Modern toplum algılarına kurban gidicem

anneannemin aldığı maaş epey bir azaldı ama, bunu nasıl açıklarsınız ?
hatta ilk başlarda neden azaldığını da anlamadık. kardeşi kendisi söylemedi bile, ben başvurdum ben alıyorum diye.
sorduk, ilgili yetkililerden öğrendik teyzenin de pay almaya başladığını.
Kendi yasantimdan orneklerle aciklayayim

Sadece Eş = % 75
Kp derim vefat etti , kiz cocuklari yok , 18 yas ya da 25 yas erkek cocuklari yok , kv dem bu orani aliyor.

Eş, iki yetim = % 50 - % 25, % 25
Dedem vefat etti , anneannem , teyzem ve annem vardi geride. Annem evli olduğu icin maas alamadi , teyzem ve anneanneme bu oranlarda dedemin emekli maasi baglandi.
Annem babamdan ayrıldı, annemin %25 lik hissesi anneme baglandi , ama ne teyzemin ne de anneannemin maaslarinda bir düşüs oldu. Akabinde annem emekli oldu yani artık yetim maasi alamayacak durumdaydi ama devlet annemin hakki olan % 25 i ne teyzeme ne de anneanneme bagladi.

Sadece Tek yetim = % 50
Anneannem vefat etti , teyzem suan bu oranda yetim maasi alıyor.
(Anneannem Nisan ayında yani 3 ay once vefat etti ve teyzem basvurmadan otomatik olarak maasi baglandi , sadece kendi maasini aldigi bankada havuzdaymis yatan hissesi kimligi ile birlikte bankaya giderek hesabina aktarimini yapti o kadar )

Dedigim gibi sizin durumunuza detayli bakmak gerekli.

Kendi yasantimdan orneklerle aciklayayim

Sadece Eş = % 75
Kp derim vefat etti , kiz cocuklari yok , 18 yas ya da 25 yas erkek cocuklari yok , kv dem bu orani aliyor.

Eş, iki yetim = % 50 - % 25, % 25
Dedem vefat etti , anneannem , teyzem ve annem vardi geride. Annem evli olduğu icin maas alamadi , teyzem ve anneanneme bu oranlarda dedemin emekli maasi baglandi.
Annem babamdan ayrıldı, annemin %25 lik hissesi anneme baglandi , ama ne teyzemin ne de anneannemin maaslarinda bir düşüs oldu. Akabinde annem emekli oldu yani artık yetim maasi alamayacak durumdaydi ama devlet annemin hakki olan % 25 i ne teyzeme ne de anneanneme bagladi.

Sadece Tek yetim = % 50
Anneannem vefat etti , teyzem suan bu oranda yetim maasi alıyor.
(Anneannem Nisan ayında yani 3 ay once vefat etti ve teyzem basvurmadan otomatik olarak maasi baglandi , sadece kendi maasini aldigi bankada havuzdaymis yatan hissesi kimligi ile birlikte bankaya giderek hesabina aktarimini yapti o kadar )

Dedigim gibi sizin durumunuza detayli bakmak gerekli.
bizde de sadece anneannem ve kız kardeşi var geride kalan. anneannem uzun senelerdir bekar, dede ölünce ona bağlandı
teyze o dönem evliydi, aradan zaman geçti eşi vefat etti vs
teyzeye o dönem babasından yetim maaşı otomatik bağlandıysa bile (eşi ölünce) anneannemin maaşında hiçbir azalma vs olmadı (bu kısmı net bilmiyorum)
lakin o dönem çok iyi hatırlıyorum bir kişiye 2 maaş bağlanamıyordu. sonra bu bağlanmama kuralını kaldırdılar
ve akabinde anneannemin maaşından kesinti olmaya başladı
hatta hiç teyzeyle alakalı bişi düşünmedik bile biz.
araştırıyorlar bu kesin başka bişeyin kesintisi, neymiş öğrenelim demişti dayım falan
neyse işte orada yetkili memur kontrol edip kız kardeşinin o maaşı almaya başlamasından kaynaklı olduğunu söyledi
hatta bunun, onun da yasal hakkı olduğunu söyledi vs
teyzenin kendisinden de öğrenemedik biz bu konuyu yani araları iyice bozuldu zaten
ben olsam sorardım kardeşime, böyle böyle oldu sen mi bişey yaptın diye. anneannem sormadı, kindar biridir zaten.
anneannem şu an çok düşük bir maaş alıyor, ek olarak çocuklarının yardımıyla geçiniyor
çalışma geçmişi pek olmayan biridir kendisi.

