Maddi sıkıntılar kaygılar...

Doğrudur. Ben oyle yemek fotografi filan paylaşan bir tip degilim ama mesela manzarayi cekiyor olduğumda ben farketmediysem masada kenarda gorunecek kisimdaki tabaklari bile kenara çekiyor hep. 😬 Oyle alismis demek
ben de sosyal medya kullanmıyorum da fotograf çekilecek olsam ben de eşiniz gibi en fazla kahve fincanı görünür, başkasını kadrajdan çıkarırım
ayıp gibi geliyor bana.

Her saniye evde birşey bitiyor vs vs bugün ütü odamın perdesi tamamen gitti 🤦🏻‍♀️😂
anaaa yırtık perde kardeşiymişiz aynı zamanda.benim tv odamın zebra perdesi güneşten çürümüş elimde kalalı 3 ay oldu daha yenileyemedim.karşımda ev yok gören olmaz diye yırtık yırtık idare ettim.gelecek aya alırım artık bir perde. :KK45:

Benim bebem 9 aylik Piraye. Yemin ederim eşimle yer icer gezer tozardik ona harcadigimiz kadar gitmezdi. Çok üzülüyorum büyüdüğünde hersey daha da artacak. Ona yetememekten korkuyorum. Evimiz arabamiz yok maalesef. Birikim de yapamiyoruz. Eksiden cikamadik hic. Ne olacak bilmiyorum

Of jes offf...Bebeğinizi allah bağışlasın, herşeyden önce sağlıklı bir ömrü olsun inşallah...Cunku elimizde onlar için tutunacak tek bu kaldı...
Sıkmayın canlarınızı bugünlerde geçecek, eşimden referanslıyım ben geçecek diyorsam geçecek, kendisi balık burcudur her şeyde duygusala bağlar, motivasyonu da hemen düşer, bende düşse de dizlerini silip devam eden inatçı Koç, adamın hayatının gaz pedalı gibiyim🤣

Sanki öldük de üzerimize toprak atılıyor gibi moraller yerlerde, şu sıra dalgalı çalkantılı gidiyoruz lakin toparlanacak, ohoo neler neler atlatılmadı ki, zorlanacağız canımız acıyacak ama düzelecek, buna imkan var, çaresiz sıfırı tüketmiş değiliz, bekleyelim sabredelim🙏

güzel bişey söylemeyi çok isterdim ama ne yazık ki benimde her ay düze çıkacağız diye ayı bitiriyoruz ama nasıl oluyorsa gelen ayda daha çok eksiye giriyoruz. Geçen ay kardeşimden borç almıştım bu ay annemden. Kışın kahvaltıda domates salatalık tüketmeyi sevmiyorum ki hormonlu diye sadece sote kıyma tarzı şeyler için alıyordum bu yıl onlarıda kışa bırakmama kararı aldım. Domates ve biberi buzluğa atacağım. Dolmalık biber koydum. Kıyafet zaten uzun zamandır almıyorum indirim takip ediyorum yada ikinci el uygulamalarını kullanıyorum. Öğlen için evden yemek götürüyorum.

Söylemeden geçemeyeceğim bu pahalılığın yüksek bir kısmıda bizim insanımızdan kaynaklanıyor. Zam üstüne zam,stok yapan yapana, en ufak bir olayda markete koşan insanlar. Üç dört ay önce sattığımız arabayı aynı fiyata almayı bırak iki katına satıyorlar. Biraz insanda vicdan olmalı yazık günahtır. Ev sahipleri desen öylesine hadi sıfır evi anlarım taşına kumuna boyasına zam geldi fiyatı arttı. 20 yıllık evin üzerine yazılan fiyatlar nedir. Belki de bir evim arabam olmadığı içime bunları rahat dile getirebiliyorum ama yinede böyle olmamalı diye düşünüyorum

Dilerim bundan sonra herşey daha güzel olsun.

