Lohusa depresyonu yaşayan var mı

theddumann1

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2024
1
1
23
39 günlük anneyim evde yalnız kalınca ölecek gibi hissediyorum sanki hiç geçmeyecek bu günler bebeğim hep küçük kalacak sanki hep ağlayacak geceleri hep uyanık kalacağım sanki😓 yalnız bakıyorum hiç kimse yok yanımda. Eşim işe gidince ağlamak istiyorum bebeğim ağlayınca çok strese giriyorum özellikle gece işe gittiğinde çok bunalıma giriyorum atlatan var mı lütfen söyleyin. Ne zaman alışacağım buna? Ne zaman kolaylaşır bakımı ne zaman çok ağlamaz çok stresliyim lütfen yardım edin

Sağlıkla büyütün bebeginizi, ayni hisleri fazlasıyla yaşadım bebeğim kolikti, saatlerce ağlar susmaz ,gece uykusu hiç yoktu . 3 aydan sonra gece uykulari daha düzene girdi, 4 aydan sonra kolik ağlamaları kesildi derken hepsi geçecek arkadaşım rahat ol ,stres yapma ,bugünlerin tadını çıkarmaya bak ,şimdi benim bebeğim 10 yaşında oldu bile

Yasadiginiz sey lohusa depresyonu degil, adina annelik huznu denen hormonal dengesizlik sonucu olusan melankoli, gececek rahatlayin.

Kirki ciktiktan sonra bir miktar daha rahat hissedeceksiniz, daha sonra 4 aylik gibi oldugunda gece uykulari baslayacak iyice rahatlayacaksiniz, o sirada da zaten uykunuz duzene girmeye başlayacağı icin kendinizi toparlarsiniz. Ilk 6 ay zordur, saglicakla buyutun evladinizi.🧿

39 günlük anneyim evde yalnız kalınca ölecek gibi hissediyorum sanki hiç geçmeyecek bu günler bebeğim hep küçük kalacak sanki hep ağlayacak geceleri hep uyanık kalacağım sanki😓 yalnız bakıyorum hiç kimse yok yanımda. Eşim işe gidince ağlamak istiyorum bebeğim ağlayınca çok strese giriyorum özellikle gece işe gittiğinde çok bunalıma giriyorum atlatan var mı lütfen söyleyin. Ne zaman alışacağım buna? Ne zaman kolaylaşır bakımı ne zaman çok ağlamaz çok stresliyim lütfen yardım edin
Merhaba , benim bebeğim prematüre doğdu ve ben hem lohusa olduğumdan hem de erken doğum yapmamdan dolayı panik atak gibi krizler yaşıyordum, ama 3 ay sürdü, eşim çok yardımcı oldu onun sayesinde bu süreci atlattım, bende bebeğimi kaybetme ve bebeğimin annesiz kalma korkusu vardı, bebeğim aşırı gazlı bir bebekti kahvaltı dahi yapamazdım eşim evde olmasa, eşim işten gelir öyle kahvaltı yapardım saat 4 gibi , ara ara ağlama nöbetlerim olurdu, hepsi geçti gitti çok şükür, bebeğimin gazı 3. Aydan sonra hafifledi ve uykusuz gecelerimiz azaldı, zamanla daha iyiye gittim , sen daha çok yenisin , sabırlı ol gerekirse psikolojik destek al ...

Merhaba,
Ben de yaşadım lohusa depresyonu mu annelik hüznü mü artık adına her ne derseniz. 40 gün sebep yokken ağladım. Aslında sorumluluğun verdiği ağırlık var belki odur. Hormonlar da etkili. Sayfa sayfa postportum depresyon entryleri okudum. Hiç geçmez sanıyordum ama geçti falan diye okuyunca ya onlarınki geçmiş ama benimki geçmeyecek herhalde filan diye düşünüyordum. Bir de gece uykusu olmayan bebe oldu mu tadından yenmiyor. Ama bil bakalım ne oluyor? Geçiyor :) kolaylıkla atlatmanı umuyorum bebeğinin kokusunu çek içine mis gibi. Ben bebeğimin yeni doğan dönemini hep kaygılı hatırlıyorum o dönem hep aklımda mimli keşke öyle olmasaydı ama yine de bol bol öptüm kokladım hiç ıskalamadım.