bizde de sadece anneannem ve kız kardeşi var geride kalan. anneannem uzun senelerdir bekar, dede ölünce ona bağlandı
teyze o dönem evliydi, aradan zaman geçti eşi vefat etti vs
teyzeye o dönem babasından yetim maaşı otomatik bağlandıysa bile (eşi ölünce) anneannemin maaşında hiçbir azalma vs olmadı (bu kısmı net bilmiyorum)
lakin o dönem çok iyi hatırlıyorum bir kişiye 2 maaş bağlanamıyordu. sonra bu bağlanmama kuralını kaldırdılar
ve akabinde anneannemin maaşından kesinti olmaya başladı
hatta hiç teyzeyle alakalı bişi düşünmedik bile biz.
araştırıyorlar bu kesin başka bişeyin kesintisi, neymiş öğrenelim demişti dayım falan
neyse işte orada yetkili memur kontrol edip kız kardeşinin o maaşı almaya başlamasından kaynaklı olduğunu söyledi
hatta bunun, onun da yasal hakkı olduğunu söyledi vs
teyzenin kendisinden de öğrenemedik biz bu konuyu yani araları iyice bozuldu zaten
ben olsam sorardım kardeşime, böyle böyle oldu sen mi bişey yaptın diye. anneannem sormadı, kindar biridir zaten.
anneannem şu an çok düşük bir maaş alıyor, ek olarak çocuklarının yardımıyla geçiniyor
çalışma geçmişi pek olmayan biridir kendisi.

Israrla kadın çalışmasın devlet baksın diyenlere güzel örnek anneanneniz.

Çocuklar yardım etmese ne olacaktı anneannenizin hali?

her cümlenize katılıyorum..

modern toplum algıları gibi söylemler kadınların yıllardır edindiği kazanımları ellerinden almak isteyenlerin yalanları oluyor.

daha dün kadının oy hakkı, seçilme hakkı yoktu, nüfus sayımında sadece erkekler ve büyükbaş hayvanlar sayılıyordu, kadınlar insan yerine konup sayıma bile girmiyordu.
daha dün kardelenler diye kampanyalar vardı.
çünkü sadece kız oldukları için okula gönderilmiyorlardı.
kız çocukları okusun, elinde bir mesleği olsun diye uzun yıllar çaba gösterildi.
cinsiyetinden olduğu için pek çok hakkından mahrum edildi kadınlar.
tarihimizin ilk kadın avukatlarını, valilerini, pilotlarını hepi topu 100 yılın içinde görüyoruz.

sonra bunca yılın mücadelesi, kazanımlarını yok sayan bir kaç yarım akıllı çıkacak ''modern kölelik'' ''ben evimde oturacağım siz çalışın'' filan diyecek.

bugün sahip oldukları pek çok şeyi gökten geldi zanneden, bu haklar zaten hep vardı zanneden kadınlar bunlar.
biraz cehalet de var tabii. kadınlar yıllarca hangi mücadeleleri vermiş, hangi zorluklara göğüs germiş bilmiyorlar.

çalışmak demek sadece para demek değil. bir değerinin, bir amacının olması. sosyalleşmek, işe yaradığını hissetmek demek.

erkeğe güvenip hayata sırt çevrilmez.
gidin marketlerde, hamburgecilerde çalışan ileri yaştaki kadınlarla konuşun. çoğu bir zamanlar ''evinin sultanı'' olacağını zannedip erkeğe güvenen kadınlar. onca yıl çalışmadan evde oturduktan sonra darbe yiyorlar ve ancak 18-20 yaşındaki gençlerin cep harçlığını çıkartmak için yapacakları işleri yapmaya mecbur kalıyorlar. gidin bakın.

hani öyle aaa mesleğim var istersem dönerim işe diyebileceğiniz bir dünya yok.
onca yıl oturduktan sonra kimse buyrun demez.
bilgiler değişiyor, tecrübe önem kazanıyor.
rakipleriniz güçlenirken sizi niye işe kabul etsinler?

haklarınızı bilin. hem işte hem evde çalışmak diye bir şey yok. erkeklerin sırtını dayanamasına izin vermeyin. verin eline bezi evi silsin. iki kişi çalışıyorsa ev işlerinin de ortak olacağını bilsin.
iş yerinde de haklarınız var.
iş yeri kreşleri var mesela kanunda. kaç kişi biliyor?

o modern toplum olmasa bugün kadın olarak ne halde olacağınızı düşünün.

okuyun. cahil kalmayın.

