Muhabbet Kuşlarımızın Fotoğraflarını Paylaşalım

En önemli olan yanlış kafesine ayna koymaktır. Ayna kuşlarımızın ölümlerine yol açıyor. Muhabbet kuşları sanıldığı gibi bakımları "doğru bakılacaksa" hiç de kolay değil. Onları kendi oyuncağımız olarak değil de bir canlı olarak görmeliyiz. Evet ortalığı "doğru bakıldığında" çok kirletiyorlar. Kirletiyorlar diye kafesten çıkarmamak da yanlış olur. Günlük olarak uçmazlarsa yağlanma yapar ve bu da çok ciddi bir hastalıktır. Tek olarak da bakılması çok uygun değildir. Okuduğum bir yazıdan sonra hemen kızıma bir eş seçtirdim, şimdi mutlu mesut yaşıyorlar :nazar: .Kafeslerini de her gün temizlemek gerekir.Ama bize koku yapacağından değil onların sağlığı için.Tüm kafesi ve eşyaları haftada 1 sıcak suyla yıkanıp parazit spreylerinden sonra iyice kurutulmalıdır.Daha birçok şey var. Sormak istediğiniz bir şey olursa cevaplayabilirim..
Kısacası muhabbet kuşlarının bakımı hiç de kolay değildir..

tabiki kolay degil oda bana göre bir bebekten farksız ben kafesini sık sık dgiştiriim etraf için degil zaten kendi kafesinde nereyi batırıcak hayvan kendi saglıgı için degişiyorum sık sık.kafesin içindekileride yıkıyorum. bide kafese hapis etmiyorum hergün kafesin dışında. Bende çift muhabbet kuşu vardı onları verdik yerine yavru muhabbet aldım evde alıştırmak için aslında tek kalmalrı şu yönden sakıncalı ilgilenmessin onu yanlız başına kafesinde bırakırsın o sakıncalıdır.Ama çocugun gibi ilgilenip bakarsan çok sakıncasını göremiyorum.ileride yanına eş alabilirim belki.yani her canlı gibi baktıgımız kuşa vs. sevgiyle ilgiyle bakmalıyız...:KK16:

bahar27
sizin kuşunuz da şanslı kuşlardanmış :)
Ben de eş işini öyle düşünmüştüm ama bir makale okuduktan sonra hemen kızıma eş seçtirdim. Kızım konuşuyordu, ele alışkındı yeni gelen eşini de konuşturdu, hemen evcilleştirdi eşini de.Eskiden 1 tane konuş
an, ele gelen evcil kuşum vardı şimdi 2 oldu ve 2si de öncekinden çok daha mutlu..

Son düzenleme:
bahar27
sizin kuşunuz da şanslı kuşlardanmış :)
Ben de eş işini öyle düşünmüştüm ama bir makale okuduktan sonra hemen kızıma eş seçtirdim. Kızım konuşuyordu, ele alışkındı yeni gelen eşini de konuşturdu, hemen evcilleştirdi eşini de.Eskiden 1 tane konuş
an, ele gelen evcil kuşum vardı şimdi 2 oldu ve 2si de öncekinden çok daha mutlu..

ay nekadar güzel maşllh inşllh bir ömür boyu mutlu olurlar canım:nazar:bendede vardı evcilleşmişti iyice adını söylemeye başlamışı ben onu bi anlık dalgınlıgımla kaçırdım ilk gözagrımdı diyebilirim:KK50:çok üzüldüm.sonra ona benzer kuş alayim dedim ve şimdi 3 hafta olucak ona bnzer rengine kuş aldım inşllh şimdikide öle olur.szinkilerde negüzel ya mşllh iki kuş olunca evcilleşmz diye okumuştum işte sevgi ilgi herşeyi degiştiriyor dimi canım:70

Dediğim gibi, önce kızımı aldım(dişiler evcilleşmez diyenler de var-aksine dişilerin erkeklerden çok daha iyi arkadaş olduğunu grmüş oldum) kızımı evcilleştirdim, bana çok bağlandı..Neyse daha sonra forumlarda gezerken bir konu okudum tek bakılmaları hakkında, hemen gittim eş seçtirdim pet shoptan.Hatırlamamaak için bahsetmek istememiştim ama malesef alttaki komşunun kızı kaçırdı onu..Adı paytaktı..Şimdi nerelerdesin oğluşum çok özledim seni yaşıyor mu çok merak ediyorum. :KK43: :KK43: .Hemen 1 hafta sonra başka bir kuş getirdim kızıma.Kendi seçmediği için anlaşamadılar.3-4 ay kavgalarla öpüşmelerle aynı kafeste kaldılar.Sonra ilginç bir değişme oldu ve o kavga eden çift gitmiş yerine mükemmel uyumlu bir çift gelmişti..Şu an çok güzel anlaşıyorlar maşallah az önce birbirlerini kaşıyıp uyudular. Resimlerini eklemek isterdim ama korkuyorum tanıdık çıkar diye :KK1: Beni bilenler kuşlarımla bilir zaten :KK1:
Tüm gün onları izlesem sıkılmam. Benimle ilgilenmeleri önemli değil.Arada gelir kafama konar kızım, bazen klavyenin kenarına gelir elimi kemirir üstüne çıkar oyun oynar vs. Oğluşum uçamıyor bu arada..Ben onu öyle seviyorum canım benim yakışıklı boncuğum..

