Lohusa Depresyonu

ben galiba halen atlatamadım,tuaf bir boşluk hissi,hiç birşeyden tat alamamak...acayip bir sıkıntı halen devam ediyor...
eski halime dönmek istiyorum bir an evvel...ben bir fincan kahveyle bile mutlu olan bir kadındım,hiç birşeyden zevk alamıyorum...

ben galiba halen atlatamadım,tuaf bir boşluk hissi,hiç birşeyden tat alamamak...acayip bir sıkıntı halen devam ediyor...
eski halime dönmek istiyorum bir an evvel...ben bir fincan kahveyle bile mutlu olan bir kadındım,hiç birşeyden zevk alamıyorum...

biraz daha sabır tabiki hiç bi zaman o eski rahatlıgına geri dönemiyosun.Ama yasam tarzını benımsıyosun ve bundan zevk almaya baslıyosun hayatın aslında dahada anlamlanıyo.
Bir süre sonra
bebeğin uyuduktan sonra bi fincan kahve eskisinden daha fazla mutluluk veriyor.

biraz daha sabır tabiki hiç bi zaman o eski rahatlıgına geri dönemiyosun.Ama yasam tarzını benımsıyosun ve bundan zevk almaya baslıyosun hayatın aslında dahada anlamlanıyo.
Bir süre sonra
bebeğin uyuduktan sonra bi fincan kahve eskisinden daha fazla mutluluk veriyor.

tatlım benim ikinci kızım bu ilki 8 yaşını doldurdu çok şükür...
ilkindede doğum sonrası bu durumu yaşadığımı hatırlıyorum...
bundada keza aynı...tuaf bir his ya,psikoloğa gitsem ne hissediyorsun diye sorsa cevabını bile veremem yani...
boşluk,değişik bir sıkıntı,bazen azalır gibi oluyor ,bazen artıyor...
hani hayat şu an senin için simsiyah mı desen değil,ama pembede değil,herşey sisli gri sanki...
,geçecek inşallah...

bende sezeryanla doğum yapmak zorunda kaldım ve depresif hallerim bebeğim 2 aylık olduktan sonra başladı. o ana kadar diyodumki oh ne güzel depresyon falan olmadı şükür. Meğer gecikmiş biraz önceleri ölüm korkusuyla başladı sonra kızıma birşey olucak korkusu, ben ölürsem neolucak bu kız diyodum hep herşeye ağlıyordum benim bu hallerim hala devam ediyo kızım 5 aylık oldu nerdeyse. bazen azalıyor bazen çoğalıyor dua ediyorum kızımla oynuyorum ona hiç yansıtmamaya çalışıyorum. ya ona bişey olursa korkusu var aklıma çok kötü şeyler geliyo bazen evin içinde arkamda birisi varmış hissine bile kapılıyorum. bunlardan tek zarar gören zavallı eşim oldu annesine kızıp ona yansıtıyorum ama elimde değil kendimi kontrol edebilsem keşke soradan çok üzülüyorum napıcagımı bilmiyorum geçer geçer diye teselli ediyorum kendimi. sizde debunları bukadar uzun yaşayan varmı kızlar. Aglama krizleri geliyor arada :2:

ben çok özgür yaşayan biriydim,birinin bana bu kadar bağımlı olması heralde çok çökertti beni o zaman.Ama gerçekten insan zamanla alışıyor yeni düzene,kızım 3 yaşını bitirdi arada anneanneme gidicem der,onlar da uzakta,gitmişken epey kalır.Bi hafta sora beni ağlama nöbetleri tutar,hayat çok manasızlaşır,ama onun keyfi yerinde diye biraz daha dayanırım,15 günde o da doyar gider alırım.Gerçekten ilginç bişey,sanki onsuz manasızlaşıyorum.

