maaşla alakalı

Wurstria

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2015
14.178
25.547
hanımlar selam, ben şu anki iş yerimde 5. seneme girmek üzereyim. bunlar ben başladığımda ilk iki sene maaşları asgariden yatırdılar, kalanı elden verdiler. 2021 ve 2022 yıllarında ise bu asgariden yatırma olayından vazgeçtiler, hakkımız neyse onu gördük edevletteki brüt ücret kısmında da. bu sene ise ekonomik koşulları bahane ederek yine sigortayı asgariden yatırmaya başladılar. başlamışlar yani daha doğrusu. toplantıda direkt böyle demediler, biraz daha karmaşık bir dille ifade ettiler. cebime giren para asgari ücretten 2-3 bin tl daha fazla ama sigortaya yatan brüt miktarı, brüt asgari ücret olarak gözüküyor. şu an maaşlar asgari ücret + yan hak şeklinde. kıdem, ihbar tazminatı hesaplanırken yan hak miktarları da dahil edildiği için bugün işten atılsam kıdem tazminatım brüt asgariye göre hesaplanmayacak ama işsizlik maaşım ve emekli maaşım en azından 2023 yılı süresinde asgariden gözükeceği için çok canım sıkıldı. 6 senedir bu sektörün içindeyim iş yerimden işimden de memnunum. bu ay cebime giren NET maaş beklediğimin bir tık üstü bile oldu (daha az zam verirler diye bekliyordum) önümüzdeki aylarda yan hak kısmında iyileştirme yapabiliriz böylece sizin cebinize daha fazla para girecek falan dediler. ama yine de hoşuma gitmedi hem söylerken direkt açık açık söylememeleri kafa karıştırmış oldu, hoşuma gitmedi hem de bu durum. öte yandan şirket her konuda kısmaya gidiyor, zorlandıklarının da farkındayım. kötü bir ekonomik kriz içindeyiz bunun da farkındayım. ama yine de hoş değil yani kaç senelik çalışan olarak bu duruma düşmek. siz ne diyorsunuz, bir şikayet yolu falan var mıdır?

asgari ücret + elden para verme yöntemi usulsüzlük diye biliyorum ama bunlar asgarinin üstünde kalan kısmı yan hak diye yedirdikleri için ortada usulsüzlük yok gibi duruyor. kimi kime şikayet ediyorsun yani?

Elden para vermek usulsüzlük evet, sigortaya şikayet ediliyor bu durumda. Elden aldığına dair bir kanıt veya şahit var mı? Ama şikayet edersen kovarlar muhtemelen yüksek cezalar alıyorlar çünkü.
Yan hak derken ne diye geçiyor sözleşmende? Elden para verilen yan hak ne yakıt parası mı diyor? Her türlü elden para vermek yasak ki, elden para vermek devletten vergi kaçırıyorum demek

şöyle, elden para verilmiyor. banka hesabıma yatıyor ve diyelim ki asgari ücret + yan haklar = x TL yapıyor toplamda. direkt o x TL yatıyor hesabıma, şirketin hesabından para transferi şeklinde. ve o parada herhangi bir ayrım yok şu kadarı yan hak bu kadarı maaş gibisinden. yani ortada elden şu kadar bankadan bu kadar gibi bir durum yok. ben de şöyle düşündüm bunlar bankaya o x TL'yi yatırdıklarına göre ortada açıklayamayacakları bir durum yok.

sözleşmemi yapalı çok uzun zaman oldu, hatırlamıyorum. ama bizde uzun zamandır yemek ücreti falan yok. yani bunlar kendilerince maaş zamlarını, yan hak şeklinde yedirmişler. ama herkese farklı zam vermeleri gerektiği için kiminin yan hakkı atıyorum toplam 3 bin, kiminin 4 bin şeklindedir herhalde.

Elden verilmiyorsa kilıfına uydurulmuş belli ki.
Benim maaşımda prim aldıgımiz icin her ay farklı yatıyordu eski iş yerimde,o şekilde yatmasında bir sıkıntı olmuyor diye biliyorum.
Bilemedim aslında yapılmasa daha iyi ve etik ama bunda ısrar edilirse toplu olarak,bu kez de eleman çıkartıyoruz, sizin maaşları tam göstermek icin diyebilirler.
Asgari ücrete zam geldikçe bunların olması kacinılmaz,eleman çıkarmak zorunda kalan çok işyeri oldu. Çıkarmayanlar da farklı yolları zorluyorlar.

çıkarma değil de o zaman size 1000'er tl zam yapar geçeriz aldığınız zam yani elinize geçen net para daha düşük olur diyeceklerine adım gibi eminim. zam konusunda bile şüpheye düştüm ben bu sene, kalkıp da al yeni maaşın 9500 derler mi diye. korktuğum başıma gelmedi. kimse toplu olarak ısrar etmez hatta sivrizekanın biri bunu savunuyor bile.

Yan hak da olsa prim, ikramiye, yemek parası vb. ödemeler yine sigortaya bildirilmeli. Yani bankada hesabınızda görünen rakamın brüt tutarını bordronuzda göstermeleri gerekir, yaptıkları yasal değil ki işi kılıfına da uydurmamışlar gibi görünüyor.

