Mastit olabilir mi acaba? Mastit?

Wanda Maximoff

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2022
276
285
Merhaba hanımlar 5 aylık bebeğim var dün geceden beri sağ memede ağrı var. İlk başta hafifti. Sabah uyandığımda ağrı artmıştı. Baya sert sanki kitle var gibi ve damarlarım kızarmış gibi ama tek taraflı. İlk başta süt doldu sandım bugünden beri sağ taraftan emziriyorum ama ağrıda azalma olmadı. Bitkinlik vs de var acaba 5 aylık bebekle mastit olmak mümkün mü?

Süt katılaşmıştır, o göğsünü bolca emzir. Şişlik gelen yere meme ucuna doğru masaj yap kanallar açılsın. Üzerine sıcak koy kanallar gevşeksin, sıcak duş al masaj yapmaya devam et. Pompa ile de destekle bebiş yorulur sen dayanamayacak hale gelirsen. Yatarken sırt üstü uzan o da fayda verir. Kıyafetlerini kontrol et yatış pozisyonu falan memeni sıkıştıracak şeylerden uzak dur. Emzirirken memeyi karıştırmış da olabilirsin. Yani hep aynı memeyı verince diğerindeki süt sıcakla peynirleşmeye başlamıştır. Acısa da masaj yap emzir. En iyi vakumlu bebek yapar , pompadan daha iyi boşaltır.

Geçmiş olsun.

Masaj ve elle sağım yapın
İnternetten videolara bakıp uygulayın

Çok teşekkür hepsini deneyeceğim. İltihap falan varsa bebeğime zarar verir mi acaba emzirirken

Çok teşekkür hepsini deneyeceğim. İltihap falan varsa bebeğime zarar verir mi acaba emzirirken
Hayır zarar vermez
Mastit iken de emzirmelisiniz iyileşmenin başka yolu yok
Henüz iltihap yok ama alarm veriyor olmak üzereyim diye
Aman söylenenleri uygulayın yoksa o acıya dayanamazsınız
Lavaboda ılık-sıcak suyla mıncık mıncık ovalayın hamur yoğurur gibi koltuk altınız dahil, sadece üç tarafını değil ama boynunuzdan itibaren tüm memeyi
Sonra bebeği emzirin, boş emzik gibi değil de süt çıkarması faydalı
Sonra tekrar masaj ve el ile sağım
Sonra varsa pompayla yada makinayla sağım
Bakın elle sağım müthiş birşey metodu bir kavrayıp yapmaya başlayın yirmi kilo vermiş gibi bir his gelecek
Bebeği de düz yatırın yatağa, siz onun üstüne çıkın emzirin, meme yukarıdan bebeğin ağzına girsin yani. Memeniz musluk sütünüz akan su bebeğin ağzı lavabo gibi ay nasıl çırpındım anlatmak için
Sakın 2.5 saatten fazla memenizde süt kalmasın
Değil 5 aylık 24 aylıkken de mastit olur hatta emzirmeyen kadında da olur

Belki size tuhaf gelir ama ben emzirdiğim zaman gözüm bir yiyeceğe takılıp yemediğim için 3 gün göğüs ağrısından yatak döşek yatardım.

En son geçen yıl kış ayında olmuştum. Ozamanlar bebeğim 3/4 aylıktı. Misafirlikte çok yemek yemiştim sonra bir tabak yemek komşu getirdi bana tadına bak dediler ama yemedim. O gece sabaha karşı ateş ağrı üşüme ile uyandım. Kendimi bildiğim için (önce ki doğumumda baklava yemediğim için olmuştu) bol bol emzirdim zeytin yağlı sabun ılık su ile yıkadım. 2 /3 gün sonunda geçmişti

Çok geçmiş olsun

Ayy çoook teşekkür ederim Allah razı olsun hepinizden de inşallah ilerlemeden geçirmeyi başarırım

Çok sağ olun

Benimde öyle olurdu özellikle kızarıklık çok korkutucu :) süt sağma makinesi varsa sağım yapın çeke çeke açıyor kanalı yoksa da sıcak suyla aşağı doğru masaj yapmanız lazım ilerlerse ateş yapıyor ağrı dayanılmaz oluyor özellikle o sert olan kısmı ovalamanız lazım ki açılsın geçmiş olsun

Çok sağ olun

Benimde bebegim 4 aylık olmak üzere 2 kere mastit oldum. Gece hafif değişik ağrı vardı sabah kalktığımda üşüme ateş titreme göğüslerde kızarıklık dokunulmayacak kadar ağrı. Çok kötüydü
Ben sagdim bebegi emzirdim. Bebegim ateş olduğu zamanlar emmedi meme sıcak olduğu için sagip verdim ateş geçince bol bol emzirdim geçti şükür.

Bebeğiniz ateşlenmiş miydi peki? Dünden beri ateşi yükseliyor bebeğimin 38 civarı. O yüzden emzirmiyorum o taraftan ne olur ne olmaz diye. Sağım yapıyorum hem makineyle hem elimle

Hayır bebekte ateş olmadi Dr emzirebilsn dedikçe emzirdim ben. Geçmiş olsun ol
Bebeğiniz ateşlenmiş miydi peki? Dünden beri ateşi yükseliyor bebeğimin 38 civarı. O yüzden emzirmiyorum o taraftan ne olur ne olmaz diye. Sağım yapıyorum hem makineyle hem elimle

Bebek bezinin içine sıcak su döküp göğsüne onu sar beklet, sonra masaj yap ve sütünü sağ. Ben bi kaç kez mastit oldum çok felaket bir hastalık. Ateşim filanda çok yükseldi mastit aklıma gelmedi korona oldum sandım. Göğsümde kitleyi hissedince aklıma geldi. Bebek beziyle sarıp sonra sağarak rahatladım. Tekrarladı bende emziremediğim için bi kaç kez, hepsinde böyle geçirdim.

Ayyy bu çok mantıklı gerçekten. Havluyu ıslatıyorum sıcak suyla, hemen soğuyuveriyor. Sıcak suyun altına girince de suyu fazla israf etmiş oluyordum. Artık kesinlikle böyle yapacağım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…