Mutfak Püf Noktaları Lütfen Pizza Yardımı!

cokokiz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Kasım 2007
105
0
kızlar evde pizza yapıyorum ama çok hoşuma gitmiyor dışarıdan hazır aldıklarımıza benzetemiyorum sanırım beceremiyorum yaa yardım edin lütfen sadece hep yaptığınız iyi tutturduğunuz bir pizza hamuru tarifi ve üstüne yapılan domatesli yada işte salçalı sosun tarifini yazarak bana çooooooooook yardımcı olursunuzz denediğiniz tadını beğendiğiniz tarifi sölerseniz çok sevinirim!!!!!!! :dance:

kızlar evde pizza yapıyorum ama çok hoşuma gitmiyor dışarıdan hazır aldıklarımıza benzetemiyorum sanırım beceremiyorum yaa yardım edin lütfen sadece hep yaptığınız iyi tutturduğunuz bir pizza hamuru tarifi ve üstüne yapılan domatesli yada işte salçalı sosun tarifini yazarak bana çooooooooook yardımcı olursunuzz denediğiniz tadını beğendiğiniz tarifi sölerseniz çok sevinirim!!!!!!! :dance:

Ya büyük marketlerden milföy hamuru alıyorum yada köşedeki fırından ekmek hamuru alıyorum 4-5 tane..ikiside harika oluyo valla...üstünün malzemeleri belli zaten..

newlife teşekkür ederim senin söylediklerinlede deniycem güzel ve pratikk olur tekrar çok teşekkürlerr!!!

Ben hamuru kendim yapıyorum.Dr Oetkerin mayasını,tuzu,ılık suyu ve unu karıştırarak hamur haline getiriyorum.Yarım saat bekletiyorum.Sonra yağlı tepsiye koyuyorum.Üzerine sulandırılmış salça sürüyorum.Malzeme olarak sosis,sucuk,domates,biber olarak koyuyorum.Fırına attıktan sonra pişmesine yakın rendelenmiş kaşar koyuyorum.Gerçi fırından ekmek hamuru da alabilirsin.

2 su bardağı ılık süt

6 çorba kaşığı sıvı yağ

tuz,şeker

Dr.Oetker in küçük pahet mayası ve un..Güzelce yoğur,çok serrt olmasın,mayalandır.mayalanınca tepsiye yay.Önce sadece hamuru pişir.Hamurun üstü kızarınca fırından çıkar,daha yumuşak olmasını istersen şöyle elinle su serp biraz üzerine ve üstünü bi örtüyle kapat.

Sosu için ben bir domatesi rendesi,salça ve baharat özelliklede kekik...Karıştır üzerine sür bolbol,heryerine,istediğin malzemeyi koy tabi kaşar hariç tekrar at fırına,sucuklar çok kısa zamanda pişer zaten,onlar pişince rendelenmiş kaşarı dök,tekrar fırına koy ve fırını kapat,o sıcaklık yeter erimesi için.Daha dün yaptım,enfesti,herkes bayıldı.Bi dene istersen afiyet olsun...

ben pizza çok yaparım.. fırında da tencerede de yapıorum.. fırındaki kuru oluo bence.. tencere pizzası daha yumuşak oluyor.. onu daha çok beeniyoruz biz ailecek.. :)

fırın içinde tencere içinde fırından hazır hamur alıyorum.. pilav tenceresinde yapıyorum.. bi kasede domates salçası az ketçep ve istediğim baharatları koyurum az sulandırark pizza sosu hazırlıyorum.. tencereyi yağladıktan sonra hamuru iyice yayıroum tencereye.. sonra bu sosu sürüyorum her tarafına.. sonra da malzemeleri isteğime göre diziyorum.. çok kısık ateşte hemen hemen 25 dk. kağağı kapalı pişiriyorum.. altı hafif hfiaf olmaya başlarken (kontrol ediyorum arad yanabilir çünkü ) peyniri koyuyorum üstüne.. başta koyarsak çabuk erir ve güzel olmaz.. altını kapatmaya yakında kaşar peynirini koyarım üstüne.. 5 dk falan daha tutarım sonra ocaktan alırım.. toplam 25 dk civarında pişiyor.. dene derim yumuşak oluyor.. fırın gibi kurutmuyor.. :KK66:

