moda tasarımı nasıl bi bölüm okuyan bilen var mı??

Biraz geç bir yanıt olacak ama moda tasarım okumayı hiç tavsiye etmiyorum. İş bulmak çok zor yani şöyle anlatayım iş bulmak aşırı zor değil fakat düzgün iş bulmak çok zor ve çok fazla çalışmanız gerekiyor. Ben kimya öğretmenliğini bırakıp moda tasarıma geçtim keşke hiç geçmeseymişim diyorum.Şu anda bir firmada müşteri temsilciliği yapıyorum haftanın 6 günü sabah 8den akşam 9-10 lara kadar çalışıyorum kendime ayıracak hiç vaktim yok maaşlar çok düşük 2 senede 3 iş değiştirdim her girdiğiniz firmada tekrar 0 dan başlıyorsunuz çünkü her firmanın sistemi de farklı oluyor. Tasarımcı olarak çalışmak da çok zor çoğu arkadaşım 2 senedir asgari ücretten maaş alıyor halen. Kendinizi okulda öğretilen kadar özgür hissedemiyorsunuz. Şu anda ben tekrar ÖSS ye girip öğretmenliğe devam etmek istiyorum.Eğer tekstilde aile firmanız yoksa yada akrabalarınız bu işi yapmıyorsa hiç moda tasarım okumayın derim. Ben izmirde çalışıyorum başka şehirlerde sistem nasıldır bilemiyorum fakat illa okuyacağım diyorsanız iş durumlarını bir araştırın derim.

evet kızlar nası bi bölüm memnun musunuz neler söylemek istersinizzz :KK34:

Lisede modelistlik okudum ünide oradaki öğrencilerden 1-0 önde başlayacağım sana staj yaptığım dönemi anlatayım atölye pis ciğerlerine kadar toz iplikle doluyorsun iki yıllıktan çıkarsan sana stajını yine burada yaptırırlar ve daha ileri gidemezsin ben stajdayken iki yıllık okuyan öğrenciyle aynı işi yapıyordum bu yüzden iki yıllık önermiyorum. Ben gaziyi yetenek sınavıyla kazandım bu sektör risklidir devletin çıkma olasılığı düşüktür hırslı değilsen çalışırım didinirim demezsen yeteneğinde fazla yoksa kafama göre diyip seçme çok zorlanırsın ben hırslıyım koparana kadarbırakmam bu yüzden modayı seçtim gitmek isteyenlerin çoğu lay lay lom diye gidiyor böyle gideceksen gitme hayatını mahvedersin (lisedeki arkadaşlarımdan biliyorum 3 ü bıktı bölümden evlendi hepsi mezun olmayımı beklicm diye) ben memnunum ama kişiden kişiye değişir dışardan göründüğü gibi değil moda, moda tasarımda tekstil teknolojiside görürsün modelistlikte görürsün çiziyim koyayım yok :) çokmu kötü konuştum bilemiyorum ama bu bölüme gelip notmalrını verirmisin şuna yardım edermisin diyen tasarımlarımı çalan istekli gelmeyenlere çok sinir oluyorum :) hepsi mezun olunca ivana gibi falan olcaz sanıyo öyle işte :)

Bunu bu yıl tercih yapacak olan arkadaşlar için yazıyorum.ben bu yıl mersin üniversitesi tarsus meslek yüksek okulu moda tasarımı bölümünden mezun oldum.hocaların bir bok bildiği yok. o da yetmezmiş gibi psikolojimizi alt üst ettiler.zar zor mezun olduk o okuldan.topu topu 4 hoca var her derse giriyorlar hiçbirşey bilmedikleri halde.geçen zamanımıza da yazık.okuma hevesimzin kursağımızda kalmasına da yazık oldu yemin ederim.o üniversitenin moda bölümünde okuyan herhangi birini bulun rasgele sorun.yemin ederim aynı şeyi söyleyecek sizlere.arkadaşlar sizler için yazıyorum.benim kardeşim de bu sene tercih yapacak.benim yaşadıklarımı yaşasın istemiyorum.sizlerde yaşamayın.başka üniversiteleri yazın ama burayı yazmayın.başka sorunuz olursa sorun.herşeyi cevaplarım bölüm hakkında.sakın yanlış anlamayın bölüm kötü demiyorum okuduğum okul kötü diyorum.yoksa sizin gibi aynı heveslerdeyim bu bölüm için.

Lisede 3 yıl modelistlik eğitimi aldım. Üniversitede genelde bu bölümde tasarım ve çizim oluyor diye biliyorum. Yani tasarlayıp aynı zamanda bunu çizime dökmen gerek. Bence sana yardımcı olacak şey Moda Tasarım okuyanların projelerine ve ders çalışmalarına bakmak. Butik tarzı çalışmak için iyi bir maddi birikim ve yüksek hayal gücü gerekiyor.
Yeteneğin varsa yolunu bulursun yani..

Yalnız konu 2012 de açılmış.. Kişi ne yaptı acaba :işsiz:
Neyse yorum burada dursun fikir sahibi olmak isteyenler yararlanabilir..

Evet bu bölümde hayal ettiğin kıyafeti çiziyorsun, sonra bunun kalıbını çıkarıyorsun ve sonra da kesip dikiyorsun.benim hevesle yapmaya çalıştığım şeyler.fakat hocalarımız maalesef çizdiğimiz tasarımın kalıbını çıkaramıyorlar yani bilmiyorlardı.artı dikmesini de bilmiyorlardı.ama senden sınavlarda istiyorlardı.işte böyle psikolojimiz bozuldu.yoksa bölüm zor olduğundan değil.ve eğer hocaya canını sıkan birşeyler söyleyen birileri olursa onları dersten geçirmiyordu.İşte bu yüzden mersin üniversitesi moda tasarımını yazmayın diyorum.
Diğer konuya gelince tasarım yapmak için çok büyük hayal güçlerine sahip olmak zorunda değilsin.canın ne istiyorsa tasarla hiç sorun değil mutlaka alıcın olacaktır.önemli olan 2 temel şey, kalıbını iyi çıkarmak, dikişin düzgün olması hepsi bu.bunlar içinde bu işi öğrecek hocaların olduğu üniversiteleri yazmak lazım.bakmayın puanının yüksek olduğuna doğru araştırma yapın.üniversitelerin moda tasarımı bölümünde okuyan öğrencilere sorun hocalarından memnunlarmıymış? yoksa bölüm güzel arkadaşlar.hayal ettiğiniz mesleği yapın.yoksa önünüze her taş çıktığında keşke istediğim bölümü okusaydım dersiniz.size zor gelir hayat.ha hayallerinizin peşinden gidip pişman olursanız da, en azından içinizde isteklerinizi keşke yapsaydım diyip geçmişi düşünüp durmazsınız.ileriye önünüze bakarsınız.bunlar size abla tavsiyesi.

Ve konunun 2012 de açılması çok da önemli değil.Çünkü ben de moda tasarımı bölümünü okumadan önce, bu siteye bakmıştım :). u bölümle ilgili o kadar çok yere baktım ki, maalesef çok az yaşanmış yazı vardı.bu yüzden buraya yazıyorum.çoğu insanın yararlanabileceğini biliyorum çünkü.

X