merhaba

Belgin

BEKLİYORUM GELECEKSİN....
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2008
6.576
15
41
merhaba hocam benim eşim 2007 de tese ameliyatı oldu ve sonuçta elonge sperm bulundu ,bununla tüp bebek denendi fakat tutmadı ,size asıl sormak istediğim dün bi gazetede öncül spermle bebek sahibi olan bi çifti yazmıştı,bizde bulunan spermde mi öncül sperm oluyor ve bizimde onlar kadar şansımız varmı ve elonge sperm geliştirile biliyormu, simdiden teşekkür ederim sorumu cevapladıgınız için

merhaba hocam.benim eşime azosperm teşhisi konuldu.mikro tese yapıldı ve çok sayıda canlı sperm bulundu.dr.ameliyat çok başarılıydı içeride canlı sperm üretimi var dedi.acaba eşimin ameliyat olma şansı varmı.ameliyat sonunda herşey normale dönermi.birde mikro tese işleminde tıkalı olan damarlar açılamazmıydı.

Merhaba atasbelgin, Günümüzde üreme teknolojilerinde ulaştığımız noktada sadece öncül spermler ile sağlanan gebelikler bulunmakla beraber, doğan bebek bulunmamaktadır. Çalışmalara detaylı olarak bakarsak, doğan bebeklerin bildirildiği sınırlı sayıdaki çalışmada, kullanılan erkek hücreleri ile ilgili birtakım tanım karmaşası olduğu görülür. Buna bağlı olarak, sağlanan canlı doğumların, ya öncül hücrelerle beraber bazı yumurtaların olgunlaşmış spermlerle de mikroenjeksiyon yapıldığını, veya, öncül sperm adı verilen hücrelerin aslında olgun sperm aşamasına hemen hemen gelmiş olan hücreler olduğunu görüyoruz. Peki, öncül spermlerle mikroenjeksiyon yapılabilir mi sorusuna verecek iki yanıtım vardır:

1- Bir TESE örneğinde sadece öncül sperm elde edip, olgun sperm elde edememe olasılığı yaklaşık olarak 500 TESE’de 1 dir. Bu da günümüzde uygulanan öncül sperm mikroenjeksiyonlarının aslında şüpheli olduğunu göstermektedir

2- Böyle bir patolojiye sahip erkeklerden elde edilen öncül hücrelerle yapılan mikroenjeksiyonla doğan bebek henüz bulunmamaktadır

Bunların yanında, şu ana kadar, gerçek öncül hücrelerin olgunlaşmasını sağlayan bir yöntem geliştirilememiştir

Dr. Kerem Dirican

Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

teşekkür ederim cevabınız için ama hiçbir şey anlamadım yani benim bebegim olmayacakmı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…