Israrla kadın çalışmasın devlet baksın diyenlere güzel örnek anneanneniz.

Çocuklar yardım etmese ne olacaktı anneannenizin hali?
maalesef.
kocası da varlıklı olmasına rağmen her şeyi kumarda yemiş biri.
çalışmama konusunda eski toprakları bi nebze anlayabilirim, kadının iş hayatında aktif rol alması
rahatça iş bulabilmesi, kariyer yapabilmesi şunun şurasında kaç senelik bir konu
şu an en vasıfsız kadın bile öyle yada böyle iş bulup çalışabiliyor
bundan 40-50 sene öncesinde şartlar daha farklıymış okey bugünün yaşlıları zamanında çalışamamış olabilir
ama günümüzde kabul edilebilir bi konu değil bu.
30larımın başında bekar, evlilik konusunda henüz elinde aday olmayan, çocuk zaten istemeyen bi kadın olarak
ve üstelik senelerdir çalışan, mesleği, deneyimi olan bi kadın olarak hala kaygı duyuyorum
nasıl yapsam nasıl etsem de daha fazla kazansam, yaşlılığımda nasıl daha rahat edecek sistemi kursam diye kendimi yiyorum
benim kitabımda maddi özgürlüğümü başkasına emanet etmek yazmıyor

Şey onlar ilerde zaten sizin olcak biz 3 4 sene daha anca yaparız bu işi diyorlar ama sen bilirsin negatif enerji

Araları okumadım doğrudan buna yorum yapayım. Eşiniz tek çocuk mu bilmiyorum ama benim eltim de çalışmıyordu. Kayınpederimin malının hesabını da yapıyorlardı. Kayınpeder sonuçta bunlar çocuklarımın derdi. Ama malesef kayınbiraderim ani bir şekilde genç yaşta vefat etti. Çocukları yok ve kayınpederim kayınbirader vefat ettiğinde yaşıyordu. Bilin bakalım kayınpederimin mirasından eltime yasal olarak hak düşüyor mu? Düşmüyor. Mirasçısı değil.

Kayınbiraderim sağken oturdukları evde oturuyor şu an ve kayınvalide ve görümcem öyle insanlar ki eşimden korkmasalar kızdan kira alacaklar. Kayınvalide laf arasında kira gelirim de yok diye söylenmiş kıza ben dellendim eşim birşey isteyemezsiniz diye kavga çıkardı. Öyle kocamın hakkını bana verirler demeyin yasal hakkınız kalmayınca herkes bambaşka olur. İnsanoğlu çiğ süt emmiş.

Çalışın çalışmayın bir şey diyemem. Ama kendinizden başkasına güvenmeyin. Allah vermesin hayatta insanın başına her şeyin gelebileceğini unutmayın.

Araları okumadım doğrudan buna yorum yapayım. Eşiniz tek çocuk mu bilmiyorum ama benim eltim de çalışmıyordu. Kayınpederimin malının hesabını da yapıyorlardı. Kayınpeder sonuçta bunlar çocuklarımın derdi. Ama malesef kayınbiraderim ani bir şekilde genç yaşta vefat etti. Çocukları yok ve kayınpederim kayınbirader vefat ettiğinde yaşıyordu. Bilin bakalım kayınpederimin mirasından eltime yasal olarak hak düşüyor mu? Düşmüyor. Mirasçısı değil.

Kayınbiraderim sağken oturdukları evde oturuyor şu an ve kayınvalide ve görümcem öyle insanlar ki eşimden korkmasalar kızdan kira alacaklar. Kayınvalide laf arasında kira gelirim de yok diye söylenmiş kıza ben dellendim eşim birşey isteyemezsiniz diye kavga çıkardı. Öyle kocamın hakkını bana verirler demeyin yasal hakkınız kalmayınca herkes bambaşka olur. İnsanoğlu çiğ süt emmiş.

Çalışın çalışmayın bir şey diyemem. Ama kendinizden başkasına güvenmeyin. Allah vermesin hayatta insanın başına her şeyin gelebileceğini unutmayın.
Ay ben eltiye üzüldüm
Kardeşimin, oğlumun emaneti demiyorlae mı hiç
Ayıp

Koca kadinin neyi emanet ki yetim cocuk degil bu.
Ortada torun da yok ona ragmen niye evlerinde oturtsunlar ki, hadi insanlik diyip oturtuyorlar ama kadin oturmaya mecbursa bile mahcup olup biraz ödeme yapmasi lazim. Bedava oturtan insanlar eminim abartili bir miktar istemeyeceklerdir kazancina göre ödeyebilir.
Bana kalirsa kendi ailesinin yanina gitmeli, ortada coluk yok cocuk yok elalemin evinde el el ustunde neyi bekliyor hâlâ? Aile hakli bi yerde yeni koca bulana kadar ona bakmak zorunda mi bu insanlar?