Sizin gecti mi ben de yeni dogum yaptim cok kötüym

Doğum yapalı 1 ay oldu. Allah'a çok şükür epidural sezeryanla tatlı bir kızım oldu. Allah herkese nasip etsin. Kızımı çok seviyorum. Hiç yadırgamadım. Tam tersi fazla düşünüyorum. Yalnız bende de 1 aydır garip bir ruh hali var. Agresif, kaygılı, endişeli bir haldeyim. Özellikle akşamları içime sıkıntı giriyor. İştahım azaldı. Sabah biraz kahvaltı akşam da az yemek yiyorum. Gece yorgun olmama rağmen zor uykuya dalıyorum. Ve kabus gibi rüyalar görüyorum. Bebegimi kollarımda uyuttuğumu ve elimden düşürdüğümü görüp sıçrayarak uyanıyorum. Bir de çocuğumun geleceği için kaygılanıyorum. Annem bir aydır bizde. Yemek ve ev işlerine yardımcı oluyor. Ama onunla da bazen sorun yaşıyorum. İnşallah geçer bu günler.

Ayyy hikayeni agzim acık okudum.Seninki normal lohusalik sorunu degilmis ki bir seytanla ugrasmissin.Ben olsam o kocadan sogurdum.Midem bulanirdi hatta.Nasil evli kaldin anlamiyorum.Kapinin onune atilmak..hem de sezeryanin 3.gunu.Korkunc seyler yasamissin.Cocugunu da elinden almaya niyetlenmis cadi ustelik.Eeeee su anda araniz nasil merak ettim.Noldu da almadi cocugunu?
Sevgili pamikprenses ve AYMES, yaşadıklarınızı birebir yaşayan biri olarak sizi çok iyi anlıyorum. Benim de 20 aylık bir oğlum var, lohusalık sürecini çok ama çok zor atlattım, bu doğal bir süreç aslında böyle bakmak lazım, ben tıpçı olduğum halde, yaşayacaklarımı bildiğim halde bundan çok sıkıntı duyarak kurtuldum. Doğumun 3. gününde kayınvalidem sudan yere kavga çıkartarak beni annemle beraber evden çıkartmak istedi, sebebi de ben sezaryen olmuşum, o oğlunu bağıra bağıra çatır çatır doğurmuş... özetle geçeyim sizi sıkmadan...Beni kapının önüne attırdı zaten ameliyatlıyım çok zor hareket ediyorum, annem de ben soğukta kapıya atıldım diye tabii ki yanıma geldi ama hiçbirimiz ne olduğunu anlamadık, kayınvalidem başladı yalanlarını sıralamaya, işte beni hastane odalarına almadılar, torunumu bana göstermediler vs. vs. açıklamama fırsat vermeden de bir yallan daha, oysaki 2 gece hastanede yattım, 2 gece de o yanımda kaldı, annesini istedi beni istemedi demesin diye annemi eve gönderdim o benimle kaldı, sabaha kadar da uyudu, kendi hastanemde olduğu için doğum sağolsun arkadaşlım baktılar, neyse sonuç olarak benim annemle görüşmem yasaklandı, nemiş anne olduğumun farkına varacakmışım, evime sahip çıkacakmışım filan filan, insan lohusalık dönemindeyken annesine o kadar ihtiyaç duyuyor ki hiçkimse o sıkıntını huzursuzluğunu annen kadar alamıyor.neyse annem gitti zaten o kadar laftan sonra ben k.validemle kalıyorum ama o kadar güçsüzüm ki,doğumdan önce bana deli gibi aşık olan adam annesinin iftiralarından sonra 'annem ne derse onu yapacaksın, yoksa bu evlilik biter' diye konuşmaya başladı. o kadar güçsüz ve çaresizdim ki nolur ayrılmayalım diyordum, sana çok ihtiyacım var diyordum, o da bakıcaz işte sen annemin istedikleirini yap ona göre düşünücez diyordu, bu sıkıntılar içinde tabi ne çocuğa bakabiliyordum, ne emzirebiliyordum,emzirmek de istemiyordum zaten, sürekli annemi özlüyordm hep arıyordum gelicem anne diyordum ve en sonunda da gittim, k.validem emziriken yok yok süt gelmiyor emmiyor bu senin sütün buna yaramıyor derdi, eşimde anne bu böyle olmayacak ben bu çocuğa bir süt anne tutacağım dedi, süt anne nereden tutuluyorsa...Ben ise kendimi zayıf, ezik, güçösüz işe yaramayan, çocuğunu bile besleyemeyen, aciz, zavallı hissediyordum.herkes bana bu dönemin geçeceğini söylerdii, ben de bilirdim alında ama bana yalan gelirdi, asla geçmeyecekderdim, sonunda psikiyatra gittim, bana aynen sana söylediğini söyledi, bu ilaçlarla emziremezsin, ya ilaç içeceksin ya da süt vermeyi keseceksin. o kadar çok düşündüm ki ve karar verdim aşacaktım bu durumu, etrafımda aşmamam için uğraşan o kadar çok insan olmama rağmen söz verdim kendime, k.validem istemiyordu beni ben annemde kalıyordum eşimde annesinde, eşime de dedi ki 'oğlum iyi kötü anne sütüdür, bebek anasını emsin 6 ay, 6 ay sonra alırız biz yavrumuzu, arasın da bulsun ondan sonra'dedi. lohusayken bunları duymak kahredici birşey ,hep oğlumu alacaklarmış gibi hissederim hala. sonuç ne oldu... o gerginlikler arasında annem babam çok destek oldular, evladım sarıldım, emzirebildiğim kadar emzirdim, bu süre 3 ay sürdü, 3 ay emdi ve ben hala vicdn aabı duyarım daha az etkilenseydim bu durumdan da çocuüumu daha çok emzirseydim, daha çok ilgilenseydim onunla diye, sana bunları niye böyle uzun yazdım, şunun için eğer eşin yanımndaysa sana destek oluyorsa k.validen sorun çıkartmıyorsa, annen yakınındaysa inan bu durum çok çabuk geçecek güzel arkadaşım, bence hiiç ilaç kullanmaya başlama, sonra çok pişmanlık yaşarsın. bebek doğduğunda primer olarak bize bağımlı oldupğu için bunalıma giriyoruz, sıkılıyoruz ama inan gün geçtikçe bağımlılığı azalacak, bak benim hiç geçmez dediğim günler geçti, 22 aylık oldu oğlum, şu anda maşaallah 2 atrkadaş gibiyiz, nolur bu günlerini atlatmaya bak kolayca, çabucak geçtiğini sen de göreceksin, ilaca hiç başlama derim ben, zaten 40 gün derler ya, tıpta da mantığı vardır bunun 40 gün somnra oksitosin hormonun ormale dönmeye başlar ve kafana sihirli bir değnek değmiş gibi huzura kavuşursun, 40.ınA da az kalmış güzelim biraz daha dayan... biraz uzun yazdım ama yaşadıklarımı paylaşmak ve yardımcı olmak istedim, sabırla okuyan tüm arkadaşlarıma tesekkür ediyoru, allaha emannet olun, herşey gönlünüzce olsun...