canım bende tam pizza tarifi konusunda konu açacaktım aynen senin yazdıklarını yazacaktım baktımkia sen yazmışsın sağolasın .a.s

hepinizee çok teşekkür ederim yaa harikasınızzz hepinizinkide eminimki süper oluyordurr hepsini deniycem valla tutturana kadarr:) hepsini yazıyorum tairf defterimee sağolun varolun:)

ben de hamurunu kendım yapıyorum. herkes hamurunun tarıfını ıstıyo. guzel oluyor ama begenırmısınız bılmıyorum. ben 300 gr un,1 cay bardagı seker,1 cay kasıgı tuz,15 gr maya,1 bardak ılık su,3 yemek kasıgı sıvı yag koyuyorum hamuruna. uzerıne surmek ıcın 1 kasık salca ıle 2 kasık sıvı yagı karıstırıp suruyorum. uzerıne de zaten zevke gore malzemelerını koyuyorum. cok guzel oluyor.

bilmiorum işinize yarar mı ama biz öğrenci ewinde pizza yaparken fırından ekmek hamuru alıyoduk onu tepsiye yayıp yapıoduk.. biraz öğrenci işi oluo ama inanılmaz güzel kabarıyo sonuçta o da mayalı hamur.. sos olarakta salçayı sulandırıp içine özellikle kekik ve fesleğen , karabiber..vb. zewkine göre baharatları koyabilirsin:KK66:)

canım benim yaptığım pizza var hem kolay hem lezzetli
malzeme:3 fincan un-1 yumurta-1 fincan yoğurt-2yemek kaşığı sıvıyağ-1yemek kaşığı kabartma tozu
sos:nane-kekik-salça
bütün malzemeyi yoğurup(hamur biraz cıvık oluyor tepsiye alırken ellerini ıslat)
salçayı suyla inceltip baharatları ekle ve hamurun üzerine yay
üstüne istediğin malzemeleri ekle
ben.salam-sucuk-zeyrin-biber-domates kullanıyorum
en üste de bolca kaşar rendesi,bunu fırında tepside de yapabilirsin
ama aslında tencere pizzası,aynı şekilde tencerede hazırlayıp kapağını kapatıp
en kısık gözde pişir afiyet olsun

Arkadaşım dışardaki pizzalar gibi evde yapan yoktur, olsa zaten pizza pahalı olmazdı ve herkes evinde yapardı.
Dr. oetker in pizza hamuru bile gerçek pizza hamuru gibi değil.
Benim amcamın oğlu fast food işletiyor, taş fırınları yoktu önce, normal fırında pizza yapıyorlardı ama iğrençti tadı, kimse pizza yemiyordu fiyatıda ucuzdu, sonra taş fırın yaptırdılar, aynı hamurla harikalar yarattı usta, fiyatıda tavan yaptı tabi.
İşin sırrı taş fırında pişmesi bence.

herkes tarifini vermiş bende vereyim bulundugum ilde pizza yapan yer yok bu yuzden kendim yapıyorum arkadaslarım ailem cok beğeniyor dısarıdanda pek farkı olmuyor
süt yaş maya az biraz sıvı yağ 1 yumurta ve un hamur kulak memesi yumusaklıgına gelince dinlenmeye bırakıyorum cam pasta altlıgına hamuru yayıyorum üzerine domates rendesi biraz ketçap , kekikli sos ve biraz kasar serpip fırında biraz kızartıyorum hamur pişene kadar malzeme mahvolması diye sonra cıkarıp malzemeyi diziyorum en üste yine bol kasar tekrar fırına bence kesinlikle dene harika oluyor
dilimlenmiş zeytin mısır domates biber sucuk