Arkadaşlar özellikle son 6 aydır ekonomik sıkıntılar yüzünden nefes alamadigimi hissediyorum...Artık gerçek anlamda nefesim kesiliyor sanırım...Daha önce de onlarca benzer konu açıldı, hemen hemen herkes aynı darbogazda onu da biliyorum ama ben her geçen gün daha kötüye gidiyorum. Artık gülüp gecemiyorum. Artık tasarruf edecek birşey bulamıyorum. Artık nefes alamıyorum.... Çocuğumun gelecek kaygısı bir yandan, gıdaya, sağlığa kadar düşen tasarruf tedbirlerimiz öte yandan, ben artık boğuluyorum.... Eskiden burda çok pozitif üyeler vardı, tek maaşla ev alanlar filan, onların yorumları inandırıcı gelmese de iyi gelirdi okuyunca yine birileri pozitif birşeyler yazsin, bilmediğim denemediğim bir çözüm sunsun istiyorum,bir umut versin istiyorum çaresizce... Lütfen.... Bekliyorum
Her yıl tatile giderdik bu yıl gidemedik.Mutlaka ayda bir kez dışarı kahvaltıya giderdik gidemedik.Bunlar insanı üzüyor tabii ama büýükşehire göre yeşil biyerde yaşıyorum .Termosla çay kek park 3lüsuyle yetinmeye çalıştık yaz boyunca...Valla kızanlar olacak ama ben de standardı benden daha düşük olanlara bakarak şükrediyorum.Ve mental sağlığı korumak adına haber dinlemiyorum

sizi aileyle ilgili özel bir meseleniz vardı sanırım.

umarım haddimi aştığımı düşünmezsiniz de şöyle ki:
benim ailemin istese de bir şey yapacak gücü yoktu, senelerce. şimdi de babam emekli olup üstüne tekrar çalışıp ailede de bir masraf olmadığı için (çocukların hepsi maaşlı, kimsenin içkisi sigarası bile yok) babam hani ucundan kıyısından destek olabilir, ama çok bir şey yapamaz.

fakat bizde durum bu. ben zaten büyük çocuğum hiç bir zaman beklemedim. iyi olsunlar, emekliliklerinde rahat olsunlar dedim (ki hala çalışmasına şöyle bir bahçeli eve filan geçmemelerine aslında üzülüyorum ama bir ayar çekecez duruma inşallah).

neyse bunu neden anlattım
siz uzuuuuun zamandır kendi kendinize yetmişsiniz, yetebilmişsiniz de ne güzel.
şu anda ailenizin akmasa da damlayacak madden olmasa bile en azından manen desteğini bilseniz bence bu kadar bunalmazdınız.
Yok hayır estağfurullah, haddinizi aşıyor değilsiniz,daha önce ben kendim de bahsetmiştim zaten burda bu konulardan.

Aslında bu konu bambaşka bir başlığın konusu belki ama şöyle özetleyeyim.Ben de evin büyük çocuğuyum, benim için işler çok ters gitmeye başlayana kadar da durumun farkına varamadım çünkü bana hep kendime yetmem gerektiğini öğrettiler, ben de hep bununla gurur duydum, onların da benimle bu yüzden gurur duyduğunu zannettim....sizin gibi benim de onlardan hiçbir beklentim olmadı.

40yasindan sonra benim için işler gerçekten çok ters gitmeye başlayınca (sadece ekonomik değil başka sıkıntılar da yaşadım) kök ailemin bana karşı tutumunun değişmesiyle aydinlandim. Kendi kendime yetmek, güçlü olmak zannettigim şey aslında sadece maddi manevi yapayalnız hayatta kalmaya çalışmak ve kullanilmakmış...pandemiden önce başlayan ve hala devam eden bir süreçte çok çirkin gerçeklerle yuzlestim...son beş yıldır da iletisimimi minimuma indirdim.