Genc kadinsa ömür boyu koca yası tutmayacak hayatina birileri girecek evlilik olmasa da. 🙄

Kendinizi neden kurban ilan ediyorsunuz? "Para yemek" bir gurur değil, güvenlik meselesi. Bir kadın olarak güvende olmak zorundasınız. Sürekli üzerine eklenen birikmiş paranız olmalı. Yatırımınız olmalı. Kendinizi garantiye alın. Gerçekten sonradan üzülürsünüz. Hobiye yine vakit bulunur merak etmeyin.

Koca kadinin neyi emanet ki yetim cocuk degil bu.
Ortada torun da yok ona ragmen niye evlerinde oturtsunlar ki, hadi insanlik diyip oturtuyorlar ama kadin oturmaya mecbursa bile mahcup olup biraz ödeme yapmasi lazim. Bedava oturtan insanlar eminim abartili bir miktar istemeyeceklerdir kazancina göre ödeyebilir.
Bana kalirsa kendi ailesinin yanina gitmeli, ortada coluk yok cocuk yok elalemin evinde el el ustunde neyi bekliyor hâlâ? Aile hakli bi yerde yeni koca bulana kadar ona bakmak zorunda mi bu insanlar?

Genc kadinsa ömür boyu koca yası tutmayacak hayatina birileri girecek evlilik olmasa da. 🙄

kadın, kral Arthur'un yuvarlak masa şövalyelerinin kutsal kasesi mi? neden emanet olsun?

Ay ben fikrimi değiştirdim
Ben 2 3 torun var diye düşünmüştüm. Torun yokmuş.
O zaman cirilla haklı

teyze kendisine de pay almaya başladıktan sonra anneannemin maaşı epey bi azaldı
hatta azalma sonucu farkettik biz bu durumu, durduk yere değil.
önce başka bişey kesintisi sandık, sonra araştırıp gidip yerine sorunca öğrendik.
o üye açıklasın o zaman bana bu yaşanan durumu.

aynen teyzem boşandıktan sonra başvurdu anneannemin maaşı düştü.
üyenin dediği belki belli bir seneden sonrası için geçerlidir. çünkü anneannem mesela şu an yürürlükte olmayan şeylerinde parasını alıyor babasının maaşından. her sene başı tütün parası alıyor.

Benim gözümde kendini toparlayana kadar süre tanınmalı. Annesiyle yaşıyor annesinin de eşi vefat etti ve evleri yok. Annesinin emekli maaşı var. Kendisi de eşinden maaş alıyor. Kiraya yeterli değil şu şartlarda. İki üç yıl idare edilebilir.

Ben zaten kimseye güvenmemesi açısından yazdım bunu. Kayınpederden ya da eşten gelecek bir şeylere güvenmeden kendi ayakları üzerinde durmalı hayatın ne getireceği belli olmaz.

Konu sahibi eşinin ve eş ailesinin varlık durumundan, onlara kalacağını söylediklerinden bahsetmiş sadece benim okuduklarımda. Eş ailesinden kalacak dediğin de kalmayabilir yani o amaçlıydı yazdığım. Bazı yasal haklar eksik bilindiğinde insanlara zarar verebiliyor. Misal pek çok insan çocuk yoksa ve eş eşin anne babasından önce ölürse eş ailesinin mirasçı olmayacağını bilmiyor. Ana fikir başka aslında da dallandırıp budaklandırınca eksik anlaşılmış. Benim hatam.

aynen teyzem boşandıktan sonra başvurdu anneannemin maaşı düştü.
üyenin dediği belki belli bir seneden sonrası için geçerlidir. çünkü anneannem mesela şu an yürürlükte olmayan şeylerinde parasını alıyor babasının maaşından. her sene başı tütün parası alıyor.
olabilir ya bu kurallar değişiyor sonuçta zaman zaman
ama bizimkinde direkt kardeşiniz de almaya başlamış o sebeple düşmüş dendi
biz ilk farkettiğimizde hiç de kondurmadık, mantıken de haksızlık olabilir diye düşündük hani bir kardeşin diğer kardeşe bağlanan maaştan artış veya azalış şeklinde etkilenmesi bakımından
sağlıkla ilgili ya da bilmediğimiz bir borç var sandık devlete falan
ama öyle değilmiş

Benim gözümde kendini toparlayana kadar süre tanınmalı. Annesiyle yaşıyor annesinin de eşi vefat etti ve evleri yok. Annesinin emekli maaşı var. Kendisi de eşinden maaş alıyor. Kiraya yeterli değil şu şartlarda. İki üç yıl idare edilebilir.

