Mahvedilen bir İftar yemeği

Ahu Ay

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2021
10
17
28
Merhaba.6 aylık evliyim Pandemi sebebiyle hayat koşulları istediğimiz gibi ilerlemedi.Yurtdışında çalışma yaşama planı yaparken Tr de kaldık.Vize işlemlerinin neticelenmesini beklediğimiz için işe girmedim.Kayınvalidemlerle yan yana binalarda oturuyoruz.Zaten vize çıkınca gideceğiz diye Evimizi pansiyon gibi kurduk.Annemler başka şehirde.
Aslında herşey bu planlanmayan gelişmeler neticesinde başladı.
Eşimin ailesi 65 yaş üzeri ve onların kültürüne göre ailenin oğulları ve gelinler bütün yemekleri baba evinde yer.Kendi ailemde böyle görmediğim ve içinde bulunduğumuz zamanın şartları bunu gerektirmediği için hayrete düşürdü beni.Eşimle evlenmenin heyecanını yaşayamadan neyin içine düştüğümü anlayamadım.Her gün sabah 8:30 akşam 10 mesai saati gibi hep kayınvalidemlerin evindeydik.Yurtdışında Mesleğimi geliştirme hayali kurarken bi mutfak önlüğü ile kendime hiç zaman ayırmadan hizmet ederken buldum kendimi.
Büyüklerimize hizmet elbette vazifemiz ama kendimizi ezip geçerek değil.Girdiğim yeni bir ortam ve bitanesi bile beni ilgilendirmeyen ortada dönüp duran muhabbetler eşimin bütün enerjisini kayınvalidemlere sarfedip eve enerjisinin kalmaması beni soldurmaya başladı.
Arada çok yaşanan var da neticeye geçmek istiyorum.İkimizin karı koca olarak başbaşa bi yere gitmesi bile can sıkıntısı oldu.
Ramazan’ı Şerif’te de hep kayınvalidemlerleydik.Sadece bir gün akşam iftarı başbaşa yapalım dedim normal çiftler gibi.Tamam dedi eşim dün çok güzel vakit geçirdik evde herşey yolundaydı.Evdekilere inip bi Selam verelim hem de yemek götürelim diye indik.Eşim inmeyelim dedi ama hiç inmezsek de ne olacağını bildiğimden inip bi selam verip çıkalım dedim.
Kv buralara hiç dolaşmadan evde nasıl zaman geçirdin oğlum dedi?
Babaannesi “Gelip de beni bi dolaştırsaydın evinize çıkarsaydın dedi”
Abisi “Neden hiç inip dükkana yardım etmedin dedi”
Gerginlik çıkmasın diye tamam bu akşam burda yiyelim yarın evimizde yaparız iftarı dedim.
iftarı yaptık ortada dönen muhabbetten eşimin de sinirleri bozuldu. Bi hışımla kalk gidelim dedi eve geldik
“Noluyor ya “ dedim. Duvarı yumrukladı, yatağı tekmeledi, bütün eşyaları yere saçtı.
”Sana inmeyelim dedim.Gördün mü nolduğunu? Yedin mi yemeğini.....” bütün öfkesini bana sarfettiği sözlerle çıkardı.
Donup kaldım öylece Boğazımda koca bir düğüm, gözümden tutmaya çalıştığım ama kaçırdığım yaşlar..
Eşim beni farketti, duraksadı oturup ağladık ikimizde bi köşede.
Beni inciten şey başbaşa yiyemediğim akşam yemeği değildi.Olaylar karşısındaki tavrıydı.
Babamla annemin de mükemmel geçindiği söylenemezdi ama babamın öfke anında bir kere bi eşyayı alıp bi yere fırlattığını, duvarı yumrukladığını görmedim.Hayat arkadaşımdan bunu görmek incitti.
Aslında iki kişiyken mutlu olduğumuz evimizde dışarıda kalan insanların düşüncelerinin neticesinde mutsuz olmak beni incitti.
İç karartmak oldu biraz benimkisi ama bi yerde anlatmam lazımdı.Galiba en doğrusu rüzgarda savrulan yaprak gibi neden böyle demeden savrulup gitmek.heyecansız anlamsız....

Bu akşam bizde yiyelim dedikten sonra keşke hiç inmeseydiniz laf edecekleri belli çünkü.

Diğer bir konu eşiniz böyle basit bir şeyde bile bu noktaya geliyorsa ilerde işiniz zor.

Madem kendisi inmeyelim dedi keşke başından beri bunu deseydi de bu problemi hiç yaşamasaydınız.

İkiniz de cocuk gibisiniz. Siz neyden kimden korkuyorsunuz bu kadar? Ne yapacaklar size?
İnmeyelim demiş korkudan inmissiniz, inmeseniz nolurdu?

Eşiniz de ayni sekilde korkudan cevap veremiyor kendi kendine patliyor ondan o halleri. Biraz yetişkin olun yahu. Ne bu korku bu kadar. Hesap mi vermek zorundasiniz niye inmedin cikmadin noluyoruz deyin bi...

