Maddi sıkıntılar kaygılar...

Bkz. öz kardeşim...yok yok diye diye 10 yıl içinde sırayla yavaş yavaş annemle babamın neredeyse tüm malvarlığına tek tek el koydu. Bekar, çoluk çocuk yok,kendi de çalışıyor,hayatı boyunca kira odemedi, borcu yok, içkisi sigarası kumarı aşırı gezip tozmasi yok, yol yemek ikramiye şirketten...vs vs. O kadar para nereye gidiyor kimse bilmiyor. Ama yine de inanıyor babamlar işte...
sizi aileyle ilgili özel bir meseleniz vardı sanırım.

umarım haddimi aştığımı düşünmezsiniz de şöyle ki:
benim ailemin istese de bir şey yapacak gücü yoktu, senelerce. şimdi de babam emekli olup üstüne tekrar çalışıp ailede de bir masraf olmadığı için (çocukların hepsi maaşlı, kimsenin içkisi sigarası bile yok) babam hani ucundan kıyısından destek olabilir, ama çok bir şey yapamaz.

fakat bizde durum bu. ben zaten büyük çocuğum hiç bir zaman beklemedim. iyi olsunlar, emekliliklerinde rahat olsunlar dedim (ki hala çalışmasına şöyle bir bahçeli eve filan geçmemelerine aslında üzülüyorum ama bir ayar çekecez duruma inşallah).

neyse bunu neden anlattım
siz uzuuuuun zamandır kendi kendinize yetmişsiniz, yetebilmişsiniz de ne güzel.
şu anda ailenizin akmasa da damlayacak madden olmasa bile en azından manen desteğini bilseniz bence bu kadar bunalmazdınız.

Özel ders veremem maalesef bransim uygun değil, geçen yıl özel bir okuldan teklif aldım ek iş olarak çok da uğraştım olsun diye ama evim buyuksehirlerden birinde dağ başında olduğu icin isim evim ve ek iş yapacağım okul arasında ulaşım ve zamanlama konusunda sıkıntı yaşadım. O da olmadı. Yine isyerim, evim ve kızımın okulu arasındaki mesafe ve lokasyon yüzünden toplu taşıma kullanmam mümkün değil. Hatta kızımı servise verip kendim 2 vesait otobüs kullanmayı göze aldığımda çıkan masraf şu anki mazot masrafının epey üstüne çıkıyor,onu da hesapladım. internet kesemem evdeki herkes için ihtiyaç, Netflix bu yıl kullanmıyorum, YouTube premiumu da geçen yıl iptal ettim, eve yardımcı almıyorum zaten...yine de çok teşekkür ederim.
Valla ne diyeceğimi bilemiyorum. Kıyafet harcamanıza bakın diyeceğim. Çöm acı olsa da Eksiye düşmemek için sadece kızınıza göre mutfak yapın gerekirse tek çeşit peynir yiyin.Hepimiz aynı durumdayız mesela ben dişhekimiyim ve öğretmen Hastam hep çok olurdu. Fiyatlarım onlara uygun gelir ve taksitlide olsa yaptırırlardı ama bu sene dolar artışından dolayı benim fiyatlar arttı ama maaş artmadı. Öğretmen hastalarıma fazla geliyor artık. Tüm ülke birbirimize bağlıyız aslında.

Amin inşallah düzelicez be
Dedigin gibi birden fazla ve büyuk çocuklarin egitim masrafı daha fazla.. biz daha anaokulu düsun büyüdükçe, defter kitap üniforma çantaydı, kurs dersane sınav dı, hele başka şehir kazanıp giderse daha da artıyor ev kiralama vb ek masraf da yüklendimi..
Bu sene yurt bulamayıp ev de kiralayamayinca kazandıgi ile gidip okuyamayan 1 sene daha erteleyen çok üni ögrencisi olmuştur
Benim yiğenim lise sınavına giricek iki ayrı masraf
3 yiğen okula gidiyor şimdi ki çocuklar bir şey beğenmiyor o marka bu marka
Hadi alan aliyor ama alamayan biraz da bizler bazı şeylerde tüketim yaparak yada alım yaparak kendimize de zarar veriyoruz
Az bu durumu tetikliyoruz
Hani ben sen O derken büyüyor talepler yeni gelen ürünlerde alıp basını gidiyor

Eskiler ayağını yorganına göre uzat derler di bana okul önlüğü alınırdı iki beden büyük gelecek yılda giy diye bana kısalırdı kardeşim giyerdi

Ben biliyorum bana çizme alındı gelecek yıl giy diye bir numara büyük iki corap giyerdim tam olsun diye gelecek yıl o çizme olmadı kardeşim 3 sene giydi

Şimdi çocukların okul ayakkabısı oyun ayakkabısı gezme futbol yazlık kışlık cart curt çok

Eskisi gibi olsak olamayız çünkü lükse alıştık yokluk görmeyen çocuklar yetistirdik
Öyle de gidiyor
Bilmiyorum nereye gidiyoruz

bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete

Kardeşim harç ödemesini attı 835 TL olmuş. Okumak bile pahalı ki devlette şu an 😢
2. Ogretim ya da Acik Ogretim haricinde harclar 10 yil once kaldirildi.