Yaşadığım sıkıntılardan haberleri var ve geldiğim noktada artık yardım da teklif ediyorlar ama ben kabul edemiyorum. Çünkü verecekleri şey bugüne kadar bana öz evlatları olduğum için doğal olarak vermeleri gereken ama ısrarla esirgedikleri maddi manevi destek değil aslında, gerçek anlamıyla "yardım" olacak bu noktada

Bilmiyorum. Belki fazla gurur yapıyorum ama gerçekten içime sinmiyor artık uzattiklari eli tutmak

Son düzenleme:
Sıkmayın canlarınızı bugünlerde geçecek, eşimden referanslıyım ben geçecek diyorsam geçecek, kendisi balık burcudur her şeyde duygusala bağlar, motivasyonu da hemen düşer, bende düşse de dizlerini silip devam eden inatçı Koç, adamın hayatının gaz pedalı gibiyim🤣

Sanki öldük de üzerimize toprak atılıyor gibi moraller yerlerde, şu sıra dalgalı çalkantılı gidiyoruz lakin toparlanacak, ohoo neler neler atlatılmadı ki, zorlanacağız canımız acıyacak ama düzelecek, buna imkan var, çaresiz sıfırı tüketmiş değiliz, bekleyelim sabredelim🙏

Benim oğlum Koç burcu ,eşim ve kızım Aslan burcu ben boğa burcuyum. Yediler beniiiiiiiiiiii çürüdüm aralarında:KK47:

anaaa yırtık perde kardeşiymişiz aynı zamanda.benim tv odamın zebra perdesi güneşten çürümüş elimde kalalı 3 ay oldu daha yenileyemedim.karşımda ev yok gören olmaz diye yırtık yırtık idare ettim.gelecek aya alırım artık bir perde. :KK45:
Bende temmuzda tayine gideceğiz yA o zaman tüm perdeler değişecek biraz dayanayım da 😞💆🏻‍♀️ Birde halılar

Kendi kendime yetmek, güçlü olmak zannettigim şey aslında sadece maddi manevi yapayalnız hayatta kalmaya çalışmak ve kullanilmakmış...

işte bence gönül yorgunluğunuzun, paniğinizin buhranınızın sebebi bu. yoksa hayatınızda geçimi maaşı ilk kez bilen insan değilsiniz ki...

kızınız da daha küçük kızınız şu anda mesleğini eline almış olsa, yani bir 10 sene sonrası olsa, "ben yapacağımı yaptım yemişim bundan sonrasını" derdiniz.

2. Ogretim ya da Acik Ogretim haricinde harclar 10 yil once kaldirildi.

Kardesiniz ya 2. Ogretimde, ya 2. Universite, ya acik ogretimde olmali. Son ihtimal ise suresinde mezun olamadi ve uzayan donemler icin harc odemesi bulunuyor.
Doğru söylüyorsunuz 2.öğretim o..

işte bence gönül yorgunluğunuzun, paniğinizin buhranınızın sebebi bu. yoksa hayatınızda geçimi maaşı ilk kez bilen insan değilsiniz ki...

kızınız da daha küçük kızınız şu anda mesleğini eline almış olsa, yani bir 10 sene sonrası olsa, "ben yapacağımı yaptım yemişim bundan sonrasını" derdiniz.
Evet gönül yorgunluğu...çok güzel söylediniz....Bedenim ruhum zihnim de yorgun artık cabalamaktan ama en çok gönlüm yorgun. Kızım çok küçük, bana hala ihtiyacı var maalesef ve işte beni en çok da bu üzüyor aslında...çünkü ben tukendigimi, çaresiz kaldığımı, yetemedigimi ilk kez bu kadar net hissediyorum hayatımda...

Son düzenleme:
Pirayeciğim ben umutluyum ya. Hayalperest diyeceksin belki bana ama artık şikayetçi olan sayısı eskisinden fazla. Demek ki siyasilere bir cevap verecekler. Geçim konusunda beni etkileyen bir şey yok belki ama halkın durumundan rahatsızım,üzülüyorum,bana ne deyip geçemiyorum çünkü bu durum milli bir sorun,beni etkilesin etkilemesin,hepimizin problemi.

