gitmek istemiş ama cariyeler gidemezmiş, bu yüzden özgürlüğünü istemiş de deniliyor. Çocuğu olan cariyeler azad edilirmiş bundan da olduğu söyleniyor.

çok güzel bi bölümdü
savaşa giderkenki sahne etkiledi beni
nerdeyse bende kalkıp gidecektim:):KK1:

hürrem öldürtüyor kendi oğlunu çünkü osmanlıya o kadar hırsı varki kanuniden olan çocuk değilde başka birinden olan çocuk geçsin osmanlı kökü çürüsün istiyor...

X