Muharrem ayı ve Aşure Günü 7 Ocak

miralife

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Ağustos 2008
3.464
21
bugün ve muharrem ayı ile ilgili bütün bildiklerimizi paylaşalım...yaptığımız aşure tariflerini yada çeşitlerini ....
kolay gelsin canlarım!

7 OCAK 2009 ÇARŞAMBA: 10 Muharrem Aşure Günü
Aşure günü ve gecesi
Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kuran-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharremin birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir.

"Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhurdur."Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinir. Muharrem ayının onuncu gecesi, Aşure gecesidir. Ertesi günü de Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kur'an-ı kerim'de, kıymet verilen dört aydan biridir. Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duâları Aşure günü kabul etmiştir. Bugünde Cenab-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bu*lunmuştur

Aşura Gününün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecr Suresinin ikinci ayeti olan

"On geceye yemin olsun" ifadelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz.

Aşure Günü Olan ve Olacak Olan Önemli Olaylar

· Yerlerin ve göklerin yaratılması,
· Hz. Âdem'in tövbesinin kabûl edilmiştir.
· Hz. Nuh'un gemisi Cudi Dağının üzerine demirlemiştir.
· Hz. Yûnus'un balığın karnından çıkması,
· Hz. İbrahim (a.s.)'in dünyaya gelmesi ve ateşten kurtulması
· Hz. İdris'in göğe çıkarılması,
· Hz. Süleyman (a.s.)'a saltanat verilmesi,
· Hz. Yakub'un oğlu Hz. Yusuf'a kavuşması, gözlerinin görmeye başlaması, Hz. Yusuf'un kuyudan çıkması
· Hz. Eyyûb'un hastalıktan kurtulması,
· Hz. Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi ve Firavun ordusu ile birlikte helak olması,
· Hz. İsâ'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.
· Hz. Musa (a.s.)'nın Firavun'un şerrinden kurtulması
· Hz. Hüseyin (r.a.)'in şehid edilmesi
· Kıyâmetin kopması da Aşûre günü olacaktır.
· Hz. Aişe'nin belirttiğine göre, Kabe'nin örtüsü daha önceleri Aşura gününde değiştirilirdi.

Aşûre Günü Ne Yapılır ?

Böylesine manalı ve kudsı olayların gerçekleştiği bu mübarek gün ve geceda, Asr-ı saadette beri müslümanlar başka gün*leredaha fazla ibadet etmişler ve daha fazla hayır hasenatta bulunmuşlardır.

1) Aşure günü oruç tutmak sünnettir

Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur. (Hadis-i Şerif )

Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibâdetleri kadar sevaba kavuşur. (Hadis-i Şerif )

Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalıdır!

2- Akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini alınmalıdır

Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa'nın sevabı kadar ecre kavuşur. (Hadis-i Şerif )

3- İlim öğrenmeli

Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahı zikredilen bir yerde, biraz oturan, cennete girer. (Hadis-i Şerif )

4- Sadaka vermek sünnettir, ibâdettir.

Aşure günü, zerre kadar sadaka veren kimse, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur.(Hadis-i Şerif )

5- Çok selam vermeli

Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur. (Hadis-i Şerif )

6- Çoluk çocuğunu sevindirmeli

Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur. (Hadis-i Şerif )

7- Gusletmeli

Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir. (Hadis-i Şerif )

8 - O gün, eve ufak-tefek erzak alınmalı, alınırsa bir sene boyunca evde bereket olur.

9- Dua Okunmalı,

10 defa şu duâ okunur: "Sübhânallâhi mil'el mîzân. Ve müntehel-ılmi ve mebleğar-rızâ ve zinetel-arş'

10- Namaz Kılınmalı

· Aşûre gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktinde 2 rek'at namaz kılınır.

· Her rek'atte 1 Fâtiha-i şerîfe, 50 İhlâs-ı şerîf okunur.