Ben zaten kimseye güvenmemesi açısından yazdım bunu. Kayınpederden ya da eşten gelecek bir şeylere güvenmeden kendi ayakları üzerinde durmalı hayatın ne getireceği belli olmaz.

Konu sahibi eşinin ve eş ailesinin varlık durumundan, onlara kalacağını söylediklerinden bahsetmiş sadece benim okuduklarımda. Eş ailesinden kalacak dediğin de kalmayabilir yani o amaçlıydı yazdığım. Bazı yasal haklar eksik bilindiğinde insanlara zarar verebiliyor. Misal pek çok insan çocuk yoksa ve eş eşin anne babasından önce ölürse eş ailesinin mirasçı olmayacağını bilmiyor. Ana fikir başka aslında da dallandırıp budaklandırınca eksik anlaşılmış. Benim hatam.
Kocası hayatta iken kayın aile malı hesaplayan birine karşı fazla hassas değil misiniz karı koca? Kocası yaşasaydı belki de arkanızdan dolap çevirecekti adamı da doldurup doldurup salacaktı üzerinize mal uğruna. Kaynana ve görümce kötü değil evlerini kiraya vermek istedikleri için, siz bu açıkgöz hanımefendiye karşı fazla hassassınız. Genç yaşta dul kalmış anladığım kadarıyla, eşinden kalan kuş kadar maaşla ne kadar yaşamayı planlıyor? Evlenene kadar? Yani köşeme çekilip iki rekat fazla namaz kılayım yaşlarında değil eltiniz, çocuğu da yok oyalansın, ne kadar sürecek ki böyle çalışmadan etmeden? Eli ayağı tutan biri bacağına dolanan bi iki çocuk da yoksa akşama kadar evde oturmaktan ne anlar bilmiyorum.

Kayınbiraderinize Allah rahmet eylesin. Ancak ortak bir çocukları bulunmadığı gibi, kayınbiraderinizin şahsına ait mal varlığı da olmadığı anlaşılıyor yazdıklarınızdan. Bu koşullar altında, eltinizin halen o evde oturması da doğru değil. Kendi düzenini kurup, ayaklarının üzerinde durması gerekiyor.

İnşallah alıntıları doğru yapmışımdır.
Ben yazdıklarınızı tekrar düşüneyim. Sadece eşimin kavga çıkarması onun ve benim merhametimle alakalı. Arkamızdan çevrilen de çok oldu ama biz biraz fazla saftirik olabiliriz. Sadece boş bir mülk daha var aynı yerde ve kiralamak isteyen olduğu halde boş tutulduğu için eşi yeni vefat etmiş insandan kira istenmesi vicdanımıza sığmadı.
Yalnız buradaki kadınların sağduyusuna güveniyorum. Belki biz hata yaptık.
Arkadaşa kimsenin malına güvenme derken kendim bir şeyleri fark ettim.
Teşekkürler

İnşallah alıntıları doğru yapmışımdır.
Ben yazdıklarınızı tekrar düşüneyim. Sadece eşimin kavga çıkarması onun ve benim merhametimle alakalı. Arkamızdan çevrilen de çok oldu ama biz biraz fazla saftirik olabiliriz. Sadece boş bir mülk daha var aynı yerde ve kiralamak isteyen olduğu halde boş tutulduğu için eşi yeni vefat etmiş insandan kira istenmesi vicdanımıza sığmadı.
Yalnız buradaki kadınların sağduyusuna güveniyorum. Belki biz hata yaptık.
Arkadaşa kimsenin malına güvenme derken kendim bir şeyleri fark ettim.
Teşekkürler
Kayınpederiniz, rahmetli oğlunun eşini hemen kapı dışarı etsin demiyoruz ancak sonsuz bir oturum hakkı ve sahip çıkma mümkün olamaz. Eltiniz de annesiyle kendisine bir düzen kurmak için harekete geçmeli.

X