Köfteler Mercimek Köftesi,resimli

megilara

onelife,onesoul,onelove..
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2008
3.377
26
oktay ustanın sitesinden aldım tarifi

1 su b.ince bulgur
1 su b.kırmızı mercimek
1 çorba k.biber salçası
1 soğan
1 limon
1 tutam maydonoz
2 sap taze soğan
kıvırcık
zeytinyağı
tuz,karabiber
kimyon

Mercimekler yıkandıktan sonra 3 su b. su ile lapa oluncaya kadar pişirilir. Mercimekler pişince ocaktan alınarak içine 1 su b. ince bulgur konulup şişmeye bırakılır.kıvamı istenen katılıkta olmazsa bulgur ilave edilebilir. bu sırada soğan ve maydanoz doğranır. salça ve soğan kavrulur. Şişen mercimek bulgur karışımına taze soğan,maydanoz salça ilave edilerek karıştırılır.tuzu ve baharatı ayarlanır. Köfte şeklinde yapılarak bol kıvırcıkla servis edilir.

Ay diyetteki bir insana nedir bu zulm-ü ahvalsenağlama
Çook severim ben mercimek köftesini.cokacimcoook
Ağzım sulandı yaaa.
Tam da öğlen üstü

ay benımde canım istedi şimdi ya ama benım ewde mercimegim kalmamış :KK43:((
bı dahakı sefere artık kızlar
saol cnm tarıf için süper bi tarıf istıyordum zaten bu cok ıı oldu .....

en cok sevdiğim köfte türü.
Her gün olsa hiç bıkmadan yerim. Yanına turşu acılı salata ve buz gibi ayran anam anam klavyem salya oldu :nazar:

ellerinize sağlık a.s.

ay canım koymuşsun resimleri filandA CANIM CEKTİ ZATİİ HAMİLEYİZZ BÖLEDE YAPILMAZKİİİ:kızgın: yaptım yiyorum ay ne güzel olmuşş eline elime saglıkkaydirigubbakcemile3

Canım,nefis gözüküyorlar..zaten ben mercimekli köfteye bayılırım..misafir geliceği zaman ilk ikram mercimekli köftedir..bugünde yapayım canım istedi:))

ay harika görünüyor, deniyecegim bugun.. kIsIr yaparim ben cok sIk, ama bunuda denemek gerek, bayilirim bulgurlu yemeklere

Eline sağlık canım.a.s.Bayılırım mercimekli köfteye ve sık sık yaparım.cokacimcoookBu arada Adana'lısın sanırım, hemşeriyiz.Bizim memleketin vazgeçilmezlerindendir mecimek köftesi..

eline sağlık çok güzel görünüyo bende dün misafire yapmıstım malum malatyada çok yapılır bulgur işi
şimdi yine canım çekti valla

yemesini cok iyi bilirimde hic cesaret edip yapmadim :) denemeliyim ellerine emegine saglik canima.s.

ellerine sağlık canım yaa bende çok severim mercimek köftesini

X