Lohusa Kadın Tek Kalamazmış

Aman anlamıyorum bebek doğuran bakmasınıda bilir. Ben hep yanlızdım şükür birşey olmadı eşimde nöbetci olurdu yanlız kalırdım . Allaha sığının gerisini boş verin.

En iyisini yaparsınız. Saygınızı bozmayın tabi ki amaç o değil ama herkes yerini bilsin. Ne demek sen bakamazsın ben bakarım. Şuan iyi misin diyen, canın birşey istiyo mu diyen ya da bir şeye ihtiyacınız var mı diye soran yok bana. Bir de kucağımızdan düşürmeyiz diyor, ben de gülerek kucağından bebek düşürmicek olan doğursun bir tane dedim. Benim yaş biraz var o yüzden tahammülüm yok bazı şeylere:KK70: siz ortama göre ayarlarsınız ama sakın ezdirmeyin kendinizi. Herkes nasıl bakıyorsa siz de öyle bakarsınız.
Çok teşekkür ederim abla sağol <3 benim kv de bana sen uyurken çocuğu alıp götürecem diyo sırf sinir olayım diye hatta ve hatta 2 kere bana dedi ki kız olursa benim ismim oğlan olursa kp ismi demişti bende en sonu dayanamayıp çocuk benim değil mi benden çıkmıyor mu istersem sana bile göstermem dedim orada bozuldu çünkü ben birşey demedikçe benim üstüme geldi sırf ben dediklerini yapmadığım için sürekli ona gelip gitmemi istiyordu her hafta eşimle ona gidiyorduk artık sıkıldım bizimde hayatımız vardı ben onlara evlatlık gelmedim gelin geldim hiç rahat bırakmıyodu beni bende böyle böyle inatlaşınca beni sinir etmeye çalışıyor yani kısacası küçükken başımı ezmeye çalışıyordu bende müsade etmeyince son kozu olarak sinir etmeye başladı birde çocuğumu kullanıyo hassas noktam olduğunu biliyo

Aman anlamıyorum bebek doğuran bakmasınıda bilir. Ben hep yanlızdım şükür birşey olmadı eşimde nöbetci olurdu yanlız kalırdım . Allaha sığının gerisini boş verin.
Allah razı olsun canım beniiimm rahatladım benim eşimde bazen gececi oluyo bende senin gibi yaparım inşallah rahat bırakırlar beni inşallah

Bunlar bana batıl inanç geliyo
Orada kastedilen şu: gece uykunu alamayacaksın, gündüz de dinlenmen imkansız. Lohusalıkta hormonlar normal zamandaki gibi değil. Beslenmeye, sıcak yemeğe ihtiyacın var. Şimdi yazmak istemediğim birçok olumsuz ihtimal sözkonusu. Büyükleri tecrübeyi yabana atmayın derim.

Bu ben 🥲 ben de isterdim anne kek börek yap demeyi

Annem iş yapmamak için kaçtı gitti
Pöf benim annem niye böyle ya😕 tek baktım bebeme

31 aralıkta hastaneden çıktık.
Eve gelip makineye çamaşır attık, akşam yılbaşı sofrası kurduk, 3 günlük bebeğe noel baba kostümü giydirdik.
Ben sezaryenden dolayı eğilemiyorum diye pedimi kocam değiştiriyordu o günler. Gece benim uykum bölünmesin diye bebeğe mama veriyordu, sütüm azalıyor diye tribe giriyordum.
Güzel miydik, çok. Rahat mıydık, çok.
Ama o süreci yalnız geçirdiğimizi hiç unutmayacağım.
Beş sene geçti, yılbaşında buna içtik ilk defa :')