Kardesiniz ya 2. Ogretimde, ya 2. Universite, ya acik ogretimde olmali. Son ihtimal ise suresinde mezun olamadi ve uzayan donemler icin harc odemesi bulunuyor.

Valla ne diyeceğimi bilemiyorum. Kıyafet harcamanıza bakın diyeceğim. Çöm acı olsa da Eksiye düşmemek için sadece kızınıza göre mutfak yapın gerekirse tek çeşit peynir yiyin.Hepimiz aynı durumdayız mesela ben dişhekimiyim ve öğretmen Hastam hep çok olurdu. Fiyatlarım onlara uygun gelir ve taksitlide olsa yaptırırlardı ama bu sene dolar artışından dolayı benim fiyatlar arttı ama maaş artmadı. Öğretmen hastalarıma fazla geliyor artık. Tüm ülke birbirimize bağlıyız aslında.
Son bir yıldır kendim ve eşim için kıyafet harcamam yok gibi bişey diyebilirim. Şimdi siz söyleyince düşündüm hatta yok gerçekten.... peynir geçen seneden beri ya lor veya en ucuzundan teneke kendimiz için, kızım eski kaşardan başka peynir yiyemiyor onda da marka düşürdük. Benim dişcim de çok yardımcı oldu sagolsun en son geçen sene subatta implantimi yarı fiyatına yaptı nerdeyse eski tanış olduğumuz için. Ama bundan sonra artık onunla da pek gorusemeyiz herhalde

CiRiLLA belki öyle yetişmiştir, mesela anne babam yediğinizi içtiğinizi anlatmayın, alabilen var alamayan var, ayıptır derdi.
Ben mesela bir yemekten bahsedeceğim söylemesi ayıp x pişirdim bugün diyorum, bunu istemsiz yapıyorum çünkü yediğin içtiğin gezdiğin söylenmez alamayanlara ayıp, görgüsüzlük diye büyütüldüm.

Doğrudur. Ben oyle yemek fotografi filan paylaşan bir tip degilim ama mesela manzarayi cekiyor olduğumda ben farketmediysem masada kenarda gorunecek kisimdaki tabaklari bile kenara çekiyor hep. 😬 Oyle alismis demek

2. Ogretim ya da Acik Ogretim haricinde harclar 10 yil once kaldirildi.

Kardesiniz ya 2. Ogretimde, ya 2. Universite, ya acik ogretimde olmali. Son ihtimal ise suresinde mezun olamadi ve uzayan donemler icin harc odemesi bulunuyor.
Eeee yani ? 2 . Öğretimi kazandıysa okumasın mı ? Okulu uzadıysa bıraksın mı ?

Hadi alan aliyor ama alamayan biraz da bizler bazı şeylerde tüketim yaparak yada alım yaparak kendimize de zarar veriyoruz

Eskiler ayağını yorganına göre uzat derler di bana okul önlüğü alınırdı iki beden büyük gelecek yılda giy diye bana kısalırdı kardeşim giyerdi

Ben biliyorum bana çizme alındı gelecek yıl giy diye bir numara büyük iki corap giyerdim tam olsun diye gelecek yıl o çizme olmadı kardeşim 3 sene giydi

Şimdi çocukların okul ayakkabısı oyun ayakkabısı gezme futbol yazlık kışlık cart curt çok

Eskisi gibi olsak olamayız çünkü lükse alıştık yokluk görmeyen çocuklar yetistirdik
Öyle de gidiyor

Yok canım, benim kızım markaları bilmiyor bile. Herhangi birşey talep ettiği hiç olmadı kıyafet konusunda, ne alırsak Sadece onu giyiyor diyebilirim.

