Maddi sıkıntılar kaygılar...

Ben de aynı şekilde hissediyorum. Bu hissimi körükleyen inanmadığım olaylar da mevcut.

Tek asgari ücretle kira, kredi ödeyen, özel mama ve düzenli benzin alıp ayni zamanda yurtdışında tatil yapıp bir de birikim yapan bir komşum var.

Biz neyi eksik yapiyoruz bilmiyorum. Lüks içinde de yaşamıyoruz. Daha fazla maaşla geçinemiyorken bile insanlar yarısından da az maaşla birikim yapıp tatile çıkabiliyor. Hayret verici buluyorum.
O komsu napiyor öyle ya... ek geliri mutlaka vardır qksi mümkün değil.

Ben de aynı şekilde hissediyorum. Bu hissimi körükleyen inanmadığım olaylar da mevcut.

Tek asgari ücretle kira, kredi ödeyen, özel mama ve düzenli benzin alıp ayni zamanda yurtdışında tatil yapıp bir de birikim yapan bir komşum var.

Biz neyi eksik yapiyoruz bilmiyorum. Lüks içinde de yaşamıyoruz. Daha fazla maaşla geçinemiyorken bile insanlar yarısından da az maaşla birikim yapıp tatile çıkabiliyor. Hayret verici buluyorum.
😳😳😳

Pazara gidilirdi eskiden pazar parasından artar ufak ufak birikim yapılırdı
Damlaya damlaya gÖl olur misali

Şimdi bir tufan geldi aldı götürdü herşeyi 5 kuruş görsek şükrediyoruz ki hiç oda ise yaramıyor
Manav, market pazardan daha ucuz ben anlamiyorum artik bu isten bisey..

Normalde cevrenizde olanlar kontrolunuz disinda ama kendi hislerinizi kontrol edebilirsiniz, yardim almayi dusunmez misiniz derdim ama benim terapistimin tek seans ucreti 750tl. Tabii ki orasi da bir isletme sonucta vergisi, stopaji, kirasi vb.anliyorum ama olumsuz ruh halinden kurtulmak icin terapiye ulasmak bile cok zorlasti sanirim artik.
Aynen öyle.... destek almak bile lüks artık

Siz belki destek görmek, iyi birkaç söz duymak için açtınız ama ben benzer içerikteki konuların daha da moral bozmanın dışında bir katkı sağladığını sanmıyorum ne yazık ki. Bana öyle en azından.
Çünkü herkes aşağı yukarı aynı, geliri size göre düşük olanların durumu daha kötü. İyice iç kararıyor o yüzden.
Buradan da farklı birşey çıkacağını sanmıyorum. Yazmak iyi geliyorsa o ayrı tâbi.

Sonumuz hayr olsun.

O komsu napiyor öyle ya... ek geliri mutlaka vardır qksi mümkün değil.
Hiç ek gelirden bahsetmiyor. Karı koca ailelerini tanıyorum. Onlarin da durumu yok. Anneleri de kirada oturuyor yani. Kesin olarak eminim onlardan gelmediğine. Ama nereden geliyor bilemiyorum. Oyle faizli yatirimlara da girmezler inançları gereği. Gerçekten hayret verici.

Canım, kızım 13 yaşında, eğitimiyle ilgili tutumluluk yapmam şu anda mümkün değil zaten müsrif bir çocuk da asla değil. Özellikle bu yıl LGS ye hazırlık sürecinde olduğu için hiçbir eğitim giderini gozardi edemiyorum ama dün eşim pazardan (son bir yıldır pazardan alıyoruz) haftalık kuruyemiş paketini ve meyvesini alamadan dönünce nevrim döndü... zaten gıda kalitemizi epey düşürmüştük, buna rağmen şu anda hiç alamiyor olmak artık bende kıtlık korkusu yaratmaya başladı sanırım.
Evet şu an eğitiminin aslında en önemli noktasında. Asla kesilme olamaz :/
Kıtlık korkusunda da çok haklısınız aslında. Çünkü yaşadığımız şey bu başka bir şey değil. Gıdanın varolması ulasilmazligini değiştirmiyor. Gerçekten diyecek bir şey bulamıyorum. :/

bir umut versin istiyorum çaresizce... Lütfen.... Bekliyorum
piraye en azından ben umut veren biri olarak yazmak istiyorum, dert herkesin ortak derdi, haliyle maddi içerikli konular daha fazla açılmaya başlandı, kaygılar aynı, geleceğe dair korkular aynı, hele de çocuğu olanlar daha çok endişeli çünkü kendinden kısarsın, kıyafet almasam da olur, her gıdayı yemesem de olur, karanlıkta otursam, soğukta kat kat giyinsem de olur denir ama çocuktan kısamazsın, çocuğundan kısmaya başlarsan içini acıtır biliyorum.

Evet zor bir dönemden geçiyoruz, sanki hepimiz kocaman bir salonda aynı imtihan için toplanmış, test kağıdına bakıp hangi şıkkı işaretlesek diye strese girmiş gibiyiz ama bugünler geçecek.

Umudumuzu yitirirsek karamsarlık bizi ele geçirir, insan her zorluğu yenebilir de içine düşen karamsarlıktan çıkmaya zorlanır, kendinizi bu girdabın içine atmayın, söylemesi kolay yapması zor, ortada somut gerçeklerle olmasını istediğimiz hayaller var, gerçekler hayal kurmayı bile imkansızlaştırır ama insan umut ettiği sürece vardır.