Çok teşekkür ederim abla sağol <3 benim kv de bana sen uyurken çocuğu alıp götürecem diyo sırf sinir olayım diye hatta ve hatta 2 kere bana dedi ki kız olursa benim ismim oğlan olursa kp ismi demişti bende en sonu dayanamayıp çocuk benim değil mi benden çıkmıyor mu istersem sana bile göstermem dedim orada bozuldu çünkü ben birşey demedikçe benim üstüme geldi sırf ben dediklerini yapmadığım için sürekli ona gelip gitmemi istiyordu her hafta eşimle ona gidiyorduk artık sıkıldım bizimde hayatımız vardı ben onlara evlatlık gelmedim gelin geldim hiç rahat bırakmıyodu beni bende böyle böyle inatlaşınca beni sinir etmeye çalışıyor yani kısacası küçükken başımı ezmeye çalışıyordu bende müsade etmeyince son kozu olarak sinir etmeye başladı birde çocuğumu kullanıyo hassas noktam olduğunu biliyo
:KK48: hepsi birbirine benziyor ilginç bir şekilde. Ben ailemin yanına gidip uzun kalıyorum uzak olduğu için, eşimin ailesine yakınız. Bana birkaç kez dedi burda da kal öyle diye. Ne münasebet, zaten geliyoruz sürekli. İş yaptırmak amaç, etrafa gösteriş. Bak benim gelinim geliyor bana hizmetçilik ediyor demek. Ben kalamam dedim kapattım konuyu. Birinde de hava soğuk ev sobalı, misafirleri var, ve ben hamileyim üşüyorum, 2 kişi mutfakta. Ben 1 kişi ile bulaşık yıkayacakmışım misafirleri laf edermiş, gelini oturuyor diye:oha: Ben gidip oturayım biraz laf ettireyim dedim gidip oturdum. Senin gibi çok karışırsan çocuğu getirmem de dedim. Yoksa anlamıyorlar. Amaaan ben de dolmuşum ya kız:işsiz: Yok yok eşin arkanda durduğu sürece devam et, başka türlü yerlerini bilmiyorlar.

31 aralıkta hastaneden çıktık.
Eve gelip makineye çamaşır attık, akşam yılbaşı sofrası kurduk, 3 günlük bebeğe noel baba kostümü giydirdik.
Ben sezaryenden dolayı eğilemiyorum diye pedimi kocam değiştiriyordu o günler. Gece benim uykum bölünmesin diye bebeğe mama veriyordu, sütüm azalıyor diye tribe giriyordum.
Güzel miydik, çok. Rahat mıydık, çok.
Ama o süreci yalnız geçirdiğimizi hiç unutmayacağım.
Beş sene geçti, yılbaşında buna içtik ilk defa :')
Aman en iyisi bizde de anne desteği olmayınca eşim mecbur her işe el attı ahha oh iyi oldu bebeğin altını hala o değiştirir😂

Ya ben bilsem ki yemek için falan geliyor başımın üstünde yeri var ama beni dalıyacağını bildiğim için istemiyorum inşallah lohusalığım iyi geçer kimseye muhtaç olmam :KK43:

Ya illa ki darlayacaklar ama sana tavsiyem psikolojini onun için hazırla. Umursama ki kim ne derse desin, tecrübelerinden elbette faydalan. Akıl süzgecinden geçireceğim sonra mantıklı ise yaparım de. Bir de bebeği çok alıp sevmek isteyecekler kıskanma bırak sevsinler zaten günün çok büyük çoğunluğu sen de duracak bebek. :) psikolojini hazırla kendini sıkmaöaya odaklan.

En iyisini yaparsınız. Saygınızı bozmayın tabi ki amaç o değil ama herkes yerini bilsin. Ne demek sen bakamazsın ben bakarım. Şuan iyi misin diyen, canın birşey istiyo mu diyen ya da bir şeye ihtiyacınız var mı diye soran yok bana. Bir de kucağımızdan düşürmeyiz diyor, ben de gülerek kucağından bebek düşürmicek olan doğursun bir tane dedim. Benim yaş biraz var o yüzden tahammülüm yok bazı şeylere:KK70: siz ortama göre ayarlarsınız ama sakın ezdirmeyin kendinizi. Herkes nasıl bakıyorsa siz de öyle bakarsınız.
Ya ben normalde mutfağıma kimseyi sokmam yemek için. Çünkü yapamıyorlar. Damak tadlari farklı. Ben sebze yemeğine, çorbaya asla et koymam. Eşim pilav da et tavuk vs asla yemez. Ama işte anlatamiyorsun ikisine de. Lohusayken naparsaniz yapın dedim ama şimdi karışmayın. Elim ayağım tutuyor. Güya yardıma geldi, ben mutfağa sokmuyorum diye kahvaltı bile hazırlamiyor. Gecen gün kan vermeye gittik, 2 ye kadar beni beklemiş bir şey yememiş. Eve geldim bir de kahvaltı hazırladım hanfendiye...🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

