Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
Kitap adı yazmak yasak mı bilmiyorum bu okuduklarım Folin Falconer'in Bir Hürrem Masalı adlı kitabındaydı.

Harem, kimsenin giremediği bir yer, biliyorsunuz ki İbrahim bile harem bana yasak dedi, bu kadar bilgi günümüze nasıl gelmiş oda bilinmez ama entrikalara baktığın vakitte hiç olmazmış gibi durmuyor.

Hadım olan totoş nasıl eski haline dönüyorki anlamadım :KK31: o kadar kolaymıki geriye dönebilmek totoşken yine adam olmak :KK31:

babysmell,
peki mehmet niçin öldürülen çocuk oluyor? yani hürrem ve süleymanın çocuğu ya:44:

Hadım olan totoş nasıl eski haline dönüyorki anlamadım :KK31: o kadar kolaymıki geriye dönebilmek totoşken yine adam olmak :KK31:

şöyle söyleyeyim bunu bende merak edip araştırdımdı. Hadımlık 2 türlü oluyor, birincisi testislerin burulmasıyla ikincisi ise p... kesilmesiyle. İkinci yöntemde çiş bile yapabilmek için ince bir boru kullanıyorlar ve çok sancılı bir işlem. Birincide ise burma işlemi tam yapılamadıysa yada tamam deyip bırakıldıysa erkeklik bir süre sonra geri gelebiliyormuş. Bildiğiniz üzere çocuk yaşta yapılıyor ve 30 yaşında bile olsa en azından 20 yıl geçmiş oluyor. Belki büyüme esnasında kanallar açılıyor.

Bende okuduklarımın yalancısıyım :KK69:

babysmell,
peki mehmet niçin öldürülen çocuk oluyor? yani hürrem ve süleymanın çocuğu ya:44:

Ona ait hiç bir açık bilgi yok.

"Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'a bir kız, dört oğlan çocuğu doğurdu. En büyük oğlu Mehmet Şehzade tahta çıkamadan öldürüldü. İkinci oğlu Selim tahta çıktı" der

Ancak birçok kaynakta, küçükken hastalanıp öldüğünü iddia eder

Ona ait hiç bir açık bilgi yok.

"Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'a bir kız, dört oğlan çocuğu doğurdu. En büyük oğlu Mehmet Şehzade tahta çıkamadan öldürüldü. İkinci oğlu Selim tahta çıktı" der

Ancak birçok kaynakta, küçükken hastalanıp öldüğünü iddia eder

hasta olduğunu duymuştum bende. selim de tırıs padişahmış. :63:

çok teşekkürler babysmell:KK71:
öncesinde de ilgi duyup okuman ve araştırıyor olman çok hoş..

benim anlamadığım Hürrem gerçekten sülümana aşıkmı? yoksa sadece intikam mı? intikamsa neden hastaykende sülüman sülüman diye sayıklıyo :94:

benim anlamadığım Hürrem gerçekten sülümana aşıkmı? yoksa sadece intikam mı? intikamsa neden hastaykende sülüman sülüman diye sayıklıyo :94:

ukalalık kabul etmezseniz bildiklerimi paylaşmak isterim. 2 dediğinizde doğru.
Öncesi bir intikamla başlıyor ama sonrası ise aşk demeyelimde o mevkide olabilmek için sülümanın gücüne ihtiyacı var ve onun sağlığı, (devletlüm derler ya o hesap) dirayeti için elinden geleni yapıyor.

Dün uyumuşum izleyemedim diziyi. Artık haftaya tekrarına bakacağım ama öncesinde buradan takip ediyorum kaçırdıklarımı. Arkadaşlarımız çok güzel yazıyorlar izlemiş gibi oluyorum.

Bir arkadaşımız yazmış ibrahim'i. İbrahim kendini Süleyman'a adamış bir dost, müthiş zeki.
Ama padişahın hürrem'e bağlığından korkuyor (hoş korktuğuda oluyor ya) Mustafa'nın koruyucusu. Zaten tarihteki meşhur Damat İbrahim Paşa, Pargalı ibrahim.

Öncesi bir intikamla başlıyor ama sonrası ise aşk demeyelimde o mevkide olabilmek için sülümanın gücüne ihtiyacı var ve onun sağlığı, (devletlüm derler ya o hesap) dirayeti için elinden geleni yapıyor.

Dün uyumuşum izleyemedim diziyi. Artık haftaya tekrarına bakacağım ama öncesinde buradan takip ediyorum kaçırdıklarımı. Arkadaşlarımız çok güzel yazıyorlar izlemiş gibi oluyorum.