Eşiniz haricinde desteğinizin olması demek daha fazla stres olmanız demek aslında. Bakın ben de hamileyim, doğumdan sonra büyük ihtimalle çok zorlanacağım ama şuan özellikle eşimin tarafının bence gereksiz olan geleceğim 40 gün kalacağım muhabbetleri beni aşırı geriyor. Çünkü biliyorum ki o 40 hatta daha fazla gün bana karışılacak, bebeğime karışılacak, düzenim bozulacak, çekirdek aile dışına hayır denilememesi yüzünden (ben mevzu bebeğim olunca derim ama) eve bin tane abuk sabuk kişi gelecek bebeğimin hasta olma ihtimali artacak bu yüzden tartışma çıkacak vs. O yüzden hiç bir desteğim yok düşüncesini bir kenara bırakın, emin olun çoğu zaman başkalarının desteği köstek olmaktan ileri gidemiyor. Keşke beni de doğumdan 1-2 hafta sonra yalnız bırakmayı akıl edebilseler, ben şimdi bir de onun kavgasına gireceğim herkesle kalmayın diye. Bir süre zorlanmanız gayet normal, en azından bebeğinizi istediğiniz gibi rahat rahat bakıyorsunuz. Gerekirse online terapi almayı düşünün lütfen

Lohusa depresyonu geçecektir. Bebeğiniz gazlı mi ,neden ağlıyor belli mi? Alerjisi olabilir. Ağlaması da geçecek sizin depresyon da ama önce neden ağlıyor onun çözümünü bulabilirseniz süreç daha hızlı normale döner.

Ben🤚 lohusa depresyonunu derinden geçirdim. Bebeğim 20 günlükken buraya konu açmıştım hatta. Her şey zamanla geçiyor inanın. Bu günlerin tadını çıkarın. Ben bebeğimin videosunu bile çekememişim. Şimdi ilk aylarını merak ediyorum. Keşke daha çok sevseydim diyorum. Bebeğiniz uyuduğunda siz de uyanın. Uyanıkken hep kucağınızda sarılın öpün oh mis.

Bebekken en uzun uykusu 15 dakika olan kızım 9.5 yaşında.

1600 kilo doğup, 40 gün hastanede kalan ikiz eşi oğlum 6 yaşında. Nasıl büyüyecek diye o kadar çok ağladım ki.

Hepsi geçti gitti. Annelik zor, yorucu ama harika bir süreç.

Yakında destek alacak birisi varsa dinlenebilirseniz size iyi gelecek.

Yaşamayan var mi desek daha doğru.

Her anne bu durumu yaşıyordur, ilk yıl gerçekten zor ama geçecek hepsi. Dediğiniz gibi hayat hep böyle devam edecekmiş gibi geliyor insana ama normale dönecek her şey. Sonra bu günlerini, minik hallerini çok özleyeceksiniz :)

Ilk 3 ay herkesi vurasim geliyordu 🥴
Sonra sonra yavasca duzene girmeye basliyor
Ben 3 4 aydan sonra kendime gelmeye baslamistim
Su an bebegim 6.5 aylik ve dis cikarma donemine girdik yine huysuz 🥲 seruven hic bitmeyecek emekledi yurudu 1 yas 2 yas sendromu kres okul derken evlenir gelin damat sendromu sjdjsdjk relax olmayi ogrenmemiz lazim

Dibine kadar yaşadım. Bebeğim 13 aylık hala bazı şeyleri atlatabilmiş değilim. Ama azalıyor ve geçecek de. Korkmayın. Bol bol öpün koklayın, onun en büyük ihtiyacı sizsiniz. Kucağa alışır diye korkmayın, kucaklayın. Bir süre sonra emin olun arayacaksınız o günleri. 13 aylık bebeğin küçüklük fotolarına bakıp ağlıyorum bazen ki zaten yeterince küçük değil mi :KK70: Bazen yalnız bakmak daha iyidir, destek yerine köstek olacaklarına varsın yalnız bıraksınlar...