ben girmek istemiyorum bu depresyona ya napmamız lazım kızlar

Bunu en ağır atlatanlardan biriyimdir,daha sonraları panik atağa falan çevirdi benim.En kötüsü de beni hiç anlamayan,dünyada tek doğuran senmisin,benim anam 8 tane doğurdu gibi iğrenç yorumlarıydı..Hatırlamak bile istemiyorum ama dedim ya benim ciddi bir çöküntü bıraktı,ara ara ilaç alıyorum hala:KK47:

kimin yorumlariydi? ben de bu yorumlari duymaktan cok korkuyorum, esimin ailesinin destegini hic hissetmiyorum ve cocugumu aninda kucagima alamazsam anneligimi sorgulayacaklarini, cocugumu elimden alacaklarini dusunuyorum. ne yapmaliyim?

Doğum yapalı 5 ay oldu ben yeni kendime geldim hala arada mutsuzum paranoyak düşüncelerim olsa da emin ol geçecek benim gibi sürekli ağlayan zorlayan kavgacı sınırlı biri yoktur belki de lohusalikta..şimdi biraz topraldm evden dışarı çık gez dolaş müzik aç son ses dinle kulaklıkla yürüyüş yap ha bide duş duş çok önemli kendine geliyor insan umarım bu an önce kurtulursun

Benim bebegim kolikti birlikte oturup agladik aylarca :). Ben de annem ya da kv surekli bende olsun istiyordum. Bebegime bakabiliyordum aslinda ama o aglama nobetlerinde tek kalmayi hic istemiyordum. Bebek buyudukce o hisler de geciyor. Bazen sadece bebegimle bas basa olmak istiyorum artik.
Bu donem herkes gececek diyordu beni de sinir basiyordu :). Tamam da ne zaman gececek!! Surekli netten arama yapiyordum. Kolik ne zaman gecer, bebek uykusu ne zman duzelir diye :). Aslında hicbirsey gecmiyor, sen alisiyorsun. Umarim bir an once alisirsin.

