Misafir

Afıyet olsun kuzu
Tarıf alayım barı
Teşekkür ederimm ben yapmadım ama yapım aşamasında oradaydım
Bizim tarif en basiti herhalde, yufkalar konuyor peynirle maydanoz karışımını kenarlara simit gibi koyuyorsunuz ama yufkanın yarısına. Sonra onu sarıyorsunuz ve uzun ince sarılıyor nasıl anlatayım bilemedim Onu yuvarlayıp şekil verdik o kadar. Biraz kuru olmuş bu ama.
Annem yaptığında 3 veya 4 yumurta ve yarım su bardağı kadar yağı karıştırır. Yufkayı koyup diğer yufkayı parçalar dağınık koyar üstüne karışımı sürer, sonra bir yufka daha ve içine ne konacaksa. Sonra yine dağınık koyup karışımı sürer falan öyle 200 derecede pişiriyordu yanılmıyorsam

Cuma aksam aglayn pasta yapıcam
Sabah salataları
Bugun kıymalı borek ypıryz annemle dondurucuya koycaz
Cuma aksam tart yapcam bıde :)
Cuma aksama yetıstorebılır mıyım acaba
Olmadı oyle yaprım sgl cnm

Annem bı tarıf dedı 4 yumurta vardı
Sanırım o zaman o tarıf mantıklı :)
Teskkur ederım

Bende hep 1 gun once hazirlarim ertesi gun firina veririm daha guzel olur. Bazen minik minik sarar buzluga atarim. Siz nasil biliyorsaniz oyle yapin ertesi gun yumurtasini surer firina verirsiniz.

superfrshın hazır boreklerınden alın madem evde ıkı kucuk yaramaz var yada mılfoyden borek yapın bes dk hazır , pısmesı de 20 dk surer kendınızı çok kasmayın ..

Cuma aksam aglayn pasta yapıcam
Sabah salataları
Bugun kıymalı borek ypıryz annemle dondurucuya koycaz
Cuma aksam tart yapcam bıde :)
Cuma aksama yetıstorebılır mıyım acaba
Olmadı oyle yaprım sgl cnm
Yetiştirirsin canım, kendini bi şekilde ayarlamalısın. Eğer salata türü yapacaksan onu cumartesi sabahı yap yoğurtlu salata, patates salatası vb. şeyleri. Hazır ürünlerden de yardım alabilirsin.

Bende hep akşamdan yaparım, dizerim fırın tepsisine üstünü streçlerim atarım dolaba. Ertesi günde misafir gelmesine yakın atarım fırına. Bence bekledikçe daha güzel oluyor. Sodalı denemedim ama sirkeli bir tarif var nette çıtır börek diye geçiyor hatta, onda korkmuştum mesela sirke kokar mı bir gün bekleyince diye ama yok yani o da çok güzel olmuştu.

ya da benım her daım yaptıgım bır borek var 3 yufka ıle yapıyorum ıcıne lorlu yada beyaz peynırlı maydonozlu karısım yapıyorum peynırdekı tuz oranına gore tuz ve az mıktarda toz bıber eklıyorum ..
bır yumurta yogurt ve sıcı yagdan sos yapıyorum mumkunse yogurdunu bol tutun..
tepsıyı yaglıyorum ılk yufkayı dırek yayıyorum, sosdan suruyorum fırca ıle, ıkıncıyı elımde bolup sosa ıyıce batırıp tum tepsıye yayıyorum. ustune ıçini ekliyorum ıyıce yayıyorum, kalan yufkayıda yıne parcalayıp sosa batırıyorum tepsıye dızıyorum kalan harcıda bu katın ustune dokuyorum esıt mıktarda. yanlardan en altta kalan yufkayı kapatıyorum.
kalan sosu ustune yedırıp çörek otu atıyorum..
180 derece ısıtılmıs fırında 35-40 dk pısırıyorum yumusasık ve lezzetlı bır borek oluyor..

Cok teşekkür ederım
Kaydedıyrm

benim içini kıymalı cevizli yaptığım bir avcı böreğim var ama içini ister patetesli yap ister peynirli aynı lezzette oluyor =)

önce 1 su bardağı yoğurtla 1 çay bardağı sıvıyağı çırpıyorsun. oran çok önemli de değil aslında. jöle kıvamında bir şey oalcak ne çok kalın ne de cıvık. sonra hazır yufkayı alıyorsun. önce 1 yuvkayı yayıp bu karışımla yağlıyorsun. sonra yufkayı ikiye katlayıp yarım ay yapıp tekrar aynı sosla sosluyorsun. börekler irice olsun dersen 4 e küçük olsun dersen 6 ya bölüp sigara böreğinden biraz kalınca sarıyorsun.2 parmak eninde filan yaklaşık olacak. hepsini sarınca. 2 yumurta ile biraz suyu çırpıp börekleri önce bu karışıma batırıyorsun sonra galeta ununa bulayıp tepsiye diziyorsun. bir gece dolapta bekletebilirsin. daha lezetli oluyor. aynı şekilde buzluğa da atabilirsin. benim buzluğumda hep var. acil durumda çıkarıyorum.
pişireceğin zamanda 200 derecede yarım saatte pişiyor fırında.

kıymalı bulgurlu cevizli yapmak istersen ki öylesi efsane oluyor. önce hepsini kavuruyorsun çiğden konmuyor bilgin olsun.

yumurta koymuyormusunuz?

Ohh miss :)
Ne guzel anlattın ya :)
Tesekkur ettım bunuda kaydedyrm

Sodali peynirli biregi her zaman bigun onceden yapar stretchleyerek buzdolabina koyarim. Bigun once yapinca sosunu ve sodasini daha guzel cekip daha lezzetli oluyor bence

Cuma günü akşam 10-11 gibi yapabilirsin. Ama bence sigara böreği şeklinde yap iki katlı yufkadan, ya da Gül böreği şeklinde. Yufkaların arasına yağ ve soda karışımı sür. Bir su bardağı sodaya, bir su bardağı yağ mesela. Buzdolabı poşetine tek sıra koy, buzluğa at. Cumartesi pişirmeden 2 saat önce çıkar, üstüne yumurta sür ve fırına at. Hem porsiyonluk oluyor her tabağa, hem de ister bir gün sonra, ister 1 ay sonra çıkar, hiçbir şey olmuyor.

Ben börek yapacağım zaman, içini çokça hazırlayıp fazla fazla yapıp dolaba atıyorum. Misafir sayısına göre çıkarıyorum. Çat kapı gelen misafirime bile hemen çıkarıp börek ikram edebiliyorum. Çünkü buzlu buzlu da fırına atabilirsin. Yalnızca pişme süresi biraz daha uzuyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…