Evet gönül yorgunluğu...çok güzel söylediniz....Bedenim ruhum zihnim de yorgun artık cabalamaktan ama en çok gönlüm yorgun. Kızım çok küçük, bana hala ihtiyacı var maalesef ve işte beni en çok da bu üzüyor aslında...
muhtemelen sizin sorunlarınızla alakası yok ama
benim de şöyle bir tecrübem var:

kalabalık aile, büyük çocuğum, hep burslarla üzerine ek işler çeviriler yaparak, bakanların milletvekilerinin kızlarına özel dersler vererek mobilyadan satışa türlü türlü işlerde çalışarak okudum. türkiye dereceleriyle.

(bu kadar bakan vekil filan arkasından atıp tutuyorum, çoğunu iyi biliyorum çünkü)

çünkü bana babam "ya burs kazanır okursun ya 15 yaşında seni ilk gelen görücüye veririm" demişti...na...verirsin, nereye veriyorsun? ama çocuk aklımla korkmuşum tabi. bizim böyle sosyal medyamız filan yok ki soralım, baban blöf yapmış desinler :KK70: adamın beni evlendirmekte filan gözü yok, o tıynette insan değil zaten, sadece korkutuyor ki okuyayım Allah etmesin ergenlik diye salmayayım. ben burslarla/işlerle okuyayım ki o yiğenlerini de okutabilsin..ibretlik bir durumdayız.

sonra ben y.dışına gittim.
ve sonra hasta oldum.

2 kere ölümden döndüm.
tek başımayım.
o kadar zavallı haldeyim ki "hasta oldum ölüyorum" diyemiyorum, güçsüzlük zayıflık çünkü. ben hep güçlü olmak zorundayım...o sırada özel hayatım da tepetaklak olmuştu.
Allah'ım her şeyi yapmam gerektiği gibi yaptım, fazla fazla yaptım hatta, nasıl olabilir böyle bir şey?

benim sadece A planım var. o işi tamamlamak, yükselmek..falan filan...
hastalık mastalık yok planda.
nasıl looser bir şey.

45 kilo şekilde eve döndüm. çünkü artık mecalim yoktu elimi kaldırmaya.
babam benimle 2 sene konuşmadı. onun da başka planı yok çünkü :KK70:

bunların hepsini tamir etmek
kendimle barışmak (hala kendimi çok sevmem, bana kendimi sevmek hiç öğretilmedi, ite kaka öğrenmeye çalışıyorum). babamla barışmak (gerçi ben kimseye küsmedim de), toparlamak o kadar uzun sürdü ki...anlatamam. anlatsam çok sürer zaten konunuzu sabote etmek istemem.

ama en nihayetinde insanız ve güçlü de olsak bu etten kemikten zaafları, aciz yanları olan canlılar olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor.

eşinizi sevdiğinizi ona tutunduğunuzu tahmin ediyorum ama insanın daha içsel daha güçlü bir dayanağı olmalı, genelde aileden gelmiyorsa bu zor bulunuyor. yine de barışabildiğiniz kadar, barışın kendinizle de her kime kırgınsanız onlarla da derim.

olayı geçim derdinden nerelere getirdim dimi?
ama gerçekten bence sizinki gönül yorgunluğu....