· Namazdan sonra 100 defa: "Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve Âdeme ve Nûhın ve İbrâhîme ve Mûsâ ve Îsâ ve mâ beynehüm minen-nebiyyîne vel-mürselîn. Salevâtullâhi ve selâmühû aleyhim ecmaîn"

· Öğle ile ikindi arasında 4 rek'at namaz kılınır. Beher rek'atte 1 Fâtiha-i şerîfe, 50 İhlâs-ı şerîf okunur.

· Namazdan sonra: 70 İstiğfâr-ı şerîf, 70 Salevât-ı şerîfe ve 70 defa: "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" okunur.

· Ümmet-i Muhammed (s.a.v.)'in hidâyeti ve kurtuluşu için duâ edilir.

AŞURE

MALZEMELER;
  • 1,5 su bardağı aşurelik buğday
  • yarım su bardağı nohut
  • yarım su bardağı kurufasulye
  • yarım su bardağı kuru üzüm
  • 10-15 adet kuru kayısı
  • 1 su bardağı yer fıstığı
  • 7-8 adet kuru incir (ben evdekiler yemediği için tercih etmiyorum)
  • 1 adet elma
  • 2 su bardağı şeker
  • tuz
  • 1 su bardağı iri çekilmiş ceviz yada fındık içi
  • tarçın
YAPILIŞI;
  1. Nohut ve kuru fasulyeyi 1 gece önceden aynı kapta ıslatın. Daha sonra suyunu süzüp, düdüklü tencereye aktarın. Üzerini iki parmak geçecek şekilde soğuk su ilave edip 30-35 dakika kadar kaynatın.
  2. Buğdayları güzelce yıkadıktan sonra suyunu süzün. Sıcak su ile akşamdan ıslatın. Bir tencereye aktarın. Buğdayların üzerine dört parmak geçecek şekilde soğuk su ile yumuşayana kadar kaynatın.
  3. Kayısı, üzüm ve inciri güzelce çöplerini ayıklayın ve yıkaın. Kayısılar ı tavla zarı büyüklüğünde doğrayın. Bir tencereye kayısı ve üzümleri aktarın ve bunların üzerlerini iki parmak geçen soğuk su ile 10-15 dakika kadar kaynatın.
  4. Büyükce bir tencereye kaynatılmış nohut ve fasulyeyi, buğdayı ve kuru meyvaları sularıyla beraber aktarın. Suyu yeterli değilse yeterince kaynamış su ilave edin.( baklagillere sonradan ilave edilen soğuk su sertleştirir.Ben sulu yapyorum. Sebebi aşure piştikten 1 saat kadar sonra katılaşmaya başlıyor. Ayrıca biz sulu seviyoruz.)
  5. Tencerenin altını orta hararetli ateşe getirin. Kaynamaya başlayınca şekerini ilave edin. Şekerin mikaterını kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirdiniz.)10-15 dakika kadar daha kaynatın.
  6. Altını kapatın. Tavla zarı büyüklüğünde doğranmış elmaları, incirleri ve yer fıstığını ilave edin. Bir çimdik tuz katın ve karıştırın. (koyu kıvamlı bir aşure isteyenler bu noktada 1 su bardağısoğuk su ile inceltilmiş 1 çorba kaşığınışasta ilave edebilirler)
  7. Tarçın ve cevizi servis tabaklarına koyduktan sonra üzerine serpin. Eğer cevizi tencereye karıştırırsanız aşureniz kararır.
Afiyet olsun

arkadaşalr çarşam,ba günü aşure günü ama belki aramızda bilmeyenler vardır belki bilenler bişiler paylaşalım ...

yarın aşure günümüz kızlar haberiniz olsun akşamdan ıslatın bakalım buğdayları,fasulyeleri... kolay gelsin !

saol canım bende ıslatıcam tarif aynı benım yaptıgım gibi ellerine saglık

bugün annem de aşure yapıcak, bak nasıl canım çekti şimdiiiiiiiii ama niyetliyim ben bugün akşama yerim artık cokacimcoook