Eş ailesiyle dip dibe bir hayat kurmuşsun. Kayınvalide, babanne, abi.. her konunun içindeler. Bir de ortak iş yapıyorlar. Siz onların uydusu gibisiniz. Zor bir hayat seni bekliyor.
Eşinde öfke problemi var. Bunu kontrol etmeyi öğrenmeli. Şu an yeni evlisinin. Eşindeki şiddetin potansiyelini henüz tam net belli değil. Yarın bir gün sana da yönelebilir. Düzebileceğine inanıyorsa destek ol.

Bence esiniz de en az sizin kadar ailesinin baskisinda bıkmış ve sizin olsun inelim demeniz de onun sinirini cikartmak icin bahane olmuş
Yoksa ofkesi size değil ailesine
Ama onlara tepkisini gösteremediği ve icine attığı icin birbirinize patlamissiniz
Madem esinizle bas basa araniz iyi o zaman birlikte hareket edin, siz hic mudahale etmeyin esiniz gitmek istemiyorsa ailesine soylesin. Size laf ederlerse beyim boyle uygun gordu dersiniz. Onun ailesiyle arasina girmeyin

Eşiniz öfke kontrolu olmayan ve daha annesinin eteğinden ayrılmayan biri malesef .. sizinlede yurtdışına gidince annemden kurtulurum ümidiyle evlenmemiştır umarım ...yani kimse bana kv tam zamanlı hizmet ettiremez ..tabiki elden ayaktan düşerse insanlık vazifem ..ama bu şekilde değil .. zaten bunca şeyi yapsanız dahi sizi kimse sevmiyor sevmezse siz gelinsiniz ..yani seven insan iş yapmadanda seviyor kızı olarak görüyor...şu anki kv dem mesela Allah razı olsun ondan ....ama baştan gelin denmisse olay bitmiştir ..ne yapsanız yaramamazsiniz en iyisi bir şey yapmamak sizi mutlu eden şeyleri yapmak sadece ...mesela şu an çoluk çocuk yokken spor yapıp duş alıp film keyfi kitap okuma keyfi yapmak ohh miss gibi kocanla oynasmak vs ...bunları şimdi yapmazsan ne zaman yapacaksın ..zaman geciyir kuşlar uçuyor ..her şey zamanında güzel geçince arada saygı kavga gürültü girince anlamı olmuyor olsada buruk tatsız oluyor..kendinin değerini bil ezdirme

Bir akşamı kendinize ayırdıktan sonra neden selam vermeye iniyorsunuz ki cidden?
Şey gibi olmuş; yoklamaya katılmazsak cezalandırılacağız.
Siz böyle davranırsanız millet de onlara hesap vermesi gereken insanlar olarak algılar sizi. Ki öyle de olmuş. Yok evde nasıl durdun demeler falan. Baştan yanlış yapılmış. Bizim evimiz var arada beraber iftar yaparız ama her akşam iftara gelemeyiz diyecektiniz en baştan. Pansiyon gibi demişsiniz ya, cidden öyle sadece uyumaya gidiyorsunuz bu durumda. Eşiniz de ailesine cevap veremiyor size dayılanıyor en nefret ettiğim erkek davranışlarından biri. Onlara kuzu eşine kükremeye çalışan erkek hücresi.

Kural bellıdir; nasıl alışırsa öyle gider.
Bu kadar sık yemeğe gitmemeniz gerekiyordu. Gelmiyorum sen git demeniz gerekiyordu. bu kadar yüz vermeyın şu erkeklere..

Hayret böyle biri nasıl olurda ailesinden uzakta yaşamayı düşünebilir şaşırdım açıkçası. Cunku hareketleriyle çelişiyor yaptıkları.

böylelerinin eşlerinin hayatı genellikle aile apartmanında geçer.

Kural bellıdir; nasıl alışırsa öyle gider.
Bu kadar sık yemeğe gitmemeniz gerekiyordu. Gelmiyorum sen git demeniz gerekiyordu. bu kadar yüz vermeyın şu erkeklere..

Hayret böyle biri nasıl olurda ailesinden uzakta yaşamayı düşünebilir şaşırdım açıkçası. Cunku hareketleriyle çelişiyor yaptıkları.

böylelerinin eşlerinin hayatı genellikle aile apartmanında geçer.

Eşinin aileci oldugunu dusunmuyorum ben, aileci olsa baska ulkeye gitmeye kalkmaz zaten. Aileye bagimli degil ama ailesinden korkan, cekinen bir tip belli ki.

Eşinizin ailesinin yüklediği misyonu en başından kabullenmişsiniz. İkiniz de sınırlarınızı çizmeyi bilmiyorsunuz. Eşinizin öfkesi size değil ailesine. Keşke o tepkiyi ailesine verseydi. En azından koloni gibi yaşamaktan kurtulurdunuz. O kadar kötü ki okurken bile daral geldi.

X