herkes tarifini vermiş bende vereyim bulundugum ilde pizza yapan yer yok bu yuzden kendim yapıyorum arkadaslarım ailem cok beğeniyor dısarıdanda pek farkı olmuyor
süt yaş maya az biraz sıvı yağ 1 yumurta ve un hamur kulak memesi yumusaklıgına gelince dinlenmeye bırakıyorum cam pasta altlıgına hamuru yayıyorum üzerine domates rendesi biraz ketçap , kekikli sos ve biraz kasar serpip fırında biraz kızartıyorum hamur pişene kadar malzeme mahvolması diye sonra cıkarıp malzemeyi diziyorum en üste yine bol kasar tekrar fırına bence kesinlikle dene harika oluyor
dilimlenmiş zeytin mısır domates biber sucuk

canım çok teşekkür ederim yazdığın için acaba ölçülerinide yazabilirmisin süt kaç bardak falan zahmet olucak amaa

kızlar işin püf noktası var.2tane .sordum pizzacıya.ılk olarak hamurutepsıye koydugumuz zaman 10/15 tane delik acıcaz kurdan yardımı ıle ve pizzayı fırında altını bıcakla kaldırark pişircez o zamn cok lezzetli oluyor ve bharatları cok olacak

malzeme listesi:

1 yumurta
2.5 su bardağı un
yarım çay bardağı sıvıyağ
2 çorba kaşığı yoğurt
yarım çay bardağı süt yada su
yarım paket yaş maya yada 1çorba kaşığı kuru maya
bir tatlı kaşığı şeker
tuz

üzerine:

dilediğin malzemeden koyabilirsin...

sos:

2 çorba kaşığı ketçap yada 2 çorba kaşığı yağ ile inceltilmiş 1 çorba kaşığı salça
2-3diş sarımsak
biraz su
kekik

yapımı:

sütü ısıtın. süt elinizi yakmayacak bir sıcaklıta olsun. Mayayı ve şekeri içine ilave ederek kabarması için yaklaşık 15 daika bekleyelim.
Unu bir kabın içine boşaltalım. Ortasını havuz gibi açalım mayalı sütü,yumurtayı, yoğurdu, sıvı yağı ve tuzu ilave ederek yoğuralım. (Hamur bütün unları kaptan toparlamış olmalı. Kaptan kurtulmalı. Bunun içinde hamur bütün unu toparlamadan önce bir kaşık yardımıyla elinizdeki tüm hamuru kabın içine sıyırın. Elinizi kabın kenarındaki un ile hafifce unlayın. Bu aşamadan sonra hamur elinize yapışmayacaktır. Böylece yoğurmanız da kolaylaşacak.)
Hamur kabının ağızını örtüp ılık ortamda hamur iki katı olana kadar mayalandıralım. ( ben hamuru karmaya başlarken fırınımı 10 dakika kadar 100 derecde ısıttım. Kardığım hamuru bu fırının içine koydum. Fakat fırının kapağını kapatmadım. Böylece hamurum 30-35 dakika kadar bir sürede mayalandı.)

Tepsiyi çok az bir yağ ile yağlayıp, unlayalım.
hamuru alalım ve tepsinin içinde yavaş yavaş elimizle açarak 25-30 cm capında bir yuvarlak hamur elde edelim.Kenarlarını biraz yükseltelim, hamuru çatalla yaklaşık 10-15 yerinden batıralım.üzerine sosunu sürelim,malzemelerini dizelim.en son kaşarı serpiştirelim.önceden ısıttığımız 190 derecede pişirelim.

cokacimcoook

sağolun kızlar beni de bilgilendirmiş oldunuz. benimki de lezzetli ama kuru oluyodu biraz. bilgilendirdiniz beni de.

X