Benim bebegim kolikti birlikte oturup agladik aylarca :). Ben de annem ya da kv surekli bende olsun istiyordum. Bebegime bakabiliyordum aslinda ama o aglama nobetlerinde tek kalmayi hic istemiyordum. Bebek buyudukce o hisler de geciyor. Bazen sadece bebegimle bas basa olmak istiyorum artik.
Bu donem herkes gececek diyordu beni de sinir basiyordu :). Tamam da ne zaman gececek!! Surekli netten arama yapiyordum. Kolik ne zaman gecer, bebek uykusu ne zman duzelir diye :). Aslında hicbirsey gecmiyor, sen alisiyorsun. Umarim bir an once alisirsin.
suan ayni sorunu yasiyorum kolik bir bebek bitmeyen sezeryan agrilari ve lohusalik depresyonukendimi tamir etmeye calisiyorum

suan ayni sorunu yasiyorum kolik bir bebek bitmeyen sezeryan agrilari ve lohusalik depresyonukendimi tamir etmeye calisiyorum
Allah yardimciniz olsun. Insallah tez zamanda gecer kolik belasi, cok zor biliyorum. Benim evim sirk gibiydi o donem. Titresimli ana kucagi, hamak, pilates topu, kanguru :).
Bu arada bebeginizin ismi cok guzel.

Allah yardimciniz olsun. Insallah tez zamanda gecer kolik belasi, cok zor biliyorum. Benim evim sirk gibiydi o donem. Titresimli ana kucagi, hamak, pilates topu, kanguru :).
Bu arada bebeginizin ismi cok guzel.
Allah razi olsun. hic bitmeyecek gibi geliyor bize. bircok sey denedik nafile. cok teşekkürler ismi esim kuralim dedi bende cok beğenerek koydum

Ben ilk oğlumda bu depresyonu çok şiddetli yaşadım. 2. Oğlumda bile daha hazırlıklı olmama rağmen ilk 3 hafta neredeyse aynı belirtilerle mücadele ettim. Çok şükür bunu daha kısa sürede atlattım. insanın gözü evladını bile görmüyor çok zor ama geçiyor. Sabır sabır sabır başka çaresi yok.

evet hamilelik sonrası depresyonu diye bir realite var. bu konuda profesyonel yardım alabilirsiniz. geçmiş olsun

Üzerinden yıllar geçmiş ama merak ettim nasıl atlattınız bende şu an çok kötü durumdayım
Mrb size tavsiyem yakınlarınızla destek vermeleri icin konusmaniz. Ve mümkün oldugunca eder imkan varsa size iyi gelebilecek ve yardimci olabilecek birinin yaninizda bulunmasi icin rica rtmeniz. Eger bunlar olmuyorsa esinizle mutlaka bunu paylasip size mümkün oldugu kadar destek vermesi. Ben cok yiprandim o süreçte annemin gelme durumu yoktu buda ekstra olarak bana sıkıntı verdi. Bu soylediklerimi yapamiyorsaniz mutlaka icinizden gecenleri bu ortamda paylasmaniz. Gececek Allah in izniyle ama biraz zamana ihtiyacınız var hem sizin hem bebeğinizin...

Mrb size tavsiyem yakınlarınızla destek vermeleri icin konusmaniz. Ve mümkün oldugunca eder imkan varsa size iyi gelebilecek ve yardimci olabilecek birinin yaninizda bulunmasi icin rica rtmeniz. Eger bunlar olmuyorsa esinizle mutlaka bunu paylasip size mümkün oldugu kadar destek vermesi. Ben cok yiprandim o süreçte annemin gelme durumu yoktu buda ekstra olarak bana sıkıntı verdi. Bu soylediklerimi yapamiyorsaniz mutlaka icinizden gecenleri bu ortamda paylasmaniz. Gececek Allah in izniyle ama biraz zamana ihtiyacınız var hem sizin hem bebeğinizin...
Çok teşekkür ederim cevabınız için. Çok yıprandım o boşluk hissi hep korku kendimi sorgulama ölüm korkusu bebegime karşı sefkatimin olmayışı çok üzülüyorum 😔😔

X