Mantar rahatsızlığı olanların paylaşım alanı...

önce şunu söyleyeyim mantarla henüz tanışanlar ve evli olanlar muhakkak tedaviden sonra arkadaşında önerdiği flora koruyuculardan kullansınlar bunları kurumlar ödemiyor. ben çok aldığım için biliyorum:))içinde yararlı probiyotik bakteri içerenlerden çünkü vajina florası bir bozuldu mu sonrası çok zor.ben lise yıllarımda ilgilenmedim ara ara ilaç kullandım geçtikten sonra bilinçsizlik dikkat etmedim üniversitede de dikkat etmedim sonunda başa çıkılmaz bir hal aldı.o zamanlar ilaçlar tekrarlasa da etki gösteriyordu.şimdi en ağır ilaçlar bana mısın demiyor hatta daha da arttırabiliyor.denemediğim ilaç fitil kalmadı bide hamile olursanız zaten iş çığrından çıkıyor.şimdi emziriyorum herşeyi kullanamıyorum.ne paralar döküyorum bilseniz doktorlar ne derse alıyorum etkisi olmayınca çöpe.bide şu sarımsağı deyeyim bir ben iyileşirsem emin olun herkes iyileşir:))))))))

kızlar bende mantarm ıın travazol dıe bır krem kullandım ve gerçktn etkısını gordum vajınam tamamıyla soyuldu mantarı attı galıba sımdılık hı bır sıkayetım yok yok ama gene gıdıçem kontorole bn ewlıyım fakat doktor bana esın de kullanıçk demedı sızden duyuyorum sımdı.gunde uç defa suruyorsun ama sadeçe 5 gun kullanıosun sonra bırakıosun kremı zaten bıtmıs oluo krem :)gunde uç defa surmeden onc mutlaka guzelce yıkayın ve kurulaın bn 5 gun boyuna uç ogun yıkadım ve ole surdum her yerıne guzele suruyosunz vajınanın ıçıne bıle bn sabh 12 aksam uzerı 6 bıde gee 12 de surdum umarım sıfa bulursunuz..

Merhaba ..

Dun aniden vajinal kaşınma ve akıntı durumu hasıl oldu bende... BU akıntı beyaz-sarımsı ıltıhap seklınde.
Bıraz arastırdıktan sonra vajınal mantar veya enfeksıyon olabılecegını ogrendım..

Sımdılık doktora gorunme gıbı bır ımkanım yok. Vajınal enfeksıyon ıse evde furacin isimli bir antıbakterıyal pomad var . Onu kullanmam netıcesınde bu sorunum ortadan kalkar mı?

Ve furacin dısında bunun için önerebileceğiniz ilaçları var mıdır?

Tesekkur ederım..

arkadaşlaröncelikle geçmiş olsun ..ONCELİKLE yukarda seda arkadasımızın da soyledıgı gıbı en az 1 kere antıbıotık kullanmıs ama cozum bulamamıs arkadaslara bu yazım...bende de bu mantar enfeksıyonunun ayrı kolu olan gardnerella nın ailesi olan BAKTERİYEL VAJİNİT ten muzdariptim . 1 yıl once gırdıgım bı havuzun aşırı dezenfekte edılmesınden kaynaklanmıstı ustelık... koku , akıntı, .. vb eşimle ilişkiye gırdıkten sonra artması adamdan kaçıodum resmen.. 1 yılda doktorun verdıgı antıbıotık cipro ve vajınal fıtıl ( flora dengeleyıcı ) den 1 hafta kullandım gectı sandım 3-4 ay sonra tekrar cıktı ortaya daha da buyuyerek.. 4. kez daha yogun bişeler istemeye gıtcektım kı doktoruma, dedım kı kendı kendıme "bu antıbıotıkler faydalı olduysa neden tekrarlıyor ?!!" farklı cozum yollarına baktım ama bu konu uzerıne turkıyeden net seyler bulamadım.. google dan yabancı kaynakları cevırdım cevırdım kadınlar neler yapıyorlar bıtkılsel ya da evde ürettıklerı seylerle cozume kavusabılmısler mı dıe.. ınanılmaz ama kıtabp basan bıle olmus.. bılmem kaç dolar... tabıı ben sabırsızım .. o kıtap gelecek.. ben cevırcemmm.. ohoooo... derken aynı şahsın cozumunu ııce arastırdıktan sonra... ve bu şahıs 14 YIL BOYUNCA BU RAHATSIZLIGI SUREKLI SUREKLI YASAMIS HER DEFASINDA ANTIBIOTIKLE TEDAVI OLMUS HER DEFASINDA DAHA DA ŞİDDETLİ Bİ BİÇİMDE GERİ GELMİŞ.. en sonunda arastırdıgında bızım ulkemızde bılınmeyen bı gercekle karsılasmıs.. bu rahatsızlıkta antıbıyotık kullananların %77 sının hastalıgı tekrar nuksetmıs.. ve bı cozum yolu bulmus.. işteee açıklıyorummm:

1. her gun 3 diş sarımsak yencek ..yada seda arkasımızında dedııı gıbı sarımsak fitili yapılacak..
2. her sabah aç karnına 1 yemek kaşığı sirkeyi 1 su bardağı suya karıstırıp içilecek..
3.her gun 3 su bardağı pastörize edilmiş (hazır) yogurtlardan yencek yada bi şırıngaya yogurt çekilip vajınanın içine enjekte edılcek..

ben hergun 3 diş sarımsak yedım sabahları kahvaltıdan sonra.. sabah aç karnına sirkeli suyumu içtimm.. 2 su bardağı yogurt yemeye gayret ettım ve kucuk enjektorle yourt enjekte ettım..çamaşırlarımı utuledım ve mutlaka tuvaletten sonra ııce kuruladımm..

bunu 3-21 gun arası uyguluyorsunuz.. burda hasta da doktorda kendınız oldugu ıcın bellı sure veremıcem ama ben soyle yaptım.. 2. gunun sonunda eşimle ilişkiye gırdıgımde hala belırtıler vardı.. 4 gun ılıskıye gırdıgımde ıc bı belırtı yoktu.. 2 gun daha devam ettım.. toplamda 6 gun uyguladımm.. 2 hafta sonra doktoruma smear verdım ve bugun sonucumu aldım.. " TERTEMIZ , HİÇ BİŞEYİNİZ YOK, SAĞLIKLI BI VAJINAYA SAHIPSINIZ" .. ŞÜKÜRLER OLSUN ALLAHIMA..

+ sirke iltihapları temızlıyor
+ sarımsak vajına dostu ancak kesınlıkle kesılıp vajınaya konulmaması gerekıo, yoksa tahrıs eder
+yogurt vajınanın ph ına en yakın olan gıda, ve içindekı prebıotıkler vajınanın doğal florasına kavusmasını sağlıyor..

bu rahatsızlıga tekrar yakalanmamak ıcın dıkkat edılmesı gerekenler

+ sabun şampuan gıbı urunlerle vajınanızı temızlemeyın
+havuz yerıne denızı tercıh edın
+çamışırlarınız mumkun oldugu kadar kuru tutmaya gayret edın
+ gunluk ped gıbı hava almıcak urunler kullanmayın
+ vajınal sağlıgınızı korumak ıcın her gun 1 kase yogurt tuketın
+ gelısıguzel yada kronık bi şekilde antıbıotık kullanmayın.. kullanmak zorunda oldugunuz zamanda ıkı ılac saatının ortasında mutlaka yogurt yiiinn.
+aşırı şekerlı(meyve şekeri hariç) gıdalardan uzak durun, daha seyrek tuketın..
+ çocuk çalışması ıcınde deılsenız ılıskıden sonra mutlaka tuvalete gıdınnn..

benım arastırdıklarım bulduklarım uyguladıklarım bunlar.. bi sorunuz olursa yardımcı olmaya calısırım... :)

