Hamur İşleri Maya olmadan pişi olmaz mı? Olur ..

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.592
48
20200407_103931.jpg

Evet maya olmadan pişi olmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.Hem de öyle güzel oluyor ki.Birde hafif ki sormayın.Asla yağ çekmiyor .Bu nedenle çokta hafif.
Yapımı ise inanılmaz kolay .Sahura yapıp afiyetle yiyebilirsiniz...

Malzemeler :

-1 adet yumurta
-1 çay bardağı yoğurt
-1 tatlı kaşığı kabartma tozu
-1,5 su bardağı un (çok az azalabilir ya da artabilir)
-Bir tutam tuz

Kızartmak için:

-Sıvıyağ

Yapılışı:

Yumurta, yoğurt ve tuzu yoğurma kabına alıyoruz ve karıştırıyoruz...

1 bardak un ve kabartma tozunu ilave ederek yoğurmaya başlayoruz.

Ele yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar azar azar un ilave ederek yoğurmaya devam ediyoruz.

Hazırladığınız hamurun üzerine bir bez örterek 10-15 dakika dinlendiriyoruz.

Dinlenen hamuru unladığınız tezgahta 1 santim kalınlığında olacak şekilde merdane ile açıyoruz..

Bıçak ile istediğiniz şekilde de kesebilirsiniz.Yada benim yaptığım gibi çay bardağının ağzıyla yada istediğiniz bir kurabiye kalıbı ile kesebilirsiniz...

Önceden kızdırdığınız bol yağda kızartıyoruz...

Afiyet Olsun..

20200407_102011.jpg

20200407_231413.jpg

20200407_102230.jpg

Evet maya olmadan pişi olmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.Hem de öyle güzel oluyor ki.Birde hafif ki sormayın.Asla yağ çekmiyor .Bu nedenle çokta hafif.
Yapımı ise inanılmaz kolay .Sahura yapıp afiyetle yiyebilirsiniz...

Malzemeler :

-1 adet yumurta
-1 çay bardağı yoğurt
-1 tatlı kaşığı kabartma tozu
-1,5 su bardağı un (çok az azalabilir ya da artabilir)
-Bir tutam tuz

Kızartmak için:

-Sıvıyağ

Yapılışı:

Yumurta, yoğurt ve tuzu yoğurma kabına alıyoruz ve karıştırıyoruz...

1 bardak un ve kabartma tozunu ilave ederek yoğurmaya başlayoruz.

Ele yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar azar azar un ilave ederek yoğurmaya devam ediyoruz.

Hazırladığınız hamurun üzerine bir bez örterek 10-15 dakika dinlendiriyoruz.

Dinlenen hamuru unladığınız tezgahta 1 santim kalınlığında olacak şekilde merdane ile açıyoruz..

Bıçak ile istediğiniz şekilde de kesebilirsiniz.Yada benim yaptığım gibi çay bardağının ağzıyla yada istediğiniz bir kurabiye kalıbı ile kesebilirsiniz...

Önceden kızdırdığınız bol yağda kızartıyoruz...

Afiyet Olsun..

Bulduuuuum :KK73::KK73::KK73:

Ellerine sağlık canım çok güzel görünüyor:KK60:oğlum çok seviyor bende yapayım :KK200: :KK36:
Elhan Elhan ablam ellerine sağlık:KK200:

Sağol canım.. :KK36:
Yap yap çok hafif oluyor,asla yağ çekmiyor ..:KK39:
Kolaylığınıda görüyorsun ,konuyu görmesinin üzerinden 1 saat geçti sevgili Elhan Elhan ın ve muhteşem pişisiyle geldi:rolleyes:

Ellerine sağlık canım çok güzel görünüyor:KK60:oğlum çok seviyor bende yapayım :KK200: :KK36:
Elhan Elhan ablam ellerine sağlık:KK200:
Nevrestecim çok teşekkür ederim canım. Bir gram yağ yok desem yeridir. Oğlunu hiç mahrum bırakma yalnız tarifi iki kat artır bir varmış bir yokmuş oluyor. Eşimle oğlum bitirdi iyi ki fotoğraf çekmişim. :KK68:

Nevrestecim çok teşekkür ederim canım. Bir gram yağ yok desem yeridir. Oğlunu hiç mahrum bırakma yalnız tarifi iki kat artır bir varmış bir yokmuş oluyor. Eşimle oğlum bitirdi iyi ki fotoğraf çekmişim. :KK68:
Afiyet şifa olsun ablam😍Oğlum tek başına yer çok seviyor.Kızartma diye seyrek yapıyorum.Ama az yağ çekiyorsa süper😍

Sırada ekmekler var Nevrestecim... :rolleyes:
Görsellerden belli hamaratlik :KK68:

Çoook teşekkür ederim, KK hanımları olarak maşallahımız var hepimizin..:nazar::nazar::nazar:
Ekmek için bir tarif vereceğim bekle onu eminim çok beğeneceksin.Birde muhteşem bir pide yaptım..Onuda ekleyeceğim ilk fırsatta :KK39:

X