Mezeler - Ordövrler Mantar dolmalarım ve patates çanaklarım - Annemin mayalı miss yoğurdu sponsorluğunda :)

braindamage

Bayan Beyin
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2013
6.195
14.947
Merhaba arkadaşlarrrr
Ilk yarışmam, ilk tarifim ve herkese başarılar diliyorum.. :)

KIYMALI MANTAR DOLMASI

Malzemeler:

500 gr. büyük mantar
150 gr. dana kıyma
2 adet orta boy domates
2 adet orta boy soğan
100 gr. kaşar peyniri
1 yemek kaşığı salça
sıvıyağ
tuz ve baharatlar

Öncelikle, mantarların saplarını çıkarıp yıkıyoruz. Daha sonra da içlerine elimizle tuz serpiştiriyoruz, çok fazla olmasına gerek yok sadece tadının yerine gelmesi için. Ve tepsimize dizip 175 derecedeki fırında 20 dakika kdar pişiriyoruz. Ustleri hafif kızaracak şekilde.

Hemen ardından soğan ve domatesleri küp küp doğrayıp bir yemek kaşığı sıvıyağda çeviriyoruz. Soğanlar kıvama gelince kıymayı atıp yarım 20 dakika kadar pişiriyoruz. En son salça ve baharatlarını atıyoruz. Karabiber, kırmızıbiber, tuz.

Mantarlar çıkınca üstlerine bu harcımızı döküyoruz, aynı zamanda harcın üstüne de rendelenmiş kaşarı koyuyoruz ve tekrar fırına atıp 15 dakika kadar pişiriyoruz. Vee hazır

Gelelim diğer tarifimize

PATATES ÇANAKLARI

Malzelemer:

5 adet büyük patates
Bir kase yoğurt
3 dal maydonoz
Bir yemek kaşığı tereyağı
Tuz, kırmızıbiber
Sıvıyağ

Öncelikle patatesleri büyük bir tencerede haşlamaya alıyoruz..
Haşlanadıktan sonra kabuklarını soyup, çatal ile eziyoruz.
Tereyağını, tuzunu ve doğranmış maydonozları da içine atıp hamur gibi yoğuruyoruz.

Yaptığımız hamuru elimizde top haline getirdikten sonra, kenarlarını kıvıra kıvıra çanak haline getiriyoruz.
Yoğurdun içine bir çay kaşığı kırmızıbiber atarsanız tadı enfes oluyor
Ve bu yoğurdu çanaklarımızın içine dolduruyoruz

En son kısımda sıvıyağ ile salçayı bir güzel ateşte çevirip içine istediğimiz baharatları atıyoruz.

Geldiiik en güzel kısmına

Sosumuzu hazırladığımız çanakların üzerine döküyoruz vee iki tarifimiz de hazır

Afiyet olsun efenimm

Ellerine sağlık.İki tarif de çok lezzetli
görünüyor.Başarılar.

Mantarı kıymayla denemedim hiç harıka görünüyorlar. Hele patatesler aman yarabbim burası insanda dıyet bırakmaz
Ellerine saglık

Mantarı kıymayla denemedim hiç harıka görünüyorlar. Hele patatesler aman yarabbim burası insanda dıyet bırakmaz
Ellerine saglık
Ever mantar-kıyma-kaşar üçlüsü çok iyi oluyor gerçekten deneyin derim :)
Patatesler de çok hafif, yani diyete pek zararı dokunmaz diye düşünüyorum :)
Teşekkür ediyorum bu arada :)

Ellerinzensaglik yarsmasa basarilsr

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…