Herkese selamlar,
öncelikle herkese geçmiş olsun.Yaklaşık 1 yıllık evliyim. başıma daha önce böyle hastalıklar hiç gelmemişti. Geldiğinde ise hiç panik yapmadım.1 hafta kadar önce vajinamın dışında kızarıklık, kabartılar, yanma ve kaşıntı başladı. Bu Nedir diye internetten araştırdığımda vajinal mantar enfeksiyonu geçirdiğimi anladım. Hemen doktora gidip ilaçlara yüklenmektense ne yapabilirim diye düşünmeye başladım. Tabiki mutfağa gittiğimde zeytinyağını gördüm. Hemen başladım zeytinyağını kullanmaya. Aynı zamanda regl de oluyordum. Vajina bölgemin dış yüzeyini çeşme suyu ile temizleyip kuruladım. Sabah-akşam pamuğa damlattığım zeytinyağını sürdüm ve masaj yapar gibi iyice yedirdim. Kullanmaya başlayalı 2. günün ardından hemen yanma ve kaşınma sorunu pufff diye uçtu gitti. 4. günün ardından kabartılarda azalma oldu ve 7. günümdeyim mantar enfeksiyonundan eser kalmadı. Yine de kullanmaya devam ediyorum tamamen bitkisel hiçbir yan etkisi yok. Aynı zamanda beslenmeme de dikkat ettim. Her sabah uyandığımda 1 su bardağı ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı balı karıştırıp içtim. Hergün 4 bardak kadar yeşil çay içiyorum. Geceleri yatmadan önce 1 tatlı kaşığı kadar çörekotu yağı içiyorum. Yemeklerimde artık sarımsak kullanıyorum. Hayata karşı pozitifim. Hiçbir hastalık için üzülmemeli, elbet bir çaresi mutlaka doğada vardır. Önemli olan onu görebilmek ve can-ı gönülden inanabilmektir. Ben inandım ve bu mantar illetinden kurtuldum. Size de tavsiye ederim. Önemli olan etrafınızdaki mucizevi bitkileri keşfetmek ve onları hiç vazgeçmemek üzere hayatınıza sokmaktır.

Her daim sağlıklı kalmanız dileğiyle...
:KK52::KK9::KK52::KK9:

herkese merhabalar,rimel_84 arkadaşım paylaşımında sarımsak yeneceğini yazmışsın,onu bütün olarak suyla yutsak aynı etkiyi gösterir mi?Bir de üçünü de aynı anda mı yiyeceğiz yoksa gün içinde mi?Şimdiden teşekkürler.

arkadaşlaröncelikle geçmiş olsun ..ONCELİKLE yukarda seda arkadasımızın da soyledıgı gıbı en az 1 kere antıbıotık kullanmıs ama cozum bulamamıs arkadaslara bu yazım...bende de bu mantar enfeksıyonunun ayrı kolu olan gardnerella nın ailesi olan BAKTERİYEL VAJİNİT ten muzdariptim . 1 yıl once gırdıgım bı havuzun aşırı dezenfekte edılmesınden kaynaklanmıstı ustelık... koku , akıntı, .. vb eşimle ilişkiye gırdıkten sonra artması adamdan kaçıodum resmen.. 1 yılda doktorun verdıgı antıbıotık cipro ve vajınal fıtıl ( flora dengeleyıcı ) den 1 hafta kullandım gectı sandım 3-4 ay sonra tekrar cıktı ortaya daha da buyuyerek.. 4. kez daha yogun bişeler istemeye gıtcektım kı doktoruma, dedım kı kendı kendıme "bu antıbıotıkler faydalı olduysa neden tekrarlıyor ?!!" farklı cozum yollarına baktım ama bu konu uzerıne turkıyeden net seyler bulamadım.. google dan yabancı kaynakları cevırdım cevırdım kadınlar neler yapıyorlar bıtkılsel ya da evde ürettıklerı seylerle cozume kavusabılmısler mı dıe.. ınanılmaz ama kıtabp basan bıle olmus.. bılmem kaç dolar... tabıı ben sabırsızım .. o kıtap gelecek.. ben cevırcemmm.. ohoooo... derken aynı şahsın cozumunu ııce arastırdıktan sonra... ve bu şahıs 14 YIL BOYUNCA BU RAHATSIZLIGI SUREKLI SUREKLI YASAMIS HER DEFASINDA ANTIBIOTIKLE TEDAVI OLMUS HER DEFASINDA DAHA DA ŞİDDETLİ Bİ BİÇİMDE GERİ GELMİŞ.. en sonunda arastırdıgında bızım ulkemızde bılınmeyen bı gercekle karsılasmıs.. bu rahatsızlıkta antıbıyotık kullananların %77 sının hastalıgı tekrar nuksetmıs.. ve bı cozum yolu bulmus.. işteee açıklıyorummm:

1. her gun 3 diş sarımsak yencek ..yada seda arkasımızında dedııı gıbı sarımsak fitili yapılacak..
2. her sabah aç karnına 1 yemek kaşığı sirkeyi 1 su bardağı suya karıstırıp içilecek..
3.her gun 3 su bardağı pastörize edilmiş (hazır) yogurtlardan yencek yada bi şırıngaya yogurt çekilip vajınanın içine enjekte edılcek..

ben hergun 3 diş sarımsak yedım sabahları kahvaltıdan sonra.. sabah aç karnına sirkeli suyumu içtimm.. 2 su bardağı yogurt yemeye gayret ettım ve kucuk enjektorle yourt enjekte ettım..çamaşırlarımı utuledım ve mutlaka tuvaletten sonra ııce kuruladımm..

bunu 3-21 gun arası uyguluyorsunuz.. burda hasta da doktorda kendınız oldugu ıcın bellı sure veremıcem ama ben soyle yaptım.. 2. gunun sonunda eşimle ilişkiye gırdıgımde hala belırtıler vardı.. 4 gun ılıskıye gırdıgımde ıc bı belırtı yoktu.. 2 gun daha devam ettım.. toplamda 6 gun uyguladımm.. 2 hafta sonra doktoruma smear verdım ve bugun sonucumu aldım.. " TERTEMIZ , HİÇ BİŞEYİNİZ YOK, SAĞLIKLI BI VAJINAYA SAHIPSINIZ" .. ŞÜKÜRLER OLSUN ALLAHIMA..

+ sirke iltihapları temızlıyor
+ sarımsak vajına dostu ancak kesınlıkle kesılıp vajınaya konulmaması gerekıo, yoksa tahrıs eder
+yogurt vajınanın ph ına en yakın olan gıda, ve içindekı prebıotıkler vajınanın doğal florasına kavusmasını sağlıyor..

bu rahatsızlıga tekrar yakalanmamak ıcın dıkkat edılmesı gerekenler

+ sabun şampuan gıbı urunlerle vajınanızı temızlemeyın
+havuz yerıne denızı tercıh edın
+çamışırlarınız mumkun oldugu kadar kuru tutmaya gayret edın
+ gunluk ped gıbı hava almıcak urunler kullanmayın
+ vajınal sağlıgınızı korumak ıcın her gun 1 kase yogurt tuketın
+ gelısıguzel yada kronık bi şekilde antıbıotık kullanmayın.. kullanmak zorunda oldugunuz zamanda ıkı ılac saatının ortasında mutlaka yogurt yiiinn.
+aşırı şekerlı(meyve şekeri hariç) gıdalardan uzak durun, daha seyrek tuketın..
+ çocuk çalışması ıcınde deılsenız ılıskıden sonra mutlaka tuvalete gıdınnn..

benım arastırdıklarım bulduklarım uyguladıklarım bunlar.. bi sorunuz olursa yardımcı olmaya calısırım... :)