Belki hemen geçmeyecek, belki oldukça zorlayacak ama geçecek.

Çok klişe bir tesellidir lakin insanı bir nebze bile olsa rahatlatır, her gecenin bir sabahı olur mutlaka, şu an herkes zorlanıyor ama çok şükür ki çoluk çocuklarımız sağlıklı, sevdiklerimizle birlikteyiz.

İnsan öyle güçlü bir canlıdır ki düşüp yeniden kalkmaya, her şeye sıfırdan başlamaya kudreti vardır, yeter ki umudunu yitirmesin, lütfen hiçbiriniz umudunuzu yitirmeyin, zorlansanız dahi negatif düşünmek yerine pozitif düşünün.

Tatlım , aileden yardım, miras falan yoksa uçan kuşa borçlu o anlattıkların.

Gerçekten mi? Bu yazınızı okuyunca “bir gün bitecek bu durum cidden” diye geçti aklımdan. Epeydir böyle iyi hissetmemiştim..

Umudu yitirmeyin, böyle sürmesi mümkün değil, yaşım itibariyle bu ilkede kötü günler daha öncede gördüm, dibe vurup sonra toparlanılıyor, bu sefer ki biraz daha kötü ama geçecek zaten geçmezse finansal durumumuzdan daha acil dertlerimiz olacak ülkece o yüzden umudumu yitirmemeye çalışıyorum, tabi ki hemen düzelmeyecek ama bir yerden başlayacak

Arkadaşlar özellikle son 6 aydır ekonomik sıkıntılar yüzünden nefes alamadigimi hissediyorum...Artık gerçek anlamda nefesim kesiliyor sanırım...Daha önce de onlarca benzer konu açıldı, hemen hemen herkes aynı darbogazda onu da biliyorum ama ben her geçen gün daha kötüye gidiyorum. Artık gülüp gecemiyorum. Artık tasarruf edecek birşey bulamıyorum. Artık nefes alamıyorum.... Çocuğumun gelecek kaygısı bir yandan, gıdaya, sağlığa kadar düşen tasarruf tedbirlerimiz öte yandan, ben artık boğuluyorum.... Eskiden burda çok pozitif üyeler vardı, tek maaşla ev alanlar filan, onların yorumları inandırıcı gelmese de iyi gelirdi okuyunca yine birileri pozitif birşeyler yazsin, bilmediğim denemediğim bir çözüm sunsun istiyorum,bir umut versin istiyorum çaresizce... Lütfen.... Bekliyorum
Bu sabah düşünmekten, sinirden, üzüntüden oturdum ağladım artık daha fazla pozitif bakamıyorum ben.

İşte tam olarak bu insanlar yorum yapsın istiyorum. Eskiden gülerdim o yorumlara. İnanmazdım. Şu anda diyorum ki ulen ya doğruysa? Resmen kınadigimi yasiyorum arkadaşlar , kınamayın beni :KK61:

Yaşam tarzlarımız farklı diye düşünüyorum ; benim çevremde de var bu şekilde yaşayan aileler, tek çeşit yemek, üç harfli marketlerden alış veriş, kısıtlı pazar alış verişi, etsiz, sütsüz, kuru meyvasız mutfaklar, ucuz giyim, köye giderek tatil yapma ya da kıştan herşey dahil tatil alıp aylarca ödeme şeklinde yaşıyorlar. Daha fazlası borçlanma demek başka bir açıklaması yok

İşte tam olarak bu insanlar yorum yapsın istiyorum. Eskiden gülerdim o yorumlara. İnanmazdım. Şu anda diyorum ki ulen ya doğruysa? Resmen kınadigimi yasiyorum arkadaşlar , kınamayın beni :KK61:
Boğazlarından mi kesiyorlar acaba diyorum. Et yemiyorlar da kıyma mı yiyorlar, soğanı yarım yarım mı doğruyorlar? Nedir anlamıyorum ki.

Siz çalışmıyor musunuz?
Valla bu devirde karı koca çalışacaksınız.baska türlü çok zor .
15 yaşımdan beri çalışıyorum. Hiç desteksiz çalışarak okudum evlendim çocuğumu bu yaşa getirdim... 45 yasimdayim hala çalışıyorum, eşim de çalışıyor. İkimizin de ailesi yok gibi birşey, zaten destek alacak kimsemiz ve çalışmaktan başka çaremiz de yoktu hayatimiz boyunca.

Yaşam tarzlarımız farklı diye düşünüyorum ; benim çevremde de var bu şekilde yaşayan aileler, tek çeşit yemek, üç harfli marketlerden alış veriş, kısıtlı pazar alış verişi, etsiz, sütsüz, kuru meyvasız mutfaklar, ucuz giyim, köye giderek tatil yapma ya da kıştan herşey dahil tatil alıp aylarca ödeme şeklinde yaşıyorlar. Daha fazlası borçlanma demek başka bir açıklaması yok
3 harfli marketler de ateş pahası. Oradan alışveriş yapıyorlar ama yine pahalı her şey. Dediginiz gibi etsiz sütsüz geçen bir hayat olabilir.

X