Son düzenleme:
116 ay da 10 ya da daha fazla kuş aldık ya öldüler yada biz değiştirdik.internetten muhabbet kuşlarıyla ilgili herşeyi okuduk ve her gerekeni yaptık ama bi türlü bize alışmadılar ve yumurtlamadılar onlara harcadığımz para bi dünya.ben bi tek fistuğumu çoook sewdim onada bitlenmiş dedi eşim geri verdik.
sabah sabah cik cikleri yok mu?? artık sabrım kalmadı eşim sewmese kuşları bi dk tutmama ama işte..

116 ay da 10 ya da daha fazla kuş aldık ya öldüler yada biz değiştirdik.internetten muhabbet kuşlarıyla ilgili herşeyi okuduk ve her gerekeni yaptık ama bi türlü bize alışmadılar ve yumurtlamadılar onlara harcadığımz para bi dünya.ben bi tek fistuğumu çoook sewdim onada bitlenmiş dedi eşim geri verdik.
sabah sabah cik cikleri yok mu?? artık sabrım kalmadı eşim sewmese kuşları bi dk tutmama ama işte..

Ben de hiç öyle düşünmüyorum, tam tersi. Bitlenmiş veya hasta bir kuşum olsa kesinlikle geri vermezdim, yapabileceklerimi yapmaya çalışırdım.Bence sadece "kuş" olarak değil onları bir "canlı" olarak görmek gerekir.Hiç kimseniz yok, küçükken annenizden ayırıp bir yere koydular sizi.Orada yeteri kadar hırpalandınız, sonra biri sizi oradan ayırdı başka bir yere tek başınıza koyup eve götürdü.Sonra evde zaman geçirip alışmaya başladıktan sonra sahibiniz aa bu hasta geri götürelim deyip sizi geldiğiniz yere bırakıp yerinize güzel, temiz birini alsa nasıl hissedersiniz ? Bir de böyle düşünün..Onların hayatı bizim elimizde..1 can kurtarmak..Ne güzel değil mi..

$kuşlar1.jpg kuşlarımız

merhaba arkadaşlar erkek muhabbet kuşu var bizde belirtmiştim.evcilleşmesi için aldık ama yanlız olması içimize sinmedi biz nasıl sevgi istiyorsak onlarında hakkı oldugunu düşündük ve oglumuza bir eş aldık o an çok güzeldi ogluşum serbestti eşini kafese koyduk hemen kafese geldi öle bakıştılar ki resmen aşık olmuş gibi:KK9:kafesin içine girer girmez ogluşum eşinin kafasını kaşıdı hoşgeldin der gibi:KK1:sonra ben kafes dışına çıkardım ikisi beraber uçuyor beraber konuyolar herşeyleri aynı anda:KK9:oglumun sayesinde kızımda elime geliyo oglumun peşini bırakmıyor çünkü resimlerini çekeyim kısa zamanda burda yayınlarım inşllh:KK16::nazar:

bahar27 şanslıymışsınız kuşlar kendilerine getirilen eşleri kolay kolay beğenmezler sizinkiler kaşıtmış bile :)

1-2 hafta önce erkek kuşum öldü kızım yalnız kaldı ona eş arıyoruz biz de :KK43:

Son düzenleme:
bahar27 şanslıymışsınız kuşlar kendilerine getirilen eşleri kolay kolay beğenmezler sizinkiler kaşıtmış bile :)

1-2 hafta önce erkek kuşum öldü kızım yalnız kaldı ona eş arıyoruz biz de :KK43:

ay canım kıyamam üzüldüm senin adına zor işte böyle olunca inşllh uygun bir eş bulursunuz sizde canım:KK70::KK69:

kızlar ikitane olunca konuşuyolar mı

konuşmaları zor diye duydum bende iki taneydi başa çıkamdım her gün kafes temizligi yapıyodum yemlerini tamamen döküyorlardı hergün yem koymak zorunda kalıyodum dişiyi yeniden vermeye gönlüm razı olmadı ayrılmasınlar dedim ikisini götürdük tekrar kuşçuya abonesi olmuştuk artık:KK9:yeniden bi yavru erkek aldık şuan onunlayız ve çok şeker oynayıp duruyoruz ogluşumla:nazar::KK69:

İki tane olunca süreli birbirleri ile iletişim halinde olacaklarından konuşmaları zor oluyor. Ama imkansız değil. Önceden tek olarak baktığımız konuşan kuşlarımız ise konuşmayı asla bırakmıyorlar :KK9:

5 yıldır benmle olan koca kafalı öpmeye koklamaya doyamadığım kedi gibi kendini sevdiren minik kuşummm

:KK69: $berdush.jpg

X