Usulsüzlük tabi ki
Ayrıca maaşın geçen senelerde aldığından yatarken şu an neredeyse maaşın düşürülmüş gibi olmuş
Bu sebeple işten ayrılabilirsin Kıdem ve ihbar tazminatını talep ederek eğer uzun senelerdir orada çalışıyorsan.

Ancak şu da var
Acı ki bu ülkede çoğu işveren aynı şeyi yapıyor.
Maaşı asgariden yatırıp kalanı elden veriyor.
Çok kurumsal değilse ya da çok çalışanı olan bir firma değilse genellikle böyle yapıyorlar.
O yüzden başka yerde de çalışmaya başlasan aynı şeyi yaşayabilirsin büyük ihtimalle

yan haklar o brüte dahil olmuyor diye cevap verdi şirket muhasebecisi. banka hesabında gözüken rakamın brüt miktarı sigorta girişinde gösterilmiş gibi duruyor.

kırmızı yazan kısmı öğrendiğim iyi oldu. 4 senem dolmak üzere.
başka yere başvursam daha kötü şartlar altında çalışmam gerekir muhtemelen. artı eksi dengesi gibi düşünün.

Öyle bişey yok canım ben ikcıyım çöp poşeti verseler bordrolaştırmak zorundalar. Bi de banka hesabından düzenli para yatırmaları kanıt için yeter zaten. Siz buranın nesinden memnunsunuz tek o kısmı anlayamadım. Bu paralar emeklilik maaşını aşırı etkiliyor.

iş değiştirmek istediğimde çok daha iyi bir ücret sunan yok. koşullar da çoğu rakip firmada daha kötü. detayları veremiyorum burada, kusura bakmayın. başka bir yere geçsem muhtemelen 1000-1500 TL en fazla daha yüksek verirler ama çok daha fazla yorulur daha fazla yıpranırım, öyle diyeyim siz anlayın. ücretten kimsenin memnun olduğunu düşünmüyorum ama daha iyi maaşları veren firmalar istanbulda. istanbula taşınmam gerekir yani.

ne tavsiye edersiniz peki?

yan haklar o brüte dahil olmuyor diye cevap verdi şirket muhasebecisi. banka hesabında gözüken rakamın brüt miktarı sigorta girişinde gösterilmiş gibi duruyor.

Yan haklar da brüte dahil olur yani sigortada bildirmek zorundalar. Asgari + yan haklar: sizin hesabınıza yatan para. Bu hesabınıza yatan paranın tamamının brütünü bildirmiş olmaları gerekiyor.

Yan haklar da brüte dahil olur yani sigortada bildirmek zorundalar. Asgari + yan haklar: sizin hesabınıza yatan para. Bu hesabınıza yatan paranın tamamının brütünü bildirmiş olmaları gerekiyor.
ne yapmak lazım peki?
açıkçası ben de ay başında hesabıma yatan parayı görünce sigorta ekranımda da aynı para üzerinden brütü görürüm diye düşünmüştüm. ilk başladığım dönem asgariden gösterme olayını yapıyorlardı ve asgari miktarı şirket hesabından transfer ettikten sonra, başka bir hesaptan elden verecekleri parayı transfer ederlerdi hemen ardından. ama bu kez, asgari+sözde yan haklar = hesabıma giren para X TL şeklinde olduğu için hiçbir ayrım da olmadığı için tuhaf geldi. dekontuna tekrar baktım şimdi, xx ltd şti ocak 2023 maaş x TL yazıyor. ve bu miktar, sigorta ekranımda gözüken brüt asgari ücretin üzerinde bir miktar. madem usulsüzlük yapıyorlar neden böyle bir açık vermişler ki?

Çalışırken bişi yapamazsınız. Size kötü bişi yaparlarsa veya ayrılmayı kafaya koyarsanız avukata gidin ve avukat aracılığıyla sözleşmenizi feshettikten sonra geçmişe dönük alacaklarınız için dava açın.

emekli maaşa ve işsizlik maaşına etki etmesi kötü işte. ancak başka bir yer bakabilirsin.
Durumlar toparlandığında tekrar eskisi gibi elimize geçen para üzerinden sigorta yaparlar gibime geliyor. 2021 ve 2022'de asgariden gösterme olayından vazgeçmişlerdi. Şu an kriz nedeniyle böyle yaptıklarını düşünüyorum. Bu sene böyle geçer bakalım 2024'te ne yapacaklar.

Bir üye bana, bu asgariden yatırma sebebiyle haklı fesih yapıp kıdem tazminatı alabilirsin demişti. Doğru mudur? Ayrılmayı kafama koyduğumda (kimseyi işten çıkarma huyları yok) bu durumu kullanabilir miyim?

Biz burda ne desek boş yasaları bilmek lazım ve bordronuzun tam incelenmesi lazım. Bunun için bence bi avukattan danışmanlık alın. Tanıdığınız varsa belki para harcamadan bile yapabilirsiniz bu kısmı en azından. Sonrasında alınabilecek yasal bir hak var mı yapılacak işlem var mı size söylenir.

Yani evet yapilanlar dogru degil ama ben sesimi cikarmazdim muhtemelen. Bir aksiyon aldiginizda donusu daha kotu olabilir. Dertsiz basiniza dert almayin. Bizim ulkede herkes herseyi kilifina uydurur gider, can sıktıgınızla kalirsiniz

Evet doğru tam olarak bundan bahsediyorum ayrılmak istediğinizde avukata gidin o herşeyi alır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…