Vay be ben desem inadına gelir beni sinir etmeyi çok seviyo ben dediklerini yapmadığım için :KK70:
Kaynanam iyidir aslında ama bazen idrak edemiyor. Ben sadece idrak etmesine yardımcı oldum. O anlamasaydı kayınbabamı arardım. O da anlamasaydı çeker kendi memleketime, ailemin yanına giderdim. O zaman sülalece anlarlardı artık. :KK53:

Benim kv vefat etti. Annem doğumda refakatçi olmak için, sonrasında da evde yardım için çok istedi ama benim evim küçük. Eşimle de pek anlaşamıyorlar. Baktım bebeğin bakımında çok karışıyor. Şöyle tut, şöyle emzir, şöyle yatır. Tahammül edemedim, gerek yok dedim. Daha hala lohusa dönemindeyim ama en zoru ilk 10 gündü. Gün be gün sen bebeğe, bebek hayata alışıyor. Ağrılarında azalıyor. Ben memnunum bu süreci çekirdek aile olarak geçirdiğimize. Birbirimize daha çok bağlandık 👨‍👩‍👧

Umrunda olmadı pek. Annem çalışıyor anca doğumdan önce gelecek. Aman bana kalsa kimse gelmesin de...
Ya ben normalde mutfağıma kimseyi sokmam yemek için. Çünkü yapamıyorlar. Damak tadlari farklı. Ben sebze yemeğine, çorbaya asla et koymam. Eşim pilav da et tavuk vs asla yemez. Ama işte anlatamiyorsun ikisine de. Lohusayken naparsaniz yapın dedim ama şimdi karışmayın. Elim ayağım tutuyor. Güya yardıma geldi, ben mutfağa sokmuyorum diye kahvaltı bile hazırlamiyor. Gecen gün kan vermeye gittik, 2 ye kadar beni beklemiş bir şey yememiş. Eve geldim bir de kahvaltı hazırladım hanfendiye...🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️
Bence normal de olsa, sezeryan da olsa bir süre ( bu süreyi en iyi siz bilirsiniz) birinin yardımı çok iyi oluyor. Tabi oturup hizmet beklemeyecek. Sen bebeğinle ilgilenip, dinleneceksin gelen kişi yemek yapıp iyi kötü evi toplarlayacak. Yoksa zor oluyor gerçekten ha yapanlar var yazmış arkadaşlar, helal olsun. Ama dediğim gibi birisi olursa yanına gerçekten çok rahat oluyor.
Sizin durumunuzda çok can sıkıcı oluyor işte. Yardıma geliyor sözde ama hizmet ettiriyor kendine:sinirli: Söylemek gerekiyor demek ki, anne ben yoldayım bana kahvaltı hazırlayıver, ben şunu yapayım sen şunu yapıver gibi. Yoksa lohusa halinle de hadi ben bebeğe bakarım sen işini yap der ki asıl olması gereken onun işleri yapıp senin bebeğinle bağ kurman.

O eski insanların hassas bir dönem olduğunu belirtmek için kullandkları sözler ama baştan kestirip atmayın gelmeyin istemiyorum diye, benim ilk doğumda 20 gün falan annem kalmıştı sonra toparlandığım için gitmişti kızımda ailelerle birlikteydik aynı şehirde 40 güne zor toparladım biraz annem biraz kayınvalidem geldi . Kendi durumunuza göre dersiniz iyiyim ben anne aynı şehirdeyseniz arada yemek getirsenşz yeter diye onlarda kendi bildiklerinin en iyisini yapmaya çalışıyorlar

Bu lohusa depresyonuna karşı eski insanların al basmasın diye yaptığı bir tedbir aslında. Açıkçası en azından neden annenizi istemediğinizi anlamadım, eşiniz işteyken birlikte bakarsınız .