Arkadaşlar özellikle son 6 aydır ekonomik sıkıntılar yüzünden nefes alamadigimi hissediyorum...Artık gerçek anlamda nefesim kesiliyor sanırım...Daha önce de onlarca benzer konu açıldı, hemen hemen herkes aynı darbogazda onu da biliyorum ama ben her geçen gün daha kötüye gidiyorum. Artık gülüp gecemiyorum. Artık tasarruf edecek birşey bulamıyorum. Artık nefes alamıyorum.... Çocuğumun gelecek kaygısı bir yandan, gıdaya, sağlığa kadar düşen tasarruf tedbirlerimiz öte yandan, ben artık boğuluyorum.... Eskiden burda çok pozitif üyeler vardı, tek maaşla ev alanlar filan, onların yorumları inandırıcı gelmese de iyi gelirdi okuyunca yine birileri pozitif birşeyler yazsin, bilmediğim denemediğim bir çözüm sunsun istiyorum,bir umut versin istiyorum çaresizce... Lütfen.... Bekliyorum
Sizi çok iyi anlıyorum. Ben de bu durumdayım. Tam da çeyiz almaya karar verdiğim bir dönemdeydim. Araba kredim var. 30 bin kadar da bir birikimim sadece. Bu sene yavaş yavaş almak istiyordum ama en ufak şeyler bile eski olanlar Bİle o kadar pahalı ki. Eskiden 4 5 çeşit alırım dediğim şeylere 2 çeşit alsam yeterli diyorum. Sonumuz ne olur inanın bilmiyorum ben de

Şimdi haberlerde gördüm Bulgar vatandaşları Edirne’ye gelmişler bagajları tıklım tıklım dolu alışveriş yapmışlar. Çok ucuz herşey diye de gülüyorlardı. Bir zamanlar onlar fakirlik içindeydiler . Şimdiyse paralarının değeri bizim on katımız. Ne hallere düştük yarabbiii ☹️☹️

Şimdi haberlerde gördüm Bulgar vatandaşları Edirne’ye gelmişler bagajları tıklım tıklım dolu alışveriş yapmışlar. Çok ucuz herşey diye de gülüyorlardı. Bir zamanlar onlar fakirlik içindeydiler . Şimdiyse paralarının değeri bizim on katımız. Ne hallere düştük yarabbiii ☹️☹️

Kızamıyorum ceycey, aynısını yaptık zamanında ve gene olsa gene yaparız. Sen, ben yapamayız belki ama halkımıza hiç güvenmiyorum ben. Babasını satar üç kuruş avanta için bizim millet.

Can arkadaşlar, lütfen kollektif bilince korku, kıtlık endişesi göndermeyelim. Şu an yapılacak en iyi şey umutlu olmak. Umutlu olmamız gerekiyor, Bir gün her şeyin sonlanacağını bilmemiz gerekiyor.

Bu kış biraz sert geçebilecek olsa da, aydınlık günler çok uzakta değil.

Şunu bilin ki; tıpkı bizler gibi dünyanın da bir tekamül süreci var ve şu an dönem sonundayız. Bu demektir ki, yeni bir sürece giriyoruz ve hepimiz çok büyük bir sınavdayız. Hiçbir şey eskisi gibi olmamakla beraber refaha çıkacağız. Artı olarak bu dönem dünyaya gelmeyi her şeyi bilerek biz seçtik ve tekamülümüze sonsuz katkısı oldu. Bizler bu dönemi seçtiğimiz için ne kadar cesur ruhlar olduğumuzu lütfen idrak edelim. İlahi güç bunları elbette görüyor ve belli bir noktadan sonra müdahale olacak zaten merak etmeyin.

Şu an bir tramplende en dipteyiz ama yukarıya doğru bir hamle olacak kimsenin bir endişesi olmasın.

Unutmayın ki, bizler sonsuz varlığız. Kendimizi bir düşünceye hapsetmeyelim. Kurban değil kurtarıcı rolüne odaklanalım. Şu anki döneme ayak uydurmak zorundayız. Kendi yaşam kalitemiz biraz aşağıya çekilebilir ama emin olun bu böyle gitmeyecek. Karıncanın bile rızkını veren kim?

Bol bol söyleyerek frekansımızı yükseltelim, dua ve olumlamalar bizi yükselişe götürür; Hayatın tümü bana neşeyle, kolaylıkla ve ihtişamla gelir. Ben bir mucizeyim. Mucize ötesiyim, kaf dağı ötesiyim

X