Miyom ve yumurtalık kistleri operasyon süreci ve gebelik.

ozkcmn

Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2022
3
4
34
Arkadaşlar merhaba.
Benim sürecimden geçecek tüm arkadaşlara yol olması adına eksiksiz ve adım adım yazacağım size.
4 senedir evliyim ve 3 senedir çocuğumuz yok. Çocuk yapmaya karar verdiğimiz 1 yıldan sonra rutin kontrollerimi yaptırmak üzere İstanbul'da bir eğitim araştırma hastanesine gittim. Amh değerimin 1.7 olduğunu ve tüp bebek yaptırmam gerektiğini söyleyerek, ne olduğunu anlamadan sürecin içinde bulduk kendimizi. 10 yumurta toplandı 3 döllenme oldu. 1 i yaşadı ve hatalı döllenme haberini vererek transfer olamadan süreç sona erdi.
Eşimle bizi artık farklı bir süreç bekliyordu.
Döllenme kaynaklı genetik bir sorun olup olmadığı araştırmasına girdik. Özel bir tüp bebek merkezine başvurduk. Genetik ve diğer tüm rutin kontroller sonucu temiz çıktı. Bu nedenle laboratuvar yetersizliği kanaatine vardık. Yeni bir tüp bebek sürecine başlamak üzereyken, eşim için devlet hastanesi üroloji hekimleri varikosel olabilir dediğinden son olarak bu özel merkezde üroloji doktoruyla da görüşme kararı aldık.
Eşimin de kontrolleri sonrası sprem değerleri yüksek görüldü ve varikosel olmadığı söylendi. Üroloji tüp bebek sürecini durdurarak ilk 3 ay sonra 3 ay daha tedaviyi erteledi ve eşime vitamin takviyesi verdi. Ara ara sperm testleri ile ileri hareketliliği izledi.
Biz bu süreçte biraz kendimize zaman tanımak istedik. Ben çok stresli olan 15 yıllık işimden istifa ettim. Tüm stres faktörlerinden uzak durmaya çalıştım. Çalışma hayatı nedeniyle ihmal ettiğim tüm tetkiklerimi baştan sona yaptırarak bebek sürecine hazırlanma kararı aldım kiiiii ;
Tümbatın ultrason sonucumda 14 cm'lik subseröz miyom ve 5 cm ile 9 cm büyüklüğünde sağ yumurtalık kisti ile karşılaştım.Kistlerden haberim daha önce de vardı fakat hem küçüktü hem de basit kist diyerek gebeliğe engel olmadığı söylenmişti. Aynı zamanda safra da 1,5 cm taş olduğunu öğrendim. İlaçlı pelvik mr yaptırıp emin olduktan sonra yeni bir sürece girerek arayışımız başladı.
Bu süreçte amh değerlerime 2 yıl sonra yeniden baktırdım ve 3.27 olduğunu öğrendim.Daha önce hatalı bakılmış. Kafamız bi hayli karışıktı.
Hiç gebelik yaşamadım ve yaşım 34.
Doğru hekim, doğru karar ve sonra doğru gebelik süreci bizim için çok önem arz ediyordu.
Operasyon fobimden dolayı ameliyat yönetimi laparoskopik araştırmaya ve mümkünse safra ile birlikte miyom ameliyatı eşzamanlı yaptırmaya yönelik görüşmeler yaptık. İstanbul'da en iyi özel hastane ve hekimlerle görüşme yaptım. Kapalı olarak aynı anda yapmaya karar verdiler. Son bir doktor tavsiyesi ile yaptığım son özel hastane görüşmesinde sabah eşimle ilk genel cerrahla konuştuk. Genel cerrah Miyomla birlikte kapalı olarak safrayı alabileceğini söyledi. Oradan onkoloji jinekoloji hekimine geçtik. Uzun süre yaptığı alt ve üst ultrason sonucunda kistlerden küçük olanın içindeki görünümün iyi olmadığını, %5 de olsa kanser riski taşıyor olmasından dolayı operasyonun açık olması gerektiğini söyledi. Kapalı yöntemle yaptıkları operasyonda her ne kadar torba içinde miyom ve kisti toplayıp mosaletör ile parçalama işlemi güvenli yapılıyor ise de, karın içinde yayılmanın önüne %100 geçilmiyormuş. Mutlak küçük bir parça da olsa sıçrama söz konusuymuş ve doktorumuz bunun riske atacak bir durum olmadığını, tek parça halinde çıkarıp patolojiye gönderilmesini daha doğru bulduğunun bilgisini verdi.Safra kesesinin ise 2 ay ara verilip sonra alınmasını söyledi. Açık ve 2 ameliyat fikri beni çok korkutmuştu. Buna hiç hazırlıklı olmadığımdan odadan ağlayarak çıktım ve eşimle evde sakin bir karar vermek üzere oradan ayrıldık.
Sonra kendi hekim dostlarımdan aldığımız görüşle açık ameliyatın benim sağlığım için daha risksiz olacağını öğrendik. Geriye safra ile birlikte yapabilir mi sorusu kaldı aklımızda. Çünkü artık biri açık biri kapalı ameliyat olacaktı. Bugün eşim gitmiş jinekoloji doktorumuza bu konuyu konuşmaya. Ben hala aynı anda hem safra hem miyom aldırmak istiyorum. Biri açık diğeri kapalı olacak.Bunu sorup öyle karar vereceğiz. Doktor olabilir ama genel cerrahi ile konuşup değerlendirip Pazartesi haber vereceğiz demiş. Beklemedeyim ve çok heyecanlıyım. 2 haftadır uykumdan, gittiğimden, yediğimden zerre tat almıyorum. Benim gibi korkan kadın dostlarım için açtım sayfayı. Sizinle ameliyat kararını,sonrası iyileşme süreçlerini ve iyileştikten sonra bebek süreçlerini paylaşmak istiyorum. Belki bir yol olur, Umut olur ne bileyim ışık olur diye...
Sevgilerimle

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…