Bir arkadaşımız yazmış ibrahim'i. İbrahim kendini Süleyman'a adamış bir dost, müthiş zeki.
Ama padişahın hürrem'e bağlığından korkuyor (hoş korktuğuda oluyor ya) Mustafa'nın koruyucusu. Zaten tarihteki meşhur Damat İbrahim Paşa, Pargalı ibrahim.

ukalalık niye kabul edelim. ne güzel yorum yapıorsun hem.. biz neler gördük bu forumda :KK9:

Kızlar merhaba,

Ben yıllardır osmanlı'ya ait kitaplar okurum. Biliyorsunuz Hürrem'in oğulları Mehmet,Selim ve Cihangir.
Okuduğum kitapların birinde Hürrem Mehmet'ten sonra çok fazla Sülüman'la birlikte olamıyor çünkü Osmanlı'nın en parlak dönemleri seferler var. Tek şehzade'de riskli ya birşey olursa. Haremağası (dizide Sümbül oluyor) evet hadım edilmiş ama yıllar geçtikçe normale döndüğünü farkeden ve kimseye söylemeyen biri. Hürrem Sümbüll'ü bir kızla görüyor ve planı yapıyor. sülümanın yokluğunda haremağasıyla birlikte oluyor ve Selim doğuyor.

Mustafa olsun, Mehmet olsun (Cihangir hasta bir çocuk ama genede düzgün karekterli) osmanlının tipik özelliklerini taşıyorlar. At binme, kılıç kuşanma, iyi askeri beceri vs. Ama Selim hınbılın teki herkes hayretler içinde sülüman'ın oğlu nasıl böyle biri olur diye.

Ve neticede tahta geçen Selim'den sonra çöküş döneminin başladığı anlatılır. Bunu bir rivayette olabilir, ama çöküşün selim'le başladığı gerçektir. Doğru olsa bile dizi bunu gösterebilir mi tabiki hayır. O yüzden Hürrem ve Sümbül ağayı dikkatle izleyin derim.

verdiğin bilgiler çok yanlış ve hayal ürünü.. ben edebiyat mezunuyum eşimde tarih mezunu
tarihi gerçekten öğrenmek istiyorsan yabancı yazarların hayal ürünü olan kitaplarından öğrenme osmanlı tarihini gerçekten öğrenmek istiyorsanız Prof.İlber Ortaylının kitaplarını makale ve yazılarını okuyun. kendisi ayrıca topkapı sarayının müdürlüğünü yapıyor.

kızıyorum kendime aslında.. ben osmanlı tarihiyle niçin hiç ilgilenmedim diye..
inkılap tarihini pek severdim.. senin gibi araştırırdım da..
ama osmanlı tarihi,ders kitaplarında anlatılanla sınırlı yazık ki.. dolayısıyla çoğu bilgi de unutulmaya mahkum..
mesela damat ibrahim paşanın,pargalı olduğunu düşünmüştüm.. ama emin değildim tabi..:KK17:
vs vs okumalı her daim sanırım..

diziye gelecek olan çerkez kıza aşık olucak sanırım ama haticeyle evlenecek... savaş ganimetlerinden büyük çogunlugunu zimmetine geçirecek zaten haticeyle evlenmesinin sebebide hırs.. dizide mustafa babasına pargalı için" o senin kulun "dediğinde suratındaki ifade görüceksiniz siz kulu der gibiydi :63: ve onunda sonu mustafa gibi :KK58:

[/U]
verdiğin bilgiler çok yanlış ve hayal ürünü.. ben edebiyat mezunuyum eşimde tarih mezunu
tarihi gerçekten öğrenmek istiyorsan yabancı yazarların hayal ürünü olan kitaplarından öğrenme osmanlı tarihini gerçekten öğrenmek istiyorsanız Prof.İlber Ortaylının kitaplarını makale ve yazılarını okuyun. kendisi ayrıca topkapı sarayının müdürlüğünü yapıyor.

evet İlber ortaylının çooook büyük bir bilgi birikimi olduğunu duymuştum... Topkapı sarayınıda karış karış ezberlemiştir..

kızıyorum kendime aslında.. ben osmanlı tarihiyle niçin hiç ilgilenmedim diye..
inkılap tarihini pek severdim.. senin gibi araştırırdım da..
ama osmanlı tarihi,ders kitaplarında anlatılanla sınırlı yazık ki.. dolayısıyla çoğu bilgi de unutulmaya mahkum..
mesela damat ibrahim paşanın,pargalı olduğunu düşünmüştüm.. ama emin değildim tabi..:KK17:
vs vs okumalı her daim sanırım..

ben tarihi hiç sevmezdim sosyal öğrencisi olmama rağmen ama babam tarih tutkunudur Kimya Müh. olmasına rağmen :KK9: anlatırdı masal gibi bize çocukken sevelim diye. benimde bilgi birikimim daha doğrusu bilgi kırıntılarım babama dayalı.. O çok okur.

tarih diziden öğrenilmez elbette ama kurgu olduğunun bilincinde olup izlerken eğlenmek gerekiyo diye düşünüyorum.:KK24:

X