Bal gibi de kalir, ben kaldım. İlk oğlumda, eşim gece de çalışıyordu ve hastaneden gelir gelmez, minicik bebekle tek kaldım. Hem Gece hem de gündüz. Duamı ettim, bebeğime baktım. Aklıma beni korkutacak hiçbir şey getirmemeye çalıştım. TV sesi açıktı mesela hep. Ev kalabalık gibiydi. Neden korkayim evde tek basina? Misler gibi de bakılıyor bebek. Tepenizde cir cir öten birileri yok bir kere. Onu yapma, bunu yap diye bilirkişicilik oynayan kimse yok.

Amann ben doğurdum bebe yoğun bakımda eş işte annem sadece arada uğradı kv küstü o ara zahmet edip aramadı bile ölmedim hatta çoğalıyorum 🤣
İlk günler biraz zorluyor, kendinizi toparlamanız yeni hayatınıza alışmanız falan an geliyor yetememe duygusu oluyor, hormonlar sizi psikolojik olarak zorluyor ama tek başınıza yapabileceğinize inanıyorsanız tek olun yanınızda sürekli konuşan biri olunca süreç daha da karmaşık oluyor bence. Gündüz gel git yapacaklarsa olabilir ama gece de kalma falan gereksiz

Bence normal de olsa, sezeryan da olsa bir süre ( bu süreyi en iyi siz bilirsiniz) birinin yardımı çok iyi oluyor. Tabi oturup hizmet beklemeyecek. Sen bebeğinle ilgilenip, dinleneceksin gelen kişi yemek yapıp iyi kötü evi toplarlayacak. Yoksa zor oluyor gerçekten ha yapanlar var yazmış arkadaşlar, helal olsun. Ama dediğim gibi birisi olursa yanına gerçekten çok rahat oluyor.
Sizin durumunuzda çok can sıkıcı oluyor işte. Yardıma geliyor sözde ama hizmet ettiriyor kendine:sinirli: Söylemek gerekiyor demek ki, anne ben yoldayım bana kahvaltı hazırlayıver, ben şunu yapayım sen şunu yapıver gibi. Yoksa lohusa halinle de hadi ben bebeğe bakarım sen işini yap der ki asıl olması gereken onun işleri yapıp senin bebeğinle bağ kurman.
Valla açık açık dedim gecen gün. Lohusayken burnumuzdan getiricem, yatağıma getirin yemeğimi diye 😂

Arkadaşlar doğumuna az kaldı beni de korku sardı doğumdan çok lohusalıkta korkuyorum çünkü kv" tek kalmıyosun 40 gün mezarın açık olur 1 ay ben durucam 1 ay annen" dedi ama ben istemiyorum ona da söyledim. Bunlar bana batıl inanç geliyo sizce ben tek kalmalı mıyım kendime güveniyorum inşallah çok zor durumda olmam da kimseye muhtaç olmam çünkü kv beni darlıycak biliyorum
Mezarı açık kalır ... Tövbe estağfurullah yaa sizin kv hangi inanca mensup bilmiyorum böyle şeyleri sormam ama merak ettim ne yalan söyleyeyim.
Lohusaliga gelirsek İnşallah kolay bir doğum yapar ve kimseye ihtiyaç duymazsınız. Lohusalıkta kimse size mezar kazmiyo. Hormonal dengesizler yüzünden ateş basmalar, usumeler, psikolojik olarak aşırı hassaslık oluyo. Çok fazla uyku ihtiyacı oluyo. Ben uykusuzluktan halüsinasyonlar falan bile görürdüm.

Bizde de bu adet var. Ama mezarı açık olur diye değil, lohusa kadın emzirirken uyuyakalır ya da yemek temizlik yapamaz diye yanında kalınır, ayrıca doğum sonrası depresyonu geçirmesin diye.

X