Kekler - Pastalar Limonlu Yaş Pasta

Birkadinvebiranne

Guru
Kayıtlı Üye
6 Nisan 2009
6.169
813
Kızlar bir ay önce eniştem ve yeğenimin yaş günü için yaptığım pastanın tarifini paylaşmak istiyorum fakat yaparken resim çekemedim Umarım anlaşılır olur. Tadı çok güzeldi bu arada bende bi arkadaşımdan aldım tarifi aşağıda yazdığım gibi yaptım. umarım sizlerde beyenirsiniz. şimdiden kolay gelsin. Daha az kişilik yapmak için malzemeyi azaltabilirsiniz.

İlk yapmamız gereken sert kabuklu limonlarımızı rendelemek.

12 yumurta
3 su bardağı toz şeker
3 pkt. kabartma tozu
3 pkt. vanilya
7 limon kabuğu rendesi
3 su bardağı un
Üzerine:
4 pkt krem şanti
3 su bardağı süt
biraz sarı renk gıda boyası.
Kreması:
10.5 su bardağı süt
4.5 çorba kaşığı un
3 çorba kaşığı nişasta
3 yumurta sarısı
4.5 su bardağı toz şeker
vanilya
biraz gıda boyası
Süsülemek için:
Şeker hamuru.

Keki:
Öncelikle yumurta ve şekeri çırpıyoruz sonra un, vanilya, kabartma tozu, limon kabuğu rendesini ekleyip karıştırıyoruz yağlanmış kelepçeli kalıp'a (ben yağlı kağıt serilmiş dikdörtgen borcama döktüm)döküyoruz 170 derece fırında normal kek gibi pişmesini bekliyoruz.
Kreması:Bir tencereye Süt, un,nişasta,yumurta sarısı,toz şeker, vanilya ve çay kaşığının ucuyla sarı renk gıda boyasını katıyoruz ve mikserle iyice çırpıp ocakta muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırarak pişiriyoruz.
Fırından çıkmış olan kekimizi servis yapacağımız tepsiye alıp bıçak veya ip yardımı ile ortadan ikiye bölüyoruz soğumuş olan kremamızı kekimizin ortasına ve üzerine ve kenarlarına sürüyoruz.
Üzeri:Krem şantisini yine çay kaşığının ucuyla sarı gıda boyası ile hazırlayıp resimdeki gibi şekil vererek buz dolabında yarım saat bekletiyoruz. Ve süslerini yapabilmek için yumruğumuz kadar şeker hamuru gerekli bundan fındık büyüklüğünde parça alıp hafif gıda boyası ile renklendirip kenara ayırıyoruz. ve şeker hamurunu hafif nişasta ile merdana yardımıyla açıp bıçakla 4 cm büyüklüğünde damla şekli verip (ucu hafif sivri) iki yanlarından kıvırarak resimde görüldüğü gibi çiçek yapıyoruz. ve kenara koyduğumuz sarı renkli hamurumuzla küçük parçalar halinde koparıp yine resimde görüldüğü gibi ortalarına küçük uzun süslerini yapıp koyuyoruz. ve pastamızın üzerine yerleştirip buz dolabımızda en az 2 saat bekletip servise hazırlıyoruz.

Eklentiler

• $SDC10678[1].jpg
    94,4 KB · Görüntüleme: 134
  • $SDC10678[1](1).jpg
    94,3 KB · Görüntüleme: 67
canım ellerine sağlık.gerçekten çok hoş görünüyor.emeğine sağlık..

Teşekkür ederim... :1hug: Sizler kadar beceremesemde bişeyler yapmaya hevesliyim... Bende sizin tariflerinizi çok beyendim. Hatta şu son ekldiğiniz muzlu jöleli pastayı çok beyendim en kısa zamanda denicem eşimede gösterdim o bayılır hamur işlerine dün saat 11 di yapsana dedi bu gün kurtuluşum yok sanırım... kaydirigubbakcemile3

verdigin ölcülerle kocaman bir pasta olmadımı kac kisilikti ben limonlu pastayı cok severim ama ölcüler korkuttu beni

Çok güzel görünüyoo ellerine sağlık
Teşekkür ederim :)
verdigin ölcülerle kocaman bir pasta olmadımı kac kisilikti ben limonlu pastayı cok severim ama ölcüler korkuttu beni

Canım valla baya büyük bi pasta oldu biz 25 kişiydik çok büyük dilimler çıktı vede çeyreği kaldı. Onun için 40 kişilik yazdım. Ama isteyenler malzemeleri azaltıp kişi sayısına göre ayarlayabilirler. Saygılar

CANIM BENIM SENIN YAPTIGIN BU PASTA BENIM YAPTIKLARIMDAN COK DAHA ZAHMETLI VE MARİFET ISTEYEN BIR SEY..BENIMKILER HEP SALLAMA İŞTE.CİLASI GÜZEL YA MATTAH BİŞİİ SANILIO HALBUKİ HALİM SELİM PASTALARkaydirigubbakcemile3İNŞALLAH DENEMİŞSİNDİR.BEĞENMENİZE ÇOK SEVİNDİM CNM BNM..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…