Allah kabul etsin kızlar:Saruboceq:a.s..Bol fındıklı narlı cevizli cokacimcoook Yanlız ne zaman yapacağıma karar veremedim zaten tek kendiminde değil annemin aşureyede yardımcı oluyorum açıkçası kimin yardıma ihtiyacı varsa.Zira aşure kalabalık güzel oluyorcokacimcoook:1hug:

Ya annem yaparız hafta sonu diyor. Bende oruçluyum bugün nasıl canım istedi anlatamam. Bari apartmandan yapıp getiren olsa :))

Bugün insanları sevndirmek gerekirmiş ama dışarıda öyle bir hava var ki 3 buçukta karardı, benim de içim karardı, aşure de yapamadım bugün malum 1-2 gün önceden bugdayı vs ıslatmak lazım ben de hastaydım. Eşim de evde yok kimseyi görmüyorum. Düşündüm ki buradan siz sevgili arkadaşlarımın - her ne kadar tanışmasak ta hepimiz insanız en başta, hepimiz Müslümanız, kardeşiz, ortak bir platformda buluşuyoruz demekki aynı duygular içindeyiz - aşure gününü kutlayayım hepinize kucak dolusu sevgiler göndereyim istedim. Allah dualarınızı kabul etsin inşallah a.s.a.s.a.s.

muharrem ayında tutulan oruçların çok büyük sevabı var arkadaşlar.hayırlı olsun bu ayda bizlere inşallah......sevgilerimle......

Ben inanılmaz derecede çok severim aşureyi. Oturup bir tencereyi yerim yani, o kadar....
Ayın 7 sinde yapmayı unuttum. Dahadoğrusu bilmiyordum. Ama bu gün nohutları ve fasulyeleri ıslattım. Akşam da aşurelik buğdayımı ıslatacağım.
Yarın ilk işim kalkar kalkmaz aşuremi yapmak olacak.

Bu arada "sihirsensin" verdiğin bilgi için çok sağol canım. Ben de Muharrem ayının 10. gününün çok ama çok özel olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki geç haberim olduğu için değerlendirme fırsatı bulamadım. Akşam üstü annem haber verdi. "Niye sabah söylemedin" diye üzüldüm de...
Hem koşa koşa gidip marketten birkaç çeşit beyaz gıda aldım. Sanırım sünnetmiş ve bereket için yapılırmış. Bir de en az 10 kişiye selam vermek ve oruç tutmak ta sünnetmiş.
a.s.

bildiğim kadarıyla ve yaptığım kadarıyla:
- evimize erzak almak bereketimizi arttırırmış...
-10 kişye selam vermek yada 1 kjişiye 10 kere selam vermek gerekirmiş...
-namza durup dua etmek gerekirmiş....
-yaptığımız aşureyi olabildiği kadar çok insana tattırmak....
- yaptığımız aşurenin 41 çeşit olması ....
Gibi bazı duyupta yaptıklarım var.ama bunların bilmeyeyn yada yerine getiren herkesin aşyre ayı mübarek olsun.....

bende inşallah önümüzdeki hafta aşure pişircem ben pişirmesini yemesini dağıtmasınıda seviyorum yanındada mayalı ekmek yapıyorum ikisi cok lezzetli yeniyo allah kabul etsin herkesin hicri yılbaşısı ve aşure ayı kutlu olsun gönülleri hoş olsun inşallah

aşure tariflerimiz nerede kızlar!
yapanlar resmini koysada bizde görsek tatmış kadar oluruz heralde...
Allah kabul etsin kızlar!

hepinizin ellerine saglık.hepsi çok güzel görünüyor.ama ben yapamadım daha dogrusu yapmayı bilmiyorum.

arkadaşlar ben de yeni bir üyeyim..çok güzel paylaşımlarda bulunmuşsunuz..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…