Çok sevindim geçmesine, ben de hem sarımsak yedim hemde fitili yaptım. Çok geçmiş olsun.Bu arada cok sorulan bir soru vardır ben de korkardım "mantar hamile kalmaya engel mi" diye. bende kronik mantar vardı hamile kaldım kimse korkmasın :)

herkese merhabalar,rimel_84 arkadaşım paylaşımında sarımsak yeneceğini yazmışsın,onu bütün olarak suyla yutsak aynı etkiyi gösterir mi?Bir de üçünü de aynı anda mı yiyeceğiz yoksa gün içinde mi?Şimdiden teşekkürler.

bence aynı etkiyi gösterir midede ericek nasılsa ve kana karıscak. zaten parca parca yencekse bıle bıçak kullanmayın dişle ezin suyuda ustune ıctım bende..

arkadaşlar ben birşey soracaktım.
donaxyl fitil kullandım.
mide bulantısı yaptı bende gün boyu.
buna rağmen gözümü karartıp kullanmaya devam edeyim mi?
bir zararı olur mu?
prospektüsünde bu tarz bir yan etkisi olmadığı yazıyor.
kullanan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

arkadaslar benimde bir kaç ay once böle bi mantar rahatsızlgıım olmustu.doktora gıttgımde bana krem verdi,o kremı kullandıktan sonra yanmalarım kasınmalarım ve beyaz pütürcükler geçti,fakat ara sıra yine oluyor.kremi sürdüğümde geçiyor.bu normalmidir,yoksa yeniden bi doktora görünmem gerekir mi:2:

arkadaşlar bende mantar problemi vardı ilaç kullanmak istemedim gebelik de düşündüğümüz için 1 tane krem vermişti doktor onu sürdüm ve çok dikkat ettim 2 tane de fitil koydum adet günümde gecikme var şimdi acaba mantardan kaynaklanıyor olabilir mi?

Çok sevindim geçmesine, ben de hem sarımsak yedim hemde fitili yaptım. Çok geçmiş olsun.Bu arada cok sorulan bir soru vardır ben de korkardım "mantar hamile kalmaya engel mi" diye. bende kronik mantar vardı hamile kaldım kimse korkmasın :)

Canim yaaa diger arkadastan yaptigin alintiyi okurken senin mesajinda,icimden taaaam cevapladigin soru gecti,dedim aaaah nasil cevabini bulayim ben simdi bunca sayfa arasinda,ama sen tam yazmissin,sanki bana cevap olarak:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

cok tesekkürler paylasimin icin:KK9::KK9::KK9:rahatlattin beni,Allah razi olsun,saglicakla yavrunu al kucagina:nazar:

Bende mantar oldum üstelik hamileyim, 14 haftalık Dr. gittiğimde fitil verdi ama fayda etmedi.. Dr bebeğe bişey olmaz dedi onunla alakası yok dedi , hamilelikte sık karşılaşılan bişey olduğunu söyledi ama ben bu durumdan çok rahatsızım ne yapıcağımı nasıl geçiceğini bilmiyorum :KK43:(

arkadaşlar ben kısa bir süre önce idrar yolu enfeksiyonu geçirdim enfeksiyon vajina kısmıma da bulaşmıştı ve iki taraftanda açık yeşil akıntı geliyordu. doktora gittim bana üromisin ve ornisid fort verdi vajinal akıntım geçti üretral akıntım geçmedi sonrasında bana purinol diye bir ilaç verdi ve bu ilaçla sorunum tamamen bitti. 3 gün sonra agır şekilde grip geçirmeye başladım ve klamoks adlı bir antibiyotik aldım ama şu anda mantar olduğunu tahmin ettiğim bir durumla karşı karşıyayım. iç dudaklardan biri korkunç şekilde şişti kızardı ve dokunduğumda çok acı veriyor aynı zamanda kaşınıyor yetmezmiş gibi bir de akıntım var. tuvalete gitmek işkence oldu. bayram olduğu için doktora gidemiyorum ama kaç gündür çilem bitmedi eczacının birine sordum ilacı bırakınca geçer dedi ama bırakalı neredeyse bir hafta oldu hala devam ediyor dün ve bugün iyice azdı artık dayanamıyorum lütfen biri bana yardım etsin. bir aydır genital bölge sıkıntım geçmedi artık sinirden ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. komple o kısmı bedenimden atmak istiyorum. Allah aşkına bilgisi olan biri yardım etsin en azından şu iki günü kurtarayım sonra doktora gidicem zaten.