Kolaylaşıyor mu bilmiyorum ama alışıyoruz baş etmeyi öğreniyoruz galiba eskisi gibi zor gelmiyor. 🥲
Herkes yaşamıştır depresyon. Kimi çok kimi az. Bu süreçte yalnız kalmamak önemli. Ben bebeğim 1 aylıkken anneme gittim çok rahat ettim ya. 1 ay kaldım annemde. Eşim uzak kaldı biraz ama annem mis gibi baktı bana. Ben sadece emzirdim. Akşam uyutup yürüyüşe çıktım. Çok iyi gelmişti. Döndüğümde daha iyiydik. Yine de insan kahve içecek gün içinde hal hatır soracak birine ihtiyaç duyuyor 🥲
2 yaş gibi geçti sanki benim lohusalık bu arada 😂

3 ay full ağlayan biri olarak geçecek diyorum. Korkma zamanla alışacaksın o da gülümsemeye şebeklik yapmaya başlayacak, güzel günler gelecek 💖 o günlerde hiç geçmeyecek gibi geliyor her gün ağlıyordum ama şimdi 6 aylık olmak üzere çok şükür bu günümüze 🙏🥰

Offf içimde ki yara. Ben de lohusa depresyonu yaşamışım o zaman farketmedim. Sonradan anladım. Ben bebeğimi emzirmek istemiyordum bebek bana ayak bağı gibi geliyordu. Şimdi bebeğime bakınca, o günlere o kadar üzülüyorum ki. Beni asıl tahrik eden kaynanam ve görümcemdi. Bebeğimi görümcemin bebeğiyle kıyaslarlar sütün yetmiyor bu çocuk zayıf emzirmeyi bırak derlerdi. Ki hala laf ediyolar ama artık cevaplarını veriyorum.

senelerce sabahlara kadar uyutmayan uyumayan küçük kızım 6 yaşına geldi. nasıl büyüyecek nasıl geçecek bu zorluklar diye ağladım senelerce. hepsi geçici. bende lohusa depresyonunu çok derinden yaşadım ve ne kadar zor günler geçirdiğinizi tahmin ediyorum. ben destek aldım eğer imkanınız varsa psikolog desteği alın. uykusuzluk çok zor Allah yardımcınız olsun.

Ben sanki boyut değiştirmiş gibi hissediyordum ilk zamanlar. İlk 6 ay hiç tek kalmamıştım bebeğimle. Tek başıma kalacağımı düşündükçe ruhum daralıyordu. Siz daha çok yeniymişsiniz bu hisler çok normal ama alışılıyor. Bebek bakımının en zorlu zamanları bence ilk 4 5 ay. Bu zorluğun nedeni de daha önceki rahat, sorumluluk olmayan hayattan farklı bir dünyaya geçiş. Yoksa ileride anlayacaksınız en kolay zamanlarının bu dönemler olduğunu:)

Canim bebegim 3 aylik suan.ilk 2 ay ayni dedigin gibi geciyor.endise panik korku..bebegim uyurdu bana uyu derlerdi ama uyuyamazdim.suan 3 ayi biraz gecti. 23.30 da besledigim bebegim sabah 07.30 da uyandi🤣doktor kendi uyansin dedi diye kaldirmadim 🤣 gece 1 kere kalkiyorum suan en fazla.uyku duzeni oturdukca, senlw iletisime gectikce hersey guzellesiyor❤️ baska zorluklar elbet oluyor ama anne kendine gelmeye basliyor enerji geliyor.ilk defa bu ay suslendim puslendim bebegimi susledim falan.ilk 2 ay tarumar oldum.cikişa gelmissin endiselenme❤️ suan 2 saatte bir olan rutin birden 4&5 saatte bire donuyor ve giderek rahatliyorsun.bebegini tanimaya basliyorsun.ne istiyor ne derdi var.dilini cozuyorsun.ona oyun kuruyorsun kendin kendine oynuyor sen isini hallediyorsun❤️kendi kendine oynadi ve uyudu🤣az kaldi merak etme gececek🤣 kalpten sariliyorum sana.

Eklentiler

• 1722061168691678896277550042299.jpg
    1722061168691678896277550042299.jpg
    141,3 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
X