Son düzenleme:
Arkadaşlar özellikle son 6 aydır ekonomik sıkıntılar yüzünden nefes alamadigimi hissediyorum...Artık gerçek anlamda nefesim kesiliyor sanırım...Daha önce de onlarca benzer konu açıldı, hemen hemen herkes aynı darbogazda onu da biliyorum ama ben her geçen gün daha kötüye gidiyorum. Artık gülüp gecemiyorum. Artık tasarruf edecek birşey bulamıyorum. Artık nefes alamıyorum.... Çocuğumun gelecek kaygısı bir yandan, gıdaya, sağlığa kadar düşen tasarruf tedbirlerimiz öte yandan, ben artık boğuluyorum.... Eskiden burda çok pozitif üyeler vardı, tek maaşla ev alanlar filan, onların yorumları inandırıcı gelmese de iyi gelirdi okuyunca yine birileri pozitif birşeyler yazsin, bilmediğim denemediğim bir çözüm sunsun istiyorum,bir umut versin istiyorum çaresizce... Lütfen.... Bekliyorum
Canım piraye hepimiz benzer durumlardayız,çok değil birkaç zamana hepimizin parası cebi bereketlenecek ben inanıyorum. Tek istedigim kendine bunu telkin etmemen sürekli. Olumlu düşünüp olumlu kalmaya çalış yok dedikce gercekten daha da azalıyor. Allah hepimizin kesesine bereket versin 🌼

Arkadaşlar özellikle son 6 aydır ekonomik sıkıntılar yüzünden nefes alamadigimi hissediyorum...Artık gerçek anlamda nefesim kesiliyor sanırım...Daha önce de onlarca benzer konu açıldı, hemen hemen herkes aynı darbogazda onu da biliyorum ama ben her geçen gün daha kötüye gidiyorum. Artık gülüp gecemiyorum. Artık tasarruf edecek birşey bulamıyorum. Artık nefes alamıyorum.... Çocuğumun gelecek kaygısı bir yandan, gıdaya, sağlığa kadar düşen tasarruf tedbirlerimiz öte yandan, ben artık boğuluyorum.... Eskiden burda çok pozitif üyeler vardı, tek maaşla ev alanlar filan, onların yorumları inandırıcı gelmese de iyi gelirdi okuyunca yine birileri pozitif birşeyler yazsin, bilmediğim denemediğim bir çözüm sunsun istiyorum,bir umut versin istiyorum çaresizce... Lütfen.... Bekliyorum
Okumadım yorumları
Bir ara burada siz geçinmeyi bilmiyorsunuz,sizin paranızla bereket yok diye cinleri tepelere çıkartıcı yorumlar yapılıyordu şimdi var mı bilmiyorum.
Bu devirde değil bir maaşla ev alanı üç maaşla ev alabilen varsa helal olsun derim
Özellikle İstanbul
Bu yüzden bu konuda olumlu yorum yapamayacağım.

Bilgi veren bir mesaj yazdim, yorum yapmadim.

Ustelik alintiladigim sizin mesajiniz da degil.

İyi forumlar.
Böyle bir bilgi sorulmuş mu 😂 yazınca ne oldu yani ? Ayrıca da isteyen istediği msj alıntı yapar cvp yazar siz buna karışamazsınız size de iyi forumlar

Öyle de gidiyor

Aslinda biraz oyle biraz da degil.. yani evet hep en iyisi en güzelini ayni seuden birden fazlasini isteyen cocuk var ama cok pahalı yada birden fazla istemedigi halde alamayan çok cocuk da var.. o yuzden ben kızamıyorum çocukların isteklerine, Atıyorum ister oyun icin olsun ister ders calismak icin olsun tablet isteyen cocuk bana asiri gelmiyor, yada tlf.. çunku malum teknoloji cagindayiz haliyle anne baba da cevre de goren cocuk istiyor

Bizim zamanimizda akilli tlf yoktu mesela haliyle cevrende görmedigini aramiyorsun, ee hepimizin cocuklugunda da biraz cevremizde gordugumuzu isteme özenme vardı yani

Doğrudur. Ben oyle yemek fotografi filan paylaşan bir tip degilim ama mesela manzarayi cekiyor olduğumda ben farketmediysem masada kenarda gorunecek kisimdaki tabaklari bile kenara çekiyor hep. 😬 Oyle alismis demek
Kesin emin oldum yetişme tarzı bu.
Genel olarak toplumun büyük bir kısmı belli gelir düzeyinde, onlar masraflardan yetmemesinden vs bahsedince bizde şuraya gittik şunu bunu yedik demeye utanıyordur.

Benim bebem 9 aylik Piraye. Yemin ederim eşimle yer icer gezer tozardik ona harcadigimiz kadar gitmezdi. Çok üzülüyorum büyüdüğünde hersey daha da artacak. Ona yetememekten korkuyorum. Evimiz arabamiz yok maalesef. Birikim de yapamiyoruz. Eksiden cikamadik hic. Ne olacak bilmiyorum
Of jes offf...Bebeğinizi allah bağışlasın, herşeyden önce sağlıklı bir ömrü olsun inşallah...Cunku elimizde onlar için tutunacak tek bu kaldı...

• Üzgünüm
Reactions: JES
X