Son düzenleme:
Arkadaslar dis kanal tedavim icin amoklavin isimli penisilin grubu bir antibiyotik kullandim. Hem de ilk kutuyu yarim kullanmistim diye ikinci kutuyla 15 tablet kullanmak zorunda kaldim. Zorda kalmayinca agri kesici bile kullanmayan biriyim mide rahatsizligim oldugundan. Zarar verdigi tek sey midem saniyordum. Maalesef ilac bittikten iki gun sonra bir aksam bir anda ozel bolgemde asiri yanma kasinti ve ardindan acik sari peynirimsi akinti basladi. Ustelik igrenc bir kokusu vardi. Asiri titiz biriyim. O bolgenin temizligine cok dikkat ederim gunde birkac kez ic camasiri degistiririm. Toplu alanlardaki tuvaletlere girmem cok darda kalmayinca. Birden bu ne ya diye sokoldum. Idrar yolu enfeksiyonu diye dusundum urologa gittim. Doktor sikayetlerimi dinleyince jinekologa gorunmemi onerdi. Jinekolog sen nasil dayanmissin buna dedi. Yani sanki uzun bir muddet bu durumu yasamisim da. Ben aynadan bakmamistim goruntu de cok feciymis iyi ki bakmamisim.. Neyse kan ve idrar tahlili, smear testi istedi. Smear testi 15 gun sonra veriliyor. Hepsinin sonuclarini toplu bir sekilde alip doktora gorunecem tekrar. Verdigi ilaclar neo penotran, tarivid, zolax ve travazol krem. Travazol krem disinda ilaclarimin hepsi iki gun once bitti. Akinti ve kasinma ilk 2 gunde gecmisti. Tedavimin 12. gunune girecem. Ama yanma hala devam ediyor. Ustelik bugun regl oldum. Kreme devam ediyorum bu dogru mu bilmiyorum. Aranizda bilen var mi arkadaslar?
Bu arada antibiyotik kulllanirken midem rahatsizlandi diye hicbir sey yiyemiyordum. Kilo vermemek icin sut muz bal karisimi pekmez bebek biskuvisi yani beslenme seklim hep sekerli ve unlu gida turunden. Benim asiri hijyenligim ph dengesini bozan. Antibiyotik de koruyucu faktorleri ortadan kaldiriyor. Bu hastaliga yakalanmam kacinilmaz oldu. Doktor suyla yikayacaksin demisti ben tedavi suresince bile dove sabun kullandim. Hatta dun banyoda dove kalmamisti yeni paketi getirmeye usendim haci sakir tipi banyo sabunuyla yikadim. 1.5 gun boyunca o ilk aksamki cok asiri yanmayi hissettim.
Herkese acil sifalar dilerim.

Son düzenleme:
minikbalik sen hangi doktora gorundun en son? ürologa mi jinekologa mi ?

jinekologa göründüm önce üromisini de purinolü de o verdi üromisin işe yaramayınca idrar kültürü istedi ve bu yüzden purinol verdi ve o ilaçtan sonra o açık yeşil akıntım olmadı bi daha ve normalde bayram bitince kontrol için tekrar kültür verecektim ama ona fırsat kalmadan bu sıkıntı çıktı

jinekologa göründüm önce üromisini de purinolü de o verdi üromisin işe yaramayınca idrar kültürü istedi ve bu yüzden purinol verdi ve o ilaçtan sonra o açık yeşil akıntım olmadı bi daha ve normalde bayram bitince kontrol için tekrar kültür verecektim ama ona fırsat kalmadan bu sıkıntı çıktı

cok gecmis olsun canim

X