maaşla alakalı

şuan bizzat devlet maaşımın %40ini yan hak diye yatırıyor
emekliligime yansımıyor hiçbir yere yansımıyor
diyecek bir şey bulamıyorum nerden bulaştik bu zihniyete
Rezillik gerçekten
Gerçekten deli gibi kazanıp bunu yapan bir yer olsa bunca sene durmazdım zaten. Ama biliyorum kaç tane müşteri gitti sırf hizmeti zamlı almamak için. İstiyorlar ki her şeye zam gelirken şirketin sunduğu hizmetlerin fiyatı aynı kalsın

ben de kamudayım bizde de temel ücret düşük, yan haklar iyi. emekliliğimiz vs de temel ücret üzerinden yatırılıyor. o yüzden hukuki olarak bir şey yapabileceğinizi zannetmiyorum. bazı arkadaşlar maaşı asgariden gösterip üst kısmını elden veren iş verenlerle karıştırdı bu durumu diye düşünüyorum. size direkt bankaya yatırıldığı için kitabına uydurmuşlardır.

Güzel kazanıyorsan çok da birşey yapma derim evet usulsuzluk var ama birseyler yaparsan issiz kalirsan hemen iş bulabilir misin maalesef memlekette asgari hariç sgk gösteren çok az firma var

Güzel kazanıyorsan çok da birşey yapma derim evet usulsuzluk var ama birseyler yaparsan issiz kalirsan hemen iş bulabilir misin maalesef memlekette asgari hariç sgk gösteren çok az firma var
Güzel kazanmak denemez maalesef ama başka yönden çok artısı var bana. Daha fazla para kazanmam gerektiğinde uzmanlığını kullanıp rahatça ek iş yapabiliyorum. Bir dönem yaptım artık yapmıyorum. İş bulmasına bulurum da şimdiye kadar daha iyisi olsaydı zaten ben geçerdim. Sadece maddi açıdan demiyorum bunu

Aaa anladım şimdi. Taşlar yerine oturdu. Demek yeni moda bu. Temel ücreti düşük tutup yan hakları zam gibi yedirmek. Normalde atıyorum 700 TL yemek parası olacaksa onu 1200 yapmak gibi. Adam sodexo vermiyor, hediye çeki vermiyor direkt nakit veriyor onu ister yemeğe kullan istersen cebine at mantığı.

Bordrosunda bir ton yan hak olan biri olarak; maaş diye yatan tüm tutarlar bordromda gözüküyor. Yönetici tazminatı, ev tazminatı, dil tazminatı hepsi ayrı ayrı kalem olarak var.

Ama bunlar emekliliğe esas maaş hesaplamasında hesaba katılmıyor. Bunların gelir vergisi ödeniyor, ama emekli sandığı/SSK ödemesinde hesaba dahil değiller. Bu yüzden de görece daha yüksek bir meblağ hesabıma geçiyor.

Aynî haklar ise araba, benzin kartı, yemek gibi. Bordroda yok tabiki.

bunları edevletteki 4a hizmet dökümünde görüyor musunuz peki?
bende de o durum oldu işte, sgk'ya göre brüt asgari ücret miktarı gözüküyor ama hesabıma şirket hesabı tarafından o gözükenden daha yüksek bir meblağ geçiyor tek parça halinde.

Bizde mesela özel hizmet tazminatı diye bir tutar var, emekliliğe esas brüt tutarım 13 bin yan haklarla birlikte 30 bin oluyor brüt maaşım ama e devlette görünen 13 bin. o yüzden emekli olduğumda kuş gibi maaş alacağım. bu arada yan hak olarak illaki yemek vs düşünme, bir sürü kalem çıkarabiliyorlar. maaş bordronuz yok mu? orada ayrıntılı yazar aslında.

bordromu istedim şimdi muhasebeciden. oradan bakacağım neyin ne olduğuna

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…